Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Ladislav Csepi

Stran: [1]
1
Zdravím, zriedkavo sem píšem, no z času na čas sa niečo prihodí, čo sa mi potom v duchu klasickej facebookovskej otázky opakovane preháňa hlavou. Občas cestujem Českými dráhami a mám prevažne dobré skúsenosti - tie menej dobré sú spôsobené ľuďmi, na ktorých práve natrafím. Myslel som si , že keď kamarátka pôjde na Slovensko, bude mať skúsenosti podobné. Vybavila si teda preukaz na bezplatné cestovné a jakožto invalidný dôchodca tiež s platným preukazom Ztp - čo mimochodom nevlastní na parádu  -, sa vydala na cestu.
Za Slovenskými hranicami pani od Slovenského  sprievodcu žiadala nulový lístok na svoj čerstvo vybavený, platný preukaz . Cena lístka 2,50 eura ju prekvapila,prihliadnúc k faktu, že lístok má byť tzv. nulový, za cenu nula euro, však preto sa aj volá nulový. Cenu 2,50 euro sprievodca oddôvodnil tým, že prvé euro nutno zaplatiť za fakt, že sedíte v medzinárodnom vlaku a euro a pól za to, že kupujete lístok vo vlaku. Nuž ale kde má ťažko chorí človek naháňať lístok keď pricestoval vlakom zo zahraničia a už pred vstupom na naše územie v ňom sedel? V zahraničí  nulový lístok nekúpite. A teraz si držte klobúky, odpoveď na ehm. banálnu otázku zneje, že hoc i pohybovo znevýhodnený človek z vlaku na prvej stanici vystúpiť má, následne nuloví lístok kúpiť  a za dve hodiny pokračovať ďalším vlakom.Všimnite si prosím, náročnosť nastupovania a vystupovania z vlaku napr. s barlami. Zhrnuto u nás železničiary nemajú problém vysadiť z vlaku vozíčkara, či človeka o dvoch barliach a ponechať osudu v ktorejkoľvek pohraničnej dedinke,hoc má všecky potrebné a platné doklady. No povedzte, nie je toto šikana?
Pre dokreslenie popíšem, jak sa s nami čoby cudzincami zaobchodí v susednej Českej republike, no rovnako dobre, ak nie lepšie to funguje i v takom našiincami zaznávanom Thaisku, kde som mal tú česť sa vyskytnúť a práve o tom píšem knihu S bielou palicou po thaiskej zemi, čo je cestopis nevidiaceho cestujúceho. V čechách  sú železničiary zaškolení v zaobchádzaní so zdravotne znevýhodnenými cestujúcimi a je to na nich i poznať. Príde Český sprievodca a natrafí na zdravotne postihnutého cestujúceho, overí si kde vystupuje a  dohliadne, aby sa nepreviezol. Ak  cestujúci nemá lístok, môže si ho u sprievodcu zzakúpiť za  cenu, ako v  pokladni, Po predložení preukazu Ztp ste oslobodený od pokuty za nevlasstnenie lístka.
Ak  prestupujete, sprievodca informuje personál vlaku do ktorého prestttúpite, ak prvý vlak mešká, následný ho kôli tejto skutočnosti čaká. Pozn: len raz sa mi stalo, že prvý vlak meškal tak veľa, že druhý na neho nemohol počkať, no sprievodca mi pomohol dohľadať ďalšie vyhovujúce spojenie a dozrel na to, aby som správne prestúpil. Ak potrebujete  sprievodca informuje i personál  stanice, kde prestupujete a tento zaistí človeka, ktorý vás odprevadí z jednoho vlaku do druhého. Ak cestujúci na stanici čaká na príchod vlaku,pri kúpe lístka personál eviduje cestujúceho so zdravotným postihnutím a ak treba, ste personálom odprevadený k svojmu vlaku včas pred jeho príchodom.Personál Českých dáh zjvane prešiel masívnym školením, bo dbá i na také maličkosti, že ak je cestujúci nevidiaci a ten dlhšie čaká na vlak, personál ho z času na čas pri pochôdzke nenásilnou formou informuje, že na neho nezabudli a že sa nie je nutné stresovať. Osobne mám zažité, že táto vychytávka má značne protistresoví účinok.
Záver: Z vyššie popísaného je zrejmé, že je možné komplexné riešenie tejto sytuácie, preto mi je šumák akými právnymi ppredpismi a paragrafmi naše Železnice budú ssvoje nehumánne konanie oddôvodňovať. Však i za Druhej ssvetovej bol tzv. Židovský kódex regulárnym právnym predpisomm a umožňoval vyvraždiť značné množstvo ľudí, takže vyhadzovanie chorých ľudí z vlakov zaiste problém na našich železniciach robiť nebude. Vtip je ale v tom, že mne a pravdepodobne nie len mne táto skutočnosť vadí a neustanem v rozosielaní tejto informácie dovtedy, kým  sa nezjedná adekvátna náprava. Je všakk tiež možné, že dovtedy prestanú existovať tzv. nulové lístky.

