Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Technické zaujímavosti / Re:Konverzia kodovani txt suborov
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 16. Listopad 2017, 18:09:00 »
zda sa, ze program oficialne uz nie je dostupny, aspon v case pisania tohto textu mi to vsetko hadze 404.
2
Prístupné programy a hry / NVDA 2017.4: lepšia práca s webom a príjemné vylepšenia
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 14. Listopad 2017, 14:34:00 »
Na prelome novembra a decembra sa k vám dostane posledná tohtoročná verzia NVDA s označením 2017.4.
na tomto mieste treba zdôrazniť dve skutočnosti:
- táto verzia už nebude fungovať na systémoch Windows XP a Vista. Ak potrebujete Nvda používať na týchto systémoch, môžete samozrejme ostať pri staršej verzii 2017.3.
Ako sa písalo na viacerých miestach, nová verzia Firefoxu 57 môže byť pri práci s komplexnými stránkami pomalšia, preto zatiaľ odporúčame zotrvať napríklad na verzii 52 ESR.

Teraz k samotným novinkám:
Vylepšenia sa týkajú režimu prehliadania. Ponovom si môžete v zozname prvkov vyfiltrovať aj tlačidlá a prvky formulárov. Ak pracujete s webmi, kde sa využíva prvok rich text edit (napríklad pri písaní článkov vo Wordpresse a tuším aj google docs), na takéto polia môžete odteraz skákať aj skratkami rýchlej navigácie F a E.
Príjemná zmena sa týka výrečnosti. Ak tabulátorom alebo skratkami rýchlej navigácie vyskočíte z tabuľky alebo zoznamu, NVDA viac nebude takéto opustenie prvku oznamovať a rovno oznámy prvok, na ktorý ste preskočili.
Ak často pracujete s vnorenými objektmi ako audio, video, aplikácie a podobne, možno vás poteší, že všetky tieto objekty sa dajú spoľahlivo nájsť skratkami O a shift+o (doposiaľ napríklad skratka nezohľadňovala audio prehrávače).
Takisto je opravená chyba, ktorá spôsobovala, že po reštarte NVDA nebolo možné pracovať v režime prehliadania vo firefoxe. Odteraz by to už malo fungovať lepšie a v prípade problémov stačí na chvíľku opustiť a znovu sa vrátiť do okna Firefoxu.

Opäť sa upratovalo aj v braillovských riadkoch. Máme novú tabuľku Liblouis, podporované nové riadky. Pre nás je ale asi najviac zaujímavý fakt, že Odkazy v dokumentoch MS Word a ostatných aplikáciách sú odteraz zobrazované aj na braillovských riadkoch.

Ďalšie novinky:
- Pridaný argument príkazového riadka, ktorý umožní vytvoriť prenosnú verziu NVDA.
- NVDA odteraz oznamuje zmenu orientácie obrazovky a tiež pripojenie a odpojenie nabíjačky.
- Trojnásobné stlačenie skratky na prečítanie stavového riadka skopíruje odteraz obsah stavového riadka do schránky.

Kompletný zoznam noviniek nájdete na tradičnom mieste po aktualizácii NVDA.
3
Prístupné programy a hry / Google Kalendár
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 13. Listopad 2017, 13:36:14 »
Ahojte,
Google nedávno prepracoval rozhranie svojho kalendára. Dá sa s tým pekne pracovať aj v prehliadači. Pomerne rozsiahly text o tom napísal Michal rada v češtine:
http://www.pristupnostgoogle.cz/2017/10/poznavame-kalendar-google-v-novem-lepsi.html
5
Technická poradňa / Firefox Quantum a citace obrazovky
« Poslední příspěvek od peter kdy 12. Listopad 2017, 12:25:13 »
Ahojte,
Ak na pracu s webom pouzivate Firefox a zaroven ste pouzivatel niektoreho citaca obrazovky, tak vedzte, ze 14. novembra by mala byt k dispozicii nova verzia firefoxu 57. V tejto verzii dochadza k dost dramatickym zmenam v oblasti pristupnosti, pravdepodobne pojde hlavne o horsiu odozvu pri praci s komplexnejsimi webmi.
Marco Zehe z mozilly odporuca zatial zostat pri starsej verzii, idealne 52, viac info tu:
https://www.marcozehe.de/2017/11/07/firefox-57-nvda-users-perspective/
V cestine o tom pisu napriklad tu:
http://poslepu.cz/pouzivate-prohlizec-firefox-s-asistivnimi-technologiemi-na-firefox-quantum-zatim-neprechazejte/
6
Prístupné programy a hry / Reaper
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 27. Říjen 2017, 15:33:11 »
Ahojte,
nasledujúci text bude azda zaujímavý pre tých, ktorý sa nejakým spôsobom venujete práci so zvukom (strih, mixovanie, komponovanie hudby).
na trhu už dlhšie existuje Reaper, čo je vlastne kompletné digital audio workstation (DAW). Ak ste niekedy skúšali pracovať s fl studio, Protools, sonar a podobne, viete o čo ide. Výhodou Reaperu oproti ostatným riešeniam je v prvom rade prístupnosť. Vývojári sú otvorení a aj vďaka tomu existuje doplnok OSARA, ktorý napríklad ozvučuje sledovanie monitorov hlasitosti. OSARA funguje nezávisle od čítača obrazovky.
Druhou výhodou reaperu je jeho cena a pomerne slobodný prístup k licencii. Môžete ho zdarma testovať 60 dní. Po tomto čase vás bude upozorňovať, že by ste si ho mali kúpiť, ale funkcie sa neblokujú.
jediná nevýhoda je fakt, že je to komplexný software. Nenaučíte sa s ním pracovať intuitívne za jeden večer a málokto ho dokáže kompletne obsluhovať. Dosť to závisí od toho, čo konkrétne robíte. Ja napríklad pracujem s audio nahrávkami, strihám zvuk, upravujem hlasitosť, občas aplikujem nejaké efekty a podobne. Niekto zas skôr využije vst nástroje, zápis nôt, nahrávanie midi a podobne.

