Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - ondrej_rosik

Stran: [1] 2 3 ... 23
1
Dnes som totálnou náhodou objavil aplikáciu na rozpoznávanie reči cez google.

Služba sa volá auphonics a je dostupná na

https://auphonic.com/
Je určená hlavne pre novinárov v rozhlase, umožňuje zrovnať hlasitosti v rámci audionahrávky, akurát to s kolegami testujeme.
V útrobách je ale schovaná aj možnosť rozpoznať nahrávku cez google a ďalšie podobné aplikácie. Skúšal som len google, lebo predpokladám, že ostatné nemajú podporu pre naše jazyky.
Vo free verzii to môžete nakŕmiť´ hodinovým záznamom mesačne (za viac si google účtuje, neskúmal som, koľko).
Je to strojové rozpoznanie, takže výsledok nie je úplne uspokojivý, ale možno sa niekomu bude hodiť.
Ak to chcete rozbehať, musíte si najprv zriadiť účet na stránke auphonic. Musíte sa prihlásiť do google cloud service, Google vyžaduje mať funkčnú platobnú kartu. Ak ste kartu už použili v google play, máte o starosť menej.
V Google cloud services si treba vygenerovať api kľúč a tento potom poskytnúť službe auphonic.
pri uploadovaní súboru potom treba kliknúť na speech recognition. Výsledok bude vo formáte html.
je to celé v angličtine, ak by niekto fakt mal záujem, môžem skúsiť spísať podrobnejší návod, prípadne sa vieme dohodnúť aj tak, že mi nahrávku pošlete a nechám ju rozpoznať u seba. Ak tam nemáte nejaké citlivé údaje. Stále ale platí, že to nie je dokonalé, interpunkciu to napríklad triafa dosť chaoticky.

2
Ahojte,
dnes mi v telefóne nabehla nová verzia Google TTS. Táto umožňuje stiahnutie balíka slovenského ženského hlasu. Hlas sa tak dá použiť aj offline, funguje teda aj bez pripojenia do internetu.
Ide o verziu google tts 3.14.9.
Po nainštalovaní aktualizácie je potrebné v nastaveniach prevodu textu na reč zvoliť google TTS, nastaviť jazyk Slovenčina a skontrolovať, či sa vyžaduje prevzatie hlasového balíka.

3
Prístupné programy a hry / Re:FreeCommander
« kdy: 2. Leden 2018, 17:31:40 »
vyriesene. je tam nastavena skratka, ze aktuálna cesta do príkazového riadka na skratku ctrl+medzera. Stacilo zmazat tuto skratku a oznacovanie uz funguje. To pre pripad, ze by niekto skusil aktualnu a novsie verzie a narazil na tento isty problem.

4
Prístupné programy a hry / Re:FreeCommander
« kdy: 2. Leden 2018, 16:02:16 »
Smutne. Mam to takto nastavene a nefunguje. Nasiel som tu ale nejajku starsiu verziu kde sa to sprava tak, ako by clovek cakal, tak asi skusim tu.

5
Prístupné programy a hry / Re:FreeCommander
« kdy: 2. Leden 2018, 15:28:11 »
no vsimol som si ze pokazil okno s nastaveniami, inak sa zatial zda ze by s tym slo pracovat, skusim pozriet ten konfigurak a poexperimentovat.

6
Prístupné programy a hry / Re:FreeCommander
« kdy: 2. Leden 2018, 13:34:40 »
Vedel by mi niekto pripomenúť nasledovné:
- Dá sa nejako vo Free commanderi označovať systémom ctrl+medzera? Funguje mi len označovanie cez ctrl+a alebo shift+end
- v súvislosti s tým: ak označím viac zvukových súborov, Free commander sa opýta, či ich chcem fakt všetky otvoriť. Odsúhlasím, ale do Foobaru odošle len jeden. Dá sa prinútiť ho, aby sa to jednak stále nepýtal a potom aby ich tam fakt aj všetky odoslal?

7
Prístupné hry / Re:A Blind Legent - hra pre android
« kdy: 30. Prosinec 2017, 10:47:09 »
Inak hru je možné hrať aj na pc. Je dostupná cez hráčsku platformu Steam: http://store.steampowered.com/app/437530/A_Blind_Legend/

Objednávka a platba ničím neprekvapí. Horšie je to so samotným klientom. Dá sa s ním ale pracovať cez OCR v NVDA.
Prihlásenie som zrealizoval len tak, že som napísal meno, tabom som sa presunúl na pole heslo, zadal som heslo a cez ocr som potvrdil prihlásenie.
S klientom sa od momentu inštalácie hry netreba zapodievať, na ploche sa vytvorí odkaz priamo na hru.

