Fórum ÚNSS

Informačné technológie => Prístupné programy a hry => Téma založeno: admin 4. Leden 2010, 12:47:49

Název: Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: admin 4. Leden 2010, 12:47:49
Mozilla Firefox je moderný prehliadač webových stránok, ktorý vám ponúka príjemné užívateľské rozhranie, ochranu vášho súkromia a množstvo pokročilých funkcií. Aj vďaka nim patrí ku špičke v oblasti webových prehliadačov.

Odkaz na stránku programu: http://www.mozilla.sk/firefox/ (http://www.mozilla.sk/firefox/)
Název: Re: Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: pietro4044 8. Leden 2010, 16:49:01
K príspevku o Mozile by som chcel dať do pozornosti pre ZP doplnok WebVisum.
WebVisum je doplnok pre prehliadač Mozilla Firefox, ktorý rozširuje možnosti zrakovo postihnutých používateľov v práci s internetovými stránkami.  Doplnok je dostupný vo viacerých jazykových mutáciach vrátane slovenčiny.
Čo všetko tento doplnok ponúka:

Doplnok je vhodné prevádzkovať  s Firefoxom verzia 3 - staršie verzie mali s prístupnosťou menšie či väčšie problémy.
Aby ste mohli doplnok používať, musíte si na stránkach http://www.webvisum.com (http://www.webvisum.com) zriadiť účet. Bez neho nebude doplnok fungovať.
Keďže sa objavili pokusy o zneužitie tejto služby, pristúpili tvorcovia WebVisa pri zakladaní nových účtov len na základe pozvánok. Pozvanie na zriadenie účtu vám môže poslať ktokoľvek, kto už je na serveri registrovaný, záujemcovia ho musia len kontaktovať.
Po zriadení účtu si môžete z   http://www.webvisum.com/en/main/download (http://www.webvisum.com/en/main/download) nainštalovať doplnok do svojho prehliadača Mozila.
Doplnok nainštalujete po odkliknutí odkazu "install the WebVisum extension".  Po odkliknutí na odkaz sa väčšine z vás zobrazí upozornenie, že Firefox zabránil inštalácii doplnku. Na toto upozornenie sa dostanete najlepšie virtuálnym kurzorom alebo naň môžete prísť tabulátorom z adresného riadku alebo vyhľadávacieho poľa Firefoxu.  Na upozornení je tlačidlo "Povoliť", ktoré musíte odkliknúť.  Až potom sa objaví inštalačný dialóg, kde odkliknete tlačidlo "Inštalovať".
Doplnok sa nainštaluje. V okne Správca doplnkov sa objaví tlačidlo "Reštartovať Firefox", na ktoré prídete a stlačíte tlačidlo Enter, aby sa doplnok riadne nainštaloval. Dostanete sa naň tabulátorom.
Po reštarte vás Firefox vyzve na zadanie používateľského mena a hesla.
Napíšte ho teda. Pod heslom je začiarkávacie políčko "Remember my details and login on startup automatically" alebo zapamätaj si moje detaily a prihlás ma automaticky pri štarte.  Ak chcete služby WebVisum naozaj využívať, mali by ste toto políčko nechať začiarknuté.  Po odkliknutí tlačidla "OK" sa dialóg zatvorí a Firefox vám oznámi "You are logged in to WebVisum" čiže ste prihlásený.  Túto frázu budete počuť pri každom štarte Firefoxu.

Po inštalácii
V ponuke Nástroje sa po inštalácii objaví podponuka WebVisum.  Pozrieme sa na to, čo v nej je:
Podponuka Page Enhancements - rozšírenie stránok:
Podponuka Sound Alerts - zvukové upozornenia:
Podponuka Tools - nástroje:
Logout - odhlásenie

Kontextová ponuka sa rozrástla o niekoľko položiek:

Poznámka: keď budete vytvárať názvy odkazov, obrázkov a ďalších prvkov stránky, majte na pamäti, že tie mená nevytvárate len sami pre seba, ale že budú zdieľané celou komunitou. Takže sa vyvarujte Pejoratívných pomenovaní. Nie je ani vhodné na cudzojazyčných stránkach dopĺňať slovenské názvy. K pomenovaniu vždy pristupujte seriózne.

