Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Gombik

Stran: [1]
1
Mozem sa spytat, ze ako sa nastavi heslo? Uz mam nainstalovany dropbox, ale potrebujem zmenit heslo, ale zatial sa mi nejak nedari, kde je chyba?

2
Technická poradňa / Zosietovanie pocitacov v domacej sieti
« kdy: 7. Duben 2011, 11:55:18 »
Ahojte, vie mi niekto poradit. Potrebujem spravit nasledovnu vec. Doma mam velky pocitac, ktory sluzi ako primarny comp na skladovanie veci. Dalej pouzivam notebook na ktorom nemusi byt uplne vsetko. Potreboval by som poradit, ak mam oba pocitace zapojene v jednej sieti a z hlavneho, teda velkeho compu potrebujem spravit ulozisko dat, tak ako zistim IP adresu zalozneho compu? Na compe je Win XP. Ako nasledne z pristupnim napriklad disk D, aby na nho mohli prislusnici domacnosti v pohode davat data zo svojich notebookov? Za odpovede vopred dakujem.

3
Technické zaujímavosti / Iphone a ovladatelnost
« kdy: 5. Prosinec 2010, 12:20:40 »
Zdravím používateľov konferencie,

Posielam prvú recenziu Iphone z hladiska prístupnosti pre nevidiacich a jej ovládatelnosti. Prajem príjemné čítanie a v prípade že budete mať otázky, tak píšte, ak budem vedieť rád zodpoviem.

Recenzia Iphone 4 16 GB.

Viacerý moji priatelia ma upozorňovali na nový Iphone 4 a hlavne na jeho prístupnosť. V pondelok mi môj operátor ponúkol zmenu paušálu a hneď mi tento model ponúkol. Keďže rád experimentujem, povedal som si, že to skúsim. Nešiel som úplne do neznáma, pretože niektorý moji kamaráti tento telefón mali a tak som si už niektoré veci mohol vyskúšať u nich. Na začiatok tejto recenzie môžempovedať, že som sa rozhodol správne a nech si to zoberiem z ktorejkoľvek stránky, tak Iphone ma zaujal a jeho možnosti hlavne v oblasti prístupnosti sú veľmi dobré.

Plusy:
Slovenská syntéza reči
Program woiceover
Ovládanie a dotykový display
Internetový prehliadač
Skvelá podpora synchronizácie e-mailov, kalendára a kontaktov


Hlavné nedostatky:
Aplikácia Itunes na prácu na počítači
Micro sym
Nemožnosť vybratia batérie
Doručenky o správach stále nepochopiteľne chýbajú
Face time, nechápem, prečo to funguje len z Iphone na Iphone
Vysoká cenaZačíname:

Pri vybalení Iphonu z krabice ma prekvapil malí rozmer celého balenia, no vo vnútri bolo všetko podstatné. Manuál, nabíjačka, samotný telefón a ihla na vybratie simkarty. Povedal som si, hurá, ideme na to. No prv, než začnete na Iphone vôbec pracovať, treba ho cez aplikáciu Itunes zaregistrovať u Apple. Toto je na jednej strane fajn, ale na druhej musíte do počítača najprv nainštalovať aplikáciu Itunes, ktorá sa veľmi ťažko ovláda, nainštaluje sa s ňou kopec rôznych ďalších aplikácií. Subjektívne sa mi zdá, že po jej inštalácii mi o niečo klesol výkon celého počítača, resp. pracovanie ventilátora je na ďaleko vyšších otáčkach ako pred samotnou inštaláciou. Táto aplikácia neslúži len na registráciu samotného Iphone, ale aj na rôzne nastavenia, prenos hudby, fotiek a podobných vecí priamo do telefónu. Dokonca si môžete zgrabovať aj nejaké cédečká, aby šli prehrávať v Iphone. Ako som písal, podľa mňa zbytočná aplikácia, zbytočne veľká a ako som hľadal na internete, tak sú rôzne alternatívne software, ktoré podľa fór pod nimi by mali byť menej zaťažujúce a určite minimalistickejšie.
Samotnú registráciu nemôžem popísať, lebo mi ju robil človek priamo od operátora, tak tento krok preskočíme.