8
Ahojte,
na túto skutočnosť ma upozornil jeden používateľ. Najprv som neveriacky tvrdil, že to nie je možné, po prezretí logov musím konštatovať, že to fakt možné je. Zabudol som totiž pri uploade začiarknuť súbor so zmenami. Dočasne teda súbor nájdete na tejto adrese (pre prípad, že by ste to chceli v slovenčine):
https://ondrosik.sk/uschovna/changes.html
Zvyšok lokalizácie bude dúfam v poriadku.

9
Technické zaujímavosti / Re:Konverzia kodovani txt suborov
« kdy: 16. Listopad 2017, 18:09:00 »
zda sa, ze program oficialne uz nie je dostupny, aspon v case pisania tohto textu mi to vsetko hadze 404.

10
Na prelome novembra a decembra sa k vám dostane posledná tohtoročná verzia NVDA s označením 2017.4.
na tomto mieste treba zdôrazniť dve skutočnosti:
- táto verzia už nebude fungovať na systémoch Windows XP a Vista. Ak potrebujete Nvda používať na týchto systémoch, môžete samozrejme ostať pri staršej verzii 2017.3.
Ako sa písalo na viacerých miestach, nová verzia Firefoxu 57 môže byť pri práci s komplexnými stránkami pomalšia, preto zatiaľ odporúčame zotrvať napríklad na verzii 52 ESR.

Teraz k samotným novinkám:
Vylepšenia sa týkajú režimu prehliadania. Ponovom si môžete v zozname prvkov vyfiltrovať aj tlačidlá a prvky formulárov. Ak pracujete s webmi, kde sa využíva prvok rich text edit (napríklad pri písaní článkov vo Wordpresse a tuším aj google docs), na takéto polia môžete odteraz skákať aj skratkami rýchlej navigácie F a E.
Príjemná zmena sa týka výrečnosti. Ak tabulátorom alebo skratkami rýchlej navigácie vyskočíte z tabuľky alebo zoznamu, NVDA viac nebude takéto opustenie prvku oznamovať a rovno oznámy prvok, na ktorý ste preskočili.
Ak často pracujete s vnorenými objektmi ako audio, video, aplikácie a podobne, možno vás poteší, že všetky tieto objekty sa dajú spoľahlivo nájsť skratkami O a shift+o (doposiaľ napríklad skratka nezohľadňovala audio prehrávače).
Takisto je opravená chyba, ktorá spôsobovala, že po reštarte NVDA nebolo možné pracovať v režime prehliadania vo firefoxe. Odteraz by to už malo fungovať lepšie a v prípade problémov stačí na chvíľku opustiť a znovu sa vrátiť do okna Firefoxu.

Opäť sa upratovalo aj v braillovských riadkoch. Máme novú tabuľku Liblouis, podporované nové riadky. Pre nás je ale asi najviac zaujímavý fakt, že Odkazy v dokumentoch MS Word a ostatných aplikáciách sú odteraz zobrazované aj na braillovských riadkoch.

Ďalšie novinky:
- Pridaný argument príkazového riadka, ktorý umožní vytvoriť prenosnú verziu NVDA.
- NVDA odteraz oznamuje zmenu orientácie obrazovky a tiež pripojenie a odpojenie nabíjačky.
- Trojnásobné stlačenie skratky na prečítanie stavového riadka skopíruje odteraz obsah stavového riadka do schránky.

Kompletný zoznam noviniek nájdete na tradičnom mieste po aktualizácii NVDA.

11
Prístupné programy a hry / Google Kalendár
« kdy: 13. Listopad 2017, 13:36:14 »
Ahojte,
Google nedávno prepracoval rozhranie svojho kalendára. Dá sa s tým pekne pracovať aj v prehliadači. Pomerne rozsiahly text o tom napísal Michal rada v češtine:
http://www.pristupnostgoogle.cz/2017/10/poznavame-kalendar-google-v-novem-lepsi.html

