Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - ondrej_rosik

Stran: [1] 2 3 ... 24
1
Do konca roka sa k vám dostane NVDA 2018.4. Zo zoznamu noviniek vyberám  tieto:

- NVDA odteraz dokáže využívať na interpretáciu špeciálnych symbolov databázu Unicode Konzorcia. Treba si to začiarknuť v kategórii reč. Ak by ste veľmi chceli vedieť, čo za symboli tam sú, pozrite si súbor C:\Program Files (x86)\NVDA\locale\sk\cldr.dic príp príslušný súbor v portable inštalácii.
- V zozname správ v programe MS Outlook NVDA oznamuje, ak je správa preposlaná alebo ste na ňu už odpovedali.
- NVDA odteraz oznamuje vzdialenosť kurzora od okrajov stránky v dokumentoch MS Word. Vzdialenosť zistíte skratkou NVDA+numerický delete.
- Položka "oznamovať bublinkovú nápovedu" v nastaveniach prezentácie objektov bola premenovaná na "oznamovať notifikácie". Odteraz totiž toto nastavenie zahŕňa aj oznamovanie notifikácií v Systéme Windows 8 a novších.
- V nastaveniach klávesnice sú začiarkávacie polia pre výber klávesu NVDA zobrazené v zozname a nie samostatne.
- Na braillovskom riadku sa viac nezobrazujú informácie o formátovaní, ak je oznamovanie vypnuté v nastaveniach.
- NVDA viac nestráca fokus v zozname súborov v prieskumníkovy (príp v okne otvoriť / uložiť ako) ak sa používa UI Automation  a súčasne je zaneprázdnená iná aplikácia (napríklad ak beží na pozadí konvertovanie audio súborov). Toto určite poteší používateľov aplikácie MIXXX, pekne teraz funguje dialóg načítavania súborov priamo cez skratky ctrl+o a ctrl+shift+o.
- NVDA viac neoznamuje nadbytočne typ prvku "pri kliknutí" pri navigácii v režime prehliadania.

Komplet zoznam noviniek je v menu pomocník.

2
Prístupné programy a hry / Nové nvda remote a NVDA 2018.3.1
« kdy: 25. Září 2018, 14:41:26 »
Pozdravujem,

Existuje už skompilovaná verzia NVDA Remote pre novú verziu NVDA. A potrebujete, sťahujte tu

https://www.josephsl.net/files/nvdaaddons/remote-2.1wxPy4-1807.nvda-addon

Týka sa tých, ktorí už aktualizovli na verziu NVDA 2018.3.1

A keď už píšem, aktualizácia na NVDA 2018.3.1 sa oplatí, lebo predošlá verzia spôsobovala pády a nefunkčnosť 32-bitového firefoxu.

3
Prístupné programy a hry / Re:Thunderbird (Mozilla Thunderbird)
« kdy: 24. Září 2018, 09:00:38 »
Vyriesene. Skutocny problem bol len s jednou identitou, kde sme to potrebovali. Je tam asi nejaky bug, ked je v policku zobrazovane meno (display name) mailova adresa. Takze staci tam dat nieco rozumnejsie a pracuje to potom korektne aj na TB 60.

4
Prístupné programy a hry / Re:Thunderbird (Mozilla Thunderbird)
« kdy: 23. Září 2018, 13:19:37 »
U mna funguje, tam kde to potrebujem nie, lebo pouziva novsi thunderbird. Doplnok sa nainstaluje, moznosti nastavime, varovne okno v pripade ze je rozdielan identita sa zobrazi, ale mail sa nakoniec neodosle :D. Idem pisat autorovi

5
zda sa, ze lepsie casy cakaju aj tych, co chcu pouzivat internetovy prehliadac. TB chce postupne prejst na banking bez flashu. Neviem to uz otestovat, kedze nie som ich klientom, posielam clanok zo zive.sk
https://zive.azet.sk/clanok/134878/tatra-banka-testuje-internet-banking-bez-flashu-s-jednoduchsim-prihlasovanim/