Klávesové skratky
Všetky akcie je možné vyvolať pomocou klávesových skratiek, tie však môžu kolidovať so skratkami vášho odčítača obrazovky. Do nastavenia sa dostanete cez ponuku Nástroje, podponuka WebVisum a hneď prvý príkaz v nej je Preferences - voľby. Z karty "General" prejdite šípkou vpravo na kartu "Key Bindings". Na tej karte je vľavo rozbaľovací zoznam akcií ukážky a vedľa neho je pole s klávesovou skratkou.  Vpravo je tlačidlo "Capture Now" alebo zachytiť teraz.  Akonáhle odkliknete tlačidlo, stlačte klávesovú skratku, ktorá má  byť použitá pre akciu vybranú v rozbaľovacom zozname.  Skratka sa hneď zapíše do poľa vľavo od tlačidla. Pri nastavovaní skratiek si dávajte pozor, aby ste napríklad nestlačili skratku, ktorú máte nastavenú na nejakú činnosť, ktorú nemôžete odvolať - napríklad vypnutie počítača.  Takisto  by ste mali dbať na to, aby novo stlačená skratka nekolidovala s niektorou inou skratkou vášho odčítača obrazovky alebo so skratkou používanou Firefoxom. Akonáhle skratky nastavíte, stlačte tlačidlo zavrieť.  Od tejto chvíle môžete skratky začať používať.  Keby sa vám niečo nepodarilo, môžete kedykoľvek ísť do nastavenia ukážky a skratky vrátiť do pôvodnej podoby - na to slúži tlačidlo "Defaults".

Záver
Rozšírenie WebVisum je jedným slovom vynikajúce.  Aj keby neponúklo nič viac ako rozpoznanie kódov CAPTCHA, bolo by výborné. Zrakovo postihnutí určite ocenia funkciu Vysoký kontrast na stránke a zvýraznenie fokusu a odkazov. WebVisum rozhodne stojí za trošku námahy spojenú s registráciou a inštaláciou.
Název: Re: Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: admin 11. Leden 2010, 15:25:11
Ahojte,
ďalej opísaný soft (tip od Mareka Macka) sa hodí používateľom Firefoxu 3. Ide o rozšírenie, ktoré je určené pre zrakovo postihnutých (hlavne nevidiacich ale aj slabozrakí ocenia niektoré funkcie) používateľov spomínaného prehliadača. Rozšírenie sa inštaluje do prehliadača ako ktorékoľvek iné. Do ponuky nástroje (tools) si pridá svoju podponuku v ktorej nájdete po kope všetky funkcie. Niektoré su pristupné aj v kontextovej ponuke na formularových prvkoch. Poskytuje niekoľko funkcií, ktoré uľahčia prácu s webom. Za najzaujímavejšie považujem rozpoznávanie textu v captcha. Isto ste už narazili na web, na ktorom je potrebné prepísať do editačného políčka z obrázku nejakú postupnosť čísiel a písmen, aby ste mohli odoslať príspevok do diskusie, zaregistrovať sa,... Toto rozšírenie po vyvolaní funkcie odošle aktuálny obrázok z webu na server na to určený a server vám po chvíľke pošle späť rozpoznaný text. Rozšírenie vám ho oznámi a zároveň aj vloží do schránky, takže ho môžete vložiť do políčka, do ktorého treba. Funkciu som testoval na gmaili (3 pokusy a 3 správne rozpoznania) a v snahe otestovať aj web, ktorý autori veľmi pravdepodobne nepoznajú, som skúšal registráciu na ústrednom portáli verejnej správy: https://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=26 (https://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=26), kde sa mi podarilo úspešne zaregistrovať hneď na prvýkrát. Teda rozšírenie obrázok rozpoznalo. Pravdepodobne sa može stať, že sa obrázok nepodarí rozpoznať na prvýkrát, potom treba skúsiť obnovenie stránky (klávesová skratka F5) a znovu vyvolať rozpoznanie captcha. Rozšírenie vie robiť ocr aj na iných obrázkoch na webe. Teda môžete ho skúsiť spustiť na stránkach, kde je ponuka z obrázkov, ktoré ste isto už takisto stretli. Momentálne ako na potvoru neviem nájsť žiadnu takú stránku, tak ze som netestoval. Pravdepodobne ale nebude podporovaná slovenčina.

Ďalšie funkcie:
Rozšírenie vyžaduje od používateľa pred použitím registráciu. Potom, ako sa zaregistrujete, sa rozšírenie môže vždy pri spustení Firefoxu pripojiť na server a čítať odtiaľ ďalšie zaujímavé informácie. Napríklad popisky k obrázkom na konkrétnych strankach, textové popisky k formulárovým prvkom. Všetky tieto veci môžete vyrábať aj vy a tie sú ukladané na server. Teda ak niekto popise nejakú konkrétnu zle urobenú stránku a vy sa na ňu vyberiete, rozšírenie si automaticky načíta zo servera informácie, ktoré ku stránke vyrobili iní používatelia a vy ju budete mať prístupnú. Neviem akým spôsobom autori riešia škaredosti, ktoré môžu vyrobiť na niektorých stránkach zlomyseľníci. Anglické verzie stránok azda môžu kontrolovať (zatiaľ kým sa rozšírenie nepoužíva vo veľkom) ale ako si poradia napríklad so slovenskými stránkami som sa nikde nedočítal. Pokusne som popísal jeden formulárový prvok (políčko čas na stránke www.cp.sk (http://www.cp.sk)) a tento popis bol hneď prístupný aj inému registrovanému používateľovi, takže zlomyseľníci by mohli do popiskov k formulárovým prvkom/obrázkom kdečo popísať. Rozšírenie umožňuje aj také zvyčajnosti ako vypnúť flash, zinteligentniť správanie listboxov, ktoré pri zmene prvku hneď nanovo načítavajú stránku, skryť obrázky,...

