Poslední příspěvky

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Technické zaujímavosti / Re:Nove obcianske a elektronicky podpis
« Poslední příspěvek od peter kdy 16. Říjen 2017, 19:15:00 »
Ejha... Tak a mame to tu. Pravdepodobne problemik s obcianskymi:
http://dsl.sk/article.php?article=20330
22
Prístupné programy a hry / Everything: jednoduché prehľadávanie súborov vo Windowse
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 8. Říjen 2017, 09:30:31 »
Neviem, či sa so mnou zhodnete, ale vyhľadávanie v novších systémoch Windows nie vždy pracuje správne. Hlavne ak človek potrebuje prehľadať externý disk, chce rýchlo vyhľadať súbory určitého typu v určitom adresári alebo vie presný názov súboru, ale netuší, kde sa súbor nachádza. Objavil som jednoduchý prehľadný nástroj, ktorý už dlhší čas používam a osvedčil sa mi. Program sa volá Everything, je voľne dostupný ako inštalátor alebo portable verzia. Stiahnuť sa dá zo stránky https://www.voidtools.com/

program stiahneme z hlavnej stránky tak, že vyhľadáme nadpis Download Everything. Následne si nájdeme príslušný odkaz. Máme k dispozícii inštalátor pre 32 a64-bitové verzie Windowsu a tiež portable verziu. Ak radi používate na inštaláciu službu Ninite, je dostupný aj tam.
Inštalácia je pomerne jednoduchá. Odporúčam ako jazyk zvoliť češtinu, lebo tá je v čase písania tohto článku aktuálna. V slovenskej verzii sa môžete stretnúť s nepreloženými frázami.
V ďalších krokoch nás inštalátor vyzve odsúhlasiť licenciu a zvoliť adresár inštalácie. Zaujímavá je predposledná obrazovka, kde môžeme nastaviť:
- Kam si má Everything ukladať súbory s konfiguráciou: K dispozícii máte adresár programu alebo lokálny adresár  s nastaveniami appdata
- Indexovanie NTFS: pýta sa, akým spôsobom chceme indexovať disky NTFS: Pre každodenné používanie sa mi osvedčila možnosť inštalovať službu.
Na ďalšej obrazovke sa program pýta, či chceme kontrolovať aktualizácie, spúšťať program po štarte, pridať zástupcov do kontextovej ponuky, na plochu a panel rýchleho spustenia.

Okno programu si teraz môžeme vyvolať z ponuky štart alebo z pracovnej plochy. V hlavnom okne sa tabulátorom prepíname medzi dvoma prvkami. Prvý má fokus prvok editačné pole. Sem zadávame reťazec, ktorý chceme vyhľadať. Reťazec nemusíme potvrdzovať, stačí tabulátorom prejsť na zoznam, v ktorom sa zobrazia vyhľadané výsledky. Ak nezadáme žiadny reťazec, v zozname sa zobrazujú všetky súbory.
Prvé hľadanie nemusí fungovať správne, keďže ešte môže prebiehať indexovanie disku. Toto overíme na stavovom riadku. Ak sa ukazuje niečo ako indexing, treba počkať kým sa indexovanie dokončí. Toto sa týka aj externých diskov.
Ak teda chceme vyhľadať súbor, o ktorom vieme, že sa volá semestralna_praca.doc ale netušíme, kde sa nachádza, postupujeme nasledovne: Do editačného poľa zadáme semestralna_praca.doc a tabulátorom sa presunieme na zoznam s výsledkami. S týmto zoznamom pracujeme tak, ako s hocijakým iným zoznamom súborov. Nájdený súbor môžeme otvoriť klávesom enter, kopírovať alebo vystrihnúť. V kontextovom menu pri výsledku máme aj ďalšie možnosti. Spomeniem napríklad možnosť kopírovať celú cestu do schránky (ctrl+shift+c) alebo otvoriť priečinok so súborom (ctrl+enter)

nasleduje pár príkladov, ktoré sa môžu hodiť: Povedzme, že hľadáme súbor ktorý v názve obsahuje book a chceme ho hľadať na externom disku s písmenom e. Do poľa hľadať napíšeme E: book
Môžeme tiež použiť hviezdičky a otázniky. Napríklad ak chceme na disku D zobraziť všetky textové súbory, napíšeme D: *.txt
Ak chceme hľadať súbory s príponami doc, rtf, txt a pdf, oddelíme reťazce znakom zvislá čiara, napríklad .rtf|*.doc|*.pdf|*.txt
Ak chceme hľadať len v názvoch priečinkov, poslúži nám na to príkaz folder. Napríklad folder: dokumenty zobrazí len priečinky, ktorých názov obsahuje reťazec dokumenty.

zaujímavé možnosti nájdeme aj na panely ponúk. Napríklad v menu zobraziť si môžeme výsledky zoradiť podľa veľkosti, cesty, dátumu úpravy a podobne. V menu hľadať môžeme nastaviť, či chceme rozlišovať veľké a malé písmená, hľadať len celé slová, či vyžadujeme zhodu v diakritike a tiež či hľadanie je regulárnym výrazom typu regex.