6
Ahojte,
Vedeli by ste niekto poradiť s takouto haluzou?


Jeden môj známi používa Thunderbird, na ktorom má viac pop3 účtov. Všetku poštu ale chce mať v jednej doručenej pošte, takže pri všetkých účtoch používa tzv. lokálne priečinky. Poštu si triedi filtrami v tb. Všetko pekne funguje ale problémy nastávajú s mailinglistami. Ak dá odpovedať na takýto mail, Thunderbird nepoužije na odpoveď tú adresu, na ktorú mail prišiel, ale predvolený účet. Ja som si takýto setup pokusne spravil u seba a dokážem to takto zreprodukovať. Vínimku samozrejme tvorí zas gmail. Zdá sa, že gmail modifikuje hlavičky správ. Správa odoslaná z mailinglistu na adresu ondrej.rosik@yandex.com má takýto riadok
Delivered-To: mailing list adresa@domena.sk
Iné delivered to v zdrojovom kóde správy nevidím.
V hlavičke z gmailu sa ukazuje takéto
Delivered-To: ondrej.rosik@gmail.com
Pričom sú tamešte dve takéto položky smerujúce už na adresu listu.
Domnievam sa teda, že Thunderbird si toto prečíta a podľa toho určí, že mail prišiel na gmail adresu a pri odpovedi navrhne odpovedať z gmailu. Pri iných serveroch to nevie nájsť tak sa tvári, že najlepšie bude odpovedať z predvoleného účtu.
Otázka teraz znie. Dalo by sa nejako TB prinútiť, aby informáciu o účte z ktorého chceme odpovedať získal z iného zdroja, ideálne skrátka z účtu, na ktorý pôvodne správa prišla? Príp dokážeme modifikovať hlavičky prichádzajúcich mailov tak, aby tam bola správna adresa?
Riešenie by samozrejme bolo nastaviť predvolenú adresu tú, na ktorú chodia konferencie, len tých listov je viac, každý na inej adrese, preto ani nie je možné použiť na toto gmail, kde by to fungovalo :D


7
NVDA s touto verziou prechádza na nové grafické rozhranie WXPython. Dopllnok NVDA remote zatiaľ nie je s týmto rozhraním kompatibilný, preto vám s novou verziou NVDA nebude fungovať. Očakáva sa, že nová verzia Remote víde v najbližších dňoch. Ak teda NVDA Remote často používate, neaktualizujte zatiaľ NVDA na svojom ani vzdialených počítačoch.

8
Koncom septembra sa k vám dostane nová verzia NVDA 2018.3.
Prvá vec, s ktorou sa stretnete, je nové okno po inštalácii a aktualizácii NVDA. NV Access chce od používateľov zbierať údaje o tom, akú syntézu reči používate, v akom jazyku a aký braillovský riadok používate. Tieto údaje sa odosielajú vždy pri kontrole dostupnosti novej verzie. Ak s tým nesúhlasíte, odčiarknite možnosť v príslušnom dialógu. Ak ste to začiarkli a rozmyslíte si to, dá sa to vypnúť v kategórii všeobecné nastavenia.

Ďalšia  novinka poteší používateľov systému Windows 10. S NVDA môžete vkladať cez tzv. emoji panel rôzne grafické tváričky. Funguje to tak, že v ľubovoľnom editačnom poli stlačíte skratku win+. (windows+bodka). Následne šípkami doľava a doprava vyberáte vhodný symbol. Výber potvrdíte enterom. Panel emoji zatvoríte klávesom  esc. Okrem toho NVDA emoji dokáže čítať aj v texte, čo si môžete vyskúšať hneď teraz (za predpokladu, že sa mi to po odoslaní neskonvertuje do nejakého divného formátu) 😁 🤞

Do prehrávača Foobar 2000 boli pridané skratky na oznamovanie uplynutého času skladby (ctrl+shift+r) a celkovej dĺžky skladby (ctrl+shift+e). Ak ste náhodou nevedeli, doteraz sme mali skratku ctrl+shift+t na oznámenie dĺžky prehrávanej skladby. Skratky fungujú len ak máme stavový riadok nastavený tak, aby tam boli tieto údaje viditeľné a ak nám ho neprepisuje nejaký plugin (u mňa pravidelne nefunguje ak sa aktualizujú podcasty cez plugin Podcatcher. Inak ak niekto viete, ako vypnúť zobrazovanie updatovania podcastov v tomto plugine, dajte vedieť).

Boli aktualizované braillovské tabuľky. Pre nás je v tomto smere najdôležitejšie, že bola aktualizovaná aj Česká tabuľka a podľa kolegov z Čiech je to teraz lepšie. NVDA od tejto verzie dokáže automaticky rozpoznať a pripojiť mnohé braillovské riadky. Nefunguje to pri všetkých riadkoch, zoznam je uvedený v používateľskej príručke.