Spustenie voiceover:
Po aktivácii celého Iphone som len operátorovi povedal, aby mi spustil aplikáciu Voiceover, ktorá sa bez zrakovej kontroly nedá sama spustiť. Po jej prvom spustení síce beží neustále, aj po vypnutí zariadenia a zapnutí sa sama rozhovorí, ale prvé spustenie bez zraku nie je možné. Po prvom spustení si môžete prejsť cvičenie gest, ktoré pri ovládaní tohto telefónu budete potrebovať. Sú nasledovné:
Poklepanie, švihnutie, ťahanie a pod. Tieto gestá sú rozdielne ako pri ovládaní vidiacimi osobami, a sú prispôsobené pre používanie Voiceover. Záleží aj na tom, že či budete gestá robiť jedným, dvoma, troma, alebo štyrmi prstami na raz. Áno, teraz sa Vám určite zdá ovládanie dosť zložité, ale pri používaní prídete na to, že je skutočne intuitívne a v prípade, že ste začiatočník, tak si pri štarte programu Voiceover necháte spustenú nápovedu auto textu. Takto Vás program bude upozorňovať na možnosti na danom prvku, ako ho aktivovať, presunúť, alebo označiť. Je naozaj dosť potrebné, aby ste si túto možnosť precvičenia gest vyskúšali, vyhnete sa tak tápaniu a hľadaniu čo a kde máte spraviť.
V nastaveniach Voiceover si môžete ďalej zvoliť ďalšie položky, ako som už spomínal auto text, zvýraznenie písma a pod.
Voiceover používa tiež technológiu rotora, je to posun prstov do oblúka po display, kde si zvolíte priamo v programe, čo všetko má čítať a hlavne ako. Napríklad máte otvorenú textovú správu a potrebujete si prečítať napríklad kód, nastavíte sa teda rotorom na vyslovovanie po písmenách a a aplikácia Vám bude čítať správu po jednom písmenku. Toto sa dá zmeniť napríklad na fonetické čítanie, čítanie po slovách a pod. Na používanie rotora som si musel trošku zvykať, ale znovu píšem, po dlhšom používaní Vám aj toto príde jednoduché. V samotnom rotore sa dajú nastaviť aj ďalšie veci, ako spôsob písania, sú dva na výber a to písanie spôsobom, kde idete prstom po virtuálnej klávesnici a písmenko ktoré chcete napísať potvrdíte dvojitým klepnutím na display. Táto možnosť je podľa mňa dosť zdĺhavá a preto som si ja zmenil toto zadávanie tak, že idem prstom po virtuálnej klávesnici a Voiceover číta aké písmeno mám pod prstom a po jeho zdvihnutí ho napíše, čo Vám oznámi aj zvýšeným hlasom. Samozrejme, tlačítka na úpravy a pod, fungujú len na dvojité stlačenie.
V samotnej aplikácii Voiceover si tiež môžete nastaviť že po stlačení tri krát tlačítka Home sa aplikácia sama vypne, alebo zapne, podľa mňa dosť užitočná funkcia. Po nastavení si aplikácie Voiceover ju môžete pokojne zatvoriť, resp. nechať ako spustenú len sa vrátiť späť do menu. Aplikácia beží na pozadí a číta všetky možnosti daného Iphone.

