Poslední příspěvky

Stran: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Do konca roka sa k vám dostane NVDA 2018.4. Zo zoznamu noviniek vyberám  tieto:

- NVDA odteraz dokáže využívať na interpretáciu špeciálnych symbolov databázu Unicode Konzorcia. Treba si to začiarknuť v kategórii reč. Ak by ste veľmi chceli vedieť, čo za symboli tam sú, pozrite si súbor C:\Program Files (x86)\NVDA\locale\sk\cldr.dic príp príslušný súbor v portable inštalácii.
- V zozname správ v programe MS Outlook NVDA oznamuje, ak je správa preposlaná alebo ste na ňu už odpovedali.
- NVDA odteraz oznamuje vzdialenosť kurzora od okrajov stránky v dokumentoch MS Word. Vzdialenosť zistíte skratkou NVDA+numerický delete.
- Položka "oznamovať bublinkovú nápovedu" v nastaveniach prezentácie objektov bola premenovaná na "oznamovať notifikácie". Odteraz totiž toto nastavenie zahŕňa aj oznamovanie notifikácií v Systéme Windows 8 a novších.
- V nastaveniach klávesnice sú začiarkávacie polia pre výber klávesu NVDA zobrazené v zozname a nie samostatne.
- Na braillovskom riadku sa viac nezobrazujú informácie o formátovaní, ak je oznamovanie vypnuté v nastaveniach.
- NVDA viac nestráca fokus v zozname súborov v prieskumníkovy (príp v okne otvoriť / uložiť ako) ak sa používa UI Automation  a súčasne je zaneprázdnená iná aplikácia (napríklad ak beží na pozadí konvertovanie audio súborov). Toto určite poteší používateľov aplikácie MIXXX, pekne teraz funguje dialóg načítavania súborov priamo cez skratky ctrl+o a ctrl+shift+o.
- NVDA viac neoznamuje nadbytočne typ prvku "pri kliknutí" pri navigácii v režime prehliadania.

Komplet zoznam noviniek je v menu pomocník.
12
Prístupné programy a hry / Re:Elektronický občiansky preukaz, aplikácia...
« Poslední příspěvek od pietro4044 kdy 11. Prosinec 2018, 23:38:38 »
No ja som s elektronickým podpisom skúšal trochu laborovať. Pokiaľ viem, tak na mobile sa s e-podpisom robiť nedá. Dá sa komunikovať so štátnou správou v prostredí Windows, Linux a MAC prostredníctvom portálu www.slovensko.sk alebo sa dá na tento portál dostať cez stránky rôznych inštitúcii prostredníctvom linku, zvyčajne označeného elektronické formuláre alebo služby,  ktorým pristupujú tieto inštitúcie na portál www.slovensko.sk.
Osobne by som uprednostnil asi ten druhý spôsob, lebo pri ňom sú zobrazené všetky služby danej inštitúcie na jednom mieste. Skúšal som vyhľadať službu priamo cez slovensko.sk, tak je to tam dosť neprehľadné a treba používať rôzne fígle. Napríklad ak chceme podať nejaké podanie cez link všeobecnej agendy, tak pomocou čítača sa nedá vybrať inštitúcia,(pri šípkovaní v kombe nie sú čítané položky) teda nešlo to v čase, keď som to skúšal. Hlásil som to aj prevádzkovateľovi, vraj to pridelili na riešenie kompetentnému oddeleniu. Na prihlasovanie sa k týmto službám sa používa EID klient, čo je softvérová aplikácia.
Všeobecne to funguje asi tak, že keď na portály www.slovensko.sk (alebo analogicky na stránkach inštitúcii po výbere príslušného formulára) zvolíme tlačidlo prihlásiť, musíme si ešte vyhľadať navigáciou po nadpisoch prihlásenie pomocou EID a opäť zvoliť tlačidlo prihlásiť. Vtedy sa otvorí okno EID klienta, kde je potrebné zadať BOK. V tejto fáze si treba dávať pozor na preklep, lebo bez zraku sa nedá opraviť. Po zadaní BOK stačí dať enter a dôjde k prihláseniu. Po prihlásení sa ocitneme v prostredí klasického webu, kde je možnosť pristúpiť okrem iných služieb k dátovej schránke, ktorá sa dosť podobá poštovým schránkam, ku ktorým sa pristupuje cez prehliadače. Nemám ešte presne zmapované všetky prvky schránky, pretože ju nemám aktivovanú, ale cez víkend budem robiť na počítači, kde schránka aktivovaná je, tak to podrobnejšie preskúmam. Ale zatiaľ môžem povedať, že servisné správy sa čítať dajú aj v neaktívnej schránke.
Samotné podpisovanie dokumentu elektronickým podpisom je možné. Na portály to nemám odskúšané, pretože som nepotreboval zatiaľ žiadať o žiadnu službu, navyše pri takýchto žiadostiach je nevyhnutné mať aktívnu dátovú schránku. Ale pokusne som skúsil lokálne v počítači podpísať jeden pdf dokument pomocou aplikácie DPdfSignera šlo to celkom dobre. Takto podpísaný dokument sa dal normálne prečítať, keďže obsahoval text. Podpis sa verifikoval zadaním ZEP PIN, pravda aj tu si bolo treba dať pozor na preklep, lebo s čítačom sa nedá korigovať. Každopádne odporúčam prečítať si nápovedu priamo na portály.


