Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Marek

Stran: [1]
1
Diskusia o fóre ÚNSS / Koniec fóra ÚNSS
« kdy: 21. Červenec 2019, 22:50:41 »
Milí používatelia.

Od dnešného dňa je fórum v režime len na čítanie, čo znamená, že nie je viac možné pridávať nové príspevky. Zakázaná je tiež registrácia nových používateľov. Rozhodli sme sa tak vzhľadom na neaktivitu, ktorá vo fóre už dlhšie trvá. Nové články a návody súvisiace s IT a prístupnosťou nájdete na Blindrevue.sk a diskutovať je tiež možné viacerými spôsobmi.

Ďakujeme všetkým, ktorí pomáhali fórum udržiavať pekných 10 rokov. Za ten čas sa tu objavilo slušné množstvo užitočných príspevkov, ktoré zostávajú nateraz aj naďalej k dispozícii.

Lúči sa
Tím fóra ÚNSS.

2
Diskusia o fóre ÚNSS / Zoštíhlenie fóra
« kdy: 14. Prosinec 2014, 17:18:41 »
Ahojte,
počas budúceho víkendu (20-21.12) dôjde k výraznému zoštíhleniu fóra. Myšlienka je taká, že by sme tu ponechali len technické diskusie + neformálnu, kde sa dá riešiť všetko ostatné (aj tak toho nie je veľa). S tým súvisí aj zjednodušenie štruktúry diskusií, čiže aj navigácia by mala byť o čosi pohodlnejšia. Budem tiež upratovať neaktívnych používateľov, takže ak náhodou patríte medzi tých, ktorý nemajú žiaden príspevok, no napriek tomu sa občas prihlásia, budete si musieť znovu založiť konto. Rovnako, ak ste sa za posledný polrok neprihlásili.

Ak máte nejake nápady, čo a ako by sa mohlo zmeniť, okrem toho, čo som napísal vyššie, podeľte sa.

3
Technické zaujímavosti / Komentované TV vysielanie pre nevidiacich
« kdy: 13. Květen 2013, 14:15:13 »
Preposielam príspevok p. Mamojku.

Komentované vysielanie pre nevidiacich konečne aj na Slovensku.