prečo uprednostňujem reaper pred audacity?

V prvom rade má Reaper v súčasnosti lepšiu podporu pre vst efekty. Audacity má u mňa pomalšiu odozvu, hoci toto môže byť špecifické pre moje vybavenie. Ak ale chcete pracovať s hudbou (midi, mixovanie a pod), určite skôr využijete Reaper. Na druhej strane, ak vám Audacity alebo iý software vyhovuje a postačuje, nie je dôvod silou mocou konvertovať.
ak v súčasnosti používate nejaké iné DAW, ktoré postráda prístupnosť, Skúste Reaper.

konečne sa dostávam k pointe tohto textu:
Komunita nadšencov sa pokúša vytvoriť wiky, kde by boli pokope veci k Reaperu aj s ohľadom na prístupnosť. Celé je to v angličtine na adrese
https://reaperaccessibility.com/
je tam už popísané, ako začať, čo si nainštalovať, ako kontrolovvať hlasitosť, ako organizovať stopy... Súčasťou je aj komplet dokumentácia, ktorá sa dodáva s Reaperom pričom cieľom je prepísať ju tak, aby obsahovala informácie upravené pre používanie z klávesnice.
7
Technická poradňa / Re:onecore voices a zle citanie znakov
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 17. Říjen 2017, 12:13:47 »
Ahojte,
dnes som mal chvíľku stav, že sa mi nechcelo  riešiť to, čo riešiť treba, takže som sa zabával S filipom:

Existuje spôsob, ako filipa dostať aj do balabolky a sprístupniť ho pre sapi5. Postup:

1) Stiahneme skript z Českého adaptechu:
http://www.adaptech.cz/ke-stazeni/Unlock_Filip_Mobile_SK_TTS.zip
2) Zip rozbalíme a spustíme exe súbor vo vnútri.
3) všetko odsúhlasíme.
4) možno to vypíše chybu, to si nevšímame.
5) v balabolke zvolíme sapi5 a nastavíme hlas filip.

Písal som, že mi nefunguje úprava rýchlosti. Ono to fungovalo ale trošku divne sa to správalo pri plynulom čítaní. Toto sa dá riešiť pridaním dvoch riadkov do súboru c:\windows\speech_onecore\engines\tts\sk-sk\m1051filip.ini

Za riadok SentenceBoundary=XXX vložíme ešte tieto riadky
SpeakSessionStart=10
SpeakSessionEnd=10
Tým spôsobíme, že hlas bude pri začatí čítania a po skončení čakať len 10 milisekúnd. Zrýchly sa tým troľku aj odozva.
zdroj:
https://tspivey.wordpress.com/2017/09/10/speeding-up-the-microsoft-onecore-voices-in-windows-10/
8
Technické zaujímavosti / Re:Nove obcianske a elektronicky podpis
« Poslední příspěvek od peter kdy 16. Říjen 2017, 19:15:00 »
Ejha... Tak a mame to tu. Pravdepodobne problemik s obcianskymi:
http://dsl.sk/article.php?article=20330
9
Prístupné programy a hry / Everything: jednoduché prehľadávanie súborov vo Windowse
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 8. Říjen 2017, 09:30:31 »
Neviem, či sa so mnou zhodnete, ale vyhľadávanie v novších systémoch Windows nie vždy pracuje správne. Hlavne ak človek potrebuje prehľadať externý disk, chce rýchlo vyhľadať súbory určitého typu v určitom adresári alebo vie presný názov súboru, ale netuší, kde sa súbor nachádza. Objavil som jednoduchý prehľadný nástroj, ktorý už dlhší čas používam a osvedčil sa mi. Program sa volá Everything, je voľne dostupný ako inštalátor alebo portable verzia. Stiahnuť sa dá zo stránky https://www.voidtools.com/

