Poslední příspěvky

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Technické zaujímavosti / Re:Mohlo by NVDA hlásiť veľké písmená pri plynulom čítaní?
« Poslední příspěvek od peter kdy 25. Březen 2018, 19:19:51 »
Ahoj,
No, budes to mat hrozne ukecane, ale v principe sa da. Ak chces pokryt akekolvek velke pismeno, tak pridaj nasledovne:
vyhladaj:([A-Z])
nahrad: Veľké\1
Vsimni si, zev hladaj mas uzatvorkovany ten jeden znak. To co je uzatvorkovane sa ti automaticky uklada do pamate, ktoru mozes zavolat cez \1. Ak by si tych zatvoriek pouzil viac, tak \2 je druha, \3 teretia a tak dalej.
Toto pokryva len anglicku abecedu, regex v nvda su ale predpokladam unikodove, takze ak si najdes simbol pre capital letter (nepamatam si ho a nechce sa mi hladat), tak ti to bude fungoat aj so slovenskou abecedou.
Toto ti ale zabezpeci, ze ti to bude fungovat nie len pocas sayall, ale uplne vsade, takze by asi bolo rozumne si urobit specialny profil nastaveni, ktory budes pouzivat pri plynulom citani.
Toto zabezpeci, ze to bude hovorit aj velke pismena uprostred slova, nie len na zaciatku. ak by si chcel na zaciatku tak znaky < a > su hranice zaciatku a konca slova.
22
Technické zaujímavosti / Mohlo by NVDA hlásiť veľké písmená pri plynulom čítaní?
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 25. Březen 2018, 16:25:19 »
Ahojte,
Semtam by som pri plynulom čítaní ocenil, keby NVDA čítalo veľké písmená tam, kde sa vyskytnú. Viem, môžem to hlásiť vývojárom, ale napadlo mi dočasné riešenie, len ho neviem zrealizovať :D
Vymyslel som si, že by sa na to dali použiť v rečových slovníkoch regulárne výrazy. Povedané ľudskou rečou asi takto: Ak v Slove nájdeš veľké písmeno, vyslov "veľké" na začiatku slova, prípadne hoci aj uprostred. Alebo môžeme aj jednoduhšie. Povedz veľké, ak kdekoľvek v slove nájdeš veľké písmeno. Samozrejme, ešte potrebujem to slovo s veľkým písmenom vysloviť, aby som aj vedel, o aké slovo ide.
zatiaľ som sa dopracoval len tam, že viem definovať aké písmená hľadám (A-Z) (zatiaľ som sa uspokojil zo základnou abecedou). a chcem sledovať len počiatočné veľké písmeno, mohlo by fungovať ^[A-Z]. Nastavil by som parameter, že chcem sledovať len celé slová (na to máme v slovníkoch prepínač). Neviem ale ako definovať to vyslovenie. Existuje nejaká pamäť, ktorá si to slovo zapamätá? skúšal som študovať čosi o regulárnych výrazoch, ale k tomuto sa neviem dopracovať. Myslíte, že by to šlo?
23
Technické zaujímavosti / Re:Solona - alternatíva k Webvisum
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 25. Březen 2018, 12:30:32 »
Keď som predčasom písal A, treba napísať teraz aj B. Služba už niekoľko týždňov nefunguje a autor nereaguje na reportované chyby. Momentálne tda neodporúčam registráciu.
24
Technické zaujímavosti / projekty oplz
« Poslední příspěvek od peter kdy 4. Březen 2018, 10:28:23 »
Ahojte,
Vramci slovensko digital sa  da vidiet par projektov so zameranim na ludi s postihnutim, ktore zvazuju robit rozni ludia / organizacie. Ku kazdemu z nich je tam diskusia, ak mate cas a chut, tak si to mrknite a pripadne diskutujte. Ja som iba nahliadol a zda sa mi, ze predkladatelia nemaju moc chut diskutovat, ale napriek tomu, ak mate nejake postrehy, tak pokojne prispejte, moze to pomoct.
https://platforma.slovensko.digital/c/spolupraca/oplz
25
Prístupné programy a hry / NVDA 2018.1: Grafy vo Worde a písanie na dotykovej obrazovke
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 1. Březen 2018, 07:43:39 »
Čoskoro bude vydaná nová verzia NVDA 2018.1. Táto verzia prináša hlavne podporu pre nové brailovské riadky. Za zmienku stoja aj nasledujúce novinky:
Odteraz je možné čítať grafy v programoch MS Word a MS Powerpoint podobne, ako to bolo doposiaľ možné v programe MS Excel. Ak ste v dokumente programu MS Word: Zobrazte si dokument v režime prehliadania. Prejdite kurzorom na graf a stlačte enter. Ak upravujete snímku v prezentácii programu MS Powerpoint, prejdite tabulátorom na graf a stlačte Enter alebo medzeru. Prezeranie grafu zatvoríte klávesom Escape.

Pri písaní na klávesnici na dotykovej obrazovke je odteraz potrebné dvakrát poklepať, aby ste napísali vybratý znak. Ak sa chcete vrátiť k predošlému stavu (v ktorom stačilo len prejsť prstom cez požadovaný znak a uvolniť prst), zmeňte nastavenie v dialógu Dotyková obrazovka. Dialóg nájdete v podmenu Možnosti NVDA.

