Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Diskusia o fóre ÚNSS / Koniec fóra ÚNSS
« Poslední příspěvek od Marek kdy 21. Červenec 2019, 22:50:41 »
Milí používatelia.

Od dnešného dňa je fórum v režime len na čítanie, čo znamená, že nie je viac možné pridávať nové príspevky. Zakázaná je tiež registrácia nových používateľov. Rozhodli sme sa tak vzhľadom na neaktivitu, ktorá vo fóre už dlhšie trvá. Nové články a návody súvisiace s IT a prístupnosťou nájdete na Blindrevue.sk a diskutovať je tiež možné viacerými spôsobmi.

Ďakujeme všetkým, ktorí pomáhali fórum udržiavať pekných 10 rokov. Za ten čas sa tu objavilo slušné množstvo užitočných príspevkov, ktoré zostávajú nateraz aj naďalej k dispozícii.

Lúči sa
Tím fóra ÚNSS.
2
Technické zaujímavosti / Rozsirenia vo Firefoxe
« Poslední příspěvek od peter kdy 4. Květen 2019, 16:41:57 »
Zdravim vas,
Ak pouzivate Firefox a prestali vam fungovat rozsirenia, tak citajte tu:
http://dsl.sk/article.php?article=22438
3
Technické zaujímavosti / Wifi finder
« Poslední příspěvek od peter kdy 25. Duben 2019, 19:07:34 »
Ahojte,
Ak pouzivate aplikaciu Wifi finder, alebo mate podozrenie, ze ju pouziva niekto, kto sa pripajal na vasu wifi, tak mente hesla :)
https://www.root.cz/zpravicky/aplikace-wifi-finder-omylem-zverejnila-dva-miliony-hesel-vcetne-tech-soukromych/
4
Technické zaujímavosti / Kniznica KDD
« Poslední příspěvek od peter kdy 13. Duben 2019, 18:39:15 »
Ahojte,
Mozno ste to uz zahliadli, ak by nahodou nie, tak vedzte, ze do ceskej kniznice digitalnych dokumentov (http://www.kdd.cz) sa mozu registrovat aj citatelia zo Slovenska.
Ak teda radi citate a prahnete po pristupe do dalsej kniznice, tak zacnite tu:
https://www.kdd.cz/index.php?page=registrace
5
Technická poradňa / Re:nastroj na zalohovanie?
« Poslední příspěvek od peter kdy 10. Leden 2019, 22:14:16 »
Ahojte,
Po dlhych rokoch som  nasiel cca pred 3 mesiacmi riesenie. Vola sa to restic a okrem toho, ze to robi to co som chcel, to este aj sifruje zalohy, vie inkrementalne zalohy (funguje podobne ako git) a po 3 mesiacoch pouzivania sa zda, ze je to to, co som hladal. Nema to ziadne pekne klikacie rozhranie, takze ak by ste to chceli pouzivat, tak bude treba trochu citat. Tu je web:
https://restic.net/
Zaujimave to moze byt aj ak zalohujete (alebo nezalohujete, lebo to nepovazujete za bezpecne ale by ste chceli :)) do cloudu, pretoze tvorcovia pri vyvoji predpokladaju, ze miesto kam sa uklada zaloha je pristupne aj pre ludi, ktorim nechcete zpristupnit svoje data (data su sifrovane a sifruju sa na strane klienta pri zalohovani).
Je to naozaj rychle, doma zalohujem notebook cez 1 Gbps siet na disk pripojeny k routeru. Synchronizujem 150 GB dat, vytvorenie snapshotu (zaloha) do ktoreho sa zapise 1.2 GB dat trva cca 2 minuty.
6
Technické zaujímavosti / NVDA - prieskum
« Poslední příspěvek od peter kdy 10. Leden 2019, 19:53:03 »
Ahojte,
Opat spravicka pre pouzivatelov citacov obrazovky presnejsie NVDA. Vyvojarsky tim sa snazi urobit prieskum medzi pouzivatelmi, ktore chyby v nvda su pre nich zavazne a mali by sa prioritne riesit. Ak by ste sa chceli vyjadrit (prosim vas, ak mate konkretne veci ktore vas otravuju, tak to urobte, naozaj to moze pomoct), tak pozrite mail nizsie. Mne osobne sa uz dlhsie zda, ze odkedy z teamu odisiel Jammie, tak to nejako upada (uz ma ani svedomie nehryzie, ze neposielam donation castejsie), toto by snad mohol byt "zachvev" novych snah. :)
Hi all,


NV Access would like to work with the community to identify the most important bugs and feature requests for NVDA. With over 2000 open issues on Github, it can be difficult for us to understand which issues are the most hard hitting for the greatest amount of people.