Vážení priatelia, určite viete, že podľa zákona č. 308/2000 Z.z. o vysielaní a retransmisii v znení neskorších predpisov sú digitálni televízni vysielatelia povinní vysielať určitý podiel programov s komentárom pre nevidiacich. Verejnoprávna televízia RTVS je povinná vysielať 20% a súkromné televízie ako je markíza a Joj 3%.  Podľa našich zistení túto povinnosť zatiaľ plní len TV Markíza a to na všetkých svojich programoch: Markíza, Doma, Dajto a Fooor, čo sme zatiaľ overili príjmom signálu od operátorov Towercom a UPC (percento plnenia nesledujeme).
TV Markíza vysiela programy s komentárom pre nevidiacich (AD – audio description) technicky jednoduchšou metódou AD – PREMIX, čo znamená, že komentár je zmiešavaný s pôvodnou zvukovou stopou u vysielateľa a takto zmiešaný signál je prenášaný k príjemcovi ako druhá zvuková stopa (označovaná tiež ako „mul“). Ak program nie je vysielaný s komentárom pre nevidiacich, potom na tejto druhej stope je vysielaný originálny (cudzojazyčný) zvuk ak ide o program vybavený dabingom do slovenčiny.
Druhou metódou, ktorá zatiaľ u nás nie je používaná, je metóda AD – Receiver Mix. V tomto prípade je komentár prenášaný prostredníctvom samostatnej zvukovej stopy a s pôvodným zvukom programu zmiešavaný až u príjemcu. Na rozdiel od metódy AD – PREMIX, táto metóda umožňuje naviac regulovať vzájomný pomer hlasitosti komentára a pôvodného zvuku a tiež nezávisle počúvať program s komentárom (napr. cez slúchadlá) a súčasne bez komentára (ostatnými členmi domácnosti).
Pre príjem komentára pre nevidiacich je potrebné prepnúť jazyk programu na druhú zvukovú stopu často označovanú ako „mul“ (označenie sa môže líšiť v závislosti na TV prijímači alebo set-top-boxe).
V prípade, že používate set-top-box, treba jazyk nastaviť na set-top-boxe. V prípade, že používate digitálny televízor s tunerom pre priamo prijímaný druh signálu (terestriálny, káblový alebo satelitný), nastavíte požadovanú voľbu v ponuke televízora. Pri týchto operáciách však zrejme budete potrebovať pomoc vidiacej osoby.
Pokiaľ použijete na sledovanie televíznych programov USB televízny tuner s Vašim počítačom vybaveným čítačom obrazovky, potom v aplikácii Windows media center si budete môcť nastaviť príjem programu s komentárom aj bez pomoci vidiacej osoby. Pri inštalácii tunera a naladení programov vám však zrejme bude musieť pomôcť vidiaca osoba.
Na našom trhu sa v apríli tohto roku už objavili aj „hovoriace“ televízory s hlasovým sprievodcom (voice guide) v slovenčine, ktoré sprístupňujú syntetickým hlasom základné funkcie ovládania televízora. Okrem iných funkcií, pomocou hlasového sprievodcu je tiež možné zmeniť zvukovú stopu a tak si zapnúť príjem vyššie uvedeného komentára bez pomoci vidiacej osoby. Ide o televízory firmy Panasonic, modelových radov E6 a T60 z roku 2013, ktorých ceny však začínajú až nad 600 Euro a podľa veľkosti a typu obrazovky a zabudovaných funkcií sa šplhajú až po niekoľko tisíc Euro. Pozor, v prípade záujmu o nákup takéhoto televízora si dôkladne overte či konkrétny model má požadované funkcie ešte pred jeho zakúpením!
Na základe dohody medzi ÚNSS a televíziou Markíza dostáva ÚNSS v predstihu programové plány, z ktorých zostavuje výber programov vybavených komentárom pre nevidiacich. Prikladáme tieto výbery na tento a budúci týždeň. O spôsobe pravidelného sprístupňovania týchto výberov vás budeme informovať v priebehu budúceho týždňa. Vo zverejňovaných televíznych programoch by programy s komentárom pre nevidiacich mali byť označované symbolom „AD“.
Záverom si Vás dovoľujem požiadať o informácie prostredníctvom ktorých operátorov sa Vám darí alebo nedarí prijímať programy TV Markíza s hlasovým komentárom, aby sme mohli rokovať o ich prenose s ďalšími operátormi a informovať aj ďalších potenciálnych prijímateľov.
   
Branislav Mamojka, predseda ÚNSS

4
Zdravim vsetkych,
obratila sa na nas Slovenska sporitelna s prosbou o zodpovedanie par otazok ohladom vyuzivania bankovych sluzieb nevidiacimi. Ak mate cas a chut, odpovedajte, prosim, na mail cetis zavinac unss.sk do konca tohto tyzdna, teda do 17.3.2013.
Tuhla spominany prispevok:

chcem Vas poziadat o informacie o spravani nevidiacich pri vyuzivani bankovych sluzieb, ako bankuju. Informacie by sme radi vyuzili pri rozhodnutiach o zavadzani sluzieb (pomocok) pri poskytovani bankovych sluzieb nevidiacim.
Prosim o odpovede na otazky :
1) ako sa nevidiaci rozhoduju pri vybere banky (ktore, kriteria ovplyvnuju vyber banky)?
2) ake bankove sluzby najcastejsie vyuzivaju?
3) co im robi najvacsie problemy pri bankovych sluzbach?
4) Pouzivaju platobne karty a v akom rozsahu?
5) ake funkcie bankomatu vyuzivaju a o co by na ATM mali najvacsi zaujem?
6) pripadne dalsie informacie k bankovym sluzbam, ktore by radi komunikovali?
Dakujem a prajem prijemny den.


5
Diskusia o fóre ÚNSS / Ako sa zaregistrovať
« kdy: 17. Leden 2011, 09:35:45 »
Ak chcete prispieť svojou troškou do diskusie na našom fóre, musíte sa zaregistrovať. Tento návod by vámv tom mal pomôcť.