Z ďalších novinke spomeniem:
- NVDA viac zbytočne neoznamuje zmeny rozloženia klávesnice.
- NVDA oznámi, ak sa pokúsite prečítať alebo skopírovať do schránky prázdny stavový riadok.
- Odteraz NVDA správne hlasom oznamuje, ak odčiarknete začiarkávacie políčko, ktoré bolo predtým čiastočne začiarknuté.
- Vylepšená podpora pre braillovské riadky v aplikácii MS Word.

9
Prístupné programy a hry / Ako s NVDA čítať text po vetách
« kdy: 4. Červen 2018, 10:53:41 »
Už dlhší čas môžete v NVDA čítať text po vetách v programoch MS Word a Outlook. Nedávno sa ale objavil doplnok, ktorý túto funkciu dopĺňa aj do ostatných editačných polí. Doplnok sa volá Sentencenav a je dostupný na adrese https://addons.nvda-project.org/addons/sentenceNav.en.html

Inštalácia:
1) stiahnite doplnok pod nadpisom Sentencenav aktivovaním odkazu stable version.
2) Otvorte stiahnutý súbor.
3) Potvrďte všetky výzvy vrátane reštartu NVDA.

V editačných poliach môžete teraz používať skratky alt+šípka hore dole na navigáciu po vetách.

10
V poslednom čase sa pár ľudí ozvalo s tým, že sa nedajú upraviť niektoré skratky v dialógu klávesové skratky. Problém bude odstránený v nasledujúcej verzii NVDA 2018.2. Dôvodom bola moja nepozornosť pri preklade správ k týmto skratkám. Napríklad správa pre skratku f bola "prejde na predchádzajúci prvok formulára". Jednak to nie je pravda a navyše tú istú správu máme aj pre skratku shift+f. Tak sa stalo, že pri otvorení dialógu klávesové skratky sa NVDA pravdepodobne pokúsilo zobraziť obe identické správy, tu došlo k chybe a zobrazila sa len jedna. Skontroloval som všetky klávesové skratky, chyby som odstránil, takže po aktualizácii by už malo všetko fungovať. Ak narazíte pri používaní NVDA na nejaké jazykové nezrovnalosti (preklepy v správach a pod), určite hláste napríklad sem do fóra alebo mailom na ondrej bodka rosik zavináč gmail bodka com.

11
Prístupné programy a hry / NVDA 2018.2: Kozmetické zmeny
« kdy: 23. Květen 2018, 09:30:51 »
Začiatkom júna sa k vám dostane nová verzia NVDA. Neprináša prevratné novinky, ale pár kozmetických úprav:

Odteraz všetky nastavenia nájdete v dialógu možnosti > Nastavenia. Po otvorení tohto dialógu sa ocitnete v zozname s kategóriami. Tu si šípkami vyberáte nastavenia, ktoré chcete upraviť. Následne tabulátorom už prechádzate konkrétne nastavenia. V okne ešte nájdete tlačidlá OK, Použiť a Zrušiť. Ak chcete zmeniť napríklad hlasový výstup, v kategórii reč je potrebné aktivovať tlačidlo zmeniť, nastaviť požadovaný hlasový výstup, okno potvrdiť a následne pokračovať v nastavení hlasu. Stále fungujú aj skratky, ktoré otvárali konkrétne nastavenia (napr nvda+ctrl+k pre klávesnicu). Teraz otvoria dialóg nastavení a kurzor sa automaticky presunie do kategórie klávesnica.
Takisto bol mierne upravený systém aktualizácie NVDA. Novú aktualizáciu teraz môžete stiahnuť, ale samotnú inštaláciu môžete odložiť. Odloženú aktualizáciu môžete nainštalovať pri najbližšom reštarte NVDA (ak si nechávate zobrazovať dialóg ukončiť NVDA) alebo priamo z menu NVDA.

V Nástrojoch NVDA pribudla položka Spustiť opravný nástroj COM. Tento nástroj sa zíde vtedy, ak vám NVDA v prehliadačoch nechce čítať dokumenty, stále oznamuje len „neznáme“ a podobne. Najčastejšie sa to stáva po odinštalovaní niektorých aplikácií (mne naposledy po odinštalovaní balíka Office). Tento nástroj nanovo registruje niektoré dôležité knižnice, zasahuje do registrov windows, preto si vyžiada povolenia správcu.