13
Prístupné programy a hry / Elektronický občiansky preukaz, aplikácia...
« Poslední příspěvek od pohankova2 kdy 2. Prosinec 2018, 21:29:54 »
Zdravím všetkých,
Zase sa ozývam po dlhom čase, s niečím potrebujem opäť poradiť. :-)
Chcem sa opýtať, či máte skúsenosti s používaním čítačky k elektronickému občianskemu, prístupnosťou aplikácie na elektronický podpis, príp. či sa dá okrem PC používať aplikácia na podpis aj v mobile?
- ako je dostupná dátová schránka pre nevidiacich?
- ako sú prístupné dokumenty, ktoré potrebujem podpísať?
Príp. čokoľvek, akékoľvek skúsenosti z testovania aplikácie ak som na niečo zabudla z hľadiska prístupnosti? Premýšľam totiž, že by som nový EO začala používať aj pri styku so štátnou správou, príp. podpisovať dokumenty elektronickým podpisom. Keď už mám ten EO, aby som ho mohla používať so všetkým, čo k tomu patrí. Ktosi spomínal, že tan nejaké problémy s neprístupnosťou a napr. s klávesnicou pri prihlasovaní  sa do aplikácie na elektronický podpis, s editáciou dokumentov boli, ale neviem aké a ako je to v súčasnosti? Máte s tým niekto skúsenosti?
Budem rada, ak napíšete.
Zuzana Pohanková
14
Prístupné programy a hry / Nové nvda remote a NVDA 2018.3.1
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 25. Září 2018, 14:41:26 »
Pozdravujem,

Existuje už skompilovaná verzia NVDA Remote pre novú verziu NVDA. A potrebujete, sťahujte tu

