Fórum ÚNSS

Informačné technológie => Prístupné programy a hry => Téma založeno: admin 4. Leden 2010, 13:02:42

Název: NVDA
Přispěvatel: admin 4. Leden 2010, 13:02:42
NVDA je voľne šíriteľný čítač obrazovky pre operačný systém MS Windows. Tento softvér umožňuje nevidiacim a slabozrakým ľuďom sprístupniť počítač s operačným systémom Windows za takú cenu ako vidiacim ľuďom.
NVDA dovoľuje používateľovi objasniť, čo sa odohráva na obrazovke, komunikovať s operačným systémom a používať syntetizátor reči na sprístupnenie informácií.

Odkaz na stránku programu: http://www.nvda-project.org/ (http://www.nvda-project.org/)
Název: Re: NVDA
Přispěvatel: ondrej_rosik 2. Duben 2010, 07:08:06
nvda2010.1
(Peter Lecký)
31. marca 2010 vyšla nová verzia voľne šíriteľného čítača obrazovky NVDA (non visual desktop access). Vývojári sa sústredili na opravu chýb ale pribudlo aj pár nových funkcii. Tu je zoznam najvýznamnejších (odkazy na stiahnutie novej verzie nájdete na konci príspevku):
- - v nastaveniach formátovania dokumentu pribudlo začiarkavacie pole, ktorým si môžete určiť či má NVDA na webových stránkach oznamovať landmarks (to sú značky, ktoré na stránke určujú, čo je navigácia, hlavný obsah,...)
- - pribudol nový skript, ktorý umožňuje klávesovou skratkou privolať systémový fokus k navigačnému objektu
- - pribudla aj možnosť uzamykať ľavé a pravé tlačidlo myši, tak ako to poznáte z jawsu. Teda možnosť robiť drag and drop (presúvanie objektov myšou)
- - Lepšia podpora NVDA na 64 bitovej architektúre (týka sa ľudí s novšími počítačmi so 64 bitovými procesormi)
- - Zlepšená podpora live regionov v Mozila aplikáciách (ide o regiony, ktorými môže webstránka oznamovať užívateľovi dynamické zmeny, typický príklad aplikácii, ktoré by mohli práve toto využiť je ais2)
- - Podpora pdf formulárov v adobe readery
- - Vo flash aplikáciách je možné vpisovať do editačných políčok
- - syntetizér, ktorý len vypisoval na obrazovku, čo by nvda hovoril bol nahradený prehliadačom hovoreného. Teda pri demonštrácii nvda vidiacim ľuďom môžete jednoducho ukazovať, čo práve nvda hovorí aj na obrazovke vo viditeľnom okne
- - zlepšenie hlásenia informácii o elementoch v rámci virtuálneho buffera (internet, pdf súbory)

Došlo aj k oprave mnohých chýb ako napr:
- - záhadné čítanie celého riadka tabuľky pri prezeraní bunky (internet)
- - opravená synchronizácia caretu (písacieho kurzora) v rámci editačných polí pri plynulom čítaní (ocenia slabozrakí, ktorí si čítajú s nvda knižky a chcú vedieť, kde majú kurzor)
- - fungujú skyp linky (to sú tie, ktoré presúvajú kurzor na stránke v rámci jedného dokumentu, napríklad preskočiť na obsah, skok na navigáciu,...). Vo firefoxe 3.6 s tým boli problémy

A ešte sľúbené odkazy:
stránka projektu :
http://www.nvda-project.org (http://www.nvda-project.org)

Linky na stiahnutie najnovšieho nvda:
portable verzia (taká, ktorú neinštalujete a môžete ju spúšťať aj z kľúča, neozvučuje však prihlasovací dialóg Windows a pod):
http://www.nvda-project.org/download/re ... rtable.exe (http://www.nvda-project.org/download/releases/nvda_2010.1_portable.exe)

inštalátor (treba nainštalovať, ozvučuje však aj systémové dialógy ako napr. prihlasovanie, dialóg po stlačení ctrl+alt+del,...):
http://www.nvda-project.org/download/re ... taller.exe (http://www.nvda-project.org/download/releases/nvda_2010.1_installer.exe)
Název: Re: NVDA
Přispěvatel: Svetluška 12. Květen 2010, 17:02:58
Zdravím, chcela som sa opýtať na dve veci ohľadom tohto programu:

1.) Dá sa niekde nastaviť, aby bol pri pohybe myšou ticho? Keď premiestňujem kurzor, zvykne to hlásiť takým zvláštnym zvukom - nečíta vtedy žiadny text ani označenie ikony, iba tak "divne chrčí". Novú verziu som ešte neskúšala, tiež to tam tak funguje?

2.) Je možné nastaviť, aby čítal iba vyznačený text? Keď napríklad chcem, aby mi vo Worde nečítal iba jeden odstavec, ale celú kapitolu naraz, prípadne iba zvolené časti ako tri vety v strede nejakého odseku, atď.

Vopred ďakujem za odpoveď!
Název: Re: NVDA
Přispěvatel: Marek 12. Květen 2010, 17:52:16
Zdravím.

1.) Dá sa niekde nastaviť, aby bol pri pohybe myšou ticho? Keď premiestňujem kurzor, zvykne to hlásiť takým zvláštnym zvukom - nečíta vtedy žiadny text ani označenie ikony, iba tak "divne chrčí". Novú verziu som ešte neskúšala, tiež to tam tak funguje?

Tie čudné zvuky, to je signalizácia polohy myši počas posúvania. Dá sa to vypnúť tak, že pôjdete do ponuky NVDA (kláves NVDA+n), rozbalíte podmenu možnosti a vyberiete "Nastavenia myši" (skratka CTRL+NVDA+m). Otvorí sa okno s nastaveniami, kde treba začiarknuť "Oznamovať text pod kurzorom myši" a odčiarknuť "Signalizovať polohu myši počas posúvania". Potom už len OK a malo by to fungovať.

Citace
2.) Je možné nastaviť, aby čítal iba vyznačený text? Keď napríklad chcem, aby mi vo Worde nečítal iba jeden odstavec, ale celú kapitolu naraz, prípadne iba zvolené časti ako tri vety v strede nejakého odseku, atď.

Vopred ďakujem za odpoveď!

Shift+NVDA+šípka hore: aktuálny výber
V editačných poliach a dokumentoch prečíta aktuálne vybratý text.
Název: Re: NVDA
Přispěvatel: Ladislav Csepi 30. Květen 2010, 14:33:16
Zdarec, Ako chce fungovať objektová navigácia v novších Nvda, kde sa displai mod zlúčil s main odom? V čom sú lepšie tie novšie snapshoty so zapracovaným displaj modom? Mám program Sharepod, ktorým sa ovládajú Ipody, program je klikací, no za svet neviem prísť na to, jakou logikou sú tam rozmiestnené tlačítka a hlavne sa na ne objektovou navigáciou dostať. Ak sa mi podarí nejaké náhodne objaviť, tak je to fajn a potom už je to ok, ale potreboval by som cielene kliknúť napr. na copi to Ipod a nejak to neviem nájsť. U starších Nvda som sa to naučil pokusom a omylom, ale u novších, kde je zjavne prepracovaná objektová navigácia tlačítka neviem zase nájsť. Za rady dikes - Laco
Název: Re: NVDA
Přispěvatel: peter 1. Červen 2010, 07:59:59
Zdravim,
Pokial ide o display model tak berte do uvahy fakt ze zatial su na strankach len nestabilne buildy v ktorych sa vselico meni a vselico moze nefungovat. Preto je asi zatial marne zaoberat sa systemom fungovania kombinacie display modelu v kombinacii s objektovou navigaciou.
Název: Re: NVDA
Přispěvatel: ondrej_rosik 4. Červen 2010, 12:49:39
mozem sa mylit, ale neboli display modeli uz zaradene do normalnych snapshotov?
Název: Re: NVDA
Přispěvatel: peter 4. Červen 2010, 12:58:50
Nemylis sa. Su to ale stale len "development snapshots" co v praxi znamena ze kazdy kto chce to moze testovat, nic co v tom bezi vsak nemusi byt finalne, moze to nefungovat, pouzivanie toho moze viest k havariam pocitaca (mal som raz jeden skaredy crash prave s display model buildom z ktoreho sa moje windowsi pozviechali az po chkdsk v nudzovom rezime ale to nemuselo byt nutne prave nvda buildom) a pod.
Název: NVDA - recove syntetizatory zadarmo
Přispěvatel: peter 7. Září 2010, 12:38:09
Na strankach nvda pribudol clanok ktory "zhrna"informacie o volne siritelnych syntezach reci ktore mozete pouzivat s nvda. Po slovensky nevie okrem espeaku ani jeden z nich ale ak mate zaujem o ine reci, pozrite sem.
http://www.nvda-project.org/wiki/FreeSpeechSynthesizerList
Název: nvda 2010.2 beta2
Přispěvatel: peter 1. Říjen 2010, 10:46:21
Ahojte,
Vcera vysla druha beta verzia programu nvda vo verzii 2010.2. Ostra verzia uz v porovnani s touto betou neprinesie pravdepodobne nic nove okrem opravenych chyb tak ze tuhla strucne zhrnutie co tato verzia nvda prinasa:
- Vyrazne zjednodusena objektova navigacia. Objektovy kurzor uz "nevidi" objekty ktore su nedostupne alebo ktore tvoria len vzhlad okna.
- V java aplikaciach mozno zistovatformatovanie textu. Tak ze napriklad v OpenOffice.org je uz mozne pracovat aj s formatovanim. V tychto aplikaciach je teraz automaticky oznamovany aj text v novo otvorenych dialogoch (napriklad pri zobrazeni chybovej hlasky bude chyba automaticky precitana)
- Praca s adobe flash objektmi na stranke uz funguje rovnako ako v jawse (teda cez virtualny pc kurzor).Povodny (podla mna lepsi) pristup kedy bolo treba na flash objektoch aktivovat objektovy kurzor je stale podporovany.
- Vyrazne bola zlepsena pristupnost prostredia eclipse (ocenia programatory)
- Nvda vie od tejto verzie ziskavat informacie aj o texte napisanom priamo na obrazovku podobne ako to robi napriklad jaws v mizerne naprogramovanych aplikaciach. V praxi to znamena, ze nvda dokaze "ozvucit" aj software ktory bol doteraz s nvda nepouzitelny. Napriklad vie citat polozky v menu s obrazkami, spristupnuje editacne policka vo windows live aplikaciach, zoznamy chyb v outlook express, ale napriklad aj formula bar v excely.
- podpora pre ibm lotus symphony dokumenty
- Nvda obsahuje aj prve kroky v spristupnovani prehliadaca google chrome (ak chcete testovat, stiahnite si najnovsie testovacie verzie google chrome)
- Zlepsene citanie hlaviciek pre riadky a stlpce v tabulkach (tyka sa najnovsich mozilla produktov)
- Pribudli tzv flat review funkcie. Ide o funkcie ktore umoznuju prezerat si celu obrazovku podobne ako to robite napriklad v jawse pomocou jaws kurzora alebo virtualizacie okna. Stlacenim kombinacie klavesov mozete aktivovat prezeranie obrazovky a potom ju celu citat po znakoch, slovach a riadkoch, prikazmi na prezeranie obsahu objektu. Inym prikazom mozno urobit inverznu akciu, teda privolat objektovu navigaciu na ten objekt, ku ktoremu patri text ktory je prave pod kurzorom na prezeranie obsahu objektu.
- Vo vseobecnych nastaveniach pribudlo tlacidlo, ktorym mozno okopirovat aktualne nastavenia tak aby sa pouzivali na prihlasovacej obrazovke a dalsich zabezpecenych obrazovkach.

z pomedzi zmien za zmienku urcite stoji fakt, ze bola konecne doplnena schema klavesnice pre notebooky. Je stale neprehladna a tazsie zapamatatelna, je uz ale aspon zdokumentovana. Stale je tu moznost pouzivat aj schemu ktora sa bude pravdepodobne pouzivat v buducnosti ktoru mozno najst tu:
http://www.nvda-project.org/export/current%3A/keyboardLayoutRefactor/source/appModules/_default_desktop.kbd

na zaver pridavam este zabavne video :))
http://www.youtube.com/watch?v=MjQ-AT2FQK4&feature=youtu.be&a

Slovko ktore vam zruinuje jaws ak pouzivate eloquence je ... heh... "w e b h e s d a y" (pomazte medzery). Ak vam niekto (alebo vy niekomu) posle mail ktory obsahuje toto slovo, jaws sa pri jeho citani (v pripade ze pouzivate eloquence) zruti.
Peter
Název: Re: NVDA
Přispěvatel: Marek 29. Říjen 2010, 10:38:52
Dnes vychadza oficialna stabilna verzia 2010.2. Vsetky dolezite zmeny zhrnul Peter v predchadzajucom poste, ja len doplnim oficialny odkaz na prispevok vyvojarov, kde najdete odkazy na stiahnutie a popis zmien (len v anglictine):
http://www.nvda-project.org/blog/NVDA2010.2Released
Název: NVDA 2011.1
Přispěvatel: peter 7. Březen 2011, 09:32:50
Ahojte,
Dnes vysla nova verzia programu NVDA (verzia 2011.1).
Zaujimave novinky:
- Nvda vie v niektorych typoch ovladacich prvkov (standardne editacne polia, mozilla aplikacie a lotus symphony) oznamovat farbu textu
- vo virtualnych bufferoch (praca s internetom, pdf, mail v thunderbirde,...) je mozne oznacovat text po stranach (shift+pageup & pagedown) a odstavcoch (shift+ctrl+sipky nahor a dolu)
- Automaticke oznamovanie noveho textu v dalsich konzolovych aplikaciach (putty, teraterm, mirc,...)
- Moznost predefinovavat si v nvda klavesove skratky (zatial len editovanim konfiguracneho suboru)
- Oznamovanie pevnych zastrankovani vo worde pri pohybe po znakoch
- oznamovanie odrazok a cislovania vo worde pri pohybe po riadkoch
- spiaci rezim (nvda+shift+s) umoznuje v konkretnej aplikacii docasne pozastavit fungovanie nvda. Opatovne ho mozno aktivovat rovnakou skratkou
- Zlepsena podpora prace s braillovskymi riadkami
- Nvda si pamata poziciu na stranke pri kliknuti na odkaz a navrate na predchadzajucu stranku (ak sa pri browsovani vratite o stranku spat, kurzor bude na odkaze, na ktory ste na prave nacitanej stranke naposledy klikli)
- podpora handytech, humanware a baum riadkov bez nutnosti instalovat brltty
- Podpora globalnych rozsireni (moznost relativne jednoducho doprogramovavat do nvda funkcionalitu ktora bude pristupna vo vsetkych nvda aplikaciach)

Tak isto bolo opravenych 36 viac ci menej neprijemnych chyb. Najnovsiu verziu najdete ako vzdy na strankach projektu nvda:
http://www.nvda-project.org
odkazy priamo na subory na sourceforge su tu:
instalator: http://sourceforge.net/projects/nvda/files/releases/2011.1/nvda_2011.1_installer.exe/download
portable verzia: http://sourceforge.net/projects/nvda/files/releases/2011.1/nvda_2011.1_portable.exe/download
Název: Re: NVDA
Přispěvatel: Marek 7. Březen 2011, 10:13:12
Je to vyborne, len tak dalej. :)
Název: NVDA, opensource projekt na mesiac Marec na Sourceforge
Přispěvatel: Marek 9. Březen 2011, 10:03:44
Server Sourceforge.net, ktory zdruzuje velke mnozstvo opensource aplikacii, vyhlasil NVDA za Opensource projekt na mesiac marec. Ak vas zaujima ako NVDA vzniklo a co ludi, ktori ho vyvijaju motivuje, pozrite si clanok z nasledujuceho linku (len v anglictine):
http://sourceforge.net/blog/potm-201103/
Název: NVDA 2011.2
Přispěvatel: peter 5. Srpen 2011, 10:58:01
Vysla nova verzia volne siritelneho citaca obrazovky NVDA. Tuhla niekolko zaujimavych noviniek:
- Moznost vypocut si popis znaku po dvojnasobnom stlaceni skratky na precitanie aktualneho znaku pod prezeracim kurzorom. Pod popisom mame na mysli a=alpha, b=beta,... Podobne aj pri aktualnom slove a riadku je slovo alebo riadok precitane po pismenach. Trojnasobne stlacenie skratky na aktualny znak vyslovy kod znaku a pri slovach a riadkoch precita slovo resp riadok cez popisy znakov
- Moznost vybrat si uroven vyslovovania interpunkcie (ziadna, niektora, vacsina, vsetka), jednotlive urovne mozno konfigurovat, teda urcovat, ktory znak ma byt citany od ktorej urovne, podobne ako to funguje v jawse,
- Ak sa interpunkcny alebo iny symbol opakuje viac ako 4 krat, nvda oznami pocet opakovani, namiesto citania retaze symbolov
- Opravena chyba pri plynulom citani, kedy dochadzalo ku kratkym neprirodzenym preruseniam citania na koncoch riadkov
- Podpora zobrazovania unicode na braillovskych riadkoch
- Vylepsena podpora aria technologie v internet explorery
- Moznost vypnut alebo zapnut oznamovanie koordinatov buniek v tabulkach (dialog pre nastavenia oznamovania formatovania )
- Moznost zistit formatovanie a farbu textu na obrazovke
- Pre syntezu reci Espeak je mozne zaciarknut policko ktore ztrojnasobuje rychlost syntezy reci, rec s vyslednou maximalnou rychlostou pripomina sum potoka na sklonku mrazivej noci :)

zmeny:
- zmenena skratka na presun pisacieho kurzora na prehliadaci kurzor: dvojnasobne stlacenie skratky pre presun fokusu na objekt navigatora
- Zmenena skratka na precitanie decimalneho a hexadecimalneho kodu znaku: trojnasobne stlacenie namiesto povodneho dvojnasobneho,
- virtualny kurzor bol premenovany na rezim prehliadania (browse mode)
- vo firefoxe 4 a novsom umoznuje nvda citat web dokument aj v situacii, kedy nieje kompletne nacitany
- skratka nvda+f (info o formatovani pod kurzorom) hlasi formatovanie pre review kurzor, nie pre editovaci kurzor alebo fokus. Toto umoznuje zistovat formatovanie aj pre texty ktore prave niesu zamerane jednym zo standardnych kurzorov windows (napriklad flat review)