program stiahneme z hlavnej stránky tak, že vyhľadáme nadpis Download Everything. Následne si nájdeme príslušný odkaz. Máme k dispozícii inštalátor pre 32 a64-bitové verzie Windowsu a tiež portable verziu. Ak radi používate na inštaláciu službu Ninite, je dostupný aj tam.
Inštalácia je pomerne jednoduchá. Odporúčam ako jazyk zvoliť češtinu, lebo tá je v čase písania tohto článku aktuálna. V slovenskej verzii sa môžete stretnúť s nepreloženými frázami.
V ďalších krokoch nás inštalátor vyzve odsúhlasiť licenciu a zvoliť adresár inštalácie. Zaujímavá je predposledná obrazovka, kde môžeme nastaviť:
- Kam si má Everything ukladať súbory s konfiguráciou: K dispozícii máte adresár programu alebo lokálny adresár  s nastaveniami appdata
- Indexovanie NTFS: pýta sa, akým spôsobom chceme indexovať disky NTFS: Pre každodenné používanie sa mi osvedčila možnosť inštalovať službu.
Na ďalšej obrazovke sa program pýta, či chceme kontrolovať aktualizácie, spúšťať program po štarte, pridať zástupcov do kontextovej ponuky, na plochu a panel rýchleho spustenia.

Okno programu si teraz môžeme vyvolať z ponuky štart alebo z pracovnej plochy. V hlavnom okne sa tabulátorom prepíname medzi dvoma prvkami. Prvý má fokus prvok editačné pole. Sem zadávame reťazec, ktorý chceme vyhľadať. Reťazec nemusíme potvrdzovať, stačí tabulátorom prejsť na zoznam, v ktorom sa zobrazia vyhľadané výsledky. Ak nezadáme žiadny reťazec, v zozname sa zobrazujú všetky súbory.
Prvé hľadanie nemusí fungovať správne, keďže ešte môže prebiehať indexovanie disku. Toto overíme na stavovom riadku. Ak sa ukazuje niečo ako indexing, treba počkať kým sa indexovanie dokončí. Toto sa týka aj externých diskov.
Ak teda chceme vyhľadať súbor, o ktorom vieme, že sa volá semestralna_praca.doc ale netušíme, kde sa nachádza, postupujeme nasledovne: Do editačného poľa zadáme semestralna_praca.doc a tabulátorom sa presunieme na zoznam s výsledkami. S týmto zoznamom pracujeme tak, ako s hocijakým iným zoznamom súborov. Nájdený súbor môžeme otvoriť klávesom enter, kopírovať alebo vystrihnúť. V kontextovom menu pri výsledku máme aj ďalšie možnosti. Spomeniem napríklad možnosť kopírovať celú cestu do schránky (ctrl+shift+c) alebo otvoriť priečinok so súborom (ctrl+enter)

nasleduje pár príkladov, ktoré sa môžu hodiť: Povedzme, že hľadáme súbor ktorý v názve obsahuje book a chceme ho hľadať na externom disku s písmenom e. Do poľa hľadať napíšeme E: book
Môžeme tiež použiť hviezdičky a otázniky. Napríklad ak chceme na disku D zobraziť všetky textové súbory, napíšeme D: *.txt
Ak chceme hľadať súbory s príponami doc, rtf, txt a pdf, oddelíme reťazce znakom zvislá čiara, napríklad .rtf|*.doc|*.pdf|*.txt
Ak chceme hľadať len v názvoch priečinkov, poslúži nám na to príkaz folder. Napríklad folder: dokumenty zobrazí len priečinky, ktorých názov obsahuje reťazec dokumenty.

zaujímavé možnosti nájdeme aj na panely ponúk. Napríklad v menu zobraziť si môžeme výsledky zoradiť podľa veľkosti, cesty, dátumu úpravy a podobne. V menu hľadať môžeme nastaviť, či chceme rozlišovať veľké a malé písmená, hľadať len celé slová, či vyžadujeme zhodu v diakritike a tiež či hľadanie je regulárnym výrazom typu regex.

Nastavenia programu nájdeme v menu nástroje  možnosti (ctrl+p).
V tomto okne upozorním hlavne na vetvu klávesnica. Môžeme si nastaviť skratku, ktorá nám vyvolá okno programu. Do políčka nové okno hľadania stačí zadať skratku a potvrdiť nastavenie tlačidlom OK.