https://www.josephsl.net/files/nvdaaddons/remote-2.1wxPy4-1807.nvda-addon

Týka sa tých, ktorí už aktualizovli na verziu NVDA 2018.3.1

A keď už píšem, aktualizácia na NVDA 2018.3.1 sa oplatí, lebo predošlá verzia spôsobovala pády a nefunkčnosť 32-bitového firefoxu.
15
Prístupné programy a hry / Re:Thunderbird (Mozilla Thunderbird)
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 24. Září 2018, 09:00:38 »
Vyriesene. Skutocny problem bol len s jednou identitou, kde sme to potrebovali. Je tam asi nejaky bug, ked je v policku zobrazovane meno (display name) mailova adresa. Takze staci tam dat nieco rozumnejsie a pracuje to potom korektne aj na TB 60.
16
Prístupné programy a hry / Re:Thunderbird (Mozilla Thunderbird)
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 23. Září 2018, 13:19:37 »
U mna funguje, tam kde to potrebujem nie, lebo pouziva novsi thunderbird. Doplnok sa nainstaluje, moznosti nastavime, varovne okno v pripade ze je rozdielan identita sa zobrazi, ale mail sa nakoniec neodosle :D. Idem pisat autorovi
17
Prístupné programy a hry / Re:Thunderbird (Mozilla Thunderbird)
« Poslední příspěvek od peter kdy 21. Září 2018, 22:54:01 »
Ok, takze nic lepsie ako toto nevidim:
https://addons.thunderbird.net/en-US/thunderbird/addon/flexible-identity/?src=cb-dl-users?src=cb-dl-users
Tam sa da nastavit identita podla prijemcu, teda nadefinujes pravidlo, ze ak ide mail do konkretneho mailinglistu, tak sa ma pouzit identita x.
Linka na ten addon je aj v dokumente, co som prelinkoval v predchadzajucom poste.
Happy hacking!
18
Prístupné programy a hry / Re:Thunderbird (Mozilla Thunderbird)
« Poslední příspěvek od peter kdy 21. Září 2018, 22:36:12 »
Mi napadlo (v sprche, vyborne miesto na premyslanie ;)) ze som nejako prehliadol, ze problem je s mailinglistami, ktore v policku to neobsahuju adresu prijemcu, ale mailinglist. Tak to je podla tohoto tu riesitelne len dost blbo.
http://kb.mozillazine.org/Multiple_identities_per_e-mail_account
Stale ale nerozumiem, preco vyberaju predvolenu identitu z predvoleneho uctu a nie predvolenu identitu z uctu cez ktory mail prisiel.
Obzeram sa este, ci sa toto neda prestavit hoci aj pomocou config editora, zatial nic nevidim.
19
Všeobecná neformálna diskusia / Re:Hovoriace čítačky čipových platobných kariet
« Poslední příspěvek od peter kdy 21. Září 2018, 21:37:52 »
Zato v slsp to s Georgom tak dobabrali pokial ide o pristupnost, ze celkom vazne uvazujem o zmene banky. ;(
20
Prístupné programy a hry / Re:Thunderbird (Mozilla Thunderbird)
« Poslední příspěvek od peter kdy 21. Září 2018, 20:10:46 »
Ahoj,
Ked tak kukam, tak by to podla mna cele malo fungovat takto:
V hlavickach spravy zvycajne hned na zaciatku najdes hlavicku X-Account-Key, napriklad
X-Account-Key: account2
Je to hlavicka, ktoru vytvara tb pri prijimani spravy a hovori, ze mail bol doruceny cez konkretny ucet. To account2 je identifikator konta, cez ktore bol mail stiahnuty, nasiel by si  ho v prefs.js, to je ale nepodstatne.
Podla tejto hlavicky by sa tb mal rozhodnut, z ktorej adresy mail posle ak das odpovedat za predpokladu, ze pouzivas ten thunderbirdovy koncept lokalne priecinky. Z pre mna zahadnych dovodov ale plati, ze ak sa mailova adresa na ktoru bol mail doruceny nezhoduje so ziadnou identitou konta v x-account-key, tak sa pouzije primarna identita primarneho uctu, nie primarna identita uctu specifikovaneho v x-account-key.
Vyskusal som u mna. Mam 2 ucty, ktore mam oba smerovane do lokalnych priecinkov.
mrkvicka@a.sk,
mrkvicka.b.sk
Ak si poslem mail na jednu z tychto 2 adries a dam reply, tak to funguje ako treba. Ale pozor.
Na domene b som si vyrobil alias mailinglisty, ktory sa mi automaticky presmerovava na mrkvicka.b.sk
Ak dostanem mail na
mailinglisty@b.sk a dam nan odpovedat, tak sa mi ako odosielatel nastavi mrkvicka@a.sk, co je zrejme tvoj pripad.
Jediny workaround, ktory mi na toto napada, ak teda nechces robit nejaky zbesily fiddling s hlavickami mailov vo filtroch je, urobit si sekundarnu identitu na ucte mrkvicka@b.sk.
Teda menu>nastroje>ucty, tam najdes mrkvicka@b.sk a v sprave identit mu vyrobis novu identitu s mailovou adresou mailinglisty@b.sk.
Ak dam teraz odpovedat na mail ktory prisiel na adresu mailinglisty@b.sk (bol automaticky presmerovany na mrkvicka@b.sk), tak sa mi pekne nastavi from na mailinglisty@b.sk.
Dufam, ze som pochopil problem a ze je toto to, co hladas. :)
Strucne povedane, pre kazdu mailovu adresu, na ktoru ti chodia maily musi existovat vramci konta cez ktore ju stahujes identita s danou adresou, aby ju vedel tb spravne obsluzit.
Stran: 1 [2] 3 4 ... 10