Oznamenie o vydani novej verzie:
http://www.nvda-project.org/blog/NVDA2011.2Released
Podrobny dokument so vsetkymi novinkami aj informaciami o 63 chybach ktore boli opravene:
http://www.nvda-project.org/releaseChanges/nvda_2011.2_changes.html
Instalator:
http://sourceforge.net/projects/nvda/files/releases/2011.2/nvda_2011.2_installer.exe/download
a nakoniec portable verzia:
http://sourceforge.net/projects/nvda/files/releases/2011.2/nvda_2011.2_portable.exe/download
Název: NVDA 2011.3
Přispěvatel: peter 28. Listopad 2011, 15:31:25
Ahojte,
Koncom minuleho tyzdna vysla nova verzia volne siritelneho citaca obrazovky NVDA. V tomto texte strucne zhrniem novinky a nakonci najdete aj linku na experimentalny ocr plugin do nvda.
Takze po poriadku:
- Nvda dokaze automaticky menit jazyk pri citani viacjazycneho dokumentu za predpokladu, ze dokument obsahuje korektne zadefinovane jazyky. Da sa to v pdf, doc, ale napriklad aj na webe. Nastavenie najdete v nastaveniach hlasu.
- Podporovane su java aplikacie na 64 bitovej platforme (je potrebne nainstalovat si java access bridge)
- V mozila aplikaciach je mozne zistovat informacie o formatovani,
- V prehliadaci adobe reader su korektne hlasene pocty stlpcov a riadkov v tabulkach
- podporovane su microsoft speech platform syntetizery
- Funguje oznamovanie cisel stran a riadkov v lotus symphony
- Moznost nastavit upravu vysky hlasu v percentach pri citani velkych pismen (nastavenie hlasu), policko na nastavenie percent nahradza zaciarkavacie policko  ktore bolo v starsich verziach. Ak chcete zmenu vysky vypnut, nastavte hodnotu na 0%
- V bunkach excelu je sucastou informacie o formatovani (nvda+f) aj informacia o farbe pisma a pozadia
- Pridana bola aj zakladna podpora pre design science math player. Teda v pripade ze si math player nainstalujete, mozete si v internet explorery citat mathml dokumenty s kompletnou matematikou
- NVDA sa automaticky restartuje ak dojde k jeho kontrolovanemu padu
- citanie obsahu aktualneho okna funguje spravne (inteligencia na filtrovanie nepodstatnych ovladacich prvkov) a mozno ho zastavit (v predchadzajucej verzii to bolo nie vzdy rychlo mozne)
- Moznost zapnut alebo vypnut automaticke citanie stranky po jej nacitani
- citanie stavoveho riadku casto funguje aj v aplikaciach, kde sa stavovy riadok nepodari identifikovat. V takychto aplikaciach nvda cita po stlaceni skratky nvda+end spodny riadok okna aktivnej aplikacie
- Pri plynulom citani v oknach prehliadaca robi NVDA kratke pauzi po nadpisoch a inych blokoch, aby text nadpisu intonacne netvoril "dlhu vetu" s prvou vetou textu za nadpisom
- Dalej bolo opravenych 27 chyb
Verziu 2011.3 najdete ako vzdy na stranke projektu:
http://www.nvda-project.org
priama linka na instalator: http://www.nvda-project.org/releaseDownload/2011.3/nvda_2011.3_installer.exe
Priama linka na portable verziu: http://www.nvda-project.org/releaseDownload/2011.3/nvda_2011.3_portable.exe

A nazaver este slubene informacie o OCR plugine. Mozno viete, ze v najnovsej verzii jawsu sa objavila funkcia ktora umoznuje rozpoznanie textu v obrazku. O cosi podobne sa pokusili aj vyvojary nvda. V sucasnosti je k dispozicii plugin, ktory vyuziva volne siritelny OCR software tesseract. To je ten software, ktoreho vyvoj sponzoruje aj ho na svojich strankach vyuziva google.
Plugin je "experimentalny", nepovazujte ho teda za plne funkcny nastroj. V sucasnosti obsahuje len data pre rozpoznavanie anglictiny, pridanie slovenciny vsak nieje nijak narocne, pretoze tesseract ma natrenovane data aj pre rozpoznavanie slovenciny. Ak si chcete plugin vyskusat, tak postupujte podla navodu priamo v tickete tu
http://www.nvda-project.org/ticket/1791
alebo (ak nerozumiete tej technickej hantirke) tak nasledovne:
- Stiahnite si plugin z adresy:  http://dl.dropbox.com/u/28976681/nvda_ocr.zip
- rozbalte ho a priecinok "ocr" (je vovnutry archivu) okopirujte do priecinka global plugins ktory najdete v priecinku s nastaveniami nvda. Ak mate nvda nainstalovany, tak aktivujte polozku "explore user configuration directory" v programej skupine nvda. V pripade ze pouzivate portable verziu, tak v priecinku nvda najdete podpriecinok "userconfig" a v nom uz je priecinok "globalplugins"
- restartujte NVDA.
- Po restarte sa vam v nvda objavi funkcia na rozpoznavanie obrazkou, ktoru vyvolate skratkou nvda+r. Funkcia rozpoznava objekt ktory je prave zamerany objektovou navigaciou.
- Otvorte si lubovolny program, v ktorom vam nvda nic necita, alebo lubovolnu stranku, na ktorej ste schopni objektovou navigaciou najst obrazok s anglickym textom
- Pomocou objektovej navigacie sa nastavte na objekt, ktory obsahuje data na ktorych chcete urobit ocr
- stlacte skratku nvda+r. Nvda vam oznami "performing OCR" a po kratkej dobe (po tom ako oznami "done") si mozete prezeracim kurzorom precitat vysledok ocr. Na rozpoznane slova mozete privolavat mys a klikat na ne, cim emulujete klikanie do povodneho nerozpoznaneho obrazka. Pouzite standardne nastroje na privolavanie mysi na objekt zamerany objektovou navigaciou a emulovanie klikania.
Skusenosti s touto funkciou su rozne, mne sa napriklad celkom osvedsila pri prezentovani v powerpointe. Niektori uzivatelia pomocou tohoto pluginu uspesne ovladaju nepristupne cisto graficke aplikacie, pocul som dokonca aj o uspesnej instalacii operacneho systemu do virtualnej masiny.
Prajem veselu zabavu.
Peter
Název: NVDA 2012.1
Přispěvatel: peter 21. Březen 2012, 09:35:22
Ahojte,
Vysla nova verzia citaca obrazovky NVDA, vo verzii 2012.1.
Zaujimave novinky:
- Nvda je mozne ovladat cez virtualne klavesnice alebo programami na ovladanie pocitaca hlasom
- Moznost zistovat farby textu v konzolovych oknach (prikazovy riadok)
- Na braillovskom riadku mozno indikovat tucne, kurzivu a podciarknute pismo (nastavitelne v prekladovej tabulke)
- Vyrazne vylepsena podpora microsoft wordu: nvda hlasi cisla poznamok pod ciarou, nadpisy, komentare, urovne vnorenia tabuliek, odkazy a farby textu.
- Na braillovskom riadku mozno zistit vyznaceny text (body 7 a 8)
- Dalsie vylepsenia braillu: informacie o elementoch ako napr linky, nadpisy a tlacidla, zalamovanie textu,...
- Zakladna podpora web prvkov v aplikacii ITunes, mozno aj inych aplikacii ktore pouzivaju webkit,
- Vylepsena podpora softwaru na citanie elektronickych knih Adobe Digital Editions (verzia 1.8.1 alebo novsia)
- Moznost zapnut alebo vypnut citanie ramcov na web strankach,

Linky:
- instalator: https://sourceforge.net/projects/nvda/files/releases/2012.1/nvda_2012.1_installer.exe/download
- Portable verzia: https://sourceforge.net/projects/nvda/files/releases/2012.1/nvda_2012.1_portable.exe/download
- Co je nove: http://www.nvda-project.org/releaseChanges/nvda_2012.1_changes.html
Název: nvda- zaujimave pluginy
Přispěvatel: peter 30. Březen 2012, 10:30:29
Ahojte,
Tento text mozno zaujme pouzivatelov citaca obrazovky NVDA, ale aj tych, co o prechode na NVDA uvazuju, len im v NVDA chybaju nejake funkcie z Jawsu. Popisem tu par zaujimavych pluginov, ktore by mohli byt zaujimave.

Ako rozbehat plugin v nvda:
Ak chcete pouzivat nejaky NVDA plugin, je potrebne ho nakopirovat do priecinka global plugins, ktory sa nachadza v konfiguracnom priecinku nvda. Ten najdete nasledovne:
- ak mate nvda nainstalovane, tak v start/programy/nvda aktivujte polozku "Explore user configuration directory", cim si otvorite rovno priecinok s konfiguraciou nvda, ktory uz obsahuje priamo priecinok "global plugins" do ktoreho treba pluginy kopirovat
- Ak mate portable verziu nvda, potom najdete priecinok "global plugins" v priecinku "userconfig" vovnutry priecinka nvda.

NVDA OCR plugin:
Najnovsia verzia jawsu ma vstavanu podporu pre OCR, teda je mozne citat text v obrazkoch. cosi podobne prinasa aj nvda plugin, v sucasnosti vsak podporuje len anglicke texty v obrazkoch.
Najprv ho stiahnite na tejto adrese:
 http://dl.dropbox.com/u/28976681/nvda_ocr.zip
Zip archiv obsahuje priecinok, ktory cely ulozte do priecinka global plugins.
Po restarte nvda, alebo po aktivovani polozky "reload plugins" v nastrojoch, mate k dispozicii funkciu rozpoznavania textu. Vyvolate ju stlacenim kombinacie nvda+r. Plugin robi rozpoznavanie textu na objekte zameranom objektovou navigacioua po rozpoznani si mozete text precitat prikazmi na citanie textu vramci objektu. Funguje aj emulacia klikania mysou tak, ze privolate mys na poziciu citacieho kurzora (prislusne skratky vid v prirucke k nvda).

Pluginy pre jawsistov:
Par zaujimavych pluginov stvoril aj Rui Batista. Tie su prevazne urcene pre tych, co prechadzaju z Jawsu na NVDA a chybaju im pri tom niektore veci. Zip so vsetkymi pluginmy najdete tu:
https://github.com/ragb/nvda-ragb-plugins/zipball/master
Po rozbaleni najdete v priecinku ragb-nvda-ragb-plugins-nejake_cislo nasledujuce pluginy (ak ich chcete pouzivat, do priecinka global plugins kopirujte obsahy ich podpriecinkov):
- reportLastProgressBarValue (do globalplugins okopirujte subor reportLastProgressBarValue.py, ktory najdete vovnutri v priecinku): po aktivacii skratky ctrl+shift+nvda+u nvda oznami poslednu hodnotu progressbaru (moze byt uzitocne ak kopirujete vela dat a chcete sa rychlo opytat, kolko dat uz je skopirovanych)
- Snapshot version checker: len pre vyvojarov, plugin kontroluje, ci existuje aj novsia testovacia verzia nvda, ako ta ktoru prave pouzivate (ak pouzivate stabilne verzie nvda, tak tento plugin nevyuzijete),
- systrayList: plugin ktory nahradza funkciu ktoru ste z jawsu vytlkli stlacenim skratky insert+f11 (v nvda je skratka rovnaka)
- virtualRevision: plugin ktory nahradza funkciu insert+ctrl+w v jawse, teda ide o virtualizaciu okna. Po stlaceni skratky sa zobrazi to co by ste videli pri pouziti plosneho prezerania do editacneho pola a mozete si to tam prezerat sipkami. Okno sa da zrusit stlacenim esc.

Nazaver pridavam este jeden jednoduchy plugin, ktory by mohol potesit tych, co casto pouzivaju citaci kurzor v nvda a vadi im, ze pri tom musia stale drzat nvda key (pri praci s prikazovym riadkom alebo pri citani manualov cez ssh to vie byt riadna otrava).Stiahnite si subor
http://cezap.sk/~lecky/d/lockcapslock.txt
a ulozte ho do priecinka global plugins pod nazvom lockcapslock.py.
Ak je plugin aktivny, mozete klavesovou skratkou ctrl+alt+medzera "uzamknut" klaves nvda a napriklad pri plosnom prezerani nieje potrebne neustale drzat capslock. Opatovnym stlacenim tej istej kombinacie nvda klaves odomknete.

ak by ste vedeli o dalsich zaujimavych pluginoch, nevahajte napisat.
Název: Re:nvda- zaujimave pluginy
Přispěvatel: ondrej_rosik 17. Květen 2012, 16:41:06
Na internete sa povaľuje balík doplnkov pre NVDA. Zaujímavý je rozšírený OCR plugin v ktorom sú doplnené jazyky pre rozpoznávanie textu vrátane slovenskej:
http://dl.dropbox.com/u/10138134/addons.zip
Aby ste tento OCR mohli používať, mali by ste mať nainštalovanú verziu NVDA 2012 beta 1 alebo novšiu.
Inštalácia:
1) stiahnite a uložte súbor
http://files.nvaccess.org/addons/ocr_0.20120511.01.nvda-addon
2) spustite správcu doplnkov
Správcu doplnkov nájdete v podmenu nvda > nástroje.
V správcovy doplnkov sa nachádza zoznam s doplnkami, ktoré sú nainštalované v aktuálnej konfigurácii NVDA. okrem názvu sa zobrazí aj verzia a autor doplnku. Popis a URL adresu môžete zistiť tak, že doplnok vyberiete a aktivujete tlačidlo O doplnku.
Aby ste nainštalovali nový doplnok, aktivujte tlačidlo Nainštalovať. otvorí sa okno, v ktorom môžete vybrať požadovaný súbor vo vašom počítači alebo na sieti (s príponou nvda-addon). Po aktivovaní tlačidla otvoriť sa vás NVDA opýta, či si skutočne želáte nainštalovať zvolený doplnok, aktivujte tlačidlo Áno.
Aby doplnok začal fungovať, je potrebné po inštalácii reštartovať NVDA.
3) Jazyk rozpoznávania nastavíte v menu nvda >možnosti >OCR settings...
Všetko funguje tak, ako písal peťo vyššie.

Našiel som aj doplnky virtual revision a system trailist (pozri prílohu k príspevku), takže sa tiež dajú pohodlne nainštalovať z menu NVDA.
nvda- zaujimave pluginy
Název: Re:NVDA
Přispěvatel: Marek 18. Květen 2012, 14:47:18
Ondro, prosim, zamente v slovenskom preklade prenositelna bud za prenosna alebo este mozno prenasatelna, iked ta prenosna sa mi paci viac, lebo sa z toho osypavam. :)
Název: Re:NVDA
Přispěvatel: ondrej_rosik 20. Květen 2012, 16:37:51
@marek tiež mi to akosi nereže, ale zachoval som terminológiu. Ale robíme revíziu dokumentácie kvôly jednoduchšej správe pri preklade tak sa na to pozrieme.
Název: Re:NVDA
Přispěvatel: ondrej_rosik 22. Květen 2012, 20:20:22
Peťo to opravil, už je prenosná, najneskôr v Rc verzii to už určite bude.
Název: Re:NVDA
Přispěvatel: ondrej_rosik 30. Květen 2012, 13:22:25
Na stránke NVDA je už zoznam doplnkov ajs odkazmi na stiahnutie
http://www.nvda-project.org/wiki/AddOns
Název: NVDA 2012.2
Přispěvatel: ondrej_rosik 8. Červen 2012, 11:44:35
Dnes vysla nova verzia NVDA 2012.2. Ak pouzivate verziu 1, mozete aktualizovat na verziu 2, prinasa niekolko  zaujimavych zmien.
Dost sa toho pomenilo okolo prenosnej a instalacnej verzie. Zo stranok NVDA si teraz mozete stiahnut len jeden subor.  Po jeho spusteni sa spusti docasna kopia NVDA. Z tohto miesta si mozete vytvorit prenosnu verziu alebo nainstalovat  NVDA do systemu. Takisto sa da NVDA rovno spustit, co sa moze zist, ak ho niekde prezentujete a nemate poruke  prenosnu verziu. toto odporucaju vyvojari aj ak spustate NVDA z CD.
V menu nastroje pribudli polozky pomocou ktorych mozete z instalacnej verzie vytvorit prenosnu a naopak. Teda ak  pouzivate prenosnu verziu s nastaveniami a chcete zacat pouzivat prihlasovaciu obrazovku, mozete spustit instalaciu z  menu nastroje a NVDA si vsetky nastavenia skopiruje do systemu. Naopak, ak mate nainstalovane NVDA a chcete si  urobit prenosnu verziu s vasimi nastaveniami, takisto to mozete urobit z menu nastroje.
NVDA sa odteraz dokaze sam aktualizovat. Rucna aktualizacia sa da spustit z menu pomocnik. V menu moznosti  >vseobecne mozete zaciarknut, aby sa NVDA raz za den pozrel na server, ci nie je dostupna nova verzia. Ak  nainstalujete verziu 2012.2, bude sa vam NVDA aktualizovat az po vydani dalsej stabilnej verzie, aktualizacie pre  snapshoty funguju, ak si nainstalujete niektory zo snapshotov.

V poslednom case sa rozmohli rozne doplnky pre NVDA. Ich instalacia bola doteraz komplikovana. Vo verzii 2012.2 v  menu nastroje najdete spravcu doplnkov. Jeho podrobny popis je v dokumentacii a myslim, ze dialog je zrozumitelny.  Doplnky maju priponu .nvdaaddon a okrem neoficialnych zdrojov sa daju niektore najst aj tu:
http://www.nvda-project.org/wiki/AddOns
Dalsie zmeny su napr potpora metro aplikacii vo Windows 8, oznamovanie grafickych prvkov v MS office a spravna  detekcia jazyka pri alternativnom texte v obrazkoch.
   Ak citate napriklad stranku v rezime prehliadania, mozete preskakovat zoznamy a tabulky. Teda ak je na  webe dlha tabulka a potrebujete skocit za nu, mozete pouzit klaves ciarka ",". Ak potrebujete skocit na zaciatok zoznamu  alebo  tabulky, pouzite shift+,.
Oznamovanie suradnic buniek v programe Microsoft excel je za obsahom namiesto doterajsieho oznamovania pred  obsahom. Navyse suradnice su oznamovane len v pripade, ze v dialogu nastavenia citania textu su zaciarknute policka  oznamovat tabulky a oznamovat suradnice buniek tabulky.
   Dalej je opravene mrznutie NVDA v MS Office pri vybrati dlheho textu a v Adobe readeri v zozname  prvkov vidiet nadpisy bez urovne.

Vyvojari NVDA zacali vydavat aj podcast. Je to volne rozpravanie o novinkach v NVDA. V poslednom podcaste  ukazuju pouzivanie dotykovej obrazovky:
http://www.nvaccess.org/

Odkaz na stiahnutie NVDA 2012.2:
http://www.nvda-project.org/releaseDownload/2012.2/nvda_2012.2.exe
Název: Hlasy Vocalizer pre NVDA
Přispěvatel: ondrej_rosik 14. Červen 2012, 13:03:43
Dobrý deň,
Určite všetci poznáte hlasy Vocalizer od spoločnosti Nuance.
Z českých a slovenských hlasov sú to napr. hlasy Laura a Zuzana, dostupné pre sapi5 v balíku koba speech, tak tiež sú tieto hlasy distribuované z hlasovým výstupom talks pre telefóny so symbianom, sú tiež súčasťou voiceover na zariadeniach od spoločnosti apple.

Spoločnosť Tiflotecnia spolu s dobrovoľníkmi z pomedzi používateľov NVDA pripravila ovládač hlasového výstupu pre NVDA spolu aj so všetkými Vocalizer hlasmi na použitie s NVDA 2012.2.