Opäť bol mierne vylepšený systém práce v tabulkách. NVDA odteraz vie oznamovať v tabuľkách rozsah riadkov a stĺpcov (napríklad ak je stlpec od bunky A2 do bunky A4). Takisto bola opravená podpora pre skratky v google tabuľkách.

Z ďalších noviniek vyberám:
- V systéme Windows od aktualizácie Fall creators a novších, dokáže NVDA čítať notifikácie napríklad z aplikácie kalkulačka či Windows Obchod.
- V zozname správ v programe Microsoft Outlook NVDA odteraz oznamuje, či ste na správu odpovedali alebo či bola preposlaná ďalej.
- Odteraz je možné klávesovou skratkou dočasne vypnúť všetky profili. (profili sa aktivujú po najbližšom reštarte a skratku môžete nastaviť v dialógu klávesové skratky).
- V systéme Windows 10 sa predvolene použije hlas Onecore namiesto eSpeaku.
- NVDA dokáže správne zobraziť dokument v MS Edge v prípade, ak sa vrátite na predchádzajúcu stránku.
- NVDA odteraz dokáže oznamovať viacero typov odrážok v programe MS Word.
- Skratka na oznámenie formátovania textu nespôsobuje pohyb kurzora a tým pádom teraz NVDA správne oznamuje formátovanie pri opakovanom stlačení skratky.

Všetky novinky nájdete po nainštalovaní aktualizácie NVDA v menu pomocník.


12
Krátka poznámka pre tých, ktorí aktualizovali NVDA na 2018.1 a čudujú sa,prečo vyšla znovu nová verzia s označením 2018.1.1. Táto verzia totiž opravuje chybu, ktorá vzniklá po najnovšom update Windowsu 10. MIcrosoft totiž upravil bitrate onecore hlasov, takže v NVDa zneli rýchlejšie a divne. Verzia 2018.1.1 rieši tento problém. Zároveň je to aj odpoveď v prípade, že vám po update Windows 10 Filip začne rozprávať ako šmolko. Stačí aktualizovať NVDA.

13
Zatiaľ som nehľadal všobímajúci výraz pre všetky veľké písmená, ale spravil som to takto:
Hľadaj:
 ([A-ZÁČĎĚÉÍĹĽŃŇÓŘŔŠŤÚÝŽ])
Čo by malo pokryť všetky znaky, ktoré by som ako veľké mohol očakávať (s vínimkou ô, ktoré narýchlo teraz neviem napísať).
Nahradiť:
Veľké \1
Funguje to nádherne, uvidíme, ako dlho vydržím takto niečo čítať :D

14
Fii, toto vyzera nadejne. Jasne, bude to ukecane, ja to chcem len pri korekturach textu, na co si asi spravim nejaky samostatny portable NVDA alebo cosi podobne.

15
Ahojte,
Semtam by som pri plynulom čítaní ocenil, keby NVDA čítalo veľké písmená tam, kde sa vyskytnú. Viem, môžem to hlásiť vývojárom, ale napadlo mi dočasné riešenie, len ho neviem zrealizovať :D
Vymyslel som si, že by sa na to dali použiť v rečových slovníkoch regulárne výrazy. Povedané ľudskou rečou asi takto: Ak v Slove nájdeš veľké písmeno, vyslov "veľké" na začiatku slova, prípadne hoci aj uprostred. Alebo môžeme aj jednoduhšie. Povedz veľké, ak kdekoľvek v slove nájdeš veľké písmeno. Samozrejme, ešte potrebujem to slovo s veľkým písmenom vysloviť, aby som aj vedel, o aké slovo ide.
zatiaľ som sa dopracoval len tam, že viem definovať aké písmená hľadám (A-Z) (zatiaľ som sa uspokojil zo základnou abecedou). a chcem sledovať len počiatočné veľké písmeno, mohlo by fungovať ^[A-Z]. Nastavil by som parameter, že chcem sledovať len celé slová (na to máme v slovníkoch prepínač). Neviem ale ako definovať to vyslovenie. Existuje nejaká pamäť, ktorá si to slovo zapamätá? skúšal som študovať čosi o regulárnych výrazoch, ale k tomuto sa neviem dopracovať. Myslíte, že by to šlo?

Stran: [1] 2 3 ... 24