2
Nemal by byť problém nahrať hoc i celé dianie a zaujímavé pasáže zostrihať a niekam zaväsiť, no radšej prídi osobne, niet nad osobný zážitok. Až vás bude za hrsť, vymyslíme aj možné témy na workshopy.

3
Mám už dvoch skúsených počítačových znalcov, ktorí nám budú mať určite čo povedať. Ako som však spomenul, vážne sa tým budeme zaoberať, až bude aspoň 5 záujemcov o účasť, prosím píšte radšej mne súkromne na mail, Skype, či Klango. Budem sa tešiť - L

4
Jo: a zabudol som na seba známy kontakt:
lacoc@nextra.sk

5
Hojte, zopár nadšencov vrátane mňa by v prípade záujmu radi usporiadali počítačoví víkend koncom augusta, približne od 27 do 29 - piatok až nedeľa - v kúpeľnom, turisticky atraktívnom mestečku Veľký meder. A tak sa neformálne pýtam, či by bol o takúto aktivitu záujem?
Okrem tradičných workshopov, ktorých tému  by sme si ešte určili by v rámci ovoľnočasových aktivít bola možnosť kúpania sa na celkom dobrom termálnom kupku, alebo äúplne zadarmo v miestnom štrkáči, či v ktoromkoľvek aquaparku, či kupku v okolí. Taktiež môžeme vybehnúť po pamiatkach v okolí, možno sa pritrafí aj koncert v meste na pódiu vrámci kulturného leta.
Workshopy môžeme spraviť v mojej celkom priestrannej pracovni, je tam elektrika a aj vifi, popr. môžeme požiadať providera, aby trošku zvíšil ešte rýchlosť, ak si poniektorí nemôžuu doniesť notebook, viem zariadiť pre neho nejaký kus.
Stravovanie vieme zaistiť za celkom priateľnú cenu, upresníme, keďže medzi nadšencami z môjho okolia je aj niekoľko dobrých kuchárok, ubytko sa v meste hýbe od 5 do 7 eur za osobu na noc, čo nie je hádam nezaplatiteľné, s prepravou vieme pomôcť a aj menší mikrobus sa nájde.
Takže toľko naúvod, ak sa ozve aspoň 5 záujemcov, začneme sa tým seriozne zaoberať - Laco
Ps: uvítam aj aktívnych záujemcov s ponukou workshopov, popr. takých čo by radi prednášali cez Skype.

6
Prístupné programy a hry / Re: Text to speech (alebo text do reči)
« kdy: 7. Červen 2010, 10:52:36 »
Vieš mi doporučiť soft, ktorý by sa z užívateľského rozhrania, teda bez znalostí programovania vedel naučiť hlasové príkazy a tie potom vykonávať? Napr. poviem čítaj a onn spustí plinulé čítanie, alebo ypni sa a on korektne vypne počítač a iné. Na nete je toho mrte, no hľadám niečo čo by mi aj fungovalo s odčítačom a nechcelo po mne vedieť krkolomné príkazy nejakého programovacieho jazyky. Dikes - L

7
Prístupné programy a hry / Re: NVDA
« kdy: 30. Květen 2010, 14:33:16 »
Zdarec, Ako chce fungovať objektová navigácia v novších Nvda, kde sa displai mod zlúčil s main odom? V čom sú lepšie tie novšie snapshoty so zapracovaným displaj modom? Mám program Sharepod, ktorým sa ovládajú Ipody, program je klikací, no za svet neviem prísť na to, jakou logikou sú tam rozmiestnené tlačítka a hlavne sa na ne objektovou navigáciou dostať. Ak sa mi podarí nejaké náhodne objaviť, tak je to fajn a potom už je to ok, ale potreboval by som cielene kliknúť napr. na copi to Ipod a nejak to neviem nájsť. U starších Nvda som sa to naučil pokusom a omylom, ale u novších, kde je zjavne prepracovaná objektová navigácia tlačítka neviem zase nájsť. Za rady dikes - Laco

8
Prístupné programy a hry / Re: Text to speech (alebo text do reči)
« kdy: 30. Květen 2010, 14:18:21 »
Ako sa v rámci Dspeechu diktuje text na zapisovanie do počítača? Teda ak som dobre rozumel tento program nie len číta text, ale vie aj písať to čo diktujem do mikrofónu? Vie aj vyplniť hlasom zadávané príkazi? Ako sa toto všetko robí? Ja viem s ním len čítať a ukladať do Mp3 a to funguje skvele. Za info dikes - Laco

9
II. ročník (2010) / Re: workshopy na resete 2010
« kdy: 28. Květen 2010, 19:27:32 »
Mne sa zase páči Nvda, Dspeech, Gps, Tiež android, mohol by mať otykový isplej. Chcem sa spýtať, či mám už zaplatiť, keď som poslal prihlášku, alebo najprv budeme vybraný do tábora, alebo teda čo treba robiť po zaslaní prihlášky? Dikes - Laco

Stran: [1]