Zatiaľ je možné používať hlasy Vocalizer spolu s NVDA v skúšobnej verzii zdarma. Táto skúšobná lehota vyprší 30. júna 2012.

Nákup licencii pre tieto hlasy bude stáť 75 €. Zahŕňa to jednu licenciu, ktorú je možné prenášať medzi ľubovoľným množstvom počítačov. Na základe tejto licencii je možné používať všetky hlasy podľa ľubovôle. Perličkou je, že každý nákup licencii znamená tiež malý príspevok na vývoj NVDA.

Predaj na celosvetovej úrovni, s možnosťou platenia cez Paypal zaisťuje spoločnosť Tiflotecnia.

Tak isto je spoločnosť Tiflotecnia schopná zaistiť spoluprácu s lokálnymi distribútormi po celom svete. Dohodnuté sú už niektoré lokálne spoločnosti, ktoré budú schopné sprostredkovať nákup týchto licencií v svojom regióne pôsobenia. Za slovensko a českú republiku zatiaľ nie je dohodnutá spolupráca o distribúcii.

Hromadný nákup pre distribútora je 10 licencií. Rád by som sa pokúsil zaistiť distribúciu minimálne na slovensku. Dávam Vám preto do pozornosti stránku projektu na adrese http://vocalizer-nvda.com/sk/ ktorá bude postupne dopĺňaná až bude známych a dostupných viacero informácií.

Myslíte si, že by Ste si niečo takéto chceli v blízkej budúcnosti kúpiť?
Chceli by Ste kupovať na faktúru, v hotovosti, bankovým prevodom alebo kombináciou týchto spôsobov, alebo Vám lepšie vyhovuje nákup cez paypal?
Prosím prípadní záujemci len kvôli štatistickým údajom, ktoré by som mohol predložiť potenciálnemu distribútorovi, ozvite sa mi súkromne s Vašimi odpoveďami alebo komentármi na adresu pvdeejay zavináč gmail bodka com.

Ešte pár varovaní na záver:
- NVDA je a vždy bude distribuovaný zdarma bez akýchkoľvek poplatkov vrátane zdrojového kódu.
- Verzia hlasov Vocalizer, o ktorej je tento príspevok je určená len na použitie s programom NVDA a nie je ju podľa licencie ani technicky možné použiť s iným programom.

Ospravedlňujem sa za príspevok marketingového charakteru, sami uznáte, že hlavným cieľom tejto akcie je podporiť vývoj NVDA a príp. skomfortniť jeho používanie koncovému používateľovi.

Ešte raz Vás prosím, odpovede posielajte súkromne, aby sme sa vyhli prípadným ďalším príspevkom nie vhodným pre toto fórum.

Ďakujem

Vágner

Správu som preposlal od Peťa Vágnera.
Název: Re:Hlasi Vocalizer pre NVDA
Přispěvatel: ondrej_rosik 8. Srpen 2012, 14:11:43
Ahojte. Je k dispozícii nová demo verzia ovládača, ktorá bude fungovať do 10. augusta.
http://www.tiflotecnia.net/Instal/vocalizer-driver-2.0beta2.nvda-addon
Ospravedlňujem sa za oneskorený post, ale som na dovolenke, tak to nestíham sledovať.
Název: NVDA 2012.3
Přispěvatel: ondrej_rosik 8. Listopad 2012, 13:22:14
Dnes vyšla nová verzia NVDA 2012.3. Tuhľa pár postrehov:
Viacero vylepšení pre Adobe Reader. Napríklad oznamovanie podčiarknutého a prečiarknutého formátovania, oznamovanie čísel strán a lepšia podpora čítania tabuliek v PDF dokumentoch.

Keď sme už pri tabuľkách, v MS Excely môžete nastaviť hlavičky stĺpcov alebo riadkov. Teda ak máte v prvom riadku tabuľky hlavičku (povedzme názov skladby, album, interpret) a v ostatných riadkoch máte vyplnené stĺpce podľa hlavičky, môžete prvému riadku nastaviť hlavičku skratkou nvda+shift+c. Ak je tabuľka obrátená, teda potrebujete nastaviť hlavičku pre stĺpce, urobíte to skratkou NVDA+shift+r. Stlačením niektorej z týchto skratiek dvakrát za sebou nastavenie vymažete.

Príkazy na pohyb v tabuľkách môžete využiť aj v zoznamoch, ktoré majú viac stĺpcov. Je to užitočné napr v správcovi úloh systému Windows. Ak si zobrazíte procesy, môžete si využitie procesora, využitú pamäť a meno používateľa čítať ako v tabuľke, teda ctrl+alt+šípky. Alebo si to skúste vo Windows prieskumníku (V menu zobraziť začiarknite podrobnosti a pomocou ctrl+alt+šípky si môžete pozrieť veľkosť, typ, dátum...)

NVDA si defaultne pamätá nastavenia. Teda pri prvom spustení nemusíte nastavenia ukladať resp. začiarkávať v možnostiach automatické ukladanie (ak to potrebujete, stále sa dá odčiarknuť). V menu NVDA pribudla možnosť obnoviť predvolené nastavenia (NVDA+ctrl+R trikrát za sebou). Toto obnoví nastavenia NVDA do stavu, v akom je NVDA po stiahnutí z webu. Hodí sa, ak skutočne niečo pri nastavení dobabrete a neviete sa vrátiť. Možnosť zahodiť aktuálnu konfiguráciu a vrátiť sa k predošlým nastaveniam je nezmenená.

V Mozilla aplikáciách NVDA dokáže oznamovať zarovnanie textu a takisto vie oznamovať hlavičky riadkov /stĺpcov tabuľky aj mimo režimu prehliadania.

NVDA v tejto verzii podporuje aj Windows 8 a dotykové ovládanie.

Z changelogu ešte vyberám:
•Ak je NVDA nainštalovaný v systéme, otvorenie doplnku s príponou nvda-addon automaticky nainštaluje doplnok.
•pri aktualizácii NVDA sa nezmení skratka NVDA na Ctrl+Alt+n, ak ju užívateľ pred aktualizáciou zmenil. Ak aktualizujete zo súboru, pri inštalácii je v možnostiach aj začiarkávacie pole "ponechať odkaz na ploche".
•Dialóg zoznam prvkov v režime prehliadania si počas behu NVDA zapamätá výber typu prvku napr. nadpis. Teda ak sa na konkrétnom webe stále presúvate medzi nadpismi a využívate na to zoznam prvkov, nemusíte filter prestavovať z odkazov na nadpisy.
•pri zapnutom čítaní po slovách v príkazovom riadku Windows NVDA správne spracuje kláves Backspace.
•NVDA sa nezasekne v odseku so zoznamom v MS Worde pri pokuse opustiť odrážku ľavou šípkou alebo ctrl+ľavá šípka.
•V Aplikáciách OpenOffice.org/LibreOffice Calc správne funguje čítanie buniek v zošitoch.

Ak používate NVDA 2012.2, aktualizácia sa môže sama ponúknuť, prípadne skúste z menu pomocník aktivovať položku Skontrolovať aktualizácie.
odkaz na stiahnutie
http://www.nvda-project.org/releaseDownload/2012.3/nvda_2012.3.exe
Info o vydaní v angličtine
http://www.nvda-project.org/blog/NVDA2012.3Released
Název: Mouse guide
Přispěvatel: ondrej_rosik 13. Listopad 2012, 10:43:47
Mouse guide je program, ktorý si vie zapamätať pozície myši pre konkrétnu aplikáciu. Teda ak používate nejaký program, ktorý ovládate pomocou emulácie myši a nechce sa vám stále hľadať prvky, môžete si ich do programu uložiť. program zatiaľ funguje len s NVDA, lebo pri výbere pozície nezobrazí dialóg, ale len hovorí názvy položiek priamo cez NVDA.

Postup:
1) Stiahnite a rozbaľte súbor MG.zip z adresy http://erion.tdrealms.com/files/mg.zip
2) Spustite súbor mouseguide.exe. Mali by ste počuť "mouse guide for NVDA started. Version 1.0.
3) Pomocou štandardných príkazov NVDA nasmerujte myš tam, kam potrebujete a stlačte Alt+Shift+numerické lomeno (ak nemáte numerický blok, o chvíľu si ukážeme, ako zmeniť skratky)
4) vybehne okno Add guide, kde nastavíte názov pre bod, na ktorom sa nachádza myš a dáte OK.
5) Myš na konkrétny bod presuniete skratkami Alt+Shift +šípka hore a dole. NVDA povie názov bodu a myš sa presunie na zadanú pozíciu. Funguje aj Alt+Shift+Home a End, ak máte bodov veľa a potrebujete skočiť na prvý alebo posledný bod.
6) Ak chcete bod vymazať, v zložke s programom nájdete priečinok  MG. V ňom sú súbory pre konkrétne aplikácie. Napr súbor notepad.mg otvorte v poznámkovom bloku a vymažte tri riadky, ktoré hovoria o názve a x a Y pozícii myši.

Na zmenu skratiek zatiaľ neexistuje v programe normálny dialóg, takže hor sa do editácie súboru s nastaveniami.
1) Najprv program ukončite skratkou alt+shift+q (ozve sa exiting...)
2) Otvorte si súbor hotkeys.dat, ktorý je v priečinku s programom. Má asi také zalomenia riadkov, ktoré Notepad nechápe, takže odporúčam Akelpad, alebo Wordpad.
3) Vidíme tam 7 riadkov. Prvý si nevšímame. Ďalšie štyri určujú pohyb po položkách v zozname  - up =hore, down =dole, home =začiatok, end =koniec. Riadok add určuje skratku pre pridanie bodu a quit pre ukončenie aplikácie.
4) pre modifikátory (Alt, Ctrl, Shift, Windows) sa používajú znaky známe z Autohotkey, teda
# - Windows
! - Alt
^ - Control
+ - Shift
5) Ak chceme zmeniť skratku pre pridanie bodu na Ctrl+Win+a, riadok bude vyzerať takto
add=#^{a}

6) Zmeny uložíme a program znovu spustíme.
Název: Čítanie po čísliciach
Přispěvatel: ondrej_rosik 5. Prosinec 2012, 08:15:18
Ahojte,
Ak chcete NVDA prinútiť čítať čísla po čísliciach, tu je postup (preložené a skrátené z NVDA supportu)
1) V menu NVDA vyberte možnosti >rečové slovníky > predvolený /dočasný / slovník pre aktuálny hlas (v závislosti od toho, ako a kde to chcete používať)
2) Aktivujte tlačidlo pridať
3) Do poľa vzor napíšte bez úvodzoviek
"(\d)(?=\d)"
4) nahradiť s:
"\1 "
(aj s tou medzerou tesne pred úvodzovkami)
5) Komentár: niečo zmysluplné, napr "čítanie po čísliciach"
6) Začiarknite "regulárny výraz"
7) Pozitívne pozatvárajte dialógy.
Název: Re:Čítanie po čísliciach
Přispěvatel: peter 5. Prosinec 2012, 16:42:53
Pre zvedavych este dodavam, ze text v uvodzovkach v bode 3, napadne pripominajuci vynatok z blaznovho zapisnika sa vola regularny vyraz. Nvda vie pracovat s regularnymi vyrazmi a tie su (ak ich pouzivatel vie pouzivat) velmi uzitocne v mnohych situaciach. Pre zaujemcov pripajam linku na cesky text, ktory poskytuje pomerne vela informacii o tom ako reg vyrazy funguju.
Skor ako sa do neho zacitate, upozornim vas na jednu neprijemnost. Existuju viacere rozne dialekty regularnych vyrazov, co vyrazne komplikuje zivot tym, co ich chcu pouzivat a zorientovat sa v nich. Nvda chvala bohu pouziva takzvane perlovske regularne vyrazy (nazyvaju sa aj perlre) takze ak budete citat slubeny text, tak pamatajte na to, ze sa chcete zorientovat hlavne v perl regularnych vyrazoch. Autor ceskeho textu sa pomerne casto odkazuje na rozne unixove nastroje, ak sa chcete hrat s regularnymi vyrazmi vo windows, tak mozete pouzit niektory z editorov, ktore regularne vyrazy poznaju. S nvda je najpristupnejsia moznost program co sa vola akelpad, i ked nim podporovane regularne vyrazy su pomerne malou podmnozinou toho, co vedia standardne perlre.
druhou alternativou je vim, ktoreho konzolova verzia sa da pouzit aj s nvda, ale s problemami s diakritikou. Ten podporuje kompletne perlre. O ziadnom inom editore pre win, ktory by sa dal rozumne pouzivat s nvda a zaroven by vedel kompletne perlre neviem. Ak by ste vedeli, tak sa podelte v samostatnej teme :) No a konecne ten slubeny text:
http://www.nti.tul.cz/~satrapa/docs/regvyr/all.html
A pridavam este anglicku stranku, ktora obsahuje pekny tutorial k pouzivaniu perlre:
http://perldoc.perl.org/perlretut.html
Název: NVDA 2012.3.1
Přispěvatel: ondrej_rosik 13. Prosinec 2012, 20:11:52
Dnes vyšla verzia 2012.3.1. Sú opravené chyby v niektorých lokalizáciách vrátane Slovenčiny (chyba v menu pomocník Zoznam &príkazov je správne Zoznam príkazov).
Info o vydaní
http://www.nvda-project.org/blog/NVDA2012.3.1Released
Link na stiahnutie
http://www.nvda-project.org/releaseDownload/2012.3.1/nvda_2012.3.1.exe
Název: NVDA 2013.1
Přispěvatel: ondrej_rosik 19. Květen 2013, 19:41:01
   Včera vyšla verzia 2013.1. Táto verzia obsahuje niekoľko zásadných zmien, medzi ktoré patrí nové rozloženie Laptop, podpora pre Powerpoint a v prípade slovenskej verzie aj nové pomenovania interpunkcie.

   Ak ste už NVDA aktualizovali, pravdepodobne ste sa stretli s upozornením na nové rozloženie Laptop. Staré rozloženie bolo nahradené novým a dosť skratiek sa pomenilo. Tu je ich kompletný zoznam (skratky sú správne označené aj v časti Zoznam príkazov. Ak rozloženie Laptop nepoužívate, túto časť môžete preskočiť):

Plynulé čítanie
NVDA+a
Aktuálny riadok
NVDA+l
Aktuálny výber
NVDA+SHIFT+s
Stavový riadok
NVDA+SHIFT+end
prepnúť režim spánku
NVDA+SHIFT+z

Aktuálny objekt prečítate skratkou NVDA+SHIFT+o
Do nadradeného objektu sa presuniete skratkou NVDA+SHIFT+šípka hore, do prvého podradeného zase NVDA+SHIFT+šípka dole.
Na predchádzajúci objekt sa presuniete skratkou NVDA+SHIFT+šípka doľava, do nasledujúceho NVDA+SHIFT+šípka doprava.
Navigačný objekt na fokus presuniete skratkou NVDA+BACKSPACE a Fokus alebo systémový kurzor na pozíciu prehliadacieho kurzora presuniete skratkou NVDA+SHIFT+BACKSPACE.
Súradnice objektu zistíte skratkou NVDA+DELETE a predvolenú akciu na objekte vykonáte skratkou NVDA+enter.
Teda na objektovú navigáciu využijete hlavne NVDA+SHIFT+šípky, prípadne NVDA+SHIFT+o

Skratky na pohyb prehliadacím kurzorom:
Do prvého riadku sa dostanete skratkou NVDA+CTRL+HOME, do posledného NVDA+CTRL+END. Na začiatok a koniec riadka sa presuniete skratkami NVDA+HOME a NVDA+END.
Po riadkoch sa prehliadacím kurzorom pohybujete NVDA+šípky hore a dole, aktuálny riadok prečítate skratkou NVDA+SHIFT+bodka.
NVDA v kombinácií s CTRL a šípkami vľavo a vpravo presúva prehliadací kurzor po slovách. NVDA+CTRL+bodka prečíta aktuálne slovo.
Prehliadací kurzor po znakoch presúvate skratkami NVDA+šípky vľavo a vpravo, aktuálny znak prečítate skratkou NVDA+bodka.
Teda zjednodušene NVDA+šípky hore a dole čítajú po riadkoch, vľavo a v pravo po znakoch, čo je rovnaké, ako v hocijakom textovom editore, ak si odmyslíte kláves NVDA. CTRL+NVDA+šípky vpravo a v ľavo čítajú po slovách, čo je zas rovnaké pre pohyb v texte ak si odmyslíme kláves NVDA.

Zmenili sa tiež skratky na obsluhu myši
NVDA+ú vykoná klik ľavým tlačidlom myši, NVDA+CTRL+ú zamkne ľavé tlačidlo pre funkciu ťahať a pustiť.
Pravé tlačidlo má písmeno ä, teda NVDA+ä urobí pravý klik a NVDA+CTRL+ä ho zamkne.
myš na navigačný objekt presuniete skratkou NVDA+SHIFT+m (Mária) a objektovú navigáciu na myš skratkou NVDA+SHIFT+n (Norbert)

Poslednou zmenou je kruh nastavení hlasového výstupu. Keďže pôvodné skratky nám obsadil prehliadací kurzor, ku každej skratke pribudol CTRL. Takže hodnotu (rýchlosť, výšku a podobne) zvýšime a znížime NVDA+CTRL+SHIFT+šípky hore a dole a medzi položkami sa prepíname NVDA+CTRL+SHIFTšípky vľavo a vpravo. Je teda dobré použiť ako kláves NVDA CAPSLOCK, keďže CAPSLOKC, CTRL a SHIFT sa dajú stlačiť  jednou rukou naraz.

Podpora pre MS Powerpoint
NVDA vo verzii 2013.1 umožňuje čítať a vytvárať prezentácie v MS Powerpointe. Funguje to veľmi podobne ako s inými čítačmi obrazovky. Po otvorení prezentácie stlačte F5. Šípkami prípadne plynulým čítaním môžete čítať aktuálnu snímku. Medzerou alebo Page Down sa prepnete na nasledujúcu snímku, Page Up na predchádzajúcu. Čo sa týka editácie, tabulátor prepína medzi oblasťami snímky (nadpis, podnadpis...). Enter aktivuje režim písania, Escape ho zas ukončí.
Ak máte v prezentácii poznámky, dajú sa zobraziť skratkou CTRL+SHIFT+s;.


