Poslední příspěvky

Stran: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Koncom septembra sa k vám dostane nová verzia NVDA 2018.3.
Prvá vec, s ktorou sa stretnete, je nové okno po inštalácii a aktualizácii NVDA. NV Access chce od používateľov zbierať údaje o tom, akú syntézu reči používate, v akom jazyku a aký braillovský riadok používate. Tieto údaje sa odosielajú vždy pri kontrole dostupnosti novej verzie. Ak s tým nesúhlasíte, odčiarknite možnosť v príslušnom dialógu. Ak ste to začiarkli a rozmyslíte si to, dá sa to vypnúť v kategórii všeobecné nastavenia.

Ďalšia  novinka poteší používateľov systému Windows 10. S NVDA môžete vkladať cez tzv. emoji panel rôzne grafické tváričky. Funguje to tak, že v ľubovoľnom editačnom poli stlačíte skratku win+. (windows+bodka). Následne šípkami doľava a doprava vyberáte vhodný symbol. Výber potvrdíte enterom. Panel emoji zatvoríte klávesom  esc. Okrem toho NVDA emoji dokáže čítať aj v texte, čo si môžete vyskúšať hneď teraz (za predpokladu, že sa mi to po odoslaní neskonvertuje do nejakého divného formátu) 😁 🤞

Do prehrávača Foobar 2000 boli pridané skratky na oznamovanie uplynutého času skladby (ctrl+shift+r) a celkovej dĺžky skladby (ctrl+shift+e). Ak ste náhodou nevedeli, doteraz sme mali skratku ctrl+shift+t na oznámenie dĺžky prehrávanej skladby. Skratky fungujú len ak máme stavový riadok nastavený tak, aby tam boli tieto údaje viditeľné a ak nám ho neprepisuje nejaký plugin (u mňa pravidelne nefunguje ak sa aktualizujú podcasty cez plugin Podcatcher. Inak ak niekto viete, ako vypnúť zobrazovanie updatovania podcastov v tomto plugine, dajte vedieť).

Boli aktualizované braillovské tabuľky. Pre nás je v tomto smere najdôležitejšie, že bola aktualizovaná aj Česká tabuľka a podľa kolegov z Čiech je to teraz lepšie. NVDA od tejto verzie dokáže automaticky rozpoznať a pripojiť mnohé braillovské riadky. Nefunguje to pri všetkých riadkoch, zoznam je uvedený v používateľskej príručke.

Z ďalších novinke spomeniem:
- NVDA viac zbytočne neoznamuje zmeny rozloženia klávesnice.
- NVDA oznámi, ak sa pokúsite prečítať alebo skopírovať do schránky prázdny stavový riadok.
- Odteraz NVDA správne hlasom oznamuje, ak odčiarknete začiarkávacie políčko, ktoré bolo predtým čiastočne začiarknuté.
- Vylepšená podpora pre braillovské riadky v aplikácii MS Word.
12
Technická poradňa / Re:Chybajuce klavesy na notebooku - mozne riesenie
« Poslední příspěvek od Marek kdy 24. Srpen 2018, 19:53:27 »
13
Technické zaujímavosti / Rumola - nástroj na lúštenie Captche
« Poslední příspěvek od pietro4044 kdy 26. Červenec 2018, 10:03:00 »
Nedávno som narazil na zaujímavú alternatívu, ktorá vo forme rozšírenia v prehliadači google Chrome dokáže rozpoznávať obrázkové Captche. Ide o rozšírenie Rumola – bypass Captcha, ktoré vyvinul Victor Surogin zo skypinput.com. Služba funguje podobne ako Webvisum, no rozdiel je v tom, že je spoplatnená a dá sa nainštalovať do prehliadačov Chrome, Firefox a Safari(v súčasnosti doplnok nefunguje vo Firefoxe Quantum). Okrem Windows je použiteľná aj v operačnom systéme Android.
Inštalácia rozšírenia do prehliadača Chrome:
V prehliadači Chrome na stránke http://skipinput.com potvrdíte odkaz Get Rumola extension for chrome. Následne pozitívne potvrdíte všetky výzvy prehliadača. Po nainštalovaní rozšírenia si otvoríte cez menu alt alebo zadaním príkazu chrome:extension do adresného riadku správcu rozšírení.
Na otvorenej stránke navigáciou po nadpisoch vyhľadáte nainštalované rozšírenie Rumola a aktivujete tlačidlo podrobnosti. V novootvorenom okne navigáciou po tlačidlách vyhľadáte tlačidlo možnosti, ktoré aktivujete. Otvorí sa stránka, kde sú informácie o nastavení rozšírenia, vrátane prihlasovacích údajov. Vyhľadáte položku s textom purchase more credits(kúpiť viac kreditov), ktorú aktivujete. Pozor, táto položka sa javí s NVDA ako čistý text, ale keď je na nej umiestnený kurzor, tak po jej aktivácii sa otvorí stránka, kde sa dajú zakúpiť kredity, t.j. balíky s počtom možných rozpoznaní obrázkových kódov. Balíky sú vo dvoch variantoch, 50 kreditov za 0,99 amerických dolárov s platnosťou na jeden rok a 150 kreditov v cene 1,99 amerických dolárov s platnosťou na šesť mesiacov. Po potvrdení vybratého balíka budete presmerovaný na platobnú službu PayPal, kde zrealizujete svoju platbu. Ihneď po realizácii platby na serveroch Rumoly budete mať vytvorený používateľský účet, o čom vás informuje mail, v ktorom dostanete prihlasovacie meno a heslo. Tieto údaje zadáte v nastaveniach rozšírenia a doplnok môžete začať používať.
Ako to funguje?
Po načítaní webovej stránky, ktorá obsahuje Captchu, Rumola buď automaticky Captchu deteguje, o čom ste informovaní anglickou hlasovou hláškou Captcha found on this page, alebo ju detegujete manuálne cez kontextové menu na editačnom poli aktiváciou položky use this field to enter Captcha. Samotné rozpoznanie kódu spustíte opätovnou aktiváciou položky use this field to enter Captcha v kontextovom menu. Do pár sekúnd sa program pokúsi na serveroch Rumoly rozpoznať obrázkový kód a v prípade úspechu ho automaticky vloží do požadovaného editačného poľa, o čom budete informovaný hlasovou notifikáciou. Už som písal, že služba je platená, ale poplatok je len symbolický. Ak ste na PayPale, nemusíte nikomu ďalšiemu zverovať údaje vašej platobnej karty a získate možnosť rozpoznávať obrázkové kódy. Ak nechcete „kupovať mačku vo vreci,“ rozšírenie si môžete vyskúšať na prvých piatich obrázkových kódoch bezplatne počas prvých troch mesiacov hneď po prvotnej inštalácii do prehliadača.
14
Prístupné programy a hry / Ako s NVDA čítať text po vetách
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 4. Červen 2018, 10:53:41 »
Už dlhší čas môžete v NVDA čítať text po vetách v programoch MS Word a Outlook. Nedávno sa ale objavil doplnok, ktorý túto funkciu dopĺňa aj do ostatných editačných polí. Doplnok sa volá Sentencenav a je dostupný na adrese https://addons.nvda-project.org/addons/sentenceNav.en.html

