Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - ondrej_rosik

Stran: [1] 2 3 ... 23
1
Krátka poznámka pre tých, ktorí aktualizovali NVDA na 2018.1 a čudujú sa,prečo vyšla znovu nová verzia s označením 2018.1.1. Táto verzia totiž opravuje chybu, ktorá vzniklá po najnovšom update Windowsu 10. MIcrosoft totiž upravil bitrate onecore hlasov, takže v NVDa zneli rýchlejšie a divne. Verzia 2018.1.1 rieši tento problém. Zároveň je to aj odpoveď v prípade, že vám po update Windows 10 Filip začne rozprávať ako šmolko. Stačí aktualizovať NVDA.

2
Zatiaľ som nehľadal všobímajúci výraz pre všetky veľké písmená, ale spravil som to takto:
Hľadaj:
 ([A-ZÁČĎĚÉÍĹĽŃŇÓŘŔŠŤÚÝŽ])
Čo by malo pokryť všetky znaky, ktoré by som ako veľké mohol očakávať (s vínimkou ô, ktoré narýchlo teraz neviem napísať).
Nahradiť:
Veľké \1
Funguje to nádherne, uvidíme, ako dlho vydržím takto niečo čítať :D

3
Fii, toto vyzera nadejne. Jasne, bude to ukecane, ja to chcem len pri korekturach textu, na co si asi spravim nejaky samostatny portable NVDA alebo cosi podobne.

4
Ahojte,
Semtam by som pri plynulom čítaní ocenil, keby NVDA čítalo veľké písmená tam, kde sa vyskytnú. Viem, môžem to hlásiť vývojárom, ale napadlo mi dočasné riešenie, len ho neviem zrealizovať :D
Vymyslel som si, že by sa na to dali použiť v rečových slovníkoch regulárne výrazy. Povedané ľudskou rečou asi takto: Ak v Slove nájdeš veľké písmeno, vyslov "veľké" na začiatku slova, prípadne hoci aj uprostred. Alebo môžeme aj jednoduhšie. Povedz veľké, ak kdekoľvek v slove nájdeš veľké písmeno. Samozrejme, ešte potrebujem to slovo s veľkým písmenom vysloviť, aby som aj vedel, o aké slovo ide.
zatiaľ som sa dopracoval len tam, že viem definovať aké písmená hľadám (A-Z) (zatiaľ som sa uspokojil zo základnou abecedou). a chcem sledovať len počiatočné veľké písmeno, mohlo by fungovať ^[A-Z]. Nastavil by som parameter, že chcem sledovať len celé slová (na to máme v slovníkoch prepínač). Neviem ale ako definovať to vyslovenie. Existuje nejaká pamäť, ktorá si to slovo zapamätá? skúšal som študovať čosi o regulárnych výrazoch, ale k tomuto sa neviem dopracovať. Myslíte, že by to šlo?

5
Technické zaujímavosti / Re:Solona - alternatíva k Webvisum
« kdy: 25. Březen 2018, 12:30:32 »
Keď som predčasom písal A, treba napísať teraz aj B. Služba už niekoľko týždňov nefunguje a autor nereaguje na reportované chyby. Momentálne tda neodporúčam registráciu.

6
Čoskoro bude vydaná nová verzia NVDA 2018.1. Táto verzia prináša hlavne podporu pre nové brailovské riadky. Za zmienku stoja aj nasledujúce novinky:
Odteraz je možné čítať grafy v programoch MS Word a MS Powerpoint podobne, ako to bolo doposiaľ možné v programe MS Excel. Ak ste v dokumente programu MS Word: Zobrazte si dokument v režime prehliadania. Prejdite kurzorom na graf a stlačte enter. Ak upravujete snímku v prezentácii programu MS Powerpoint, prejdite tabulátorom na graf a stlačte Enter alebo medzeru. Prezeranie grafu zatvoríte klávesom Escape.

Pri písaní na klávesnici na dotykovej obrazovke je odteraz potrebné dvakrát poklepať, aby ste napísali vybratý znak. Ak sa chcete vrátiť k predošlému stavu (v ktorom stačilo len prejsť prstom cez požadovaný znak a uvolniť prst), zmeňte nastavenie v dialógu Dotyková obrazovka. Dialóg nájdete v podmenu Možnosti NVDA.

Táto verzia prináša aj oprvy existujúcich chýb. Spomeniem napríklad:
- Fokus sa odteraz korektne vráti, ak sa prepínate z inej aplikácie do okna aplikácie Spotify.
- Ak používate Windows 10 Fall Creators Update, NVDA sa správne aktualizuje aj v prípade, že máte aktívnu funkciu riadený prístup k priečinkom.
- Zrýchlené načítavanie stránok v prehliadači Mozilla Ffirefox od verzie 58.
- V prehliadači Mozilla Firefox sa dajú čítať vyskakovacie okná, ktoré zobrazujú napríklad doplnky LastPass a bitwarden.
- NVDA viac nemrzne pri zmene fokusu, ak je otvorené okno s prehliadačom Firefox alebo Chrome a tento prehliadač zamrzol alebo nereaguje.
- V aplikáciách ako napríklad Windows Mail, NVDA odteraz oznamuje znaky zmazané klávesom backspace.

Celý zoznam noviniek nájdete po aktualizácii NVDA v menu pomocník.