Zmena oznamovania interpunkcie

pri podrobnejšom skúmaní sme zistili, že doteraz používané interpunkčné znaky sú nesprávne:
- lomeno je správne lomka, NVDA teda odteraz hovorí lomka a opačná lomka
- podčiarknutie je správne podčiarkovník.
- znak nasledujúci na klávesnici za bodkou je spojovník a nie pomlčka. NVDA ho teda správne hlási ako spojovník. Pomlčka je typograficky niečo celkom iné.
- NVDA správne interpretuje horné a dolné úvodzovky.
- úpravy v menej používaných symboloch.
Tieto zmeny sa týkajú aj hlasového výstupu eSpeak, takže ak eSpeak používate napr ako MS SAPI hlas alebo hlas v telefónoch so systémom Android, objavia sa aj tam. V tejto súvislosti dávam do pozornosti tento text Peťa Vágnera, ktorý celú situáciu objasňuje
http://nvda.venik.org/2013/04/ako-spravne-prekladat-nazvy-interpunkcnych-znakov/

Ďalšie zmeny a úpravy (vyberám z changelogu)

 Podpora pre automatické prepínanie jazyka pri čítaní dokumentov v programe MS Word. Funguje to tak, že vo Worde musí byť správne nastavený jazyk textu (v 2003 sa to robí v nástroje >jazyk), v nastaveniach hlasu musí byť začiarknutá detekcia jazyka. Funguje to určite s eSpeakom.
V režime prehliadania v MSHTML (ako napríklad Internet Explorer) a Gecko (napríklad Firefox), NVDA oznamuje dostupnosť dlhých popisov. Dlhý popis sa dá zobraziť v novom okne po stlačení NVDA+d.
- NVDA vie prečítať upozornenia (napríklad pri zablokovaní obsahu alebo sťahovaní súboru) v prehliadači Internet Explorer 9 a novších.
- Podporované automatické oznamovanie hlavičiek riadkov / stĺpcov tabuľky v prehliadači Internet Explorer a iných MSHTML prvkoch.
- Pri používaní riadkov od Freedom scientific je možné vybrať port (Automaticky, USb, bluetooth).
- Odteraz je možné písať pomocou 8-bodového počítačového kódu na riadkoch, ktoré majú brailovskú klávesnicu.
- V dialógu Nastavenia klávesnice pribudli dve položky určujúce, či má NVDA prerušiť reč pri písaní a stlačení klávesu Enter. Ak začiarknete prerušiť reč pri písaní, NVDA prestane hovoriť aktuálny text, ak píšete (teda tak, ako doposiaľ). Ak ho odčiarknete, NVDA najprv dočíta aktuálny text (užitočné napr v Mirande, kde si takto neprerušíte písaním správu, ktorá práve prišla). Má to ale aj nežiaduci účinok, napr v dialógoch NVDA dorozpráva "začiarkavacie políčko nezačiarknuté" a až potom povie "začiarknuté" ak ste ho medzitým začiarkli.
Podobne funguje aj druhé začiarkavacie pole, toto sa ale týka len klávesu Enter. Teda ak ho nezačiarknete, reč sa nepreruší stlačením Enteru a NVDA dopovie zvyšný text a až potom bude pokračovať nasledujúcim textom.
- Príkazy rýchlej navigácie pre prechod medzi oddeľovačmi fungujú v prehliadači Internet Explorer a v MSHTML prvkoch.
- Názvy záložiek v nastaveniach aplikácie Dropbox sa dajú čítať pomocou plošného prezerania.
- Na brailovských riadkoch sa správne zobrazuje výber textu v aplikáciách Microsoft Word 2003 a editačných poliach programu Internet Explorer.
- Opäť je možné vyberať text v aplikácii Microsoft Word pri aktívnom brailovskom riadku.
- Opravená chyba, pri ktorej nebolo možné používať niektoré syntézy pod Microsoft Speech API 5, ako napríklad hlasy Koba Speech 2.

odkaz na stiahnutie:
http://www.nvaccess.org/download/
A tam link skyp donation
Název: Re:NVDA
Přispěvatel: Marek 19. Květen 2013, 21:17:06
Na nove laptop rozlozenie som si uz zvykol, takze uz ostavaju len lomky, lamky a kakaovniky. :)
Název: Re:NVDA
Přispěvatel: ondrej_rosik 4. Červen 2013, 11:22:45
Ahojte, mam na Vas taku malu prosbu. Zda sa, ze nas caka verzia 2013.1.1. V tejto suvislosti ma zaujima, ci ste nahodou nenasli v Slovenskom preklade nejake chyby, nezrovnalosti a podobne. Mali by to sice byt hlavne veci, ktore vznikli v preklade medzi 2012.3 a 2013.1, ale v podstate to moze byt hocico, co sa da opravit behom jedneho tyzdna. Ja pouzivam Slovensku lokalizaciu NVDA denne, ale tiez mi mohlo cosi uniknut.
Název: Oficiálna stránka s doplnkami
Přispěvatel: ondrej_rosik 10. Červen 2013, 20:42:54
Rád by som upozornil na postupne sa rozrastajúci depozitár oficiálnych doplnkov na stránke
addons.nvda-project.org.
V súčasnosti sú k dispozícii tieto doplnky:
- Záložky: doplnok umožňuje definovať záložky vo virtuálnych dokumentoch +nastaviť jeden špecifický výraz pre hľadanie, takisto len vo virtuálnych dokumentoch.
- Pomocník pre prácu s prvkami: hodí sa hlavne pre tých, ktorí učia s NVDA robiť začiatočníkov. Po stlačení NVDA+h povie popis k prvku (niečo ako na pohyb po položkách použite šípky).
- Rozšírená podpora pre MS Word: V súčasnosti obsahuje skratku na čítanie komentárov vo Wordovských dokumentoch.
- Resource monitor: Má rôzne skratky pre oznámenie vyťaženia procesora, miesta v ram a na disku a podobne.
- Unicode braille input: hodí sa asi skôr pre vývojárov, po zadaní brailovských bodov napíše do okna, ktoré má fokus unicode znak.
- Instant translate: Vie preložiť vybratý text alebo text v schránke cez Google prekladač.
- oCR: rozpoznávanie textu cez Tesserac, tuším sa o tomto písalo o pár postov vyššie.
- Extended Winamp: pridáva do Winampu pár užitočných skratiek typu skoč tesne na koniec skladby, oznám zostávajúci čas a podobne.
- Dropbox: vie oznámiť stav Ikony Dropboxu na systémovej lište a ozvučiť okno s nastaveniami.
-  Systray list: Pomôcka pre odídencov s JAWSu, po stlačení skratky nvda+F11 zobrazí ikony zo systémovej lišty v klasickom okne. Podobne zobrazuje aj panel úloh.

Název: NVDA 2013.2
Přispěvatel: ondrej_rosik 8. Září 2013, 16:01:21
Už viac ako týždeň je vonku nová verzia NVDA s označením 2013.2, len ja som akosi pozabudol, že by bolo dobré čosi aj napísať, takže idem to napraviť:

Plošné prehliadanie bolo nahradené režimami prezerania. Sú to prezeranie obrazovky, dokumentu a objektu a prepína sa medzi nimi nvda+page down a nvda+page up. V ktoromkoľvek z týchto režimov čítate text rovnako ako v niekdajšom plošnom prehliadaní. Aby v tom nebol zmätok, režimy sme nenazvali režimy prehliadania, lebo by sa to mohlo motať s režimom prehliadania virtuálnych dokumentov, takže preto sú to režimy prezerania a tým pádom sa aj prehliadací kurzor zmenil na prezerací. V režime prezerania obrazovky sa zobrazí celé okno aplikácie, teda celá obrazovka. Môžete takto vidieť priebeh napaľovania v Imgburn, čítať vlastnosti súboru a podobne. Po prepnutí na prezeranie objektu sa zobrazí len text objektu zameraného objektovou navigáciou. Režim prezerania dokumentu sa dá aktivovať len v režime prehliadania, teda na webe a napríklad v pdf dokumentoch.


táto verzia NVDA opravuje pár vecí okolo skype: Oznamuje nové správy v okne s konverzáciou, lepšie sleduje kurzor pri hľadaní kontaktov a oznamuje počet nových správ v okne posledné konverzácie. Bol pridaný a  vylepšený aplikačný modul pre aplikáciu Tween a takisto
 je upravený aplikačný modul programu Miranda, aby podporoval verziu Miranda IM a NG v 64-bitovej verzii.

Ak používate brailovský riadok, môžete si nastaviť, aby NVDA nezobrazoval správy na riadku nastavením hodnoty zobrazovať správy na 0. Pri zobrazovaní indikátora priebehu na riadku sa tento aktualizuje len pri zmene hodnoty indikátora. NVDA viac nenahrádza viacero medzier jednou medzerou v texte zobrazovanom na brailovskom riadku. Podporované sú riadky Focus 14 Blue a Focus 80 Blue, a takisto Focus 40 Blue ak sú pripojené cez Bluetooth.

NVDA oznamuje návrhy adries v aplikácii Outlook 2010 a podporuje prácu s tabuľkami V Excel 2013.


Ďalšie zmeny a úpravy:
•Položka oznamovať tabuľky formujúce vzhľad (v nastaveniach režimu prehliadania) bola zmenená na zahrnúť tabuľky formujúce vzhľad, aby bolo jasné, že na nájdenie takýchto tabuliek sa nedajú použiť klávesy rýchlej navigácie, ak je táto možnosť odčiarknutá.
•Nvda viac nezamrzne po štarte, ak je aktuálny systémový čas skorší, ako čas kontroly poslednej aktualizácie.
•Ak je zapnuté čítanie napísaných znakov, NVDA viac neoznamuje znak (0x7f)po stlačení skratky ctrl+backspace v niektorých textových editoroch.
•Zvýšenie rýchlosti pri navigácii v tabuľkách v programe Microsoft Word.
•Navigácia po tabuľkách pomocou ctrl+alt+šípky vo wordovských tabuľkách so stĺpcami cez viacero riadkov je presnejšia.

Podrobný zoznam zmien je v menu NVDA >pomocník >novinky.

Odkaz na stiahnutie aktuálnej verzie:


http://www.nvaccess.org/download/
Název: Nová doména
Přispěvatel: ondrej_rosik 11. Září 2013, 08:57:36
Do konferencie fanda práve prišiel mail s oznamom, že adresa nvda.venik.org bola zmenená na www.nvda-project.cz. Obsah ostáva.
Název: NVDA 2013.3: Používateľské profily a nastavenia klávesových skratiek
Přispěvatel: ondrej_rosik 4. Prosinec 2013, 13:45:42
   Dnes vyšla nová verzia NVDA 2013.3. Táto verzia sa okrem rôznych opráv môže popýšiť dvomi novými dialógmi.

   Používateľské profily
   Ak vám v NVDA chýbala možnosť nastaviť si profil pre konkrétnu aplikáciu alebo plynulé čítanie, odteraz môžete práve na toto využiť používateľské profily. Ich nastavenie nájdete v dialógu NVDA >používateľské profily - skratka nvda+ctrl+p.
   Ak si chcete vytvoriť profil, v dialógu používateľské profily aktivujte tlačidlo nový.
   otvorí sa okno, v ktorom môžete zadať názov profilu. Potom môžete vybrať, kedy sa profil má spúšťať:
   - ručná aktivácia: profil chcete spúšťať ručne. Ak programujete v rôznych editoroch a vytvoríte si profil s názvom programovanie, spustíte si ho vtedy, keď ho budete potrebovať.
   - Aktuálna aplikácia: profil sa bude spúšťať pre aplikáciu, z ktorej ste dialóg navštívili. Teda ak ste mali pred tým otvorený MS Word, NVDA oznámi „aktuálna aplikácia winword.exe“. Profil sa aktivuje vždy, keď otvoríte okno s touto aplikáciou.
   - plynulé čítanie: Profil sa aktivuje vždy, keď spustíte príkaz na plynulé čítanie. Ja napríklad používam na plynulé čítanie profil, v ktorom mám vypnuté oznamovanie odkazov a iných prvkov na weboch.
   Povedzme, že chcete vytvoriť profil pre plynulé čítanie. Keď aktivujete tlačidlo OK, NVDA sa vás opýta, či chcete profil hneď upravovať.
   Nastavenia v profile upravujete tak, že profil aktivujete a následne nastavíte, čo potrebujete. Takže v tomto prípade vyberieme áno.
   Ak sa teraz pozriete do dialógu používateľské profily, uvidíte tam váš profil a pri ňom informáciu aktívny, upravovaný. Znamená to, že ak teraz niečo zmeníte v nastaveniach NVDA, nastavenie sa zapíše do tohto profilu.
   skúste teda upraviť nastavenie interpunkcie, čítanie odkazov a prípadne nastavenie hlasu. Keď skončíte s úpravami, profil deaktivujete tak, že v dialógu používateľské profily vyberiete profil pre plynulé čítanie a aktivujete tlačidlo ručne deaktivovať. NVDA sa vráti k pôvodnému nastaveniu. Keď teraz spustíte plynulé čítanie, NVDA načíta nastavenia z profilu pre plynulé čítanie.
   Podobne funguje aj vytvorenie profilu pre aktuálnu aplikáciu. Ten môžete upraviť potom tak, že ho ručne aktivujete, alebo v okne danej aplikácie urobíte zmeny, ktoré potrebujete.
   Nastavenia pri použití profilov fungujú na troch úrovniach. Najprv má prednosť práve aktívny profil, potom profil pre aktuálnu aplikáciu alebo plynulé čítanie a potom nastavenie v pôvodnej konfigurácii. NVDA vždy uprednostňuje práve aktivovaný profil. Takže ak ste zmenili hlas v aktívnom profile ale aj v profile pre plynulé čítanie, NVDA uprednostní nastavenie z práve aktívneho profilu. Ak ste nastavenie nezmenili v žiadnom profile, NVDA zoberie nastavenie z normálnej konfigurácie.
   Ak chcete zmeniť názov profilu, môžete ho premenovať v dialógu používateľské profily. V tomto dialógu je aj tlačidlo udalosti. Po jeho aktivovaní môžete zmeniť, kedy sa profil aktivuje.
   Niekedy sa môžete pri nastavovaní profilov dostať do situácie, že budete potrebovať zakázať všetky udalosti. Toto docielite začiarknutím políčka dočasne zakázať všetky udalosti. V tomto prípade profily asociované s plynulým čítaním a aplikáciami prestanú fungovať.
   pre lepšie pochopenie odporúčam prečítať si Návod k NVDA, kapitola 8.3

   Klávesové skratky NVDA viac nemusíte meniť vytváraním novej mapy v poznámkovom bloku. V menu NVDA >možnosti aktivujte položku klávesové skratky.
   V strome sa zobrazia kategórie a skratky platné pre aktuálnu aplikáciu. Ak teda chcete meniť skratky pre režim prehliadania, ktorý sa aktivuje len vo webových alebo pdf dokumentoch, spustite Firefox alebo Acrobat Reader.
   Povedzme, že chceme zmeniť skratku na oznamovanie titulku okna. Rozbalíme vetvu systémový fokus a tam nájdeme položku "Prečíta titulok aktuálneho aplikačného okna alebo okna v popredí. Stlačené rýchlo 2 krát po sebe..." čo je popis z nápovedy vstupu NVDA. Keď túto vetvu rozbalíme, dozvieme sa, že skratka je nvda+t pre všetky rozloženia. Skratku môžeme odstrániť aktivovaním tlačidla odstrániť. Môžeme ale aj prideliť novú, napríklad nvda+v.
   Aktivujte tlačidlo pridať. Zobrazí sa výzva na zadanie skratky. Stlačte nvda+V. Hneď na to sa zobrazí menu, v ktorom môžete vybrať, pre ktoré rozloženie chcete skratku nastaviť. Dostupné bude práve aktívne rozloženie, alebo možnosť všetky rozloženia. Ak máte teda aktívne rozloženie laptop, môžete skratku nastaviť pre laptop rozloženie samostatne, alebo pre laptop aj desktop súčasne.
   Zmeny, ktoré ste vykonali uložíte tlačidlom OK.

   Verzia 2013.3 obsahuje podporu pre sledovanie revízii v dokumentoch MS Office. Toto funguje len ak je funkcia zapnutá (napr v MS Word 2003 ponuka nástroje >sledovať zmeny). Musíte mať tiež začiarknuté sledovanie zmien v nastaveniach čítania textu v NVDA. Ak sú obe možnosti aktívne, NVDA bude hlásiť, aké úpravy sa pri danom texte vyskytli.

   ak často využívate plynulé čítanie, v novej verzii nemusíte v režime prehliadania stále plynulé čítanie nanovo aktivovať. Ak si v nastaveniach klávesnice začiarknete možnosť povoliť rýchlu navigáciu počas rýchleho čítania, budete môcť skákať po dokumente a NVDA bude automaticky pokračovať v plynulom čítaní. Ak teda napr čítate v denníku sme dlhý rozhovor a počas plynulého čítania skočíte na nasledujúci nadpis, NVDA bude pokračovať v plynulom čítaní od nového miesta. Plynulé čítanie ale nesmiete prerušiť klávesom ctrl.


   Z ďalších noviniek vyberám:
   •NVDA oznamuje polia formulárov v dokumentoch programu Microsoft Word.
   opravené rôzne chyby v MS Exceli: oznamovanie odkazov, rozbaľovacích zoznamov a podobne. Malo by fungovať vyberanie z možností, ktoré excel ponúka, ak si myslí, že vie, čo chcete napísať. Zoznam rozbalíte alt+šípka dole. Píšem malo by, lebo ja to mám v excely nejako záhadne vypnuté a v čase písania tohto textu to neviem rýchlo nájsť.
Výber textu v režime prehliadania pomocou skratky ctrl+shift+end viac nespôsobí nečakanú zmenu rozloženia klávesnice v systémoch, v ktorých je nainštalovaných viacero rozložení klávesnice.
   • Fyzické pohyby alebo iné udalosti na nových počítačoch nie sú spracované ako príkazy z klávesnice.

odkaz na stiahnutie:
http://www.nvaccess.org/download/
Název: NVDA 2014.1
Přispěvatel: ondrej_rosik 13. Březen 2014, 18:02:17
   V týchto dňoch vyšla nová verzia NVDA s označením 2014.1. Za všetky novinky spomeniem aspoň tieto:
- ak stále používate Win XP Service Pack 1, mali by ste aktualizovať na SP 2. Inak nebudete môcť používať najnovšiu verziu NVDA. Je to spôsobené prechodom na novšie knižnice, kompilátory a podobne.

zmeny pre MS Office:
- Rýchlejšia navigácia v dokumentoch MS Word pri aktívnej kontrole pravopisu.
- Podpora pre Powerpoint 2013 (bez chráneného režimu)
- NVDA číta symboly v dialógu vložiť symbol (Office 2007 a vyššie).
- ŃVDA viac v Excely nehlási nesprávne informácie o súradniciach bunky a neoznamuje pri formátovaní podčiarknutie, ak tam skutočne nie je.
- NVDA oznamuje v MS Powerpointe hypertextové odkazy

Režim prehliadania:
- V nastaveniach čítania textu sa dá nastaviť oznamovanie prvkov pri kliknutí. Predvolene je to začiarknuté.
- obsah webových aplikácii možno prezerať v režime prehliadania po stlačení NVDA+medzera. Teda ak sa NVDA prepne do aplikácie, NVDA+medzera zobrazí obsah aplikácie v režime prehliadania.
- Úpravy a zlepšenia ohľadom Aria regions a Aria Landmarks.
- Vylepšenia pre rýchlu navigáciu počas rýchleho čítania.
- lepšia podpora pre Google Chrome. MVDA oznamuje popisy k začiarkávacím poliam a prepínačom.