By filling in this short survey, you can help us better prioritize our future work.

Survey link: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScXTe1_l52wVsDdvJNpAQ7qiU7A141BaugI8XuVxKz0A1TFNQ/viewform?usp=sf_link


As always, we make no promise that creating an issue or filling in this survey will mean that your particular issues are addressed in a timely manner, however we will look very carefully at this data, and prioritize our work to ensure we provide positive impact to the greatest number of users.


Your answers will be annonymous. No identifying information will be asked for in this survey.  However, by filling in this survey you are agreeing that NV Access may make this data public for all to see.


Thank you for your help in improving NVDA.


Mick
7
Technická poradňa / George
« Poslední příspěvek od peter kdy 10. Leden 2019, 19:39:00 »
Zdravim Vas,
Ak patrite medzi tych, co pracuju s webom s  pouzitim citaca obrazovky a pouzivate novy internet banking slsp, tak uz zrejme viete, ze praca s Georgom je pre slepcov vdaka nie prave dobre urobenej pristupnosti prinajmensom velmi narocna na trpezlivost, v niektorych pripadoch skoro nemozna.  Dnes som si na infolinke prakticky overil, ze o nepristupnosti vedia a ak o to poziadate, tak su ochotni vam vratit pristup do stareho internet bankingu. Ochotna pracovnicka ma informovala, ze len do cias kym bude George pristupny, co povazujem za dobru spravu, lebo z toho vyplyva, ze na pristupnosti zrejme robia (predpokladam, ze vyriesit pristupnost bude lacnejsie ako udrziavat 2 verzie ib). Ak teda chcete svoj cas investovany do boja s nepredvidatelne sa tvariacim georgom investovat do niecoho zmysluplnejsieho, tak volajte na 0850 111 888
Peter
8
Prístupné programy a hry / Re:Elektronický občiansky preukaz, aplikácia...
« Poslední příspěvek od pietro4044 kdy 16. Prosinec 2018, 17:13:59 »
Včera som mal možnosť pozrieť si aktivovanú dátovú schránku vedenú na IČO. V podstate je tam všetko ovládateľné pomocou čítača. Správy tam boli žiaľ len tie servisné, čo sú v každej zriadenej schránke. Zatiaľ nič úradné. Ich náhľady sú usporiadané v tabuľke. Správy sa dajú otvárať entrom, aj keď nemajú atribút odkazu, entruje sa na čistý text a správa sa otvorí a je umiestnená pod nadpisom. Správa sa dá mazať, presúvať medzi priečinkami a dá sa stiahnuť do počítača. Správy sa dajú stránkovať pomocou tlačidiel. Jediné, čo sa mi nepodarilo, to bol pokus o preposlanie na mail. Videl som tam tlačidlo poslať ďalej, čo by malo umožniť jej preposlanie, ale po jeho aktivácii sa nič neudialo, neotvoril sa žiaden formulár. No a ešte jedna vec, v profile sa dá nastaviť posielanie upozornení na mail, alebo aj na telefón prostredníctvom SMS o prijatí novej správy do dátovej schránky.
9
Prístupné programy a hry / Re:Elektronický občiansky preukaz, aplikácia...
« Poslední příspěvek od pohankova2 kdy 13. Prosinec 2018, 20:20:39 »
Tak daj vedieť, či si to stihol. A ak áno, daj mi prosím ťa vedieť, čo si zistil.
Dík
10
Prístupné programy a hry / Re:Elektronický občiansky preukaz, aplikácia...
« Poslední příspěvek od pietro4044 kdy 13. Prosinec 2018, 17:19:44 »
Ak máš na občianke okrem aktívneho BOK aktivované resp. nahraté certifikáty na podpisovanie, vtedy môžeš podpisovať elektronické podania kvalifikovaným elektronickým podpisom (KEP) prostredníctvom príslušných formulárov na portály slovensko.sk. Ak si vyberieš nejakú službu, napr. žiadosť o vydanie parkovacieho preukazu, tak vyplníš na to určený formulár a v záverečnej fáze ho podpíšeš zadaním tvojho PIN.
Príklad takéhoto formulára nájdeš tu https://portal.employment.gov.sk/eform/parkovacipreukaz/
Po aktivácii tohto linku sa spustí EID klient s výzvou na zadanie BOK. Po zadaní a potvrdení entrom budeš presmerovaná na portály slovensko.sk a ocitneš sa v prehliadači s formulárom, ktorý musíš vyplniť. Hneď prvá stránka sú osobné údaje, ktoré budú už vyplnené údajmi natiahnutými z občianky. Skontroluješ všetky údaje, myslím, že dopĺňa sa len jedno políčko krajiny a prejdeš tlačidlom pokračovať na ďalšiu stránku formulára. Takto pokračuješ, kým nevyplníš všetky časti formulára. Cez link nahrať prílohy vložíš všetky požadované prílohy. (napr. lekárske záznamy)
Keď dokončíš všetky časti formulára, dostaneš sa na tlačidlo potvrdiť. Po jeho aktivácii sa ti opäť spustí EID klient, kde zadáš svoj PIN, ktorým podanie podpíšeš. Ďalej to už nemám odsledované, lebo som podnet nedával, ale predpokladám, že v tejto fáze budeš mať zobrazené tvoje podanie a aktívne tlačidlo odoslať, ktoré keďe aktivuješ, tak dôjde k odoslaniu podania. Tebe do dátovej schránky príde potvrdenie o odoslaní podania a a adresátovi príde potvrdenie o doručení, ktoré keď aktivuje, tak sa mu zobrazí podanie a začne sa proces konania.