Perlička pre paranoikov:
Ak sa vám zdá, že je toto rozšírenie okrem potenciálneho fajn pomocníka aj skvelým nástrojom, ktorý niekomu (napriklad tvorcom bannerov) umožňuje
sledovať, po akých stránkach sa ako často túlate, čo čítate,... tak vitajte v klube. Rozšírenie sa dá vypnúť a zapínať ho môžete len ak ho potrebujete (vypnúť a zapnúť ho možno tak isto v ponuke, ktorú si vytvorí v nástrojoch). Možno vás ale ukľudní otázka a odpoveď z často kladených otázok:
Q: And what about my privacy?
A: We value your privacy as much as we value our own. We will not share, disclose or tell anyone, about you, your data or your surfing habits (even if
you are a 45 year old lawyer working for a respected firm who has a fetish for barbie dolls) unless required to by a court of law. For more details please
review our privacy policy.

Stránka, na ktorej sa môžete o rozšírení dozvedieť viac, zaregistrovať sa a stiahnuť si produkt:
http://www.webvisum.com (http://www.webvisum.com)

Autor textu: Peter Lecký
Název: download helper
Přispěvatel: ondrej_rosik 27. Srpen 2010, 11:56:44
Download helper je rozšírenie do Firefoxu, pomocou ktorého môžete sťahovať multimediálny obsah z niektorých internetových stránok. Dá sa použiť na sťahovanie súborov z Youtube, funguje v archívoch niektorých televízii a pod.

Inštalácia:
- Otvorte si v programe Mozilla Firefox stránku
http://www.downloadhelper.net/install.php
a aktivujte odkaz "prevziať teraz"
- vo varovnom dialógu aktivujte tlačidlo nainštalovať.
- čakajte, kým prebehne inštalácia. (indikátor priebehu sa dá nájsť tabulátorom)
- po skončení inštalácie aktivujte odkaz reštartovať Firefox.

nastavenie:
z menu možnosti vyberte podmenu Download helper>predvoľby
V zásade som nepotreboval nič meniť (ak niekto viete o možnosti, ktorú sa oplatí prestaviť, dajte vedieť) okrem cieľového umiestnenia súborov:
V zozname vyberte "služby" a záložku "prevziať". Tabulátorom nájdite tlačidlo "zmeniť priečinok" a nastavte priečinok, do ktorého chcete uložiť súbor.

Sťahovanie:
Otvorte si nejaké video, napríklad z youtube a počkajte, kým začne hrať.
- v kontextovom menu alebo v možnostiach nájdite Download helper a tam podmenu médiá.
V tomto podmenu sú názvy súborov, ktoré Download helper vie prevziať. V prípade youtube môže byť k jednému videu aj viacero súborov, odporúčam vybrať tie, ktoré sú HQ alebo .mp4
Každý súbor je ako samostatné menu, takže ho môžete rozbaliť pravou šípkou. Možnosti sa mi zdajú intuitívne, preto ich nebudem popisovať.
Název: Re: Navigational sounds
Přispěvatel: pietro4044 28. Srpen 2010, 15:29:20
Navigational sounds je rozšírenie do Firefoxu, pomocou ktorého získate zvuky, na ktoré ste zzbvyknutý z Windows Internet Exploreru, ako  napr.  oznamovanie ukončenia sťahovania súborov, info. O blokovaných oknách, info o prítomnosti RSS kanálov....

Inštalácia:
Ak si chcete tento doplnok nainštalovať, a používate Mozilu ako predvolený prehliadač kliknite na
https://addons.mozilla.org/cs/firefox/downloads/latest/1030/platform:5/addon-1030-

Alebo vyššie uvedený link vložte do adresového panelu v otvorenom programe Mozila.
Objaví sa varovný dialóg, v ktorom musíte povoliť inštaláciu a to tak, že sa pomocou TAB presuniete na tlačidlo inštalovať, toto aktivujte medzerníkom.    Spustí sa inštalácia doplnku, nechajte prebehnúť celú inštaláciu doplnku a potom na vyzvanie odklepnite reštart Firefoxu.
Ďalšie informácie o doplnku nájdete na:
https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/1030