Iné:
- NVDA    odteraz oznamuje znaky =* (hviezda) a + (plus) v režime niektorá interpunkcia.
- NVDA číta popis tlačidla prehrať v ITunes a tiež automaticky obnovuje virtuálny buffer v ITunes obchode.
- dotykové gestá v nastaveniach skratiek sú už v slovenčine.


Kompletný zoznam zmien nájdete v menu Pomocník >novinky.

odkaz na stiahnutie
http://www.nvaccess.org/download/
Název: Preskakovanie textu pri plynulom čítaní v režime prehliadania
Přispěvatel: ondrej_rosik 17. Březen 2014, 13:27:45
Ahojte,
Na niektorých weboch mi NVDA pri plynulom čítaní robí psie kusy. Vynecháva časti textu, alebo opakuje to, čo už raz prečítal. Vyzerá to asi nejako takto
"Arcibiskupa už totiž poznáme – nielen zo spomínaného ľudskou tvárou či z televíznych relácií, kde sa objavil po odvolaní po odvolaní..."
Deje sa to akoby náhodne a vždy na iných miestach.
Rád by som to reportoval, len sa obávam, že pre vývojárov bude náročné zistiť, čo sa deje, keď je celý web v Slovenčine.
Používam Firefox a aktuálne NVDA 2014.1
Edit: deje sa to aj v Internet Exploreri
Stáva sa to z vás ešte niekomu? Vedeli by ste napísať príklad nejakého webu v angličtine, kde sa to stáva tiež? prípadne viete, čo to spôsobuje a ako sa toho zbaviť?
Ukážková stránka:
http://www.postoy.sk/content/recenzia-arcibiskup-bezak-zbohom
Název: Re:NVDA
Přispěvatel: peter 18. Březen 2014, 12:02:50
Ahoj,
Ja som to takisto videl na par strankach, ale aj so starsimi verziami nvda. Tusim ide o stranky, kde je nieco aktivne pohyblive. skus sa opytat niekoho kto vidi, ci tam nieco neblika, nemeni sa,...
Název: NVDA 2014.2
Přispěvatel: ondrej_rosik 26. Květen 2014, 16:42:30
Pred pár dňami vyšla nová verzia NVDA s označením 2014.2. Z noviniek vyberám:
 - Zlepšenie prístupnosti Java aplikácií
- zmeny v zobrazovaní stránok v režime prehliadania. Týkajú sa hlavne podpory Aria landmarks resp. oblastí stránky. Taktiež NVDA lepšie popisuje niektoré prvky (začiarkávacie položky, prepínacie tlačidlá a podobne).
- Pri písaní v programe MS Powerpoint a aktívnom čítaní napísaných znakov NVDA viac neoznamuje znaky, ktoré vymažete klávesom backspace, ako súčasť slova.
- upozornenia v Mozilla aplikáciách nie sú čítané dvakrát
- NVDA sa dokáže lepšie spamätať, ak opustíte aplikáciu, ktorá neodpovedá.
- V menu nastavenia klávesnice pribudlo začiarkávacie pole "Spracovať vstup z externých programov." Ak je toto začiarknuté, NVDA bude reagovať na klávesové príkazy z externých aplikácii, ako napr klávesnica na obrazovke. Niekedy môže byť užitočné toto odčiarknuť, ak máte program, v ktorom sa pri spustenom NVDA nedá písať a podobne.

Kompletný zoznam noviniek nájdete po inštalácii novej verzie v menu pomocník > novinky.

Odkaz na stiahnutie
http://www.nvaccess.org/download/
Název: NVDA 2014.3: lepšia podpora pre prácu v programoch MS Office
Přispěvatel: ondrej_rosik 11. Září 2014, 20:28:07
   Minulý týždeň vyšla Nová verzia NVDA s označením 2014.3. Táto verzia obsahuje niekoľko pozoruhodných vylepšení pre kancelársky balík MS Office.
   - NVDA odteraz dokáže lepšie oznamovať formátovanie v dokumentoch programu MS Word a Excel. Napríklad po stlačení nvda+f vo Worde sa dozviete aj odsadenie odseku (toto sa dá aj automaticky hlásiť, ak začiarknete oznamovanie v nastaveniach čítania textu). V Excely zas NVDA po stlačení nvda+F vie okrem iného oznámiť vertikálne a horizontálne zarovnanie bunky.
pri formátovaní wordovských dokumentov pomocou skratiek (ctrl+u, ctrl+i, ctrl+j a pod) NVDA automaticky oznamuje formátovanie. Rovnako oznámi vzdialenosť od okraja po stlačení klávesu tab v editačnom poli.
   NVDA dokáže upozorniť na prítomnosť komentárov a čítať ich text. Aj vo Worde aj v Excely sa na prečítanie komentára používa skratka nvda+alt+c. V Excely navyše NVDA poskytuje vlastný dialóg na úpravu komentára (funguje normálne skratka shift+F2).
   NVDA od verzie 2014.3 lepšie podporuje prácu s hlavičkami riadkov a stĺpcov v tabuľkách v dokumentoch MS Word a Excel. Veľmi podrobne je to popísané v handoute z tohtoročného Resetu, takže ak sa chcete pozabávať s tabuľkami, pozrite
http://unss.sk/reset/2014/handouty/nvda/nvda.rtf
   Pri úprave prezentácie v programe Powerpoint môžete odteraz zistiť polohu jednotlivých objektov v snímke. Ak ste na nejakom objekte, môžete meniť jeho pozíciu šípkami (toto je funkcia Powerpointu) a NVDA Vám bude oznamovať polohu objektu. Podrobná informácia sa dá tiež zistiť skratkou nvda+delete, ktorá slúži na zistenie súradníc objektu.

Z ďalších zmien vyberám:
- V dialógu všeobecné nastavenia pribudlo nové začiarkávacie pole, ktoré určuje, či bude NVDA pri štarte a ukončení prehrávať zvuk.
- Pomoc k doplnkom, ktoré návod obsahujú, nájdete v správcovi doplnkov po aktivovaní tlačidla Návod.
- Podpora pre kalendár v programe MS Outlook funguje od verzie MS Outlooku 2007. V kalendári sa môžete pohybovať a čítať pripomienky.
- V režime prehliadania v Mozilla aplikáciách nedochádza k tomu, že po aktivovaní tlačidla klávesom Enter sa nestane vôbec nič, alebo sa aktivuje iný prvok (toto sa dialo napríklad pri tlačidlách na vrchu stránky Facebook).
- Zlepšená prístupnosť programu Itunes.
- Po aktivovaní odkazu na tejto stránke v novších verziách prehliadača Internet Explorer NVDA prejde na správne miesto a oznámi ho.
- Microsoft Outlook 2010a novšie: Zlepšená prístupnosť v zabezpečených dialógoch na vytváranie nového profilu a e-mailového účtu. Taktiež zlepšené čítanie zoznamu správ a možnosť zapínať a vypínať oznamovanie hlavičiek (od, predmet a pod).
- Zlepšenia v prístupnosti prehliadača Google Chrome.
- V Slovenskej lokalizácii sme zmenili používateľské profily na konfiguračné, aby nedochádzalo k prípadnému mýleniu si konfigurácie NVDA s používateľskými profilmi Windows.

Celý zoznam zmien je možné nájsť po nainštalovaní verzie 2014.3 v menu pomocník >novinky.
odkaz na stiahnutie najnovšej verzie NVDA:
http://www.nvaccess.org/download/

Název: NVDA 2014.4
Přispěvatel: ondrej_rosik 28. Listopad 2014, 11:56:53
Dnes vyšla nová verzia NVDA 2014.4. Neprináša výrazné zmeny, ale aj tieto drobnosti určite potešia:

Pri ukončení NVDA je možné zobraziť dialóg, v ktorom sú možnosti reštartovať, ukončiť a reštartovať a zakázať doplnky (význam je myslím jasný). Zobrazenie dialógu sa dá zakázať vo všeobecných nastaveniach.
V dokumentácii pribudli dve kapitoly. V kapitole 13.1 si môžete preštudovať parametre, ktoré NVDA vie spracovať cez príkazový riadok. Takto si môžete napr priamo na ploche urobiť odkaz, ktorý spustí NVDA bez doplnkov, prípadne môžete cez príkazový riadok nastaviť cestu, kam sa má uložiť log a podobne. Pre používateľov brailovských riadkov je v kapitole 12 zoznam skratiek pre prvky a ich stavy.

Ďalšie zmeny:
V rečových slovníkoch môžete odteraz nastaviť, aby sa reťazec nahradil len ak ide o celé slovo, teda len vtedy, ak nie je súčasťou väčšieho reťazca.
Zoznam hlasových výstupov a brailovských riadkov je odteraz usporiadaný v abecednom poradí, ale možnosť bez reči resp. žiadny zobrazovač, je vždy na konci zoznamu.
V režime prehliadania teraz skratka E a shift+E prechádza aj po editovateľných zoznamových rámikoch. Takýto prvok obsahuje pole hľadania vo vyhľadávači Google.
NVDA zbytočne viacnásobne nečíta hviezdičky v heslových editačnýh poliach, ak je zapnuté čítanie po slovách a začnete písať nové slovo.

Celý zoznam zmien nájdete v menu NVDA > pomocník > novinky.
odkaz na stiahnutie:
http://www.nvaccess.org/download/

PS1: počet používateľov NVDA nám mierne narastá. V čase písania tohto textu je priemer 112 používateľov, pričom za posledných 7 dní sa v jeden deň k NVDA zo Slovenska prihlásilo až 140 používateľov. Viac tu:
http://community.nvda-project.org/usersByCountry.html

PS2: Už teraz sa môžete tešiť na niektorú z prvých verzii z roku 2015. Ak všetko pôjde podľa plánu, bude zaradená podpora pre režim prehliadania v MS Worde, takže h pre skok po nadpisoch bude fungovať aj vo wordovských dokumentoch.
Název: NVDA 2015.1: vylepšenia pre MS Word a Skype
Přispěvatel: ondrej_rosik 1. Březen 2015, 09:33:21
   Pred týždňom vyšla nová verzia NVDA s označením 2015.1. Novinkou je možnosť používať režim prehliadania v MS Worde. Inými slovami, v dokumentoch môžete prechádzať písmenom h po nadpisoch, zobraziť si zoznam prvkov nvda+F7 a podobne. Režim prehliadania v MS Worde aktivujete skratkou nvda+medzera. NVDA oznámi prechod do režimu prehliadania charakteristickým zvukom. Od tohto momentu fungujú skratky rýchlej navigácie. Do dokumentu sa potom môžete vrátiť opäť skratkou nvda+medzera. NVDA si pri týchto prechodoch pamätá pozíciu kurzora. Takže ak napríklad upravujete dokument a čítate ho v režime prehliadania, po prechode do režimu fokusu bude kurzor na tom mieste, kde ste skončili čítanie v režime prehliadania. V dialógu NVDA > možnosti > režim prehliadania pribudlo začiarkávacie pole "ignorovať skratky mimo rýchlej navigácie". Ak ho začiarknete, NVDA v režime prehliadania nebude do Wordu posielať písmená, ktoré nie sú súčasťou rýchlej navigácie. Ak teda v režime prehliadania nechtiac stlačíte j, NVDA ohlási chybu a nič sa nestane. Ak bude toto pole odčiarknuté, písmeno j sa normálne zapíše do dokumentu na mieste, kde sa práve nachádza kurzor.

   V novej verzii NVDA je vylepšená podpora aj pre Skype od verzie 7. NVDA v okne konverzácie hlási, ak účastník konverzácie píše alebo prestal písať. Takisto si môžete posledných desať správ čítať pomocou skratiek nvda+ctrl+1-0 kde 1 prečíta najnovšiu správu a 0 desiatu správu v konverzácii. Takisto bolo opravené nesprávne čítanie editačných polí pri pridávaní nového kontaktu. Podpora sa týka len Skype 7 a novších, preto ak napríklad chcete využívať skratky nvda+ctrl+1-0 a používate staršiu verziu Skype, musíte Skype aktualizovať.

   Z ďalších noviniek vyberám:
   - V dialógu klávesové skratky pribudlo editačné pole filtrovať. Ak teda neviete v strome nájsť nejakú funkciu, môžete skúsiť zadať nejaký reťazec, ktorý ju charakterizuje do poľa filtrovať. Napríklad ak chcete zmeniť skratku pre ľavý klik myšou, do poľa filtrovať napíšete myš a v strome sa zobrazia len funkcie týkajúce sa myši.
   - V dialógu Nastavenia hlasu pribudlo začiarkávacie pole "pri spracovaní textu sa riadiť jazykom hlasového výstupu". Toto spôsobí, že NVDA bude ignorovať symboly v jazykovej lokalizácii NVDA a bude ich posielať konkrétnemu hlasu. Využiť to môžete napríklad v vtedy, ak používate anglickú verziu NVDA s eSpeakom, ale otravuje vás, ak eSpeak hovorí aj interpunkciu po anglicky.
   - V dialógu Výslovnosť interpunkčných a špeciálnych symbolov môžete odteraz pridávať vlastné symboly.
   - V dialógu hľadať v režime prehliadania pribudla možnosť rozlišovať veľké a malé písmená.
   - Pri editácii textu v MS Powerpointe 2003, NVDA správne oznamuje text v riadkoch. Doteraz bol v každom odseku v textovom poli kurzor nesprávne posunutý o jeden znak.
   - Všetky dialógy NVDA sú odteraz vycentrované na obrazovke tak, aby boli dobre použiteľné aj pre vidiacich používateľov.
   - Opäť je možné správne čítať text v termináli programu Tera Term Pro a v dokumentoch v programe Balabolka.
   - Vylepšená podpora pre prácu s aria prvkami v Internet Exploreri a MSHTML prvkoch.

   Celý zoznam noviniek nájdete v menu NVDA > pomocník > novinky. Novú verziu môžete nainštalovať z menu NVDA > pomocník > skontrolovať aktualizácie, alebo zo stránky
http://www.nvaccess.org/download/
Název: Vzniká doplnok na vzdialenú správu počítačov
Přispěvatel: ondrej_rosik 11. Březen 2015, 14:23:55
   Christopher Toth, Tyler Spivey, Darragh Ó Héiligh a Chris Hofstader spustili projekt s názvom NVDA remote Access. Ide o doplnok, pomocou ktorého bude možné ovládať počítač na diaľku pomocou NVDA. Ide teda o alternatívu k službe JAWS Tandem, ktorú ponúka firma Freedom Scientific. V súčasnosti je možné na správu počítačov cez internet s NVDA nejako použiť Team Wiever, tuším sa to dá aj cez RDP protokol, ktorý je priamo súčasťou Windows. Tieto riešenia sú však z rôznych dôvodov nedostatočné alebo nepohodlné. Napríklad vo všetkých prípadoch sa musí prenášať aj audio aj video, čo spomaľuje odozvu, navyše pri RDP je potrebné mať verejnú IP a otvorené porty. Tieto neduhy by práve mal riešiť doplnok NVDA remote Access. Vývojári v súčasnosti hľadajú finančné prostriedky na vývoj doplnku, na založenie a správu verejného servera a na financovanie ďalších činností. Podporiť ich môžete ľubovoľnou sumou cez stránku Indiegogo. Platiť sa dá priamo kreditnou kartou alebo cez systém Paypal.

Referencie (všetko anglicky):
odkaz na stránku s popisom projektu a s možnosťou podpory vývoja, dá sa tu sledovať aj aktuálny stav financií:
https://www.indiegogo.com/projects/nvda-remote-access/x/10125229

Odkaz na mailinglist projektu:
http://nvdaremote.com/

odkazy na audio podcasty, v ktorých autori predvádzajú hotový prototyp:
http://NVDARemote.com/demos/NVDARemote.mp3
http://NVDARemote.com/demos/SeroTalk.mp3
http://NVDARemote.com/demos/CAVICast.mp3
Název: Instant translate
Přispěvatel: ondrej_rosik 12. Duben 2015, 07:39:23
Uz dlhsie do NVDA existuje doplnok, ktory vie prekladat cez google prekladac. Nemusite otvarat webovu stranku googla ani nic podobne, staci text oznacit a dvoma skratkami ho viete rovno prelozit, pricom preklad je precitany a skopirovany do schranky. Takisto sa da prekladat aj text v schranke. Doplnok asi tyzden nefungoval, momentalne je uz k dispozicii nova, relativne funkcna verzia: http://addons.nvda-project.org/files/get.php?file=it-dev
Stale k nemu nie je aktualna dokumentacia, takze kratko preistotu, ako sa to pouziva:
kazdy prikaz sa sklada z dvoch skratiek. Najprv treba stlacit nvda+shift+t. ozve sa kratke hlboke zapipanie. Vtedy doplnok caka na niektory z nasledujucich prikazov:
- t: prelozi cez google aktualny oznaceny text.
- shift+t: prelozi text v schranke.
- a: precita aktualne nastavenie prekladu (z ktoreho do ktoreho jazyka preklada)
- S: otoci poradie jazykov.
- c: skopiruje posledny preklad do schranky (ak to mate vypnute v nastaveniach a nekopiruje sa vam to automaticky alebo ak ste ho prepisali inym textom).
- I: Identifikuje jazyk oznaceneho textu (u mna funguje premenlivo, casto to hadze, ze nedostupne)
- H: precita suhrn skratiek, zatial anglicky.
- V menu moznosti >nastavenia instant translate sa daju nastavit jazyky a tiez to, ci sa ma preklad kopirovat do schranky.
Název: NVDA 2015.2: Lepšia podpora pre Excel a matematiku
Přispěvatel: ondrej_rosik 19. Květen 2015, 19:19:42
Začiatkom júna víde nová verzia NVDA s označením 2015.2. Okrem iného sa môžete tešiť na toto:
- V dokumentoch programu MS Word môžete čítať po vetách skratkami alt+šípka hore a dole.
- NVDA v tabuľkách MS Excel hlási, ak je obsah bunky orezaný alebo preteká do vedľajšej bunky.
- V Programe MS Excel môžete odteraz vyvolať dialóg zoznam prvkov (NVDA+f7) a zobraziť si tak zoznam grafov, buniek s komentárom a buniek so vzorcami. Keďže v tejto verzii funguje aj čítanie grafov, požadovaný graf vyberte v zozname prvkov a potom môžete dátové položky čítať šípkami. Funguje len v Office od verzie 2007.
- S použitím programu  MathPlayer 4 od  Design Science je možné čítať  matematický obsah  vo webových prehliadačoch a v  programoch Microsoft Word a PowerPoint. Pozrite časť "Čítanie matematického obsahu" v používateľskej príručke.
- V dialógu Klávesové skratky odteraz môžete nastaviť skratky a dotykové gestá pre všetky dialógy s nastaveniami a pre možnosti v dialógu nastavenia čítania textu. Zíde sa, ak si napr často musíte zapínať a vypínať oznamovanie čísel riadkov a profily sa vám nezdajú ako ideálne riešenie.
- Významne prepracované oznamovanie farieb, čo zahŕňa aj oznamovanie farieb pri nastavovaní farby písma vo Worde.