Nastavenia programu nájdeme v menu nástroje  možnosti (ctrl+p).
V tomto okne upozorním hlavne na vetvu klávesnica. Môžeme si nastaviť skratku, ktorá nám vyvolá okno programu. Do políčka nové okno hľadania stačí zadať skratku a potvrdiť nastavenie tlačidlom OK.

Osobne sa mi hľadanie cez everything zdá prehľadnejšie a rýchlejšie,ako prehľadávanie súborov vo Windowse. Všetky dostupné kľúčové slová sa dajú zobraziť z menu nápoveda.
23
Prístupné programy a hry / COrvus
« Poslední příspěvek od pietro4044 kdy 4. Říjen 2017, 17:29:42 »
Nedávno vyšla nová verzia s označením 1.50 programu COrvus, ktorým sa dá veľmi jednoducho a intuitívne ovládať mobilný telefón so systémom Android.
Nevidiaci s týmto programom nemá problém na dotykovom telefóne komfortne príjmať hovory, spravovať kontakty, čítať SMS maily, prezerať webové stránky, pracovať so súbormi a používať množstvo ďalších užitočných funkcií navrhnutých pre nevidiacich. Zároveň je možné využívať aj programy tretích strán.

Čo priniesla verzia 1.5.0 
Nové moduly v COrvus Prostredí
Aplikácia Západoslovenská distribučná: Sprostredkováva informácie o aktuálnych poruchách a plánovaných odstávkach v distribučnej sieti Západoslovenskej distribučnej, umožňuje vyhľadať a kontaktovať elektrikára v danom okrese, filtrovanie elektrikárov podľa poskytovaných služieb, obsahuje kontakty na linky pre zákazníkov a hlásenie porúch.
Aplikácia sťahovanie kníh: umožňuje prehľadávanie katalógov knižníc a v prípade, že sú v aplikácii zadané prihlasovacie údaje, tak aj sťahovanie kníh. Verzia 1.5 umožňuje pracovať s knihami v: Slovenskej knižnici pre nevidiacich v Levoči, v medzinárodnej knižnici Librivox, v knižnici KDD (knihovna digitálních dokumentú) a knižnici Mathilda
 Ostatné nové funkcie a vylepšenia
Správca súborov vie teraz rozbaľovať Zip archívy.
V editačných poliach a na klávesnici Corvus používanej mimo špeciálneho prostredia je možné používať na zadávanie textu diktovanie hlasom. Na aktiváciu funkcie použite dlhšie pridržanie 1-shiftu, diktovanie dokončite uvoľnením 1-shiftu, v prípade dlhšieho ticha sa ukončí automaticky. Pri použití tejto funkcie je potrebné aktívne pripojenie na internet.
Diktovanie v Slovenčine a Češtine rozpoznáva aj základné interpunkčné znamienka a znak pre nový riadok. Podrobnosti možno nájsť v používateľskej príručke
V kontextovej ponuke všetkých editačných polí sa nachádza položka, umožňujúca odstrániť diakritiku z aktuálneho textu. Funkcia môže byť užitočná pri diktovaní SMS.
Aplikácie telefón a kalkulačka boli upravené tak, aby v nich bolo možné používať na zadávanie údajov diktovanie hlasom.
V režime čítač obrazovky teraz funguje pri prešvihávaní zoznamov automatické rolovanie, zoznamy teda nie je potrebné ručne posúvať.
V ponuke pomocník pribudla položka gestá, umožňujúca zobraziť kontextovú nápoveď pre rôzne aplikácie a prvky ovládacieho prostredia. V zozname ktorý sa zobrazí vyberte a aktivujte ľubovoľnú položku.
Zmeny vo funkciách a ovládaní
V aplikácii Android aplikácie od tejto verzie nie je možné použiť gesto švih doprava na označenie aplikácie ako obľúbenej. Na zmenu stavu obľúbená resp. neobľúbená aplikácia použite položku zmeniť stav, nachádzajúcu sa v kontextovej ponuke.
Corvus od tejto verzie vyslovuje v Slovenčine znak * ako hviezdička a znak / ako lomeno, aby sa zlepšilo ich rozpoznávanie pri diktovaní hlasom
Corvus teraz pri prechode cez nastavenia hesiel (napríklad v mailovom klientovi a knižniciach) vyslovuje 3 hviezdičky ktoré sa pri položkách zobrazujú v prípade, že je zadané nejaké heslo tak, aby boli vyslovované s použitím ľubovoľnej syntézy reči.
Pri aktivovaní platenej licencie si teraz používateľ nevyberá typ licencie, typ sa určuje automaticky na serveri Corvusu.
Pribudlo obmedzenie, ktoré umožňuje poslať licenčnú požiadavku len raz za 3 minúty
Demo verzia Corvusu je teraz funkčná až 90 dní a je možné ju stiahnúťtu:

