Poslední příspěvky

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Prístupné programy a hry / Re:Thunderbird (Mozilla Thunderbird)
« Poslední příspěvek od peter kdy 21. Září 2018, 20:10:46 »
Ahoj,
Ked tak kukam, tak by to podla mna cele malo fungovat takto:
V hlavickach spravy zvycajne hned na zaciatku najdes hlavicku X-Account-Key, napriklad
X-Account-Key: account2
Je to hlavicka, ktoru vytvara tb pri prijimani spravy a hovori, ze mail bol doruceny cez konkretny ucet. To account2 je identifikator konta, cez ktore bol mail stiahnuty, nasiel by si  ho v prefs.js, to je ale nepodstatne.
Podla tejto hlavicky by sa tb mal rozhodnut, z ktorej adresy mail posle ak das odpovedat za predpokladu, ze pouzivas ten thunderbirdovy koncept lokalne priecinky. Z pre mna zahadnych dovodov ale plati, ze ak sa mailova adresa na ktoru bol mail doruceny nezhoduje so ziadnou identitou konta v x-account-key, tak sa pouzije primarna identita primarneho uctu, nie primarna identita uctu specifikovaneho v x-account-key.
Vyskusal som u mna. Mam 2 ucty, ktore mam oba smerovane do lokalnych priecinkov.
mrkvicka@a.sk,
mrkvicka.b.sk
Ak si poslem mail na jednu z tychto 2 adries a dam reply, tak to funguje ako treba. Ale pozor.
Na domene b som si vyrobil alias mailinglisty, ktory sa mi automaticky presmerovava na mrkvicka.b.sk
Ak dostanem mail na
mailinglisty@b.sk a dam nan odpovedat, tak sa mi ako odosielatel nastavi mrkvicka@a.sk, co je zrejme tvoj pripad.
Jediny workaround, ktory mi na toto napada, ak teda nechces robit nejaky zbesily fiddling s hlavickami mailov vo filtroch je, urobit si sekundarnu identitu na ucte mrkvicka@b.sk.
Teda menu>nastroje>ucty, tam najdes mrkvicka@b.sk a v sprave identit mu vyrobis novu identitu s mailovou adresou mailinglisty@b.sk.
Ak dam teraz odpovedat na mail ktory prisiel na adresu mailinglisty@b.sk (bol automaticky presmerovany na mrkvicka@b.sk), tak sa mi pekne nastavi from na mailinglisty@b.sk.
Dufam, ze som pochopil problem a ze je toto to, co hladas. :)
Strucne povedane, pre kazdu mailovu adresu, na ktoru ti chodia maily musi existovat vramci konta cez ktore ju stahujes identita s danou adresou, aby ju vedel tb spravne obsluzit.
22
Všeobecná neformálna diskusia / Re:Hovoriace čítačky čipových platobných kariet
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 19. Září 2018, 13:02:48 »
zda sa, ze lepsie casy cakaju aj tych, co chcu pouzivat internetovy prehliadac. TB chce postupne prejst na banking bez flashu. Neviem to uz otestovat, kedze nie som ich klientom, posielam clanok zo zive.sk
https://zive.azet.sk/clanok/134878/tatra-banka-testuje-internet-banking-bez-flashu-s-jednoduchsim-prihlasovanim/
23
Prístupné programy a hry / tb nevie odpovedať z adresy na ktorú mail prišiel
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 19. Září 2018, 12:45:01 »
Ahojte,
Vedeli by ste niekto poradiť s takouto haluzou?


Jeden môj známi používa Thunderbird, na ktorom má viac pop3 účtov. Všetku poštu ale chce mať v jednej doručenej pošte, takže pri všetkých účtoch používa tzv. lokálne priečinky. Poštu si triedi filtrami v tb. Všetko pekne funguje ale problémy nastávajú s mailinglistami. Ak dá odpovedať na takýto mail, Thunderbird nepoužije na odpoveď tú adresu, na ktorú mail prišiel, ale predvolený účet. Ja som si takýto setup pokusne spravil u seba a dokážem to takto zreprodukovať. Vínimku samozrejme tvorí zas gmail. Zdá sa, že gmail modifikuje hlavičky správ. Správa odoslaná z mailinglistu na adresu ondrej.rosik@yandex.com má takýto riadok
Delivered-To: mailing list adresa@domena.sk
Iné delivered to v zdrojovom kóde správy nevidím.
V hlavičke z gmailu sa ukazuje takéto
Delivered-To: ondrej.rosik@gmail.com
Pričom sú tamešte dve takéto položky smerujúce už na adresu listu.
Domnievam sa teda, že Thunderbird si toto prečíta a podľa toho určí, že mail prišiel na gmail adresu a pri odpovedi navrhne odpovedať z gmailu. Pri iných serveroch to nevie nájsť tak sa tvári, že najlepšie bude odpovedať z predvoleného účtu.
Otázka teraz znie. Dalo by sa nejako TB prinútiť, aby informáciu o účte z ktorého chceme odpovedať získal z iného zdroja, ideálne skrátka z účtu, na ktorý pôvodne správa prišla? Príp dokážeme modifikovať hlavičky prichádzajúcich mailov tak, aby tam bola správna adresa?
Riešenie by samozrejme bolo nastaviť predvolenú adresu tú, na ktorú chodia konferencie, len tých listov je viac, každý na inej adrese, preto ani nie je možné použiť na toto gmail, kde by to fungovalo :D