13
Prístupné programy a hry / Reaper
« kdy: 27. Říjen 2017, 15:33:11 »
Ahojte,
nasledujúci text bude azda zaujímavý pre tých, ktorý sa nejakým spôsobom venujete práci so zvukom (strih, mixovanie, komponovanie hudby).
na trhu už dlhšie existuje Reaper, čo je vlastne kompletné digital audio workstation (DAW). Ak ste niekedy skúšali pracovať s fl studio, Protools, sonar a podobne, viete o čo ide. Výhodou Reaperu oproti ostatným riešeniam je v prvom rade prístupnosť. Vývojári sú otvorení a aj vďaka tomu existuje doplnok OSARA, ktorý napríklad ozvučuje sledovanie monitorov hlasitosti. OSARA funguje nezávisle od čítača obrazovky.
Druhou výhodou reaperu je jeho cena a pomerne slobodný prístup k licencii. Môžete ho zdarma testovať 60 dní. Po tomto čase vás bude upozorňovať, že by ste si ho mali kúpiť, ale funkcie sa neblokujú.
jediná nevýhoda je fakt, že je to komplexný software. Nenaučíte sa s ním pracovať intuitívne za jeden večer a málokto ho dokáže kompletne obsluhovať. Dosť to závisí od toho, čo konkrétne robíte. Ja napríklad pracujem s audio nahrávkami, strihám zvuk, upravujem hlasitosť, občas aplikujem nejaké efekty a podobne. Niekto zas skôr využije vst nástroje, zápis nôt, nahrávanie midi a podobne.

prečo uprednostňujem reaper pred audacity?

V prvom rade má Reaper v súčasnosti lepšiu podporu pre vst efekty. Audacity má u mňa pomalšiu odozvu, hoci toto môže byť špecifické pre moje vybavenie. Ak ale chcete pracovať s hudbou (midi, mixovanie a pod), určite skôr využijete Reaper. Na druhej strane, ak vám Audacity alebo iý software vyhovuje a postačuje, nie je dôvod silou mocou konvertovať.
ak v súčasnosti používate nejaké iné DAW, ktoré postráda prístupnosť, Skúste Reaper.

konečne sa dostávam k pointe tohto textu:
Komunita nadšencov sa pokúša vytvoriť wiky, kde by boli pokope veci k Reaperu aj s ohľadom na prístupnosť. Celé je to v angličtine na adrese
https://reaperaccessibility.com/
je tam už popísané, ako začať, čo si nainštalovať, ako kontrolovvať hlasitosť, ako organizovať stopy... Súčasťou je aj komplet dokumentácia, ktorá sa dodáva s Reaperom pričom cieľom je prepísať ju tak, aby obsahovala informácie upravené pre používanie z klávesnice.

14
Technická poradňa / Re:onecore voices a zle citanie znakov
« kdy: 17. Říjen 2017, 12:13:47 »
Ahojte,
dnes som mal chvíľku stav, že sa mi nechcelo  riešiť to, čo riešiť treba, takže som sa zabával S filipom:

Existuje spôsob, ako filipa dostať aj do balabolky a sprístupniť ho pre sapi5. Postup:

1) Stiahneme skript z Českého adaptechu:
http://www.adaptech.cz/ke-stazeni/Unlock_Filip_Mobile_SK_TTS.zip
2) Zip rozbalíme a spustíme exe súbor vo vnútri.
3) všetko odsúhlasíme.
4) možno to vypíše chybu, to si nevšímame.
5) v balabolke zvolíme sapi5 a nastavíme hlas filip.

Písal som, že mi nefunguje úprava rýchlosti. Ono to fungovalo ale trošku divne sa to správalo pri plynulom čítaní. Toto sa dá riešiť pridaním dvoch riadkov do súboru c:\windows\speech_onecore\engines\tts\sk-sk\m1051filip.ini

Za riadok SentenceBoundary=XXX vložíme ešte tieto riadky
SpeakSessionStart=10
SpeakSessionEnd=10
Tým spôsobíme, že hlas bude pri začatí čítania a po skončení čakať len 10 milisekúnd. Zrýchly sa tým troľku aj odozva.
zdroj:
https://tspivey.wordpress.com/2017/09/10/speeding-up-the-microsoft-onecore-voices-in-windows-10/

15
Neviem, či sa so mnou zhodnete, ale vyhľadávanie v novších systémoch Windows nie vždy pracuje správne. Hlavne ak človek potrebuje prehľadať externý disk, chce rýchlo vyhľadať súbory určitého typu v určitom adresári alebo vie presný názov súboru, ale netuší, kde sa súbor nachádza. Objavil som jednoduchý prehľadný nástroj, ktorý už dlhší čas používam a osvedčil sa mi. Program sa volá Everything, je voľne dostupný ako inštalátor alebo portable verzia. Stiahnuť sa dá zo stránky https://www.voidtools.com/