Inštalácia:
1) stiahnite doplnok pod nadpisom Sentencenav aktivovaním odkazu stable version.
2) Otvorte stiahnutý súbor.
3) Potvrďte všetky výzvy vrátane reštartu NVDA.

V editačných poliach môžete teraz používať skratky alt+šípka hore dole na navigáciu po vetách.
15
Prístupné programy a hry / prečo sa nedali upravovať niektoré skratky?
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 24. Květen 2018, 05:47:00 »
V poslednom čase sa pár ľudí ozvalo s tým, že sa nedajú upraviť niektoré skratky v dialógu klávesové skratky. Problém bude odstránený v nasledujúcej verzii NVDA 2018.2. Dôvodom bola moja nepozornosť pri preklade správ k týmto skratkám. Napríklad správa pre skratku f bola "prejde na predchádzajúci prvok formulára". Jednak to nie je pravda a navyše tú istú správu máme aj pre skratku shift+f. Tak sa stalo, že pri otvorení dialógu klávesové skratky sa NVDA pravdepodobne pokúsilo zobraziť obe identické správy, tu došlo k chybe a zobrazila sa len jedna. Skontroloval som všetky klávesové skratky, chyby som odstránil, takže po aktualizácii by už malo všetko fungovať. Ak narazíte pri používaní NVDA na nejaké jazykové nezrovnalosti (preklepy v správach a pod), určite hláste napríklad sem do fóra alebo mailom na ondrej bodka rosik zavináč gmail bodka com.
16
Prístupné programy a hry / NVDA 2018.2: Kozmetické zmeny
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 23. Květen 2018, 09:30:51 »
Začiatkom júna sa k vám dostane nová verzia NVDA. Neprináša prevratné novinky, ale pár kozmetických úprav:

Odteraz všetky nastavenia nájdete v dialógu možnosti > Nastavenia. Po otvorení tohto dialógu sa ocitnete v zozname s kategóriami. Tu si šípkami vyberáte nastavenia, ktoré chcete upraviť. Následne tabulátorom už prechádzate konkrétne nastavenia. V okne ešte nájdete tlačidlá OK, Použiť a Zrušiť. Ak chcete zmeniť napríklad hlasový výstup, v kategórii reč je potrebné aktivovať tlačidlo zmeniť, nastaviť požadovaný hlasový výstup, okno potvrdiť a následne pokračovať v nastavení hlasu. Stále fungujú aj skratky, ktoré otvárali konkrétne nastavenia (napr nvda+ctrl+k pre klávesnicu). Teraz otvoria dialóg nastavení a kurzor sa automaticky presunie do kategórie klávesnica.
Takisto bol mierne upravený systém aktualizácie NVDA. Novú aktualizáciu teraz môžete stiahnuť, ale samotnú inštaláciu môžete odložiť. Odloženú aktualizáciu môžete nainštalovať pri najbližšom reštarte NVDA (ak si nechávate zobrazovať dialóg ukončiť NVDA) alebo priamo z menu NVDA.