Ako som písal, nová verzia ešte nie je oficiálne dostupná, keď bude, stiahnuť sa dá tu
http://www.nvaccess.org/download/
Alebo cez automatické aktualizácie.
Název: Re:vzniká doplnok na vzaidlenú správu
Přispěvatel: ondrej_rosik 4. Červenec 2015, 09:38:23
Ahojte,
práve som dostal e-mail, že doplnok na vzdialenú správu počítačov cez NVDA je už hotový. Neskôr napíšem viac, zatiaľ preposielam e-mail v angličtine.
"Hi there,

I'm writing to happily inform you that the NVDA Remote Access add-on has
been released!

After our successful crowdfunding campaign, Tyler and I created
something which we are very proud of, and we can't wait until you get to
use it.

The add-on, as well as supporting documentation and source code are all
available from the add-on's website: http://NVDARemote.com

From this point forward, the add-on source code is available for review
and open to contributions from members of the community.

As one of the first demonstrations of crowdfunded accessibility as a
public good, this entire project has been an incredible success. We were
able to raise the necessary funds, develop the software, and are now
super pleased to release it free and open source for everyone to enjoy.

Thank you for all you have done to make this awesome day a reality."

Pár postrehov, ktoré sa na začiatok zídu
Na stránke nvdaremote.com treba aktivovať tlačidlo toggle navigation, vtedy sa rozbalí menu, kde je aj odkaz download.
Inštalácia doplnku je taká, ako pri inštalovaní iných doplnkov. Pomocníka k doplnku Nájdete cez správcu doplnkov. Treba ho nájsť v zozname a potom aktivovať tlačidlo Návod. Zatiaľ je všetko anglicky, ak ho pridajú do repozitára na preklad, tak preložíme. Je to tam ale myslím stručne a jasne vysvetlené, odporúčam preštudovať. Ak nemáte verejnú IP, funguje server nvdaremote.com.
Název: NVDA 2015.3
Přispěvatel: ondrej_rosik 25. Srpen 2015, 10:50:31
   Dnes vyšla nová verzia NVDA s označením 2015.3.
   So zmien vyberám:
   - NVDA odteraz oznamuje pravopisné chyby v editačných prvkoch v prehliadači Internet Explorer.
   - V režime prehliadania môžete skratkou nvda+shift+medzera vypnúť rýchlu navigáciu. Pri vypnutej rýchlej navigácii sú písmená posielané do aktívneho okna. Toto je užitočné pri niektorých aplikáciách, ako Facebook, Gmail a Twitter.
   - Ak používate brailovský riadok, NVDA viac nespôsobuje skomolenie textu pri písaní v aplikáciách ako Microsoft Outlook. Tiež - V systéme Windows 7 alebo novšom, NVDA pri písaní do niektorých editačných polí napr. v aplikáciách Wordpad, Skype a zapnutom brailly nespôsobuje skomolenie textu.
- pri použití rýchlej navigácie v programe MS Word sa brailovský kurzor a prezerací kurzor presúvajú na správne miesto.

   NVDA 2015.3 podporuje Windows 10 avšak s týmito obmedzeniami:
   - Podpora prehliadania stránok cez Microsoft Edge.  je v počiatočnom štádiu a preto je lepšie použiť na pdf dokumenty a webové stránky iný prehliadač. Rovnako nefungujú aplikácie postavené na MS Edge (napríklad cortana a Windows Store).
   - Mailový klient nainštalovaný v systéme Windows 10 je momentálne neprístupný.
   - NVDA pomaly reaguje vo windows exploreri a tiež v zozname správ v Programe MS Outlook 2013.
   - ak aktualizujete napríklad z Windows 7, posledný krok aktualizácie nie je ozvučený. Môžete ho ozvučiť skratkou win+enter, čím sa spustí Narator.
   Informácie o podpore pre Win 10 sú priebežne aktualizované na tomto odkaze (anglicky):
http://www.nvaccess.org/win10/

   Celý zoznam noviniek nájdete v menu NVDA > pomocník > novinky. Novú verziu môžete nainštalovať z menu NVDA > pomocník > skontrolovať aktualizácie, alebo zo stránky
http://www.nvaccess.org/download, prípadne z českej stránky projektu www.nvda-project.cz
Název: NVDA 2015.4: lepšia práca s wordom a excelom
Přispěvatel: ondrej_rosik 23. Listopad 2015, 07:11:48
Práve vyšla nová verzia NVDA 2015.4.
Hlavné zmeny sa týkajú programov Excel a Word
- NVDA neoznamuje podrobne zmeny v dokumente pri pohybe v texte. Podrobný výpis zmien sa dá zistiť v režime prehliadania. Tam vyvolajte zoznam prvkov nvda+F7 a ako prvok zvoľte Zmeny a komentáre.
- Ďalej v Excely funguje oznamovanie formátovania (ak si to začiarknete v nastaveniach čítania textu).
- V Excely môžete odteraz prezerať aj chránené dokumenty. Chránené bunky sa zobrazujú len v režime prehliadania.
- Takisto v režime prehliadania v zozname prvkov môžete prezerať aj zoznam hárkov a rovno v tomto dialógu môžete hárky aj premenovať skratkou F2.
V súvislosti s Wordom a Excelom bola prepracovaná dokumentácia, myslím, že teraz je to tam napísané zrozumiteľnejšie.

Ďalšia zmena sa týka spracovania symbolov. Odteraz môžete rozhodnúť, či sa majú konkrétne symboly posielať na spracovanie hlasovému výstupu (ktorý môže urobiť pauzu alebo zmeniť intonáciu). Nastavenie urobíte v dialógu Výslovnosť interpunkčných a špeciálnych symbolov.
Zmenilo sa aj oznamovanie pri označení textu. Odteraz je najprv oznámený text a až potom stav vybraté / nevybraté.
Vo verzii 2015.4 sú opravené chyby v súvislosti s notifikáciami v programe Skype.

Kompletný zoznam zmien nájdete v menu pomocník > novinky.
odkaz na stiahnutie:
http://www.nvaccess.org/download/

Alebo aktualizujte z menu pomocník.

Název: Nečakané čítanie zátvoriek a iných symbolov v najnovšej verzii NVDA
Přispěvatel: ondrej_rosik 24. Listopad 2015, 09:37:41
Včera ste viacerí hlásili, že vám NVDA po aktualizácii začalo čítať niektoré interpunkčné znaky aj vtedy, ak máte nastavenú interpunkciu na žiadna. Týka sa to staršieho Wintalker voice a hlasového výstupu Hlas. Deje sa to preto, lebo NVDA od tejto verzie okrem textu, ktorý má hlas povedať posiela aj samotné znaky. Toto môže byť užitočné pri tých syntézach reči, ktoré sa tvária inteligentne a pri zátvorkách napríklad robia prestávky. Zdá sa, že tieto syntézy to ale robia trošku po svojom. Našťastie, tohto neduhu sa dá zbaviť nasledovne:

1) otvorte menu NVDA > možnosti > výslovnosť interpunkčných a špeciálnych symbolov.
2) V zozname nájdite symbol, ktorý vás "otravuje". V našom prípade stlačíme ľavú zátvorku, čím sa rovno kurzor presunie na položku pre ľavú zátvorku
3) Tabulátorom skočíme na zoznam "Ponechať pôvodný symbol na spracovanie hlasovému výstupu" a nastavíme úroveň na nikdy.
4) Môžeme opäť tabulátorom prejsť do zoznamu a rovno opraviť aj pravú zátvorku, čiže opäť zopakujeme krok 3
5) Nastavenie uložíme potvrdením tlačidla OK.

Toto nastavenie neovplyvňuje čítanie interpunkcie, ak si nastavíte úroveň väčšina alebo niektorá.

Název: Re:Weather Plus
Přispěvatel: pietro4044 18. Únor 2016, 20:51:40
Weather Plus je doplnok do NVDA, ktory poskytuje informacie o pocasi.

Instalacia:

Doplnok si stiahnite zo stránky: http://www.nvda.it/weather-plus/
kedze je stranka v taliancine pridavam aj priamy link na stiahnutie: http://www.nvda.it/system/files/plugin/weather_plus3.5.nvda-addon?download=1

Instalacia je standardna, enter na stiahnutom doplnku a nasledne potvrdzovanie instalacneho dialogu. Prvotne nastavenia vykonate cez NVDA/moznosti/nastavenie doplnku Pocasie/nastavenie a ovladanie doplnku pocasie

Pouzitie doplnku:
• NVDA +w - ohlasi aktualnu teplotu, stav pocasia, a ak su zapnute, ohlásia se aj informacie o astronomickych podmienkach, atmosfere a vetre
• NVDA + shift + W Ohlasi predpoved na 24 hodin a tiez na nasledujucich 9 dni.
• NVDA + shift + ctrl + w Umozňi vybrat mesto, ktore nastavi docasne.
• NVDA + alt + w ohlasenie poslednej aktualizacie aktualnej spravy o pocasi.
• control + shift + w Prepina nastavenie jednotiek teploty medzi Fahrenheitom a stupnami Celzia.
Podrobnejsie informacie su v lokalizovanom pomocnikovi.
Název: NVDA 2016.1
Přispěvatel: ondrej_rosik 25. Únor 2016, 07:31:35
Pred pár dňami Vyšla nová verzia NVDA s označením 2016.1.
Viacero zmien sa týka braillovských riadkov. Boli pridané nové prekladové tabuľky. V nastaveniach Braillu sa dá nastaviť tvar kurzora. Takisto bola pridaná podpora pre viacero nových riadkov.
Vo Windowse 8 a novších môže NVDA stišovať zvuky ostatných programov. To znamená, že vždy, keď NVDA hovorí, sa stíšia všetky ostatné zvuky. Môžete to nastaviť tak, aby sa zvuky stišovali len vtedy, keď NVDA hovorí, alebo vždy, keď je NVDA spustené. Nastavuje sa to skratkou NVDA+shift+d alebo v nastaveniach hlasového výstupu. Určite sa to zíde v momentoch, keď nejaká webová stránka nečakane začne hlučne prehrávať video, skratkou NVDA+shift+d ju viete stíšiť tak, aby ste počuli NVDA.
V predošlej verzii sa objavilo oznamovanie zvýraznenia textu. Táto možnosť bola  aktivovaná, od tejto verzie je predvolene neaktívna.
Nová verzia NVDA tiež opravuje niektoré chyby, ktoré sa objavovali v režime prehliadania v programoch Itunes a Spotify.
Ešte zopár zmien pre Office:
• V programe MS Outlook nie sú oznamované nadbytočné hlásenia, ako "vložené" a podobne.
• NVDA neoznamuje zmeny v programe MS Word, ak nie sú zobrazené značky zmien.
• Ak V Programe MS Office od verzie 2013 nastavíte ribbon ponuku tak, aby zobrazovala len záložky, NVDA správne oznamuje položky, ak je vybratá konkrétna záložka.
• NVDA správne zobrazí komentáre v zozname prvkov aj v prípade, ak je komentár v zlúčenej bunke.
• odstránená chyba, kedy NVDA nečítalo obsah hárku, ak bolo aktivované oznamovanie hlavičiek riadka a stĺpca.
• Po stlačení skratky Shift+F11 v MS Excely sa vytvorí nový hárok a NVDA ohlási správne novú pozíciu v dokumente.

NVDA 2016.1 si stiahnete z menu pomocník > skontrolovať aktualizácie, alebo zo stránky http://www.nvaccess.org/download/
Název: NVDA 2016.2
Přispěvatel: ondrej_rosik 1. Červen 2016, 10:00:25
Vyšla nová verzia NVda s označením 2016.2. Z noviniek vyberám:

- odteraz môžete informáciu o formátovaní zobraziť v režime prehliadania. Stačí dvakrát rýchlo za sebou stlačiť príslušnú klávesovú skratku.
- NVDA dokáže zvukom oznamovať pravopisné chyby počas písania. Zobrazenie pravopisných chýb musí byť podporované v editačnom poli. V NVDA musíte začiarknuť oznamovanie pravopisných chýb v nastaveniach čítania textu a tiež zvukové oznamovanie pravopisných chýb počas písania.
- Odteraz sú súradnice buniek v tabuľkách MS Excel oznamované medzi hlavičkou a aktuálnou bunkou, aby bolo možné odlíšiť hlavičku od aktuálneho stĺpca.
- V zozname hárkov v programe MS Excel sa odteraz zobrazujú aj hárky, ktoré obsahujú len grafy.
- NVDA viac vo firefoxe nespôsobuje pád Adobe Flash(dialo sa niekedy aj na stránke RTVS).
- ak prezeráte dokumenty MS Word v režime prehliadania, odteraz fungujú skratky čiarka a shift+čiarka na preskakovanie skupín prvkov.

Celý zoznam zmien nájdete po nainštalovaní novej verzie NVDA 2016.2 v menu pomocník  novinky.
NVDA nainštalujete cez aktualizácie, alebo z tohto odkazu
http://www.nvaccess.org/download/

PS:
ak by ste objavili nejaké chyby v preklade (preklepy, terminologické nejasnosti…) napíšte sem do fóra, prípadne mne do správy, alebo na ondrej bodka rosik zavinac gmail bodka com. Ja som práve jednu drobnosť odhalil, takže možno sú aj ďalšie.
Název: NVDA 2016.3
Přispěvatel: ondrej_rosik 9. Září 2016, 09:30:21
V týchto dňoch vychádza nová verzia NVDA, označená 2016.3. Podrobný zoznam zmien nájdete po nainštalovaní novej verzie v menu pomocník. Na tomto mieste aspoň zopár zaujímavostí:

Opäť bola vylepšená podpora pre MS Office. Vo Worde je hlásené prečiarknuté a dvojito prečiarknuté písmo, takisto NVDA dokáže hlásiť riadkovanie. Funguje pohyb po tabuľkách a označovanie tabuliek skratkami (alt+home, alt+end, alt+page up, alt+page down alebo tieto skratky so shiftom). V tabuľkách MS Wordu vie NVDA prečítať názov tabuľky a v režime prehliadania si viete zobraziť aj dlhý popis, ak existuje. NVDA oznamuje pozíciu odsekov pri presúvaní (skratky wordu alt+shift+šípky hore-dole).
V Excely si v zozname prvkov môžete zobraziť aj formulárové polia. Po formulárových prvkoch sa dá v režime prehliadania skákať skratkami rýchlej navigácie f a shift+f.
Záujemcom odporúčam pozrieť dialóg nastavenia čítania textu, kde sa dá vypnúť oznamovanie komentárov, prípadne zapnúť oznamovanie riadkovania.

Zásadnou zmenou prešlo oznamovanie farieb. Rozpíšem sa o tom podrobnejšie – začína kratučký text s názvom 50 odtieňov sivej. Ak ste niekedy pracovali s nastavením farby písma napríklad vo  Worde, tak viete, že existujú nejaké základné farby (biela, zelená, červená, žltá, modrá…) Potom existujú odtiene  - svetlé, tmavé, prípadne bledé. Toto všetko sa dá kombinovať a vznikajú farby. Vo Worde sa môžete stretnúť s poetickými názvami farieb, napríklad nebeská modrá. NVDA ale odteraz na popis farieb používa skôr technickejšie názvy, konkrétne v tomto prípade vám povie jasno azúrová. Ak nastavíme farbu levanduľová, NVDA povie svetlomodropurpurová. Teda z popisu NVDA vieme, že ide o svetlý odtieň a kombináciu modrej a purpurovej. Slivkovú napríklad interpretuje ako bledoružovú. V konečnom dôsledku vám teda nebude sedieť to, čo nastavíte vo Worde s tým, ako to povie NVDA, na druhej strane teoreticky môžete mať aspoň lepšiu predstavu, z akých farieb sa výsledná farba skladá a či ide o tmavé alebo svetlé farby. Koniec odtieňov sivej.

Ak pri práci s textom používate skratky NVDA+F9-F10, trošku sa zmenilo ich fungovanie. Stále platí, že skratkou NVDA+F9 označíte začiatok textu. Ak na konci bloku textu stlačíte NVDA+F10, NVDA sa pokúsi označiť tento text, takže ho môžete vystrihnúť, prípadne vymazať. Ak viete, že ho chcete rovno kopírovať do schránky, musíte skratku NVDA+F10 stlačiť 2krát za sebou. V neštandardných editačných poliach sa môže stať, že sa označenie textu nepodarí a NVDA vás vyzve, aby ste použili dvojité stlačenie NVDA+F10 na kopírovanie textu do schránky.

ˇV skratke ďalšie zmeny a vylepšenia:
- Od výročnej aktualizácie systému Windows 10 je možné pdf dokumenty čítať aj v prehliadači Microsoft Edge. Používa sa režim prehliadania. Takisto vo Windows 10 funguje čítanie prihlasovacej obrazovky a zabezpečených obrazoviek, čítanie návrhov pri vyhľadávaní v ponuke štart a čítanie dlaždicových notifikácii. NVDA tiež dokáže prečítať obsah mailovej správy v predvolenej aplikácii Mail.
- V správcovi doplnkov môžete zakázať konkrétne doplnky. Ak teda viete, že nejaký doplnok robí šarapatu, môžete zakázať len ten a nemusíte NVDA spúšťať bez doplnkov.
- Ak v režime prehliadania pri hľadaní nastavíte rozlišovanie veľkých a malých písmen, zohľadní sa to aj pri použití tlačidiel hľadať ďalej a hľadať predošlé.
- Ak pri vkladaní výrazu do slovníka vložíte nesprávny regulárny výraz, NVDA na to upozorní. NVDA viac nezamrzne, ak   súbor so slovníkom  obsahuje nesprávne regulárne výrazy.

NVDA môžete aktualizovať z menu pomocník,prípadne novú verziu nájdete na stránke nvaccess.org v časti downloads.