Zoznámenie sa so systémom:
Priznám sa, že tu som bol chvíľku v rozpakoch, kládol som si otázku, ako budem telefonovať, organizovať si kalendáre a pod? Iphone má niekoľko základných obrazoviek, alebo ako píšu strán obrazoviek. Vy si môžete sami niektoré aplikácie pridávať na strany, presúvať a pod. Na začiatku je prvá strana, kde máte zobrazené veci ako, kalendár, správy, fotky, aplikácie, nastavenia a pod. Na dolnej strane sú potom nasledovné položky, telefón, e-mail, safary, Ipod. Ako som už písal vyššie vstup do aplikácie spravíte tak, že budete chodiť prstom po display, Voiceover bude čítať čo sa práve nachádza pod prstom a ak to chcete otvoriť, dvihnete prst a kdekoľvek poklepete dva krát po display. Niekde píšu že to môžete spraviť aj tak, že druhým prstom klepnete kdekoľvek na display, ale tento spôsob sa mi zdá ako rýchlejší, resp. menej chybný. Po poklepaní sa aplikácia otvorí, čo Vám Voiceover prečíta a prehrá sa zvuk otvorenia aplikácie. Pomocné zvuky sa neprehrávajú len v prípade, že máte zvolený tichý profil, ale čo je zas výhoda oproti napríklad Mobile speaku, tak v prípade, že telefón vibruje pri prichádzajúcom hovore, tak Voiceover aj v takomto prípade prečíta kto volá. Pohyb už priamo v aplikáciách je presne taký, ako v prípade pred jej otvorením, ale samozrejme, že môžeme použiť aj gestá, ktoré som popisoval vyššie. Napríklad ak prejdeme dvoma prstami odspodu na hor, tak Voiceover začne čítať celí display od vrchu až dole. Táto možnosť display roluje, to znamená, že ak by ste prišli na spodok kde sa už nič neukazuje, resp. to nie je vidieť na obrazovke, tak tento príkaz ju automaticky posunie a číta plynulo ďalej ako keby ste ju rolovali nižšie. Čítanie môžete kedykoľvek zastaviť a pohybovať sa prstom po obrazovke, alebo spustiť čítanie v mieste kde ste skončili z prehliadaním. Urobíte to tak, že potiahnete dva prsty smerom nadol a Voiceover začne čítať od daného miesta smerom dole.
Samotnú aplikáciu ktorú ste si vybrali z obrazovky zatvoríte tak, že raz stlačíte tlačítko home. Ak by ste toto tlačítko stlačili dva krát za sebou, tak sa dostanete do bežiacich aplikácií, kde si môžete vybrať a prepnúť sa do ďalšej z bežiacich aplikácií na pozadí.


Telefonovanie:
Ako som písal, tak na hlavnej obrazovke, nie je žiaden číselník, sú tam ikonky rôznych aplikácií nastavení a pod. No v spodnej časti obrazovky sú vypichnuté položky a medzi nimi sa nachádza aj telefón. Túto položku dvojitým poklepaním vyberieme a zobrazí sa veľká číselná klávesnica. Tu môžeme vytáčať čísla, ktoré chceme, spôsob zadávania čísiel závisí od nastavenia rotora priamo v aplikácii Voiceover. Spodný riadok display a sa zmení a máme nasledovné možnosti: klávesnica, pri tejto položke sa nám pri zadávaní čísla zobrazí vybrané, ďalej telefónny zoznam, obľúbené a odkazy. Vždy ak si vyberieme jednu z týchto štyroch možností zobrazí sa ktorá z nich je vybratá priamo pri jej tlačítku.


Kontakty:
Ako už samotný názov napovedá nič iné tu nie je len kontakty. NO musel som sa pri tejto aplikácii zastaviť, pretože ma hneď na začiatku potešilo, že som si bez akýchkoľvek problémov zosynchronizoval kontakty cez google apps. Takto mám rovnaké kontakty v Outlooku 2003 a tiež aj priamo v telefóne. Tým, že sú kontakty priamo previazané aj s e-mailovým klientom, môžem využiť všetky možnosti ako pri klasickom počítači, teda písanie e-mailov, pozvánok do kalendára a pod.
Slabinou kontaktov je hľadanie resp. listovanie. Po otvorení kontaktov sa ukáže zoznam zoradený podľa abecedy. Tento zoznam mien je na ľavej strane displaya, na pravej je pásik, ktorý je nazvaný register. Ak si aktivujete poklepaním register, tak švihaním prsta na dol, alebo na hor si vyberáte začiatočné písmeno priezviska podľa ktorého budú zobrazené kontakty. Čiže ak chcem niekoho nájsť pod písmenom C, tak dva krát švihnem prstom po pásiku smerom dole, Voiceover prečíta c, vybrané a na display mám kontakty začínajúce týmto písmenom. Tento spôsob vyhľadávania sa mi zdá dosť zdĺhavý, ale na vrchu displaya sa našťastie nachádza vyhľadávacie pole, kde môžete po jeho aktivovaní vpísať priezvisko hľadanej osoby. Predsa len trošku rýchlejšie. Ak máte ľudí, ktorým voláte častejšie, tak ho môžete zaradiť do obľúbených, priamo jeho telefónne číslo. Potom stačí po otvorení aplikácie telefón zvoliť obľúbené a tam ho nájdete. Pozor, v obľúbených budete mať mená zoradené podľa poradia ako ich tam zadáte, nie podľa abecedy.