7
Prístupné programy a hry / Re:Reaper
« kdy: 1. Březen 2018, 07:34:31 »
Ahojte,
Ak by ste sa chceli naucit s Reaperom pracovat, ale mate dojem, ze je okolotoho privela dokumentacie a neviete si v tom najst system, mozno vam pomozu kurzi od ciscovision.
Ja som ich pred rokom vyuzil v case, ked boli platene a nelutujem. Dnes ich uvolnili zdarma. Jedinou nevyhodou snad moze byt fakt, ze je to cele po anglicky, na druhej strane cely Reaper je v anglictine. je tam inak aj kurz goldwave.
http://wiki.cucat.org/index.php/Main/Audiogiveaway

8
Dnes som totálnou náhodou objavil aplikáciu na rozpoznávanie reči cez google.

Služba sa volá auphonics a je dostupná na

https://auphonic.com/
Je určená hlavne pre novinárov v rozhlase, umožňuje zrovnať hlasitosti v rámci audionahrávky, akurát to s kolegami testujeme.
V útrobách je ale schovaná aj možnosť rozpoznať nahrávku cez google a ďalšie podobné aplikácie. Skúšal som len google, lebo predpokladám, že ostatné nemajú podporu pre naše jazyky.
Vo free verzii to môžete nakŕmiť´ hodinovým záznamom mesačne (za viac si google účtuje, neskúmal som, koľko).
Je to strojové rozpoznanie, takže výsledok nie je úplne uspokojivý, ale možno sa niekomu bude hodiť.
Ak to chcete rozbehať, musíte si najprv zriadiť účet na stránke auphonic. Musíte sa prihlásiť do google cloud service, Google vyžaduje mať funkčnú platobnú kartu. Ak ste kartu už použili v google play, máte o starosť menej.
V Google cloud services si treba vygenerovať api kľúč a tento potom poskytnúť službe auphonic.
pri uploadovaní súboru potom treba kliknúť na speech recognition. Výsledok bude vo formáte html.
je to celé v angličtine, ak by niekto fakt mal záujem, môžem skúsiť spísať podrobnejší návod, prípadne sa vieme dohodnúť aj tak, že mi nahrávku pošlete a nechám ju rozpoznať u seba. Ak tam nemáte nejaké citlivé údaje. Stále ale platí, že to nie je dokonalé, interpunkciu to napríklad triafa dosť chaoticky.

9
Ahojte,
dnes mi v telefóne nabehla nová verzia Google TTS. Táto umožňuje stiahnutie balíka slovenského ženského hlasu. Hlas sa tak dá použiť aj offline, funguje teda aj bez pripojenia do internetu.
Ide o verziu google tts 3.14.9.
Po nainštalovaní aktualizácie je potrebné v nastaveniach prevodu textu na reč zvoliť google TTS, nastaviť jazyk Slovenčina a skontrolovať, či sa vyžaduje prevzatie hlasového balíka.

10
Prístupné programy a hry / Re:FreeCommander
« kdy: 2. Leden 2018, 17:31:40 »
vyriesene. je tam nastavena skratka, ze aktuálna cesta do príkazového riadka na skratku ctrl+medzera. Stacilo zmazat tuto skratku a oznacovanie uz funguje. To pre pripad, ze by niekto skusil aktualnu a novsie verzie a narazil na tento isty problem.

11
Prístupné programy a hry / Re:FreeCommander
« kdy: 2. Leden 2018, 16:02:16 »
Smutne. Mam to takto nastavene a nefunguje. Nasiel som tu ale nejajku starsiu verziu kde sa to sprava tak, ako by clovek cakal, tak asi skusim tu.

12
Prístupné programy a hry / Re:FreeCommander
« kdy: 2. Leden 2018, 15:28:11 »
no vsimol som si ze pokazil okno s nastaveniami, inak sa zatial zda ze by s tym slo pracovat, skusim pozriet ten konfigurak a poexperimentovat.

13
Prístupné programy a hry / Re:FreeCommander
« kdy: 2. Leden 2018, 13:34:40 »
Vedel by mi niekto pripomenúť nasledovné:
- Dá sa nejako vo Free commanderi označovať systémom ctrl+medzera? Funguje mi len označovanie cez ctrl+a alebo shift+end
- v súvislosti s tým: ak označím viac zvukových súborov, Free commander sa opýta, či ich chcem fakt všetky otvoriť. Odsúhlasím, ale do Foobaru odošle len jeden. Dá sa prinútiť ho, aby sa to jednak stále nepýtal a potom aby ich tam fakt aj všetky odoslal?

14
Prístupné hry / Re:A Blind Legent - hra pre android
« kdy: 30. Prosinec 2017, 10:47:09 »
Inak hru je možné hrať aj na pc. Je dostupná cez hráčsku platformu Steam: http://store.steampowered.com/app/437530/A_Blind_Legend/

Objednávka a platba ničím neprekvapí. Horšie je to so samotným klientom. Dá sa s ním ale pracovať cez OCR v NVDA.
Prihlásenie som zrealizoval len tak, že som napísal meno, tabom som sa presunúl na pole heslo, zadal som heslo a cez ocr som potvrdil prihlásenie.
S klientom sa od momentu inštalácie hry netreba zapodievať, na ploche sa vytvorí odkaz priamo na hru.

15
Ahojte,
na túto skutočnosť ma upozornil jeden používateľ. Najprv som neveriacky tvrdil, že to nie je možné, po prezretí logov musím konštatovať, že to fakt možné je. Zabudol som totiž pri uploade začiarknuť súbor so zmenami. Dočasne teda súbor nájdete na tejto adrese (pre prípad, že by ste to chceli v slovenčine):
https://ondrosik.sk/uschovna/changes.html
Zvyšok lokalizácie bude dúfam v poriadku.

Stran: [1] 2 3 ... 23