24
Prístupné programy a hry / Pár viet k NVDA remote a novej verzii NVDA 2018.3
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 18. Září 2018, 08:49:39 »
NVDA s touto verziou prechádza na nové grafické rozhranie WXPython. Dopllnok NVDA remote zatiaľ nie je s týmto rozhraním kompatibilný, preto vám s novou verziou NVDA nebude fungovať. Očakáva sa, že nová verzia Remote víde v najbližších dňoch. Ak teda NVDA Remote často používate, neaktualizujte zatiaľ NVDA na svojom ani vzdialených počítačoch.
25
Koncom septembra sa k vám dostane nová verzia NVDA 2018.3.
Prvá vec, s ktorou sa stretnete, je nové okno po inštalácii a aktualizácii NVDA. NV Access chce od používateľov zbierať údaje o tom, akú syntézu reči používate, v akom jazyku a aký braillovský riadok používate. Tieto údaje sa odosielajú vždy pri kontrole dostupnosti novej verzie. Ak s tým nesúhlasíte, odčiarknite možnosť v príslušnom dialógu. Ak ste to začiarkli a rozmyslíte si to, dá sa to vypnúť v kategórii všeobecné nastavenia.

Ďalšia  novinka poteší používateľov systému Windows 10. S NVDA môžete vkladať cez tzv. emoji panel rôzne grafické tváričky. Funguje to tak, že v ľubovoľnom editačnom poli stlačíte skratku win+. (windows+bodka). Následne šípkami doľava a doprava vyberáte vhodný symbol. Výber potvrdíte enterom. Panel emoji zatvoríte klávesom  esc. Okrem toho NVDA emoji dokáže čítať aj v texte, čo si môžete vyskúšať hneď teraz (za predpokladu, že sa mi to po odoslaní neskonvertuje do nejakého divného formátu) 😁 🤞

Do prehrávača Foobar 2000 boli pridané skratky na oznamovanie uplynutého času skladby (ctrl+shift+r) a celkovej dĺžky skladby (ctrl+shift+e). Ak ste náhodou nevedeli, doteraz sme mali skratku ctrl+shift+t na oznámenie dĺžky prehrávanej skladby. Skratky fungujú len ak máme stavový riadok nastavený tak, aby tam boli tieto údaje viditeľné a ak nám ho neprepisuje nejaký plugin (u mňa pravidelne nefunguje ak sa aktualizujú podcasty cez plugin Podcatcher. Inak ak niekto viete, ako vypnúť zobrazovanie updatovania podcastov v tomto plugine, dajte vedieť).

Boli aktualizované braillovské tabuľky. Pre nás je v tomto smere najdôležitejšie, že bola aktualizovaná aj Česká tabuľka a podľa kolegov z Čiech je to teraz lepšie. NVDA od tejto verzie dokáže automaticky rozpoznať a pripojiť mnohé braillovské riadky. Nefunguje to pri všetkých riadkoch, zoznam je uvedený v používateľskej príručke.