Táto verzia prináša aj oprvy existujúcich chýb. Spomeniem napríklad:
- Fokus sa odteraz korektne vráti, ak sa prepínate z inej aplikácie do okna aplikácie Spotify.
- Ak používate Windows 10 Fall Creators Update, NVDA sa správne aktualizuje aj v prípade, že máte aktívnu funkciu riadený prístup k priečinkom.
- Zrýchlené načítavanie stránok v prehliadači Mozilla Ffirefox od verzie 58.
- V prehliadači Mozilla Firefox sa dajú čítať vyskakovacie okná, ktoré zobrazujú napríklad doplnky LastPass a bitwarden.
- NVDA viac nemrzne pri zmene fokusu, ak je otvorené okno s prehliadačom Firefox alebo Chrome a tento prehliadač zamrzol alebo nereaguje.
- V aplikáciách ako napríklad Windows Mail, NVDA odteraz oznamuje znaky zmazané klávesom backspace.

Celý zoznam noviniek nájdete po aktualizácii NVDA v menu pomocník.
26
Prístupné programy a hry / Re:Reaper
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 1. Březen 2018, 07:34:31 »
Ahojte,
Ak by ste sa chceli naucit s Reaperom pracovat, ale mate dojem, ze je okolotoho privela dokumentacie a neviete si v tom najst system, mozno vam pomozu kurzi od ciscovision.
Ja som ich pred rokom vyuzil v case, ked boli platene a nelutujem. Dnes ich uvolnili zdarma. Jedinou nevyhodou snad moze byt fakt, ze je to cele po anglicky, na druhej strane cely Reaper je v anglictine. je tam inak aj kurz goldwave.
http://wiki.cucat.org/index.php/Main/Audiogiveaway
27
Technické zaujímavosti / Ako si prepísať nahrávku cez google rozpoznávanie reči?
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 14. Únor 2018, 10:28:02 »
Dnes som totálnou náhodou objavil aplikáciu na rozpoznávanie reči cez google.

Služba sa volá auphonics a je dostupná na

https://auphonic.com/
Je určená hlavne pre novinárov v rozhlase, umožňuje zrovnať hlasitosti v rámci audionahrávky, akurát to s kolegami testujeme.
V útrobách je ale schovaná aj možnosť rozpoznať nahrávku cez google a ďalšie podobné aplikácie. Skúšal som len google, lebo predpokladám, že ostatné nemajú podporu pre naše jazyky.
Vo free verzii to môžete nakŕmiť´ hodinovým záznamom mesačne (za viac si google účtuje, neskúmal som, koľko).
Je to strojové rozpoznanie, takže výsledok nie je úplne uspokojivý, ale možno sa niekomu bude hodiť.
Ak to chcete rozbehať, musíte si najprv zriadiť účet na stránke auphonic. Musíte sa prihlásiť do google cloud service, Google vyžaduje mať funkčnú platobnú kartu. Ak ste kartu už použili v google play, máte o starosť menej.
V Google cloud services si treba vygenerovať api kľúč a tento potom poskytnúť službe auphonic.
pri uploadovaní súboru potom treba kliknúť na speech recognition. Výsledok bude vo formáte html.
je to celé v angličtine, ak by niekto fakt mal záujem, môžem skúsiť spísať podrobnejší návod, prípadne sa vieme dohodnúť aj tak, že mi nahrávku pošlete a nechám ju rozpoznať u seba. Ak tam nemáte nejaké citlivé údaje. Stále ale platí, že to nie je dokonalé, interpunkciu to napríklad triafa dosť chaoticky.
28
Technické zaujímavosti / Re:Dočkali sme sa Slovenskej syntézy od Google
« Poslední příspěvek od peter kdy 9. Leden 2018, 19:31:18 »
Toto je skvele. Cas od casu sa da narazit na chybu, ale je to pouzitelne. Inak, nasiel som tuto adresu, vraj sa na nu mozu reportovat chyby.
tts-feedback@google.com
Peter
29
Technické zaujímavosti / Dočkali sme sa Slovenskej syntézy od Google
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 9. Leden 2018, 07:59:46 »
Ahojte,
dnes mi v telefóne nabehla nová verzia Google TTS. Táto umožňuje stiahnutie balíka slovenského ženského hlasu. Hlas sa tak dá použiť aj offline, funguje teda aj bez pripojenia do internetu.
Ide o verziu google tts 3.14.9.
Po nainštalovaní aktualizácie je potrebné v nastaveniach prevodu textu na reč zvoliť google TTS, nastaviť jazyk Slovenčina a skontrolovať, či sa vyžaduje prevzatie hlasového balíka.
30
Prístupné programy a hry / Re:FreeCommander
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 2. Leden 2018, 17:31:40 »
vyriesene. je tam nastavena skratka, ze aktuálna cesta do príkazového riadka na skratku ctrl+medzera. Stacilo zmazat tuto skratku a oznacovanie uz funguje. To pre pripad, ze by niekto skusil aktualnu a novsie verzie a narazil na tento isty problem.
Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 10