Název: adblock plus
Přispěvatel: peter 31. Srpen 2010, 21:22:27
adblock plus
Ide o rozsirenie na blokovanie reklam. Po jeho nainstalovani a nastaveni sa vyrazne zrychli nacitavanie mnohych stranok. Ak vam (podobne ako mne) ide napriklad nanervi to ze cim dalej tym viac stranok zobrazuje ako velmi ich autora kto "lubi" na facebooku (jawsisti vedia aka to vie byt otrava ked autora clanku v jednom denniku lubi privela ludi cez ktorych sa treba "prehrabat" sipkami;)), alebo ak patrite medzi tych co ich google adds nezaujimaju a nikdy si ich necitate tak staci pridat spravne pravidlo do tohoto rozsirenia a tieto otravne informacie viac neuvidite. Nepotesite tym producentov webovskych reklam lebo im sa zda ze robia naramne uzitocnu pracu, dokonca narazite na stranky ktore sa vam v pripade ze mate rozsirenie aktivne odmietnu nacitat (napriklad http://www.seeingwithsound.com), takych je vsak len velmi malo a specialne pre ne si mozete rozsirenie vypnut (v pravidlach mozno nastavit, ze ak pracujete s inkriminovanou strankou, nema rozsirenie nic blokovat). Obzvlast vela potesenia toto rozsirenie prinasa tym pouzivatelom ktori sa po veceroch na net pripajaju cez pomale pripojenia (viem o com hovorim ;)).
Instalacia: jednoducha a standardna
konfiguracia: vsetko potrebne najdete v nastaveniach rozsirenia ku ktoremu sa dostanete v spravcovi rozsireni (ponuka nastroje) podobne ako ked konfigurujete ine rozsirenia. Blokovanie je riadene pravidlami. Pravidla mozete pridavat bud po jednom podla konkretnej situacie alebo sa mozete prihlasit na odoberanie zoznamu pravidiel ktory je pravidelne aktualizovany. Polozky ktore na to sluzia najdete v ponuke filters v dialogu nastaveni rozsirenia. V pravidlach ktore pridavate rucne mozno pouzivat aj zastupne znaky. Napriklad ak pridame pravidlo
*.adds.com/*
Nezobrazi sa nam viac nic co by malo byt do html dokumentu nacitavane z adresy ktora zacina cim kolvek, potom obsahuje adds.com a potom ako kolvek pokracuje.
Viac info o moznostiach pravidiel (rozsirenie je pomerne prespekulovane) najdete na stranke rozsirenia.
stranka rozsirenia: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1865/
Název: Down them all
Přispěvatel: peter 31. Srpen 2010, 21:48:16
Je kuzelne rozsirenie na masove stahovanie suborov zo stranky. Vyuzitie najlepsie ozrejmi priklad:
Predstavte si teraz ze ste hudobny fanatik a objavili ste tuto stranku:
http://www.canadianmusicartists.com/samples.html
"ach mat tak vsetky tieto wav subory v pocitaci!" vravite si a zacinate ich postupne jeden po druhom ukladat. Vonku sa uz zotmelo (je jul) a vy ... no ved viete. Rozsirenie downthemall sluzi na masove stahovanie suborov zo stranky. Po jeho nainstalovani sa vponuke nastroje objavi niekolko novych poloziek. Jednou z nich je aj univerzalne pouzitelna polozka downthemall... ktora zobrazuje dialog rozsirenia v ktorom urcujete ake subory chcete z prave nacitanej stranky stiahnut (musia byt z aktualne otvoreneho web dokumentu prelinkovane) a kam ich chcete ulozit. Ak sa vratime do pribytku hudobneho fanatika, poradime mu nech si klikne na spomenutu polozku v nastrojoch, do policka "fast filtering" napise *.wav (lebo chce vsetky subory s priponou wav), zaciarkne policko "disable other filters" (chceme len tie subory ktore popisuje maska ktoru sme napisali) a do kombinovaneho policka napise cestu kam maju byt stiahnute subory ulozene. Potom uz klikne len na tlacidlo start a subory sa zacnu stahovat.
Rozsirenie mozno pouzit na stahovanie akych kolvek suborov (napriklad aj na fotky v galeriach a pod).
Instalacia: jednoducha a standardna
stranka rozsirenia: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/201/
Název: firefox: zoznam nadpisov a odkazov aj bez citaca obrazovky
Přispěvatel: peter 1. Říjen 2010, 11:15:09
Ahojte,
Par krat som sa uz stretol so "zavistlivim" pohladom vidiaceho cloveka ked som mu ukazal ako nam jaws dokaze vygenerovat zoznam odkazov na stranke v ktorom si mozeme rychlo najst konkretny odkaz a aktivovat ho. Ak nepouzivate jaws, pouzivate Firefox a taketo cosi by sa vam zislo tak skuste rozsirenie navigation bundle ktore najdete tu:
http://www.mit.edu/~rjc/navigationBundle.xpi
po nainstalovani vam v menu tools (nastroje) pribudne podmenu navigation a v nom najdete vsetko potrebne. Okrem zoznamu odkazov aj zoznam nadpisov a moznost skakat po nadpisoch. Ku vsetkemu su priradene aj klavesove skratky. Zoznamy su zobrazene v listboxe tak ze v nich mozno vyhladavat rychlim pisanim tak ako v inych zoznamoch ale okna obgsahuju aj "filtrovacie" policko tak ze zoznam mozno aj redukovat na nadpisy / odkazy ktore obsahuju konkretny retazec. Rozsirenie samozrejme "bezi" aj v linuxovskom firefoxe tak ze moze specialne potesit pouzivatelov orca ktori bojuju s nekonfortom pri praci na nete.
Název: Firefox: flashblock
Přispěvatel: peter 9. Listopad 2010, 14:35:05
Flashblock je rozsirenie na blokovanie flash. Funguje to tak, ze ak je aktivne tak kazdu flash animaciu na stranke nahradi tlacidlom. Konkretna animacia sa nacita az potom ako kliknete na tlacidlo.
vyhody:
- pre jawsistov vyborne v tom ze sa nenacitava nutne kazda flash animacia ktoru nemozno ovladat, pouzivatel si moze sam rozhodnut po nacitani stranky ci chce nacitat aj flash animaciu alebo nie.
- jawsistov potesi aj fakt, ze im bude koli bugu v jawse menej padat firefox nna strankach s flashom. Pokial nenacitate flash animaciu, firefox urcite nepadne.
- Pre vsetkych ludi co nemaju radi nazeranie do sukromia super v tom ze plugin znemoznuje niektore metody sledovania pouzivatela (technologia flash poskytuje dost takychto metod)