Z ďalších novinke spomeniem:
- NVDA viac zbytočne neoznamuje zmeny rozloženia klávesnice.
- NVDA oznámi, ak sa pokúsite prečítať alebo skopírovať do schránky prázdny stavový riadok.
- Odteraz NVDA správne hlasom oznamuje, ak odčiarknete začiarkávacie políčko, ktoré bolo predtým čiastočne začiarknuté.
- Vylepšená podpora pre braillovské riadky v aplikácii MS Word.
26
Technická poradňa / Re:Chybajuce klavesy na notebooku - mozne riesenie
« Poslední příspěvek od Marek kdy 24. Srpen 2018, 19:53:27 »
27
Technické zaujímavosti / Rumola - nástroj na lúštenie Captche
« Poslední příspěvek od pietro4044 kdy 26. Červenec 2018, 10:03:00 »
Nedávno som narazil na zaujímavú alternatívu, ktorá vo forme rozšírenia v prehliadači google Chrome dokáže rozpoznávať obrázkové Captche. Ide o rozšírenie Rumola – bypass Captcha, ktoré vyvinul Victor Surogin zo skypinput.com. Služba funguje podobne ako Webvisum, no rozdiel je v tom, že je spoplatnená a dá sa nainštalovať do prehliadačov Chrome, Firefox a Safari(v súčasnosti doplnok nefunguje vo Firefoxe Quantum). Okrem Windows je použiteľná aj v operačnom systéme Android.
Inštalácia rozšírenia do prehliadača Chrome:
V prehliadači Chrome na stránke http://skipinput.com potvrdíte odkaz Get Rumola extension for chrome. Následne pozitívne potvrdíte všetky výzvy prehliadača. Po nainštalovaní rozšírenia si otvoríte cez menu alt alebo zadaním príkazu chrome:extension do adresného riadku správcu rozšírení.
Na otvorenej stránke navigáciou po nadpisoch vyhľadáte nainštalované rozšírenie Rumola a aktivujete tlačidlo podrobnosti. V novootvorenom okne navigáciou po tlačidlách vyhľadáte tlačidlo možnosti, ktoré aktivujete. Otvorí sa stránka, kde sú informácie o nastavení rozšírenia, vrátane prihlasovacích údajov. Vyhľadáte položku s textom purchase more credits(kúpiť viac kreditov), ktorú aktivujete. Pozor, táto položka sa javí s NVDA ako čistý text, ale keď je na nej umiestnený kurzor, tak po jej aktivácii sa otvorí stránka, kde sa dajú zakúpiť kredity, t.j. balíky s počtom možných rozpoznaní obrázkových kódov. Balíky sú vo dvoch variantoch, 50 kreditov za 0,99 amerických dolárov s platnosťou na jeden rok a 150 kreditov v cene 1,99 amerických dolárov s platnosťou na šesť mesiacov. Po potvrdení vybratého balíka budete presmerovaný na platobnú službu PayPal, kde zrealizujete svoju platbu. Ihneď po realizácii platby na serveroch Rumoly budete mať vytvorený používateľský účet, o čom vás informuje mail, v ktorom dostanete prihlasovacie meno a heslo. Tieto údaje zadáte v nastaveniach rozšírenia a doplnok môžete začať používať.
Ako to funguje?
Po načítaní webovej stránky, ktorá obsahuje Captchu, Rumola buď automaticky Captchu deteguje, o čom ste informovaní anglickou hlasovou hláškou Captcha found on this page, alebo ju detegujete manuálne cez kontextové menu na editačnom poli aktiváciou položky use this field to enter Captcha. Samotné rozpoznanie kódu spustíte opätovnou aktiváciou položky use this field to enter Captcha v kontextovom menu. Do pár sekúnd sa program pokúsi na serveroch Rumoly rozpoznať obrázkový kód a v prípade úspechu ho automaticky vloží do požadovaného editačného poľa, o čom budete informovaný hlasovou notifikáciou. Už som písal, že služba je platená, ale poplatok je len symbolický. Ak ste na PayPale, nemusíte nikomu ďalšiemu zverovať údaje vašej platobnej karty a získate možnosť rozpoznávať obrázkové kódy. Ak nechcete „kupovať mačku vo vreci,“ rozšírenie si môžete vyskúšať na prvých piatich obrázkových kódoch bezplatne počas prvých troch mesiacov hneď po prvotnej inštalácii do prehliadača.
28
Prístupné programy a hry / Ako s NVDA čítať text po vetách
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 4. Červen 2018, 10:53:41 »
Už dlhší čas môžete v NVDA čítať text po vetách v programoch MS Word a Outlook. Nedávno sa ale objavil doplnok, ktorý túto funkciu dopĺňa aj do ostatných editačných polí. Doplnok sa volá Sentencenav a je dostupný na adrese https://addons.nvda-project.org/addons/sentenceNav.en.html

Inštalácia:
1) stiahnite doplnok pod nadpisom Sentencenav aktivovaním odkazu stable version.
2) Otvorte stiahnutý súbor.
3) Potvrďte všetky výzvy vrátane reštartu NVDA.