1. Vyhľadajte na stránke forum.unss.sk odkaz "Registrovat" a aktivujte ho

2. Otvorí sa stránka s licenčnými podmienkami fóra. Po ich pozornom prečítaní na ich prijatie aktivujte tlačidlo "Souhlasím s podmínkami"

3. Otvorí sa stránka s registračným formulárom. Na ten sa dostanete napr. navigáciou po nadpisoch, ide o nadpis tretej úrovne. Pod ním sa nachádzajú príslušné políčka, ktoré je treba vyplniť:
- Uživatel: meno alebo prezývka, pod ktorou budete na fóre vystupovať. Používa sa aj pri budúcom prihlasovaní do fóra.
- E-mail: vaša emailová adresa,
- začiarkávacie políčko "Všichni uživatelé mi mohou poslat email.:": ak ho začiarknete, ktokoľvek vo fóre uvidí vašu emailovú adresu. Odporúčam ho nechať odčiarknuté, aby ste sa nedostali do rany nejakému nenásytnému rozosielačovi nevyžiadanej pošty.
Zvol heslo: sem napíšte heslo, ktoré budete používať na prihlasovanie do fóra, musí mať aspoň 8 znakov,
Ověř heslo: znovu zadajte heslo, ktoré ste zadali v predchádzajúcom políčku. Ak sa obsah týchto dvoch políčok nebude zhodovať, systém vás ďalej nepustí.
- nadpis "Ověření": Pod ním nájdete jednoduchú otázku, ktorej odpoveď zadáte do nasledujúceho editačného políčka, veľkosť písmen nerozhoduje. Toto slúži na ochranu pred automatickými registráciami používateľov s nie najšľachetnejšími úmyslami. :)
- tlačidlo "Registrovat": ak ste správne vyplnili všetky údaje, po jeho aktivácii dostane administrátor fóra upozornenie na novú registráciu, ktorú musí odobriť. O úspešnosti registrácie sa dozviete na emailovej adrese, ktorú ste zadali do registračného formulára.

6
II. ročník (2010) / Handouty z 2. rocnika reSET-u
« kdy: 7. Listopad 2010, 14:02:13 »
Ahojte. Tak listy nam uspesne opadavaju, my vam vsak ponukame jedinecnu moznost  zaspominat si na leto 2010 prostrednictvom handoutov z workshopov tohorocneho reSETu. Najdete ich na adrese:
http://www.unss.sk/reset/2010/index.html

7
Diskusia o fóre ÚNSS / Novinky vo fore
« kdy: 6. Listopad 2010, 16:28:28 »
Mozno ste si vsimli, ze vo fore sa upratovalo. Snazil som sa to tu trosku sprehladnit, coho vysledkom je, ze niektore podsekcie boli zrusene, ine boli zlucene a na zelanie bola v ramci aktualit pridana podsekcia, v ktorej sa snad jedneho dna budu nachadzat informacie o lokalnych akciach UNSS. Ak mate nejake dalsie pripomienky, sem s nimi... :)

8
RSS je služba umožňujúca sledovanie noviniek na stránke, ktorá túto službu podporuje  bez toho, aby ste ju museli navštíviť. V tomto príspevku si priblížime, ako môžete byť rýchlo informovaní o dianí na našom fóre bez zdĺhavého prehrabávania sa v jednotlivých diskusiách a rýchlo odpovedať na príspevky, ktoré vás zaujímajú.

Aktuálna verzia internetového prehliadača Mozilla Firefox podporuje prezeranie RSS aj bez použitia doplnkov, pre väčšie pohodlie a lepšiu funkčnosť však použijeme doplnok Feed Sidebar, ktorý pridá RSS kanály do bočného panelu prehliadača. Feed sidebar nájdeme na stránke
https://addons.mozilla.org/sk/firefox/addon/4869/
a do Firefoxu ho pridáme kliknutím na nasledujúci odkaz:
https://addons.mozilla.org/sk/firefox/downloads/latest/4869/addon-4869-latest.xpi?src=addondetail

Postup pri inštalácii:
- Firefox zobrazí okno, v ktorom potvrdíme inštaláciu stlačením "nainštalovať"
- po ukončení inštalácie budeme vyzvaní na reštart Firefoxu, stlačíme teda tlačidlo "reštartovať"
- v závislosti od nastavení vášho prehliadača sa môže objaviť ešte jedno okno na potvrdenie reštartu Firefoxu