Plugin si vie spravovat aj "whitelist" teda zoznam domen (stranok) na ktorych sa ma flash nacitavat automaticky. Tak ze ak si date do whitelistu youtube, budu sa vam vsetky videa z youtube prehravat akoby ste flashblock nemali.
Stranka rozsirenia:
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/433/
Název: Re:Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: ondrej_rosik 30. Srpen 2011, 20:04:48
Ahojte. Viete mi poradiť, ako obmedziť počet stiahnutých položiek v RSS? totiž kanály Slovenského rozhlasu majú okolo 1000 položiek, čo sa prejavuje v pomalej odozve pri štarte Firefoxu. Chcel by som docieliť, aby sa prevzalo povedzme prvých 50 a zvyšné by boli ignorované. Je čosi také možné? Používam integrovanú čítačku v Firefoxe, ale pokojne si doinštalujem aj doplnok, ak to zaberie, odoberám od nich dva kanály, ktoré sa deň čo deň rozrastajú, a presviedčať ich o tom, nech si to upracú síce môžem, ale asi s tým tak skoro nepohnú.
Název: Re:Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: Marek 30. Srpen 2011, 21:09:34
Feed sidebar ma v nastaveniach moznost zobrazit RSS za poslednych x dni, neda sa to ale zial urcit pre jednotlive kanaly. Dalsia vec je, ze FF to asi bude tahat vsetko aj tak.
Název: Problém s inštaláciou doplnku Downthemall
Přispěvatel: ondrej_rosik 4. Září 2011, 20:05:08
Ahojte, kamarátka Vierka sa pokúša nainštalovať plugin Downthemall do firefoxu verzia 3.5, ale má nasledovný problém:
"Pri prvej inštalácii to síce začalo inštalovať, ale vypísalo chybu. Teraz keď to chcem nainštalovať pri otázke inštalovať teraz už vypíše, nedostupné.
  ďalej je tam napísané: Inštalujte doplnky len od autorov, ktorým dôverujete. nebezpečný softwér môže poškodiť váš počítač. požiadali ste o inštaláciu nasledujúceho doplnku. Nasleduje konkrétny odkaz Autor neoverený.
  a možnosti inštalovať a zrušiť. ak aj napriek tomu dám inštalovať, Firefox nemohol nainštalovať súbor.  kvôli chybe. Podpis sa nepodarilo overiť."
Viete poradiť, ako ďalej?
Název: Re:Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: ondrej_rosik 26. Říjen 2012, 13:21:40
Ahojte. Celkom som si zvykol na RSS vo Firefoxe cez doplnok Feed sidebar. Dajú sa ale nejako RSS-ká triediť? povedzme že do školy musím sledovať RSS fakulty +pár kategórií z webnovín a SME. Súkromne si ale zas rád čítam celkom niečo iné. Feed side bar to ale zobrazuje v strome podľa abecedy. Skúša som to roztriediť priamo v záložkách vo FF, tam to je aj potriedené, ale Feed side bar to skrátka veselo ignoruje. Mám teda možnosť zobraziť si zotriedené RSS-ká vo firefoxe v strome s vetvami kde mám hlavnú vetvu s kategóriami a potom v nej vetvički s kanálmi, len tam mi zas chýbajú popisy, ktorén neviem pohodlne bez RSS feed sidebaru odčítať.
Název: Re:Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: Marek 26. Říjen 2012, 13:42:04
Podla toho, co si pamatam, neda sa to tam triedit do kategorii/priecinkov. Ja momentalne pouzivam Newsfox, kde sa to da, nie je to ale side bar, ale cela karta resp. okno.
Název: Re:Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: ondrej_rosik 27. Říjen 2012, 13:08:08
Nainstaloval som, len sa mi akosi neimportoval stare zalozky. Podla overwiev by to malo ist cez options, len tie nikde nevidim. Mam to otvorene na novej karte.
Název: Re:Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: Marek 27. Říjen 2012, 13:42:25
ved to, ze options je tlacidlo s podponukou na jednom z toolbarov, takze sa k nim musis dopracovat objektovou navigaciou. prip. ak si spustis Jaws, ten nacitava vsetko do virtual bufferu, takze to tam uvidis. A kvoli bugu v Gecko engine, ktory je nahlaseny, no zatial neopraveny, ti nvda nebude citat tu spominanu kontextovu ponuku, takze bud s tym Jawsom, alebo niekym vidiacim.