Písanie:
Spôsob písania som popisoval ako príklad pri nastavení rotora, ale rád by som ešte napísal, že Iphone prečíta orientáciu klávesnice, či je na výšku, na šírku a podľa toho zoradí aj celú klávesnicu. Možno je len škoda, že niektoré znaky a to aj bodku musíte zadávať buď tak, že si vyberiete tlačítko viac čísiel, kde sú aj znaky, alebo v prípade bodky to spravíte tak, že dva krát za sebou stlačíte medzerník, čím napíšete bodku a za ňou aj medzeru. Príde mi to trochu nepraktické. No zaujímavosťou je, že napríklad pri prehliadači Safari je úplne iná klávesnica ako pri písaní správ, v Safari sú zobrazené aj znaky bodka, zavináč, a pod.
Vkladanie textu do textových polí, či už na internete, alebo priamo do správy je jednoduché a v prípade, že tak chcete spraviť, najprv dva krát poklepete na pole, do ktorého chcete vpisovať a to sa následne otvorí a vy môžete písať. Spôsob zadávania textu môžete pri písaní pomocou rotora bez problémov meniť.

Správy:
Tu by som chcel upozorniť len na jednu zaujímavosť, správy sa zoraďujú tak, že vidíte správy od jedného užívateľa hneď vedľa seba. Čiže vidíte, čo ste písali vy a čo Vám on na danú správu odpovedal. Hneď naspodku displaya je textové pole, do ktorého ak začnete vpisovať, tak odpovedáte na poslednú správu Vášho priateľa od ktorého máte danú správu.
Trošku dlhšie som hľadal tlačidlo na vytvorenie novej správy, zvyknutý z NOkie som hľadal vytvoriť novú, ale v Slovenskom prostredí je teraz na vytvorenie správy tlačítko skladať.

Aplikácie, ktoré ma potešili:
Nebudem tu ďalej popisovať všetky nastavenia, možnosti každej aplikácie, ale napíšem len tie, ktoré ma skutočne potešili.
Safari: Internetový prehliadač, ktorý niektorý zatracujú pre nepodporovanie flashu, ale mňa doslova nadchol. Zobrazenie stránok je rýchle, telefón sa nezasekáva pri čítaní a obzvlášť príjemné je to, že prvky na stránke vidíte tak na display, ako v skutočnosti sú. Na jednej strane úžasná vec pre priestorovú orientáciu, ale na druhej strane si musíte stránku poriadne pozrieť, aby ste sa s ňou zoznámili a zorientovali. Záleží na tom, kde je hlavné menu stránky, kde sú rôzne odkazy a pod. No rýchlosť s akou sa dá na internete pracovať ma prekvapila.

E-mail: Krásne prístupná aplikácia, správy opäť zoraďované do vlákien a príprava pre nastavenia rôznych účtov. Mňa vyslovene potešila spolupráca s Google apps, ktorá je aj vďaka e-mail push fakt skvelá.

Počasie: Aplikácia počasie je tiež príjemná, môžete si nastaviť mestá, pre ktoré chcete stav počasia, alebo necháte Iphone, aby sám zistil, že kde sa nachádzate a podľa toho zobrazil aktuálne počasie vo vašom meste. Samozrejmosťou je predpoveď na ďalšie dni.

Mapy: Apple používa mapy google. U nás tieto mapy nepodporujú hlasovú navigáciu, ale viete si presne pozrieť celú trasu ako na mapps.google.com


Prvé zhrnutie: Iphone mám necelí týždeň a preto prídem na ďalšie skvelé, ale aj menej potešujúce veci. Zatiaľ som sa vôbec nepúšťal do Apple store a tým pádom ani do prístupnosti ďalších aplikácií s Voiceoverom. No prví dojem je fajn.
Určite sú veci, ktoré sa mi nepáčia, ako menenie batérie, malá sim, alebo software do počítača a politika Apple. No jedno je úžasné a to sa nedá poprieť. Apple je prvou firmou, ktorá do samotného zariadenia robí veci ktoré zlepšia prístupnosť nie len pre nás, ale napríklad aj pre ľudí, ktorý majú problémy s motorikou, nedoslýchavých a pod.

Berte prosím toto ako prvotnú recenziu, v prípade, že budete mať akékoľvek otázky, ktoré sa týkajú prístupnosti, pohybovania sa v menu, alebo čokoľvek čo Vás ohľadom Iphone zaujíma, neváhajte, píšte a ja verím, že Vám budem vedieť odpovedať.


 

Stran: [1]