http://corvuskit.com/files/corvus.apk

Stránka programu:

http://corvuskit.com/
24
Prístupné programy a hry / Re:CCleaner
« Poslední příspěvek od peter kdy 19. Září 2017, 22:23:31 »
Zdravim vas,
Ak tento program pouzivate a instalovali ste ho v priebehu augusta / septembra 2017, tak pozorne citajte tu:
http://dsl.sk/article.php?article=20221
25
Prístupné programy a hry / Novembrová verzia NVDA nepobeží na starších windows
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 31. Srpen 2017, 08:47:24 »
Nasledujúca správa sa týka používateľov, ktorý využívajú NVDA na systémoch Windows Vista, XP a starších. Nová verzia 2017.4, ktorá je plánovaná na koniec novembra, nebude podporovať staršie verzie operačného systému Windows.
Z tohto vyplýva nasledovné:
- ak používate starší systém ako Windows 7 Service pack 1, nepokúšajte sa inštalovať Novú verziu 2017.4, ktorá sa objaví v novembri.
-Toto sa týka aj testerov next a master snapshotov, ktoré by od dnešného dňa mali fungovať len na systémoch Windows 7 a novších.
Ak využívate starší operačný systém, môžete samozrejme zotrvať na aktuálnej verzii NVDA 2017.3, ktorá bude aj naďalej fungovať.

Zdroj:
https://www.nvaccess.org/post/nvda-2017-4-drops-support-for-older-operating-systems/
26
Technické zaujímavosti / Re:CAPTCHA v Google Chrome
« Poslední příspěvek od pietro4044 kdy 26. Srpen 2017, 10:33:53 »
Na základe oznámenia prevádzkovateľa služby CAPTCHA Help Kvôli odchodu pracovníkov, ktorí zabezpečovali funkčnosť tejto služby bude jej prevádzka v najbližších dňoch ukončená.
27
Technická poradňa / Re:onecore voices a zle citanie znakov
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 19. Srpen 2017, 02:33:39 »
To s tou rychlostou je znamy problem a vyvojari NVDa tvrdia, ze to musi poriesit microsoft. To ma az tak netrapi, ale tie medzeri medzi vetami by som veru rad skratil a zatial sa zda, ze filip zanovito chce robit pauzy posvojom. skusim este pozriet, ci sa podobny iny subor nenachadza u mna niekde inde, hoci to na prvy pohlad nedava zmysel.
28
Technická poradňa / Re:onecore voices a zle citanie znakov
« Poslední příspěvek od peter kdy 17. Srpen 2017, 15:48:11 »
V nastaveniach hlasu vo windows si dal rychlost na maximum hej? Lebo ak ju das napr na 20%, tak to ma boh vie preco vplyv aj na rychlost v nvda, akoby sa rychlost v nvda odvodzovala relativne od rychlosti v nastaveniach hlasu vo windows. Prinajmensom medzery medzi frazami by si ale mal pocut aj bez fiddlingu s hlasitostou v nastaveniach hlasu vo windows.
29
Technická poradňa / Re:onecore voices a zle citanie znakov
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 17. Srpen 2017, 14:48:22 »
nic mi nenapada. Inak prepisujem ten ini subor, ale filip si stale ide svoje. Skusil som aj restart.
30
Technická poradňa / Re:onecore voices a zle citanie znakov
« Poslední příspěvek od peter kdy 16. Srpen 2017, 14:22:05 »
Este tu otazku trochu upresnim. V podstate potrebujem docielit, aby mi nvda nahradilo znak m ak ide na syntezu samostatne, nie v nejakej grupe znakov.
len nahrada v slovniku nestaci, lebo pisanie znakov a citanie sipkami po znakoch sa slovnikom nespracovava,
len nahrada pomocou vyslovnosti symbolov takisto nestaci, lebo ta sa zase nepouziva ak ide text do syntezi napriklad po pohybe hornou a dolnou sipkou v texte.
Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 10