Název: Re:Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: ondrej_rosik 28. Říjen 2012, 14:43:03
Jaj no je to hardcore, neviem, ci neozeliem tie kategorie:-) Ale teda objektovou som nasiel, co som chcel, aj import sa uz vydaril, takze este nejako povytvarat tie skupiny.
Název: Re:Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: peter 28. Říjen 2012, 22:48:46
No pocuj a rss v thunderbirde sa ti nepaci? Tam si proste urobis 2 konta, alebo si das vramci jedneho ukladat rss-ka do roznych priecinkov. Ja mam 2 konta pretoze som chcel mat rozne zvuky, diskusne prispevky z for povazujem za dolezitejsie (citam aj v priebehu dna ak mam cas) ako blogy (citam v nedelu alebo vo volnych chvilach). Okrem toho este na blbosti ktore nechcem mat v thunderbirde pouzivam jabber bota jabrss, ten mi novinky (napriklad ked vyjde novy casopis v skn) posiela ako spravu na jabber.
Název: Re:Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: ondrej_rosik 29. Říjen 2012, 16:26:16
Ano, presne to som napokon vcera spravil. ma to len malicky neduh, ze netusim, ci mi zobrazi prispevky z fora, ktore pridu do vlakna Reset, takze to mam este vo Firefoxe. No a TB vzdy zboarzuje suhrn, hoci to nemam zaciarknute ani pri  konkretnych RSS-kach, ani v celom tom priecinku. Ale Link na stranku sa da celkom rychlo odkliknut cez plosne prezeranie. Takze som si to cez newsfox exportoval aspon do opml a importoval do TB a vybavene.
Název: Re:Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: peter 30. Říjen 2012, 13:08:28
Ahoj,
No rss za autentifikaciou ma mata uz dlhsie, aj som v hlave nosil jeden napad, ako by sa dalo thunderbird presvedsit, nech sa sam prihlasuje, ale kym to chybalo iba mne, tak to nebolo dost otravne na to, aby som sa do toho pustil. Tuhla riesenie:
Cely problem spociva v tom, ze meno a heslo ktore ti umozni pristup sa zadava do stranky a nie ako nejaka basic authentication s ktorou by si thunderbird vedel poradit. Ked sa vo firefoxe uspesne prihlasis, tak si forum unss u teba zapise cookie, ktore dokazuje ze si prihlaseny a potom mozes pracovat. Thunderbird pouziva rovnako ako firefox celu masineriu, ktora umoznuje browsovat po webe a rozumie aj cookies, len treba do thunderbirdu nejako dostat cookie z fora unss, aby vedel cookie fora pouzit pri prihlasovani sa na rss. Najjednoduchsi postup je opisany nizsie (mozes robit aj cachre s exportom a importom cookies, ale toto sa mi zda byt viac handy):
1. otvor si error console (chybovu konzolu) v thunderbirde (najdes ju v nastrojoch)
2. Do policka "kod" napis resp okopiruj toto:
Components.classes['@mozilla.org/appshell/window-mediator;1'].getService(Components.interfaces.nsIWindowMediator).getMostRecentWindow("mail:3pane").document.getElementById("tabmail").openTab("contentTab", {contentPage: "http://forum.unss.sk"});
a daj enter
3. v thunderbirde sa ti teraz otvorila nova zalozka, v ktorej mas otvorene forum unss. Standardne sa prihlas a v zozname v ktorom urcujes na ako dlho sa chces prihlasit vyber nastalo.
4. Po uspesnom prihlaseni zatvor zalozku.
5. mozes si overit, ci mas v thunderbirde v cookies potrebny zaznam pre forum unss (nastroje/nastavenia/bezpecnost a tam klik na tlacidlo zobrazit cookies, v strome najdes aj forum.unss.sk)
6. Odteraz vzdy ked bude thunderbird checkovat rss na fore, pouzije cookie a teda forum bude chapat thunderbird ako prihlaseny a bude servovat vsetko k comu mas pristup.