Název: NVDA zmätkuje pri oknách nastavených ako "vždy na vrchu" (always on top)
Přispěvatel: ondrej_rosik 21. Září 2016, 07:04:03
Ahojte,
neviem, či sa to deje aj vám, ale mne sa z času načas stáva, že na webových stránkach NVDA namiesto toho, aby aktivovalo nejaký odkaz skočí do okna mimo prehliadača, ktoré mám otvorené. Príklad: Na facebooku kliknem na upozornenia a namiesto aktivovania odkazu sa mi otvorí hlavné okno mirandy alebo prehrávača Foobar 2000. Dnes som konečne zistil, v čom je problém. V oboch prípadoch mám nastavené, aby okná boli vždy na vrchu. Vizuálne to možno nejako pomáha, tu je to ale viac na škodu, takže odporúčam v týchto prípadoch možnosť always on top radšej vypnúť. V prípade mirandy options > contact list >window. Vo foobare v menu wiev. V ostatných programoch to určite bude niekde v menu zobraziť. Neviem kedy a preťo som to zapol :D
Název: NVDA 2016.4
Přispěvatel: ondrej_rosik 11. Leden 2017, 16:33:05
Už zopár dní si môžete stiahnuť NVDA 2016.4. Čo ponúka? Začneme trojicou podľa mňa najzaujímavejších noviniek:
Prvé výrazné vylepšenie postrehnú používatelia braillovských riadkov. Tabuľka Liblouis bola aktualizovaná na verziu 3.0.0. Peter Vágner kompletne prerobil túto tabuľku, takže aktuálne sa drží štandardov braillovho písma.
Druhé vylepšenie poteší hlavne slabozrakých. Dialógy NVDA boli graficky upravené tak, aby dobre vyzerali. Okrem toho bola opravená interakcia myšou v niektorých oknách, takže NVDa by sa teraz malo dať nie len počúvať, ale vraj sa na to dá aj pozerať. Upozorňujem hlavne na úpravy v dialógu nastavenia čítania textu, pribudli tu skupiny, ktoré postrehnú aj nevidiaci používatelia. Okrem toho boli trošku upravené názvy začiarkávacích polí a klávesové skratky, takže ak tu niečo často meníte, radšej si to prebehnite.
Tretia funkcia je oznamovanie odsadenia pomocou zvuku. Nastavuje sa v nastaveniach čítania textu. Môžete si vybrať zo štyroch možností: Vypnuté: Medzery na začiatku riadka nebudú hlásené. Reč: ak sa zmení odsadenie riadka, budete počuť napríklad "12 medzera" alebo "4 tab". Pípať: Zmeny odsadenia sú oznamované pípaním. Tón sa zvyšuje pri každej medzere, pri každom tabulátore sa zvyšuje štvornásobne. Oznamovať a pípať: Oznamuje odsadenie riadka hlasom aj pípaním podľa pravidiel uvedených vyššie.
Z noviniek ešte vyberám:
- Skratky E, F, shift+E a shift+F v režime prehliadania teraz prechádzajú aj po editačných poliach iba na čítanie.
- Ak v dialógu rečové slovníky stlačíte enter, automaticky sa uložia zmeny a dialóg sa zatvorí.
- V programe MS Word je možné čítať hlavičku s číslom strany.
- V dokumentoch MS Word sú oznamované číslované zoznamy pri pohybe v bunkách tabuľky.
- Ak v dokumente MS Excel stlačíte enter alebo numerický enter, NVDA správne oznámi prechod do ďalšieho riadka.
Kompletný zoznam noviniek nájdete po aktualizácii NVDa v menu pomocník. NVDa môžete aktualizovať priamo z prostredia, alebo zo stránky nvaccess.org
Název: Hlasy pre NVDA ponúka Codefactory o 30 eur lacnejšie
Přispěvatel: ondrej_rosik 11. Únor 2017, 09:23:24
Pozdravujem,
Nedávno som zistil, že Vocalizer hlasy pre NVDA sa dajú kúpiť aj cez Codefactory za 59 eur, čiže o 30 eur lacnejšie. Aj Codefactory deklaruje, že z každého nákupu prispieva na vývoj NVDA. Demo doplnku sa dá stiahnuť z ich stránky a funguje 7 dní. Oproti Doplnku od Tyflotecnia nevidím výrazné rozdieli. Odozva syntézy je rýchla. Žiaľ, Laura aj tu hovorí tie svoje nezmysli, takže v tomto smere sme sa vylepšenia nedočkali. V cene sú tri aktivácie, ktoré možno podľa ľubovôle používať na troch počítačoch, rovnako aj v prenosných verziách NVDA. Nákup sa dá spraviť cez Paypal alebo kreditnou kartou, toto som ale netestoval. Doplnok funguje trošku inak, ako sme zvyknutí pri konkurenčnom doplnku od Tyflotecnia. Hlasy sa inštalujú z dialógu Codefactory, ktorý sa dá vyvolať z hlavnej ponuky N   VDA. Tu si môžete stiahnuť príslušné hlasy a vybrať požadovanú kvalitu. V tomto istom okne sa dá doplnok aj kúpiť. Môžete tu aktivovať automatickú detekciu jazyka, alebo spravovať používateľské slovníky.

Codefactory má Vocalizer hlasy aj pre SAPI. Cena je $69.00. Princíp je ten istý, demo na 7 dní, hlasy sa sťahujú cez aplikáciu. V demo verzii zatiaľ chýba Laura, Codefactory mi ale na vyžiadanie poslalo testovací licenční kľúč. Po jeho zadaní sa laura v zozname objavila. Aj tu je odozva dobrá, zvládam s tým písať a editovať tento text. Pripomenul som Codefactory problémy so slovenskými slovníkmi v laure, vraj sa tým budú zaoberať, tak uvidíme.

odkazy:
Vocalizer pre NVDA (codefactory):
http://codefactoryglobal.com/app-store/voices-for-nvda/
vocalizer sapi verzia:
http://www.atguys.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=20&products_id=242
Název: Čo prinesie NVDA 2017.1?
Přispěvatel: ondrej_rosik 13. Únor 2017, 13:31:11
začiatkom marca sa k vám dostane nová verzia NVDA 2017.1. Práve som odoslal preklad, takže aj táto bude kompletne v slovenskom jazyku. Z noviniek vyberám:

- V programe Microsoft Word  si môžete aktivovať oznamovanie typov a čísel sekcií. Toto povolíte začiarknutím možnosti "oznamovať strany" v nastaveniach čítania textu. Rovnako takto aktivujete aj oznamovanie textových stĺpcov.
- Vylepšená podpora pre prehliadač Microsoft Edge (Windows 10). Funguje vyhľadávanie, aj navigácia po tlačidlách.
- Ak kopírujete hárok v programe MS Excel, skopírujú sa aj informácie o hlavičkách pre riadky alebo stĺpce.
- Podpora pre čítanie a navigáciu v knihách v aplikácii Kindle pre PC od verzie 1.19. Toto zahŕňa možnosť pracovať s odkazmi, poznámkami pod čiarou, obrázkami, zvýrazneným textom a používateľskými poznámkami. Podrobnosti nájdete v kapitole Kindle pre PC v používateľskej príručke NVDA. (Priznávam, toto som v našich podmienkach netestoval a neviem, či sú tam aj knihy v slovenčine, v dohľadnej dobe sa ale na to chcem pozrieť).
- Ak v MS Excely stlačíte skratku na oznámenie pozície aktuálneho objektu (desktop: NVDA+numpadDelete, laptop: NVDA+delete), NVDA oznámi názov hárka a súradnice aktuálnej bunky.
- V dialógu, ktorý sa zobrazí pri ukončení NVDA, pribudla akcia "reštartovať a nastaviť najvyššiu úroveň záznamu". Zíde sa, ak chcete hlásiť chyby a poprosím vás, aby ste si to nastavili, odteraz to môžete spraviť rovno pri reštarte NVDA.
- V dialógu nastavenia Braillu sme pridali začiarkávacie pole "blikajúci kurzor". Toto určuje, či bude alebo nebude kurzor blikať. V minulosti sa blikanie kurzora vypínalo nastavením hodnoty nula v príslušnom editačnom poli. Takisto sa zmenila minimálna hodnota blikajúceho kurzora, dá sa nastaviť len na 200 milisekúnd a viac.
- Odstránili sme mrznutie, ktoré nastávalo, ak ste v režime prehliadania v dokumentoch MS Word prechádzali po odsekoch.
- Tabuľky, ktoré ste do Wordu  skopírovali  z MS Excelu, nie sú viac spracované ako tabuľky formujúce vzhľad a preto ich NVDA viac neignoruje.
- Ak sa pokúšate písať v chránenom režime do dokumentu v MS Excely, NVDA vás na to upozorní zvukom a nebude viac oznamovať znaky, ktoré v skutočnosti neboli do dokumentu napísané.
- Oznamovanie pretečeného alebo orezaného textu v tabuľkách v MS Excely je presnejšie.

Úplný zoznam zmien nájdete po nainštalovaní novej verzie v menu pomocník  novinky.

V súvislosti s novinkami okolo NVDA mám ešte dve veci:
- Vyšla nová verzia doplnku remote. Táto podporuje aj braillovské riadky, takže sa text zo vzdialeného počítača zobrazuje na riadku a niektoré operácie môžete priamo na vzdialenom počítači aj z braillovského riadka vykonať. Doplnok sťahujte na nvdaremote.com.

NV Access pravidelne informuje o svojich aktivitách v krátkych blogoch. Tie sú dostupné v angličtine na https://www.nvaccess.org/category/in-process/

Název: NVDA 2017.2: Vylepšená podpora pre Windows 10 Creators, Excel a režimi prehliada
Přispěvatel: ondrej_rosik 19. Květen 2017, 17:05:09
Pred pár dňami spoločnosť VFO oznámila, že končí s vývojom čítača obrazovky Window Eyes. Neviem, koľkých používateľov na Slovensku sa to týka, ale ak náhodou patríte medzi nich, okrem prechodu na JAWS samozrejme môžete bezplatne prejsť na NVDA, ktorý podporuje aj najnovší systém Windows 10 Creators.
Koncom mája sa k vám dostane nová verzia NVDA 2017.2. Práve som dokončil preklad do Slovenčiny, takže rovno z hlavy vyberám stručný prehľad noviniek:

V systéme Windows 10 Creator svám opäť bude fungovať automatické stišovanie, teda skratka nvda+shift+d. Tiež je pre tento systém vylepšená podpora v programe MS Edge.
V excely NVDA teraz oznamuje orámovanie buniek tabuľky. Takže ak teraz stlačíte nvda+F, vychŕli to na vás mnoho informácií o formátovaní. Preistotu teda pripomínam, že výpis formátovania sa dá zobraziť v režime prehliadania skratkou NVDA+F 2X za sebou.
Mierne bola upravená skratka pre prečítanie aktuálneho riadka (desktop nvda+šípka hore, laptop nvda+l). Ak ju stlačíte 3X za sebou, NVDA riadok vyhláskuje foneticky (Adam, Božena, Helena…)
V režime prehliadania boli opravené problémy s označovaním textu. Teraz už funguje označenie celého textu aj vtedy, ak sa nachádzate uprostred dokumentu.
Tiež sú v tejto verzii opravené pády firefoxu a acrobat readeru, ktoré nastávali v ojedinelých prípadoch.

Kompletný zoznam zmien nájdete na tradyčnom mieste v pomocníkovy.
Název: Bude mi NVDA rozprávať obľúbeným hlasom? Funguje to vôbec s Windowsom 10?
Přispěvatel: ondrej_rosik 6. Červenec 2017, 18:52:32
K napísaniu tohto textu ma vyprovokovali nedávne diskusie s niektorými používateľmi, ktorí absolvovali poradenstvo v ÚNSS alebo priamo v Tyflocompe. Nebudem sa vyjadrovať k tomu, že títo klienti dostali nepresné a popletené informácie, idem rovno na vec:

výrok: NVDA nepoužívam, lebo má hrozný hlas. Povedali mi, že JAWS rozpráva krajšie

Pri práci s počítačom si musíme uvedomiť základnú vec. Čítač obrazovky  je program, ktorý sa pozerá na obrazovku a umožňuje nám napríklad skákať písmenom h po nadpisoch. Čítač obrazovky posiela text do hlasového výstupu. Hlasový výstup je to, čo počujeme. Môže to byť Wintalker voice Kubo, Acapela TTS Eliška, Vocalizer Laura, Speechtech melánia alebo hocičo, čo k nám z počítača hovorí. NVDA v základnej výbave obsahuje hlas eSpeak. Jeho výhodou je, že dokáže hovoriť v Slovenčine okamžite. Takto dokážeme ozvučiť aj počítač, v ktorom nie je žiadny hlasový výstup. ESpeak ale nevyhovuje každému. NVDA v súčasnosti podporuje štandardy hlasových výstupov SAPI4 a SAPI5, tiež Microsoft Speech Platform. Koncom augusta sa objaví nová verzia, ktorá bude podporovať aj hlasy One core systému Windows 10. Ak máte kúpený Wintalker voice, bude vám určite fungovať aj s NVDA. Príslušné nastavenie urobíte v menu NVDA > možnosti >hlasový výstup a následne možnosti > nastavenia hlasu.
Treba si dať pozor pri hlasoch, ktoré sa dodávajú priamo s JAWSom alebo inými čítačmi obrazovky. Vocalizer hlasy dodávané k JAWSu nemusia spolupracovať s NVDA. Tieto hlasy je však možné kúpiť aj priamo pre NVDA. Ideálne je kúpiť si sapi5 verziu Vocalizer hlasov, ktorú môžete použiť aj na ozvučenie iných aplikácii, prípadne konverziu kníh do mp3.
http://codefactoryglobal.com/app-store/voices-for-nvda/

výrok: Povedali mi, že si k novému počítaču musím kúpiť novú verziu JAWSu, lebo NVDA mi neozvučí Windows 7 a ani Windows 10.

Ak používate výhradne NVDA, stačí do nového počítača s Windowsom 7 alebo 10 stiahnuť a nainštalovať aktuálnu verziu NVDA. NVDA bez problémov funguje aj v nových operačných systémoch. Aktualizácie NVDA vychádzajú raz za 4 mesiace, na čo vás  NVDA upozorní. Odporúčam inštalovať tieto aktualizácie, keďže prinášajú mnohé vylepšenia. Píšem o nich aj v tomto vlákne na fóre. Ak chcete na novom počítači používať JAWS, je samozrejme nutné kúpiť aktualizáciu.

Toľko nateraz, hlava mi medzičasom vychladla, už sa cítim lepšie.
Název: Re:NVDA
Přispěvatel: peter 6. Červenec 2017, 21:29:08
:) Hej aj ku mne sa uz dostali tieto rady nad zlato. Ale tak on sa uz ten jaws fakt tazko obhajuje v porovnani s nvda, obhajcom Jawsu poradim jeden argument. Zvukove schemy! ;) Aj prave dnes som ale pocul koment v tvare "kupujem si novy komp a jaws. Je sice pravda, ze nvda pouzivam viac, ale ved je na to prispevok".
Název: Re:NVDA
Přispěvatel: pietro4044 8. Červenec 2017, 08:54:08
Nemylite sa nahodou vy dvaja? Ved to tvrdia certifikovani a skoleni :)
Název: Re:NVDA
Přispěvatel: Marek 8. Červenec 2017, 10:49:07
Tomu sme sa prave na skoleniach chceli vyhnut. :) Dokonca som veci, co spomina Ondro, viackrat zdoraznoval. Tak asi malo vyrazne...
Název: Re:NVDA
Přispěvatel: peter 8. Červenec 2017, 13:50:30
Ludia co to vravia prinajmensom tusia, ze nehovoria pravdu. :)
Název: NVDA 2017.3: nové hlasy, OCR a zlepšená podpora pre braill
Přispěvatel: ondrej_rosik 15. Srpen 2017, 12:19:19
na prelome Augusta a septembra sa k vám dostane nová verzia NVDA 2017.3. Ponúkne aj tieto novinky:
Používatelia braillovských riadkov sa môžu tešiť na viacero vylepšení. Správy NVDA si môžete teraz nechať na riadku zobrazovať v neobmedzenom čase. Ak teda od počítača odbehnete a NVDA niečo oznámi, z riadka sa to už nestratí. Takisto je odteraz možné písať na braillovských riadkoch s klávesnicou text v plnopise aj skratkopise (v jazykoch, ktoré to podporujú).
Zmenami prešli aj skratky pre stavy a prvky, ktoré sa zobrazujú na braillovskom riadku. NVDa odteraz na riadku oznamuje všetky typy prvkov a oblastí stránky. Skratky som sa pokúsil rozumne definovať aj v slovenčine. Kompletný zoznam skratiek je v používateľskej príručke. Ak je tu niekto, kto riadok používa a zdajú sa mu tie skratky zle navrhnuté, určite sa ozvite.
Používatelia braillovských riadkov si odteraz môžu nastaviť, čo všetko sa pri prvkoch zobrazí a ako často sa to bude pripomínať a tiež môžu nastaviť tvary prezeracieho kurzora a fokusu. Všetko je v nastaveniach Braillu.

Ak už používate Windows 10, NVda ponúka aj tu viacero noviniek:
Zabudovaná podpora pre hlasy onecore. V desiatkach máme k dispozícii nové hlasy filip (Slovenčina) a Jiří (čeština). Tieto hlasy dokáže využívať aj NVDA, stačí v možnostiach v časti hlasový výstup vybrať možnosť Hlasy Windows Onecore. Jazyk sa potom nastavuje v nastaveniach hlasu.
NVDA takisto od tejto verzie podporuje funkciu Windows 10 OCR. Pomocou tohto OCR je možné rozpoznávať text v obrázkoch a neprístupných oknách. V súčasnosti je OCR dostupné len pre Český jazyk. Je potrebné doinštalovať češtinu do systému cez jazykové a regionálne nastavenia. Tiež je možné využívať OCR v angličtine. Rozpoznanie aktuálneho objektu vyvoláte skratkou NVDA+r. Rozpoznaný text si čítate šípkami a ak chcete objekt aktivovať, stlačíte enter.
NVDA odteraz zvukom môže oznamovať, že sú dostupné automatické návrhy. Toto sa najviac prejavuje v rôznych poliach hľadania v ponuke štart a tiež v aplikácii nastavenia. Tiež bola vylepšená podpora pre MS Edge a aplikáciu pošta.

Ďalšie novinky:
- Pri úprave prezentácie v MS powerpoint, NVDA oznamuje presný tvar objektu (trojuholník, kruh, video, šípky...)
- V režime prehliadania v dokumentoch MS word je možné pohybovať sa medzi pravopisnými chybami skratkami rýchlej navigácie W a shift+W.
- Rozloženie klávesnice je odteraz možné nastaviť v dialógu Vitajte.
- Ak v režime prehliadania v prázdnom dokumente MS Word stlačíte end, nezobrazí sa viac runtime error.
- V režime prehliadania je možné označiť a odznačiť text skratkou shift+end aj vtedy, ak je kurzor na poslednom znaku na riadku.
- V dokumentoch MS Excel 2003 a 2007 sú správne oznamované bunky pri pohybe v hárku šípkami.
- Pri pohybe kurzora v editačných  poliach (šípky alebo aj kláves backspace) je pozícia oznamovaná presnejšie. Týka sa to hlavne prehliadača chrome a tiež terminálových aplikácií.

Podrobný zoznam noviniek si môžete zobraziť z menu pomocník po aktualizácii NVDa.
Název: Re:NVDA 2017.3: nové hlasy, OCR a zlepšená podpora pre braill
Přispěvatel: peter 15. Srpen 2017, 21:23:22
Ahoj,
Dnes som zhodou okolnosti nastavoval jeden komp s windows 10 a bolo tam aj slovenske ocr, dalo sa doinstalovat.
Takisto som celkom prijemne prekvapeny z tych hlasov, skoda zase tych nestastnych chyb typu napises m a hlas povie meter, napises l a hlas povie liter,... Fakt nerozumiem, ako mozu taketo hluposti povznikat.
Název: Re:NVDA
Přispěvatel: ondrej_rosik 16. Srpen 2017, 07:08:04
hmm, viaceri vravite, ze sa vam to da doinstalovat, to som zvedavy, co som zas kde prestavil, ze mi to neponuka. No nic, prerobim dokumentaciu aj changelog tak, ze to teda ma ocr aj pre slovencinu a skusim zistit, preco mi to nefunguje.
Název: Novembrová verzia NVDA nepobeží na starších windows
Přispěvatel: ondrej_rosik 31. Srpen 2017, 08:47:24
Nasledujúca správa sa týka používateľov, ktorý využívajú NVDA na systémoch Windows Vista, XP a starších. Nová verzia 2017.4, ktorá je plánovaná na koniec novembra, nebude podporovať staršie verzie operačného systému Windows.
Z tohto vyplýva nasledovné:
- ak používate starší systém ako Windows 7 Service pack 1, nepokúšajte sa inštalovať Novú verziu 2017.4, ktorá sa objaví v novembri.
-Toto sa týka aj testerov next a master snapshotov, ktoré by od dnešného dňa mali fungovať len na systémoch Windows 7 a novších.
Ak využívate starší operačný systém, môžete samozrejme zotrvať na aktuálnej verzii NVDA 2017.3, ktorá bude aj naďalej fungovať.