V Nástrojoch NVDA pribudla položka Spustiť opravný nástroj COM. Tento nástroj sa zíde vtedy, ak vám NVDA v prehliadačoch nechce čítať dokumenty, stále oznamuje len „neznáme“ a podobne. Najčastejšie sa to stáva po odinštalovaní niektorých aplikácií (mne naposledy po odinštalovaní balíka Office). Tento nástroj nanovo registruje niektoré dôležité knižnice, zasahuje do registrov windows, preto si vyžiada povolenia správcu.

Opäť bol mierne vylepšený systém práce v tabulkách. NVDA odteraz vie oznamovať v tabuľkách rozsah riadkov a stĺpcov (napríklad ak je stlpec od bunky A2 do bunky A4). Takisto bola opravená podpora pre skratky v google tabuľkách.

Z ďalších noviniek vyberám:
- V systéme Windows od aktualizácie Fall creators a novších, dokáže NVDA čítať notifikácie napríklad z aplikácie kalkulačka či Windows Obchod.
- V zozname správ v programe Microsoft Outlook NVDA odteraz oznamuje, či ste na správu odpovedali alebo či bola preposlaná ďalej.
- Odteraz je možné klávesovou skratkou dočasne vypnúť všetky profili. (profili sa aktivujú po najbližšom reštarte a skratku môžete nastaviť v dialógu klávesové skratky).
- V systéme Windows 10 sa predvolene použije hlas Onecore namiesto eSpeaku.
- NVDA dokáže správne zobraziť dokument v MS Edge v prípade, ak sa vrátite na predchádzajúcu stránku.
- NVDA odteraz dokáže oznamovať viacero typov odrážok v programe MS Word.
- Skratka na oznámenie formátovania textu nespôsobuje pohyb kurzora a tým pádom teraz NVDA správne oznamuje formátovanie pri opakovanom stlačení skratky.

Všetky novinky nájdete po nainštalovaní aktualizácie NVDA v menu pomocník.

17
Technické zaujímavosti / Dotazník-Prefetencie slabozrakých pre prispôsobenie webového obsahu
« Poslední příspěvek od terezia kdy 24. Duben 2018, 15:50:30 »
Dobrý deň,
som študentkou 3. ročníka Fakulty informatiky Masarykovej univerzity v Brne. Tento rok pracujem na bakalárskej práci s názvom Možnosti prispôsobenia webového obsahu so zameraním na slabozrakých užívateľovi. Chcela by som Vás teda týmto požiadať o pomoc pri zisťovaní požiadavok slabozrakých užívateľov pri používaní vyplnením dotazníka. Cieľom dotazníka je zistiť požiadavky slabozrakých používateľov a ich preferencie pri používaní webu a prispieť tak k zlepšeniu prístupnosti webového obsahu pre slabozrakých používateľov a v budúcnosti im prípadne poskytnúť vyhovujúcejšie možnosti pri používaí webu. (Dotazíky zberám do 15.5.2018.)

Link na dotazník:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScW-MtwnM5CUkaAL1IuH03nJhmEnKVhfEoOhCghTgZTzVcM9w/viewform


Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Terézia
18
Prístupné programy a hry / NVDA 2018.1.1 opravuje chybu v onecore hlasoch v systéme Windows 10
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 29. Březen 2018, 08:44:37 »
Krátka poznámka pre tých, ktorí aktualizovali NVDA na 2018.1 a čudujú sa,prečo vyšla znovu nová verzia s označením 2018.1.1. Táto verzia totiž opravuje chybu, ktorá vzniklá po najnovšom update Windowsu 10. MIcrosoft totiž upravil bitrate onecore hlasov, takže v NVDa zneli rýchlejšie a divne. Verzia 2018.1.1 rieši tento problém. Zároveň je to aj odpoveď v prípade, že vám po update Windows 10 Filip začne rozprávať ako šmolko. Stačí aktualizovať NVDA.
19
Technické zaujímavosti / Re:Mohlo by NVDA hlásiť veľké písmená pri plynulom čítaní?
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 25. Březen 2018, 23:51:55 »
Zatiaľ som nehľadal všobímajúci výraz pre všetky veľké písmená, ale spravil som to takto:
Hľadaj:
 ([A-ZÁČĎĚÉÍĹĽŃŇÓŘŔŠŤÚÝŽ])
Čo by malo pokryť všetky znaky, ktoré by som ako veľké mohol očakávať (s vínimkou ô, ktoré narýchlo teraz neviem napísať).
Nahradiť:
Veľké \1
Funguje to nádherne, uvidíme, ako dlho vydržím takto niečo čítať :D
20
Technické zaujímavosti / Re:Mohlo by NVDA hlásiť veľké písmená pri plynulom čítaní?
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 25. Březen 2018, 23:33:33 »
Fii, toto vyzera nadejne. Jasne, bude to ukecane, ja to chcem len pri korekturach textu, na co si asi spravim nejaky samostatny portable NVDA alebo cosi podobne.
Stran: 1 [2] 3 4 ... 10