Nastavenie Feed Sidebaru:
- Po reštarte firefoxu otvorme okno doplnky (nástroje/doplnky alebo ctrl+shift+a)
- tabulátorom nájdeme zoznam záložiek správcu doplnkov a šípkou zvolíme "rozšírenia". Tento zoznam nasleduje hneď po editačnom poli na prehľadávanie doplnkov.
- tabulátorom prejdeme na zoznam doplnkov, v ňom nájdeme Feed Sidebar a tabom prejdeme na tlačidlo "možnosti", po ktorého aktivácii sa zobrazia nastavenia doplnku
- na karte "všeobecné" odporúčam mať odčiarknuté: "skryť prečítané správy", "automaticky zatvoriť bočný panel pri označení všetkých správ ako prečítané", "aktualizovať kanály len keď je zobrazený bočný panel" a "správy otvárať vždy v nových kartách"
- na karte "najlepšie aktívne záložky odčiarkneme "pravideľne ma informujte o najlepších nových aktívnych záložkách"
- to je všetko, môžeme aktivovať "OK" a zavrieť správcu doplnkov (ctrl+w).

Užitočné nastavenie Firefoxu:
1. V ponuke nástroje aktivujeme položku možnosti
2. presunieme sa na kartu "karty" a začiarkneme možnosť "pri otvorení odkazu na novej karte ju preniesť do popredia"
3. aktivujeme "OK"

AKtivácia bočného panelu a pridanie RSS fóra ÚNSS:
1. Feed Sidebar aktivujeme skratkou CTRL+Shift+f alebo prostredníctvom ponuky Firefoxu cez Zobraziť/Bočný panel/Správy z aktívnych záložiek
2. RSS fóra do Firefoxu pridáme cez ponuku Záložky/Odoberať kanál tejto stránky
3. ak je toto prvý RSS kanál pridaný do Firefoxu, zobrazí sa stránka na výber RSS čítačky. Mali by sme mať vybratú čítačku "aktívne záložky" a začiarknuť "pri odoberaní kanálov RSS vždy použiť čítačku aktívne záložky". Potom stačí aktivovať tlačidlo "odoberať". V budúcnosti pri pridávaní RSS by sme sa už s týmto krokom stretnúť nemali...
4. Objaví sa dialóg "odoberať ako aktívnu záložku", v ktorom môžeme zmeniť názov RSS kanálu a jeho umiestnenie. Ak chceme použiť predvolené nastavenia, stačí aktivovať tlačidlo "odoberať".
5. Na bočný panel sa dostaneme opakovaným stláčaním F6, kým čítač obrazovky neoznámi "správy z aktívnych záložiek. Rovnako sa dostaneme aj späť na stránku, ktorú práve prezeráme.

Popis prvkov Feed Sidebaru v poradí tabulátora:
- editačné pole slúžiace na hľadanie/filtrovanie zobrazených správ. Ak je prázdne, zobrazia sa všetky správy.
- strom s Pridanými RSS kanálmi. Po rozbalení kanálu vidíme aktualizované správy daného kanálu. Po odentrovaní sa v prehliadači otvorí celý článok alebo téma.
- zhrnutie článku, v ktorom sa objaví časť príspevku, nemusíme sa teda riadiť len jeho názvom. Vo fóre ÚNSS sa na tomto mieste zobrazí príspevok do 1000 znakov.

Ak by sme chceli odoberať len niektoré diskusie, stačí aktivovať odkaz RSS nachádzajúci sa pri daných diskusiách.

Jedna škaredosť: správy sa pri použití klávesnice otvárajú na novej karte bez ohľadu na to, či máme začiarknutú možnosť "správy otvárať vždy v nových kartách". Autor už o probléme vie, zatiaľ však nereagoval.

9
Ahojte. Kazde subforum sa mi od isteho casu otvara v novom tabe. Je to rovnake s Jawsom 10 aj s NVDA 2009.1 vo Firefoxe 3.6 RC aj IE7. Viete to niekto potvrdit? Peto (admin) takyto problem nema.

Stran: [1]