Zdroj:
https://www.nvaccess.org/post/nvda-2017-4-drops-support-for-older-operating-systems/
Název: NVDA 2017.4: lepšia práca s webom a príjemné vylepšenia
Přispěvatel: ondrej_rosik 14. Listopad 2017, 14:34:00
Na prelome novembra a decembra sa k vám dostane posledná tohtoročná verzia NVDA s označením 2017.4.
na tomto mieste treba zdôrazniť dve skutočnosti:
- táto verzia už nebude fungovať na systémoch Windows XP a Vista. Ak potrebujete Nvda používať na týchto systémoch, môžete samozrejme ostať pri staršej verzii 2017.3.
Ako sa písalo na viacerých miestach, nová verzia Firefoxu 57 môže byť pri práci s komplexnými stránkami pomalšia, preto zatiaľ odporúčame zotrvať napríklad na verzii 52 ESR.

Teraz k samotným novinkám:
Vylepšenia sa týkajú režimu prehliadania. Ponovom si môžete v zozname prvkov vyfiltrovať aj tlačidlá a prvky formulárov. Ak pracujete s webmi, kde sa využíva prvok rich text edit (napríklad pri písaní článkov vo Wordpresse a tuším aj google docs), na takéto polia môžete odteraz skákať aj skratkami rýchlej navigácie F a E.
Príjemná zmena sa týka výrečnosti. Ak tabulátorom alebo skratkami rýchlej navigácie vyskočíte z tabuľky alebo zoznamu, NVDA viac nebude takéto opustenie prvku oznamovať a rovno oznámy prvok, na ktorý ste preskočili.
Ak často pracujete s vnorenými objektmi ako audio, video, aplikácie a podobne, možno vás poteší, že všetky tieto objekty sa dajú spoľahlivo nájsť skratkami O a shift+o (doposiaľ napríklad skratka nezohľadňovala audio prehrávače).
Takisto je opravená chyba, ktorá spôsobovala, že po reštarte NVDA nebolo možné pracovať v režime prehliadania vo firefoxe. Odteraz by to už malo fungovať lepšie a v prípade problémov stačí na chvíľku opustiť a znovu sa vrátiť do okna Firefoxu.

Opäť sa upratovalo aj v braillovských riadkoch. Máme novú tabuľku Liblouis, podporované nové riadky. Pre nás je ale asi najviac zaujímavý fakt, že Odkazy v dokumentoch MS Word a ostatných aplikáciách sú odteraz zobrazované aj na braillovských riadkoch.

Ďalšie novinky:
- Pridaný argument príkazového riadka, ktorý umožní vytvoriť prenosnú verziu NVDA.
- NVDA odteraz oznamuje zmenu orientácie obrazovky a tiež pripojenie a odpojenie nabíjačky.
- Trojnásobné stlačenie skratky na prečítanie stavového riadka skopíruje odteraz obsah stavového riadka do schránky.

Kompletný zoznam noviniek nájdete na tradičnom mieste po aktualizácii NVDA.
Název: prečo nevidíte v NVDa novinky v slovenčine?
Přispěvatel: ondrej_rosik 6. Prosinec 2017, 20:51:24
Ahojte,
na túto skutočnosť ma upozornil jeden používateľ. Najprv som neveriacky tvrdil, že to nie je možné, po prezretí logov musím konštatovať, že to fakt možné je. Zabudol som totiž pri uploade začiarknuť súbor so zmenami. Dočasne teda súbor nájdete na tejto adrese (pre prípad, že by ste to chceli v slovenčine):
https://ondrosik.sk/uschovna/changes.html
Zvyšok lokalizácie bude dúfam v poriadku.
Název: NVDA 2018.1: Grafy vo Worde a písanie na dotykovej obrazovke
Přispěvatel: ondrej_rosik 1. Březen 2018, 07:43:39
Čoskoro bude vydaná nová verzia NVDA 2018.1. Táto verzia prináša hlavne podporu pre nové brailovské riadky. Za zmienku stoja aj nasledujúce novinky:
Odteraz je možné čítať grafy v programoch MS Word a MS Powerpoint podobne, ako to bolo doposiaľ možné v programe MS Excel. Ak ste v dokumente programu MS Word: Zobrazte si dokument v režime prehliadania. Prejdite kurzorom na graf a stlačte enter. Ak upravujete snímku v prezentácii programu MS Powerpoint, prejdite tabulátorom na graf a stlačte Enter alebo medzeru. Prezeranie grafu zatvoríte klávesom Escape.

Pri písaní na klávesnici na dotykovej obrazovke je odteraz potrebné dvakrát poklepať, aby ste napísali vybratý znak. Ak sa chcete vrátiť k predošlému stavu (v ktorom stačilo len prejsť prstom cez požadovaný znak a uvolniť prst), zmeňte nastavenie v dialógu Dotyková obrazovka. Dialóg nájdete v podmenu Možnosti NVDA.

Táto verzia prináša aj oprvy existujúcich chýb. Spomeniem napríklad:
- Fokus sa odteraz korektne vráti, ak sa prepínate z inej aplikácie do okna aplikácie Spotify.
- Ak používate Windows 10 Fall Creators Update, NVDA sa správne aktualizuje aj v prípade, že máte aktívnu funkciu riadený prístup k priečinkom.
- Zrýchlené načítavanie stránok v prehliadači Mozilla Ffirefox od verzie 58.
- V prehliadači Mozilla Firefox sa dajú čítať vyskakovacie okná, ktoré zobrazujú napríklad doplnky LastPass a bitwarden.
- NVDA viac nemrzne pri zmene fokusu, ak je otvorené okno s prehliadačom Firefox alebo Chrome a tento prehliadač zamrzol alebo nereaguje.
- V aplikáciách ako napríklad Windows Mail, NVDA odteraz oznamuje znaky zmazané klávesom backspace.

Celý zoznam noviniek nájdete po aktualizácii NVDA v menu pomocník.
Název: NVDA 2018.1.1 opravuje chybu v onecore hlasoch v systéme Windows 10
Přispěvatel: ondrej_rosik 29. Březen 2018, 08:44:37
Krátka poznámka pre tých, ktorí aktualizovali NVDA na 2018.1 a čudujú sa,prečo vyšla znovu nová verzia s označením 2018.1.1. Táto verzia totiž opravuje chybu, ktorá vzniklá po najnovšom update Windowsu 10. MIcrosoft totiž upravil bitrate onecore hlasov, takže v NVDa zneli rýchlejšie a divne. Verzia 2018.1.1 rieši tento problém. Zároveň je to aj odpoveď v prípade, že vám po update Windows 10 Filip začne rozprávať ako šmolko. Stačí aktualizovať NVDA.
Název: NVDA 2018.2: Kozmetické zmeny
Přispěvatel: ondrej_rosik 23. Květen 2018, 09:30:51
Začiatkom júna sa k vám dostane nová verzia NVDA. Neprináša prevratné novinky, ale pár kozmetických úprav:

Odteraz všetky nastavenia nájdete v dialógu možnosti > Nastavenia. Po otvorení tohto dialógu sa ocitnete v zozname s kategóriami. Tu si šípkami vyberáte nastavenia, ktoré chcete upraviť. Následne tabulátorom už prechádzate konkrétne nastavenia. V okne ešte nájdete tlačidlá OK, Použiť a Zrušiť. Ak chcete zmeniť napríklad hlasový výstup, v kategórii reč je potrebné aktivovať tlačidlo zmeniť, nastaviť požadovaný hlasový výstup, okno potvrdiť a následne pokračovať v nastavení hlasu. Stále fungujú aj skratky, ktoré otvárali konkrétne nastavenia (napr nvda+ctrl+k pre klávesnicu). Teraz otvoria dialóg nastavení a kurzor sa automaticky presunie do kategórie klávesnica.
Takisto bol mierne upravený systém aktualizácie NVDA. Novú aktualizáciu teraz môžete stiahnuť, ale samotnú inštaláciu môžete odložiť. Odloženú aktualizáciu môžete nainštalovať pri najbližšom reštarte NVDA (ak si nechávate zobrazovať dialóg ukončiť NVDA) alebo priamo z menu NVDA.

V Nástrojoch NVDA pribudla položka Spustiť opravný nástroj COM. Tento nástroj sa zíde vtedy, ak vám NVDA v prehliadačoch nechce čítať dokumenty, stále oznamuje len „neznáme“ a podobne. Najčastejšie sa to stáva po odinštalovaní niektorých aplikácií (mne naposledy po odinštalovaní balíka Office). Tento nástroj nanovo registruje niektoré dôležité knižnice, zasahuje do registrov windows, preto si vyžiada povolenia správcu.

Opäť bol mierne vylepšený systém práce v tabulkách. NVDA odteraz vie oznamovať v tabuľkách rozsah riadkov a stĺpcov (napríklad ak je stlpec od bunky A2 do bunky A4). Takisto bola opravená podpora pre skratky v google tabuľkách.

Z ďalších noviniek vyberám:
- V systéme Windows od aktualizácie Fall creators a novších, dokáže NVDA čítať notifikácie napríklad z aplikácie kalkulačka či Windows Obchod.
- V zozname správ v programe Microsoft Outlook NVDA odteraz oznamuje, či ste na správu odpovedali alebo či bola preposlaná ďalej.
- Odteraz je možné klávesovou skratkou dočasne vypnúť všetky profili. (profili sa aktivujú po najbližšom reštarte a skratku môžete nastaviť v dialógu klávesové skratky).
- V systéme Windows 10 sa predvolene použije hlas Onecore namiesto eSpeaku.
- NVDA dokáže správne zobraziť dokument v MS Edge v prípade, ak sa vrátite na predchádzajúcu stránku.
- NVDA odteraz dokáže oznamovať viacero typov odrážok v programe MS Word.
- Skratka na oznámenie formátovania textu nespôsobuje pohyb kurzora a tým pádom teraz NVDA správne oznamuje formátovanie pri opakovanom stlačení skratky.

Všetky novinky nájdete po nainštalovaní aktualizácie NVDA v menu pomocník.

Název: prečo sa nedali upravovať niektoré skratky?
Přispěvatel: ondrej_rosik 24. Květen 2018, 05:47:00
V poslednom čase sa pár ľudí ozvalo s tým, že sa nedajú upraviť niektoré skratky v dialógu klávesové skratky. Problém bude odstránený v nasledujúcej verzii NVDA 2018.2. Dôvodom bola moja nepozornosť pri preklade správ k týmto skratkám. Napríklad správa pre skratku f bola "prejde na predchádzajúci prvok formulára". Jednak to nie je pravda a navyše tú istú správu máme aj pre skratku shift+f. Tak sa stalo, že pri otvorení dialógu klávesové skratky sa NVDA pravdepodobne pokúsilo zobraziť obe identické správy, tu došlo k chybe a zobrazila sa len jedna. Skontroloval som všetky klávesové skratky, chyby som odstránil, takže po aktualizácii by už malo všetko fungovať. Ak narazíte pri používaní NVDA na nejaké jazykové nezrovnalosti (preklepy v správach a pod), určite hláste napríklad sem do fóra alebo mailom na ondrej bodka rosik zavináč gmail bodka com.
Název: Ako s NVDA čítať text po vetách
Přispěvatel: ondrej_rosik 4. Červen 2018, 10:53:41
Už dlhší čas môžete v NVDA čítať text po vetách v programoch MS Word a Outlook. Nedávno sa ale objavil doplnok, ktorý túto funkciu dopĺňa aj do ostatných editačných polí. Doplnok sa volá Sentencenav a je dostupný na adrese https://addons.nvda-project.org/addons/sentenceNav.en.html

Inštalácia:
1) stiahnite doplnok pod nadpisom Sentencenav aktivovaním odkazu stable version.
2) Otvorte stiahnutý súbor.
3) Potvrďte všetky výzvy vrátane reštartu NVDA.

V editačných poliach môžete teraz používať skratky alt+šípka hore dole na navigáciu po vetách.
Název: Čo nás čaká v NVDA 2018.3? Novinky v braillovom písme aj pár drobností
Přispěvatel: ondrej_rosik 11. Září 2018, 21:24:04
Koncom septembra sa k vám dostane nová verzia NVDA 2018.3.
Prvá vec, s ktorou sa stretnete, je nové okno po inštalácii a aktualizácii NVDA. NV Access chce od používateľov zbierať údaje o tom, akú syntézu reči používate, v akom jazyku a aký braillovský riadok používate. Tieto údaje sa odosielajú vždy pri kontrole dostupnosti novej verzie. Ak s tým nesúhlasíte, odčiarknite možnosť v príslušnom dialógu. Ak ste to začiarkli a rozmyslíte si to, dá sa to vypnúť v kategórii všeobecné nastavenia.

Ďalšia  novinka poteší používateľov systému Windows 10. S NVDA môžete vkladať cez tzv. emoji panel rôzne grafické tváričky. Funguje to tak, že v ľubovoľnom editačnom poli stlačíte skratku win+. (windows+bodka). Následne šípkami doľava a doprava vyberáte vhodný symbol. Výber potvrdíte enterom. Panel emoji zatvoríte klávesom  esc. Okrem toho NVDA emoji dokáže čítať aj v texte, čo si môžete vyskúšať hneď teraz (za predpokladu, že sa mi to po odoslaní neskonvertuje do nejakého divného formátu) 😁 🤞

Do prehrávača Foobar 2000 boli pridané skratky na oznamovanie uplynutého času skladby (ctrl+shift+r) a celkovej dĺžky skladby (ctrl+shift+e). Ak ste náhodou nevedeli, doteraz sme mali skratku ctrl+shift+t na oznámenie dĺžky prehrávanej skladby. Skratky fungujú len ak máme stavový riadok nastavený tak, aby tam boli tieto údaje viditeľné a ak nám ho neprepisuje nejaký plugin (u mňa pravidelne nefunguje ak sa aktualizujú podcasty cez plugin Podcatcher. Inak ak niekto viete, ako vypnúť zobrazovanie updatovania podcastov v tomto plugine, dajte vedieť).

Boli aktualizované braillovské tabuľky. Pre nás je v tomto smere najdôležitejšie, že bola aktualizovaná aj Česká tabuľka a podľa kolegov z Čiech je to teraz lepšie. NVDA od tejto verzie dokáže automaticky rozpoznať a pripojiť mnohé braillovské riadky. Nefunguje to pri všetkých riadkoch, zoznam je uvedený v používateľskej príručke.

Z ďalších novinke spomeniem:
- NVDA viac zbytočne neoznamuje zmeny rozloženia klávesnice.
- NVDA oznámi, ak sa pokúsite prečítať alebo skopírovať do schránky prázdny stavový riadok.
- Odteraz NVDA správne hlasom oznamuje, ak odčiarknete začiarkávacie políčko, ktoré bolo predtým čiastočne začiarknuté.
- Vylepšená podpora pre braillovské riadky v aplikácii MS Word.
Název: Pár viet k NVDA remote a novej verzii NVDA 2018.3
Přispěvatel: ondrej_rosik 18. Září 2018, 08:49:39
NVDA s touto verziou prechádza na nové grafické rozhranie WXPython. Dopllnok NVDA remote zatiaľ nie je s týmto rozhraním kompatibilný, preto vám s novou verziou NVDA nebude fungovať. Očakáva sa, že nová verzia Remote víde v najbližších dňoch. Ak teda NVDA Remote často používate, neaktualizujte zatiaľ NVDA na svojom ani vzdialených počítačoch.
Název: Nové nvda remote a NVDA 2018.3.1
Přispěvatel: ondrej_rosik 25. Září 2018, 14:41:26
Pozdravujem,

Existuje už skompilovaná verzia NVDA Remote pre novú verziu NVDA. A potrebujete, sťahujte tu

https://www.josephsl.net/files/nvdaaddons/remote-2.1wxPy4-1807.nvda-addon

Týka sa tých, ktorí už aktualizovli na verziu NVDA 2018.3.1

A keď už píšem, aktualizácia na NVDA 2018.3.1 sa oplatí, lebo predošlá verzia spôsobovala pády a nefunkčnosť 32-bitového firefoxu.
Název: NVDA 2018.4: špeciálne symboly, oznamovanie okrajov vo Worde a pár ďalších novin
Přispěvatel: ondrej_rosik 12. Prosinec 2018, 18:05:20
Do konca roka sa k vám dostane NVDA 2018.4. Zo zoznamu noviniek vyberám  tieto:

- NVDA odteraz dokáže využívať na interpretáciu špeciálnych symbolov databázu Unicode Konzorcia. Treba si to začiarknuť v kategórii reč. Ak by ste veľmi chceli vedieť, čo za symboli tam sú, pozrite si súbor C:\Program Files (x86)\NVDA\locale\sk\cldr.dic príp príslušný súbor v portable inštalácii.
- V zozname správ v programe MS Outlook NVDA oznamuje, ak je správa preposlaná alebo ste na ňu už odpovedali.
- NVDA odteraz oznamuje vzdialenosť kurzora od okrajov stránky v dokumentoch MS Word. Vzdialenosť zistíte skratkou NVDA+numerický delete.
- Položka "oznamovať bublinkovú nápovedu" v nastaveniach prezentácie objektov bola premenovaná na "oznamovať notifikácie". Odteraz totiž toto nastavenie zahŕňa aj oznamovanie notifikácií v Systéme Windows 8 a novších.
- V nastaveniach klávesnice sú začiarkávacie polia pre výber klávesu NVDA zobrazené v zozname a nie samostatne.
- Na braillovskom riadku sa viac nezobrazujú informácie o formátovaní, ak je oznamovanie vypnuté v nastaveniach.
- NVDA viac nestráca fokus v zozname súborov v prieskumníkovy (príp v okne otvoriť / uložiť ako) ak sa používa UI Automation  a súčasne je zaneprázdnená iná aplikácia (napríklad ak beží na pozadí konvertovanie audio súborov). Toto určite poteší používateľov aplikácie MIXXX, pekne teraz funguje dialóg načítavania súborov priamo cez skratky ctrl+o a ctrl+shift+o.
- NVDA viac neoznamuje nadbytočne typ prvku "pri kliknutí" pri navigácii v režime prehliadania.

Komplet zoznam noviniek je v menu pomocník.