cele by sa to dalo urobit aj pomocou nainstalovania nejakeho rozsirenia, ktore ti umoznuje otvarat stranky v taboch thunderbirdu, to sa mi zdalo byt ale zbytocne. Ak sa ti tento postup nepaci, tak sa skus poobzerat po nejakych rozsireniach.
Název: Re:Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: Marek 31. Říjen 2012, 08:33:12
Dobry navod, ja som pri zaciatku prispevku uvazoval o nastaveni forum.unss.sk ako uvodnej stranky v message pane. Tam by si sa prihlasil a potom opat odciarkol zobrazovanie uvodnej stranky...
Název: Re:Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: Marek 7. Listopad 2012, 09:13:33
Ondro, ak  nechces zobrazovat suhrn, pozri ponuku Správa/Správy informačného kanála otvárať ako, tam sa to da nastavit. A ak nepouzivas suhrn, mozes na Petov hack pokojne zabudnut a prihlasit sa priamo z otvorenej stranky.
Název: Re:Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: ondrej_rosik 10. Listopad 2012, 10:43:23
Vyskusal som petov postup, funguje, vidim tu testovaci prispevok. S tym zobrazovanim sprav mam zaciarknute predvoleny format, skusil som aj webovu stranku, ale akosi nepomaha.
Název: Re:Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: Marek 10. Listopad 2012, 12:13:24
Predpokladam, ze sa ti spravy zobrazuju v okne, nie v tabe. Riad sa mojim predoslym prispevkom, nie nastaveniami uctu. Malo by to fungovat, mne to tiez nebolo hned jasne, preco sa to nesprava podla toho, co zaciarknem v nastaveniach uctu.
Název: Re:Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: ondrej_rosik 10. Listopad 2012, 20:37:22
Kriste, mna porazi:-) Ja som to nasiel v menu zobrazit a ono je to este aj v menu sprava... Takze ano, slubujem, teraz to uz funguje. Ale dost dobre nechapem, preco sa to urcuje pre konkretny rss ucet, potom pre konkretny kanal v sprave odoberania a potom mas este aj dve moznosti  hned v menu zobrazit a v menu sprava.
Název: Re:Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: sitaa 14. Listopad 2012, 10:26:36
so záložkami som mala aj ja problém v minulosti.
Název: Useragentswitcher a UAControl(ako na starý Facebook)
Přispěvatel: ondrej_rosik 14. Únor 2013, 09:26:25
Včera sme boli svedkami náhlej zmeny mobilnej verzie Facebooku. Neviem ako vy, ale ja som z nej dosť zmetený. Napríklad ak nájdem nejaký status a chcem si prečítať komentáre, musím čítaním po slovách prejsť na slovo "komentáre" a stlačiť Enter, pričom NVDA ani nehlási, že je to nejaký prvok. Ale komentáre sa rozbalia. Správy sa mi nepodarilo aktivovať pre zmenu vôbec. Ak sa vám darí túto verziu používať napr. aj s JAWSom, tak mi do odpovede napíšte ako a zvyšok textu pokojne odignorujte.
Ak ste už stihli rozmlátiť klávesnicu, alebo sa u vás objavujú iné abstinenčné príznaky, mám pre vás aspoň dočasné riešenie. Je trochu krkolomné, lebo treba pred každou návštevou aktivovať jednu položku v podmenu.
Budete potrebovať Mozillu Firefox (nejako som zatiaľ nepátral po riešení pre Explorer).
Doplnok Useragentswitcher bude Facebooku tvrdiť, že ho navštevujete z mobilu, prípadne z prehliadača Internet Explorer 6. Facebook vám na základe toho pošle stránku optimalizovanú pre mobilné telefóny, na ktorú sme boli zvyknutý.