V editačných poliach môžete teraz používať skratky alt+šípka hore dole na navigáciu po vetách.
29
Prístupné programy a hry / prečo sa nedali upravovať niektoré skratky?
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 24. Květen 2018, 05:47:00 »
V poslednom čase sa pár ľudí ozvalo s tým, že sa nedajú upraviť niektoré skratky v dialógu klávesové skratky. Problém bude odstránený v nasledujúcej verzii NVDA 2018.2. Dôvodom bola moja nepozornosť pri preklade správ k týmto skratkám. Napríklad správa pre skratku f bola "prejde na predchádzajúci prvok formulára". Jednak to nie je pravda a navyše tú istú správu máme aj pre skratku shift+f. Tak sa stalo, že pri otvorení dialógu klávesové skratky sa NVDA pravdepodobne pokúsilo zobraziť obe identické správy, tu došlo k chybe a zobrazila sa len jedna. Skontroloval som všetky klávesové skratky, chyby som odstránil, takže po aktualizácii by už malo všetko fungovať. Ak narazíte pri používaní NVDA na nejaké jazykové nezrovnalosti (preklepy v správach a pod), určite hláste napríklad sem do fóra alebo mailom na ondrej bodka rosik zavináč gmail bodka com.
30
Prístupné programy a hry / NVDA 2018.2: Kozmetické zmeny
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 23. Květen 2018, 09:30:51 »
Začiatkom júna sa k vám dostane nová verzia NVDA. Neprináša prevratné novinky, ale pár kozmetických úprav:

Odteraz všetky nastavenia nájdete v dialógu možnosti > Nastavenia. Po otvorení tohto dialógu sa ocitnete v zozname s kategóriami. Tu si šípkami vyberáte nastavenia, ktoré chcete upraviť. Následne tabulátorom už prechádzate konkrétne nastavenia. V okne ešte nájdete tlačidlá OK, Použiť a Zrušiť. Ak chcete zmeniť napríklad hlasový výstup, v kategórii reč je potrebné aktivovať tlačidlo zmeniť, nastaviť požadovaný hlasový výstup, okno potvrdiť a následne pokračovať v nastavení hlasu. Stále fungujú aj skratky, ktoré otvárali konkrétne nastavenia (napr nvda+ctrl+k pre klávesnicu). Teraz otvoria dialóg nastavení a kurzor sa automaticky presunie do kategórie klávesnica.
Takisto bol mierne upravený systém aktualizácie NVDA. Novú aktualizáciu teraz môžete stiahnuť, ale samotnú inštaláciu môžete odložiť. Odloženú aktualizáciu môžete nainštalovať pri najbližšom reštarte NVDA (ak si nechávate zobrazovať dialóg ukončiť NVDA) alebo priamo z menu NVDA.

V Nástrojoch NVDA pribudla položka Spustiť opravný nástroj COM. Tento nástroj sa zíde vtedy, ak vám NVDA v prehliadačoch nechce čítať dokumenty, stále oznamuje len „neznáme“ a podobne. Najčastejšie sa to stáva po odinštalovaní niektorých aplikácií (mne naposledy po odinštalovaní balíka Office). Tento nástroj nanovo registruje niektoré dôležité knižnice, zasahuje do registrov windows, preto si vyžiada povolenia správcu.

Opäť bol mierne vylepšený systém práce v tabulkách. NVDA odteraz vie oznamovať v tabuľkách rozsah riadkov a stĺpcov (napríklad ak je stlpec od bunky A2 do bunky A4). Takisto bola opravená podpora pre skratky v google tabuľkách.

Z ďalších noviniek vyberám:
- V systéme Windows od aktualizácie Fall creators a novších, dokáže NVDA čítať notifikácie napríklad z aplikácie kalkulačka či Windows Obchod.
- V zozname správ v programe Microsoft Outlook NVDA odteraz oznamuje, či ste na správu odpovedali alebo či bola preposlaná ďalej.
- Odteraz je možné klávesovou skratkou dočasne vypnúť všetky profili. (profili sa aktivujú po najbližšom reštarte a skratku môžete nastaviť v dialógu klávesové skratky).
- V systéme Windows 10 sa predvolene použije hlas Onecore namiesto eSpeaku.
- NVDA dokáže správne zobraziť dokument v MS Edge v prípade, ak sa vrátite na predchádzajúcu stránku.
- NVDA odteraz dokáže oznamovať viacero typov odrážok v programe MS Word.
- Skratka na oznámenie formátovania textu nespôsobuje pohyb kurzora a tým pádom teraz NVDA správne oznamuje formátovanie pri opakovanom stlačení skratky.

Všetky novinky nájdete po nainštalovaní aktualizácie NVDA v menu pomocník.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 10