Osobne sa mi hľadanie cez everything zdá prehľadnejšie a rýchlejšie,ako prehľadávanie súborov vo Windowse. Všetky dostupné kľúčové slová sa dajú zobraziť z menu nápoveda.
10
Prístupné programy a hry / COrvus
« Poslední příspěvek od pietro4044 kdy 4. Říjen 2017, 17:29:42 »
Nedávno vyšla nová verzia s označením 1.50 programu COrvus, ktorým sa dá veľmi jednoducho a intuitívne ovládať mobilný telefón so systémom Android.
Nevidiaci s týmto programom nemá problém na dotykovom telefóne komfortne príjmať hovory, spravovať kontakty, čítať SMS maily, prezerať webové stránky, pracovať so súbormi a používať množstvo ďalších užitočných funkcií navrhnutých pre nevidiacich. Zároveň je možné využívať aj programy tretích strán.

Čo priniesla verzia 1.5.0 
Nové moduly v COrvus Prostredí
Aplikácia Západoslovenská distribučná: Sprostredkováva informácie o aktuálnych poruchách a plánovaných odstávkach v distribučnej sieti Západoslovenskej distribučnej, umožňuje vyhľadať a kontaktovať elektrikára v danom okrese, filtrovanie elektrikárov podľa poskytovaných služieb, obsahuje kontakty na linky pre zákazníkov a hlásenie porúch.
Aplikácia sťahovanie kníh: umožňuje prehľadávanie katalógov knižníc a v prípade, že sú v aplikácii zadané prihlasovacie údaje, tak aj sťahovanie kníh. Verzia 1.5 umožňuje pracovať s knihami v: Slovenskej knižnici pre nevidiacich v Levoči, v medzinárodnej knižnici Librivox, v knižnici KDD (knihovna digitálních dokumentú) a knižnici Mathilda
 Ostatné nové funkcie a vylepšenia
Správca súborov vie teraz rozbaľovať Zip archívy.
V editačných poliach a na klávesnici Corvus používanej mimo špeciálneho prostredia je možné používať na zadávanie textu diktovanie hlasom. Na aktiváciu funkcie použite dlhšie pridržanie 1-shiftu, diktovanie dokončite uvoľnením 1-shiftu, v prípade dlhšieho ticha sa ukončí automaticky. Pri použití tejto funkcie je potrebné aktívne pripojenie na internet.
Diktovanie v Slovenčine a Češtine rozpoznáva aj základné interpunkčné znamienka a znak pre nový riadok. Podrobnosti možno nájsť v používateľskej príručke
V kontextovej ponuke všetkých editačných polí sa nachádza položka, umožňujúca odstrániť diakritiku z aktuálneho textu. Funkcia môže byť užitočná pri diktovaní SMS.
Aplikácie telefón a kalkulačka boli upravené tak, aby v nich bolo možné používať na zadávanie údajov diktovanie hlasom.
V režime čítač obrazovky teraz funguje pri prešvihávaní zoznamov automatické rolovanie, zoznamy teda nie je potrebné ručne posúvať.
V ponuke pomocník pribudla položka gestá, umožňujúca zobraziť kontextovú nápoveď pre rôzne aplikácie a prvky ovládacieho prostredia. V zozname ktorý sa zobrazí vyberte a aktivujte ľubovoľnú položku.
Zmeny vo funkciách a ovládaní
V aplikácii Android aplikácie od tejto verzie nie je možné použiť gesto švih doprava na označenie aplikácie ako obľúbenej. Na zmenu stavu obľúbená resp. neobľúbená aplikácia použite položku zmeniť stav, nachádzajúcu sa v kontextovej ponuke.
Corvus od tejto verzie vyslovuje v Slovenčine znak * ako hviezdička a znak / ako lomeno, aby sa zlepšilo ich rozpoznávanie pri diktovaní hlasom
Corvus teraz pri prechode cez nastavenia hesiel (napríklad v mailovom klientovi a knižniciach) vyslovuje 3 hviezdičky ktoré sa pri položkách zobrazujú v prípade, že je zadané nejaké heslo tak, aby boli vyslovované s použitím ľubovoľnej syntézy reči.
Pri aktivovaní platenej licencie si teraz používateľ nevyberá typ licencie, typ sa určuje automaticky na serveri Corvusu.
Pribudlo obmedzenie, ktoré umožňuje poslať licenčnú požiadavku len raz za 3 minúty
Demo verzia Corvusu je teraz funkčná až 90 dní a je možné ju stiahnúťtu:

http://corvuskit.com/files/corvus.apk

Stránka programu:

http://corvuskit.com/
Stran: [1] 2 3 ... 10