program stiahneme z hlavnej stránky tak, že vyhľadáme nadpis Download Everything. Následne si nájdeme príslušný odkaz. Máme k dispozícii inštalátor pre 32 a64-bitové verzie Windowsu a tiež portable verziu. Ak radi používate na inštaláciu službu Ninite, je dostupný aj tam.
Inštalácia je pomerne jednoduchá. Odporúčam ako jazyk zvoliť češtinu, lebo tá je v čase písania tohto článku aktuálna. V slovenskej verzii sa môžete stretnúť s nepreloženými frázami.
V ďalších krokoch nás inštalátor vyzve odsúhlasiť licenciu a zvoliť adresár inštalácie. Zaujímavá je predposledná obrazovka, kde môžeme nastaviť:
- Kam si má Everything ukladať súbory s konfiguráciou: K dispozícii máte adresár programu alebo lokálny adresár  s nastaveniami appdata
- Indexovanie NTFS: pýta sa, akým spôsobom chceme indexovať disky NTFS: Pre každodenné používanie sa mi osvedčila možnosť inštalovať službu.
Na ďalšej obrazovke sa program pýta, či chceme kontrolovať aktualizácie, spúšťať program po štarte, pridať zástupcov do kontextovej ponuky, na plochu a panel rýchleho spustenia.

Okno programu si teraz môžeme vyvolať z ponuky štart alebo z pracovnej plochy. V hlavnom okne sa tabulátorom prepíname medzi dvoma prvkami. Prvý má fokus prvok editačné pole. Sem zadávame reťazec, ktorý chceme vyhľadať. Reťazec nemusíme potvrdzovať, stačí tabulátorom prejsť na zoznam, v ktorom sa zobrazia vyhľadané výsledky. Ak nezadáme žiadny reťazec, v zozname sa zobrazujú všetky súbory.
Prvé hľadanie nemusí fungovať správne, keďže ešte môže prebiehať indexovanie disku. Toto overíme na stavovom riadku. Ak sa ukazuje niečo ako indexing, treba počkať kým sa indexovanie dokončí. Toto sa týka aj externých diskov.
Ak teda chceme vyhľadať súbor, o ktorom vieme, že sa volá semestralna_praca.doc ale netušíme, kde sa nachádza, postupujeme nasledovne: Do editačného poľa zadáme semestralna_praca.doc a tabulátorom sa presunieme na zoznam s výsledkami. S týmto zoznamom pracujeme tak, ako s hocijakým iným zoznamom súborov. Nájdený súbor môžeme otvoriť klávesom enter, kopírovať alebo vystrihnúť. V kontextovom menu pri výsledku máme aj ďalšie možnosti. Spomeniem napríklad možnosť kopírovať celú cestu do schránky (ctrl+shift+c) alebo otvoriť priečinok so súborom (ctrl+enter)

nasleduje pár príkladov, ktoré sa môžu hodiť: Povedzme, že hľadáme súbor ktorý v názve obsahuje book a chceme ho hľadať na externom disku s písmenom e. Do poľa hľadať napíšeme E: book
Môžeme tiež použiť hviezdičky a otázniky. Napríklad ak chceme na disku D zobraziť všetky textové súbory, napíšeme D: *.txt
Ak chceme hľadať súbory s príponami doc, rtf, txt a pdf, oddelíme reťazce znakom zvislá čiara, napríklad .rtf|*.doc|*.pdf|*.txt
Ak chceme hľadať len v názvoch priečinkov, poslúži nám na to príkaz folder. Napríklad folder: dokumenty zobrazí len priečinky, ktorých názov obsahuje reťazec dokumenty.

zaujímavé možnosti nájdeme aj na panely ponúk. Napríklad v menu zobraziť si môžeme výsledky zoradiť podľa veľkosti, cesty, dátumu úpravy a podobne. V menu hľadať môžeme nastaviť, či chceme rozlišovať veľké a malé písmená, hľadať len celé slová, či vyžadujeme zhodu v diakritike a tiež či hľadanie je regulárnym výrazom typu regex.

Nastavenia programu nájdeme v menu nástroje  možnosti (ctrl+p).
V tomto okne upozorním hlavne na vetvu klávesnica. Môžeme si nastaviť skratku, ktorá nám vyvolá okno programu. Do políčka nové okno hľadania stačí zadať skratku a potvrdiť nastavenie tlačidlom OK.

Osobne sa mi hľadanie cez everything zdá prehľadnejšie a rýchlejšie,ako prehľadávanie súborov vo Windowse. Všetky dostupné kľúčové slová sa dajú zobraziť z menu nápoveda.

Stran: [1] 2 3 ... 23