Inštalácia:
1) Otvorte stránku doplnku Useragentswitcher
https://addons.mozilla.org/sk/firefox/addon/user-agent-switcher/?src=search
2) Kliknite na odkaz pridať do Firefoxu
3) Postupujte podľa pokynov na obrazovke, na konci je vyžiadaný reštart Firefoxu

V menu nástroje nám teraz pribudla položka  default user agent. V nej sú také možnosti ako Iphone 3 alebo aj Internet Explorer. Úplne postačí, ak v menu Internet Explorer vyberiete Explorer 6.
Teraz skúste otvoriť stránku m.facebook.com.
mali by ste dostať predošlú verziu. Ak pôjdete potom na iné stránky, odporúčam prepnúť v menu user Agents na default, inak sa niektoré stránky nemusia zobraziť vôbec.
Ako som písal vyššie, toto riešenie je asi dočasné, neviem, čo si FB prichystá nabudúce.

Edit:
Vojta Polášek odporúča iný doplnok, ktorý toto vie nastaviť pre konkrétnu adresu, takže odpadá potreba sa stále prepínať. Zdroj:
http://vojtapolasek.eu/2013/02/vratte-mobilnimu-facebooku-jeho-jednoduchost/
pre konzistentnosť tohto príspevku kopírujem aj text článku.
Vraťte mobilnímu Facebooku jeho jednoduchost
Posted on Čtvrtek, 14. únor. 2013
Pokud používáte stejně jako já mobilní verzi oblíbené sociální sítě Facebook, nejspíš jste si všimli, že se její rozhraní velmi změnilo a vůbec neodpovídá tomu, na co jste byli zvyklí ještě před pár dny. Nevím, co k tomuto Facebook vedlo, ale pravděpodobně začal při přístupu na mobilní verzi zjišťovat, z jakého prohlížeče se přihlašujete a podle toho vám servíruje stránky. No a my, co používáme mobilní verzi z počítače, jsme tak trošku nahraní.
Na štěstí se tento problém dá velmi jednoduše řešit. Podstatné je přesvědčit Facebook, že na něj nepřistupujete z počítače ale opravdu z mobilního zařízení. O to se starají HTTP hlavičky a také jedna informace, které se říká user agent. Tato informace v sobě obsahuje identifikaci vašeho prohlížeče a používá se k všelijakým věcem – od optimalizace stránek pro různé prohlížeče až po špehování.
Na první řešení jsem narazil na tomto vláknu ve foru, není to však podle mě dokonalé a po pár minutách googlení tu mám zlepšovák. Doporučovaný doplněk User agent switcher dělá to co potřebujeme – změní našeho user agenta, změní jej však pro veškeré naše brouzdání – což nemusí být vždy žádoucí. Pokud třeba s user agentem nastaveným na mobilní telefon zabrouzdáte na Google, dočkáte se velké změny celého rozhraní.
Řešením je doplněk UAcontrol
https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/uacontrol/
který vám dovolí nastavit si user agenta jen na některé domény, v tomto případě m.facebook.com. Neměl by být problém používat tyto dva doplňky současně.
Takže stačí doplněk stáhnout z odkazu výše, a v jeho možnostech kliknout na tlačítko “Add”. Jako doménu vyplňte “m.facebook.com” (bez uvozovek) a jako user agenta nějaké označení mobilního prohlížeče. Já používám třeba identifikaci pro Nokii E52:
Mozilla/5.0 (SymbianOS/9.4; Series60/5.0 NokiaE52-1/12.0.024; Profile/MIDP-2.1 Configuration/CLDC-1.1; en-us) AppleWebKit/525 (KHTML, like Gecko) BrowserNG/7.1.12344
Potvrďte a vyzkoušejte zajít na m.facebook.com, měli byste vidět staré známé jednoduché rozhraní.

Název: nefunguje mi rozpoznavanie captcha cez Webvisum
Přispěvatel: ondrej_rosik 14. Říjen 2014, 11:24:51
Ahojte, je tu este niekto, komu od isteho casu prestal Webvisum rozpoznavat Captchu? U mna sa to prejavuje tak, ze prvu rozpozna casto nespravne a pri kazdej dalsej vyhodi hlasenie, ze pockajte 30 sekund pred odoslanim dalsej poziadavky, chyba 33. Skusal som downgrade firefoxu, odinstalovanie a nainstalovanie doplnku, vypnutie download helperu, kedze som kdesi cital, ze to s tym obcas zvyklo kolidovat, ale zatial vsetko neuspesne. Pripadne ak to niekomu funguje, pouzivate najnovsi firefox?
Název: Re:nefunguje mi rozpoznavanie captcha cez Webvisum
Přispěvatel: Marek 14. Říjen 2014, 11:48:08
Ahoj,
mne tiez nefunguje a podla staznosti ludi na nete to nie je ojedinely jav. Takze som ho zatial zakazal.
Název: Re:nefunguje mi rozpoznavanie captcha cez Webvisum
Přispěvatel: ondrej_rosik 23. Listopad 2014, 22:29:30
dostal som info od kamaratky, ze jej to uz ide, mne momentalne tiez, takze snad sa to nejako spamatalo.
Název: Re:Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: pietro4044 17. Únor 2016, 21:51:10
Od verzie Firefoxu 43 je problém s nainstalovanim doplnku Webvisum. Problem suvisi s podpisovanim doplnku. Nastavenie podpisovania mozete prepisat pomocou nastavenia predvolby na hodnotu falsev editore predvolieb Firefoxu
Postupujte takto:
Vo Firefoxe stlacte Alt+d a do adresneho riadku napiste "about:config" (bez uvodzoviek).
Potvrdte tlacidlo "Budem opatrny
Do editacneho pola napiste a entrom odoslite retazec: "xpinstall.signatures.required". (bez uvodzoviek).
Na vyhladanu polozku sa premiestnite Tabom a sipkou dole ju vyberte.
Vyvolajte kontextove menu a odentrujte polozku Prepnut, cim sa hodnota pre "xpinstall.signatures.required" zmeni na False.

Firefox restartujte a Webvisum by malo opat fungovat.
Název: Re:Firefox (Mozilla Firefox)
Přispěvatel: peter 17. Únor 2016, 21:59:02
Nuz toto nam ale vo firefoxe 46 bloknu a potom to uz bude len v developer edicii a tam sa to bude dat povolit len do najblizsieho restartu browsera. Takze dufajme, ze to rozsirenie niekto podpise.
Název: ako nainštalovať webvisum do najnovšieho firefoxu
Přispěvatel: ondrej_rosik 16. Září 2016, 16:03:13
Postup je jednoduchý. Namiesto oficiálneho webu Webvisum použijeme oficiálny web s doplnkami pre firefox: https://addons.mozilla.org/sk/firefox/addon/webvisum/ Klikneme na odkaz Pridať do programu Firefox a postupujeme podľa pokynov prehliadača.