Na to, aby si takto mohla konať, musíš mať v počítači nainštalovaný tento softvér:
1. ovládače pre tvoj typ čítačky EID karty
2. Aplikácia na prihlásenie (eID klient
Obsahuje aplikáciu eID klient na prihlásenie a aplikáciu Disig Web Signer na elektronické podpísanie potvrdenia o vydaní certifikátov.
3. Aplikácie pre kvalifikovaný elektronický podpis (D.Suite/eIDAS,
Balík aplikácií D.Suite/eIDAS obsahuje nasledujúce komponenty pre vytváranie a prezeranie dátových štruktúr obsahujúcich kvalifikovaný elektronický podpis: D.Launcher, D.Signer/XAdES, D.Viewer, D.Signer Tools.
Takže podannia, ktoré chceš vykonať, voči orgánom verejnej a štátnej správy zrealizuješ vyššie uvedenými nástrojmi. Taktiež si pomocou vyššie uvedených nástrojov budeš môcť prezrieť dokuenty, ktoré ti budú doručené buď priamo v dátovej schránke alebo ak ich stiahneš do počítača, tak potom lokálne v počítači.
Táto komunikácia sa však týka výlučne orgánov verejnej moci. Ty však môžeš epodpis využiť aj s komerčným sektorom, ktorý "nebeží" cez slovensko.sk Na to však potrebuješ nejakú externú aplikáciu na podpisovanie, preto som zmienil DPdfSigner. Ale v tomto prípade by asi bolo dobré sa vopred dohodnúť na takejto komunikácii, napr. so mnou Stredoslovenská energetika trvala výlučne na papierovej komunikácii pri podpise zmluvy  o zriadení odberného miesta, alebo niečo podobné. Ale pri jednej inej záležitosti som mal možnosť podpisovať preberanie dokumentov na e-podpis, ale to sa neuskutočnilo z iných dôvodov, uvádzam to len preto, aby bolo jasné, že e-podpis sa dá využivať aj takýmto spôsobom.
Do dátovej schránky sa dostaneš ľahko. Ak máš nainštalované potrebné aplikácie - viď vyššie, tak na portály slovensko.sk aktivuj tlačidlo prihlásiť, vyber možnosť prihlásenie pomocou slovenského občianského preukazu EID a aktivuj tlačidlo prihlásiť. Do následne otvoreného klienta EID zadaj BOK a potvrď ho entrom. Dôjde k prihláseniu na portál, kde po nájdení linku schránka a jeho aktivácii sa dostaneš do svojej schránky. Je tam link aktivovať schránku - myslím, že to vysvetľovať netreba. Ak sa v schránke rozhliadneš, uvidíš tam viacero oblastí. V jednej časti sú nastavenia, v ďalšej zoznamy priečinkov správ a v tretej je tabuľka s náhľadom na správy. (zatiaľ len servisné od prevádzkovateľa portálu. Cez víkend, ak to výjde  sa pozriem na to, ako sú dostupné ovládacie prvky na preposielanie, mazanie ukladanie správ a pod.
Čo sa týka tej českej mobilnej aplikácie, predpokladám, že s našimi občiankami  to fungovať určite nemôže, lebo to nemá s našimi občiankami nič spoločné.
Stran: [1] 2 3 ... 10