Poslední příspěvky

Stran: 1 ... 8 9 [10]
91
Technická poradňa / Skúsenosti s aplikáciou one drive
« Poslední příspěvek od pohankova2 kdy 4. Březen 2017, 21:05:08 »
Zdravím všetkých,
Viem, zase som sa dlho neozvala. A opäť potrebujem radu. Verím a dúfam, že sa nájde niekto, kto mi bude aspoň nejako vedieť poradiť a že môj príspevok neostane bez odozvy. :-)
Máte niekto prosím Vás skúsenosti s prácou s čítačom obrazovky a aplikáciou one drive? Alebo viete o niekom, kto by mi s tým vedel poradiť? Viem, že istý pán Podolinský dopisuje do nášho blind revue, ale nemám na neho kontakt, ak by ste mysleli, že by to mohlo byť fajn, alebo že by s tým vedel pracovať, posunuli by ste mi na neho nejaký kontakt? Alebo možno sa mi ozve sám. :)
Táto aplikácia je súčasťou microsoft online 365, teda nejakého balíka, ktorý ponúka microsoft online. Viem, že čosi také existuje a dá sa to aj nainštalovať, ale ja by som skôr potrebovala vedieť ovládať webové ozhranie. Kvôli pár dokumentom mi je zbytočné si to nainštalovať. A možno na starší windows xp by to ani nefungovalo. Riešila som s niekým takto jeden dokument. Dokázala som si ten dokument stiahnuť. Ale nedokázala som sledovať priebežne, ťo zrn ťlobrk toní na tom dokumente. Dokument v tejt aplikácii, keď si napr. kliknete na odkaz sa otvorí v ms word online, len nvda mi akosi nič nechcelo čítať. A ak som aj našla čosi na zjednodušenie ovládania, po rozzkliknutí sa nič významné nestalo, ani žiadny pomocník, nič. :-) Takže ak by ste vedeli alebo mali s tým skúsenosti a vedeli o niekom, dajte mi prosím Vás vedieť. :-)
Ďakujem
92
Prístupné hry / Re:A Blind Legent - hra pre android
« Poslední příspěvek od peter kdy 2. Březen 2017, 22:00:09 »
Nadhera. Nevidiaci ritier. :-)) V jednej ruke mec, v druhej palica a pod ho do sveta. ;)))
93
Prístupné hry / A Blind Legent - hra pre android
« Poslední příspěvek od tkacik kdy 2. Březen 2017, 20:53:31 »
Zdravim vas,

ak by niekto mal zaujem zahrat si na svojom smartphone zaujimavu hru, z googleplay sa da stiahnut aplikacia A Blind Legend. Hra je v anglictine a francuzstine. Po uvodnom introduction, ktore sa da preskocit dvojklikom na obrazovku,  sa dostaneme do hlavneho menu, ktore sa ovlada nasledovne: svihanim prstom vlavo alebo vpravo sa pohybujeme po polozkach menu, vyber danej polozky urobime dvojklikom. Samotna hra je o nevidiacom rytierovi, ktoreho sprevadza jeho dcera Luis, ktora Vas pocas celej hry navadza, kam treba ist. V hre rytier hlada svoju manzelku, ktoru mu zajal zly kral. Hra sa odohrava vo viacerych prostrediach, je nahrana s realnymi hlasmi a zvukmi. V prvych leveloch sa zda, ze vsetko je pomerne easy a hra je, tak povediac, easy, ale casom pritvrdia a vsetko je narocnejsie a da sa s tym stravit niekolko peknych hodin. Teda neviem, kde a kedy to konci, ale ja som sa s tym uz zabavil dost dlho, ale vsetky levely som este nepresiel. Spociatku len chodime po priestore, hra uzivatela uci pohybovat sa. Nasledne pridu prve boje, kde treba reagovat podla zvuku (hra sa na sluchadla a je stereo). Svihnut treba mecom v smere protivnika. Neskor pridu zakernosti ako obrana proti velkym zvieratam, kde treba svihat dvoma prstami, padajuce kamene z hory, voci ktorym sa treba branit stitom (opat dvoma prstami), jazda na koni, kde treba pomerne rychlo reagovat a vyhybat sa stromom. Hra cloveka pekne navadza, co ma robit. Predpokladam, ze hra je online, pretoze jednotlive levely sa nacitavaju dlhsi cas a zerie to dost pamate telefonu, ale stoji to za to. Pri zacani hrania mate 5 zivotov, ktore ked sa minu, treba cakat asi pol hodinu na doplnenie dalsieho zivota, alebo si zivot dokupit online. Hra je ale free.
94
Prístupné programy a hry / Čo prinesie NVDA 2017.1?
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 13. Únor 2017, 13:31:11 »
začiatkom marca sa k vám dostane nová verzia NVDA 2017.1. Práve som odoslal preklad, takže aj táto bude kompletne v slovenskom jazyku. Z noviniek vyberám:

- V programe Microsoft Word  si môžete aktivovať oznamovanie typov a čísel sekcií. Toto povolíte začiarknutím možnosti "oznamovať strany" v nastaveniach čítania textu. Rovnako takto aktivujete aj oznamovanie textových stĺpcov.
- Vylepšená podpora pre prehliadač Microsoft Edge (Windows 10). Funguje vyhľadávanie, aj navigácia po tlačidlách.
- Ak kopírujete hárok v programe MS Excel, skopírujú sa aj informácie o hlavičkách pre riadky alebo stĺpce.
- Podpora pre čítanie a navigáciu v knihách v aplikácii Kindle pre PC od verzie 1.19. Toto zahŕňa možnosť pracovať s odkazmi, poznámkami pod čiarou, obrázkami, zvýrazneným textom a používateľskými poznámkami. Podrobnosti nájdete v kapitole Kindle pre PC v používateľskej príručke NVDA. (Priznávam, toto som v našich podmienkach netestoval a neviem, či sú tam aj knihy v slovenčine, v dohľadnej dobe sa ale na to chcem pozrieť).
- Ak v MS Excely stlačíte skratku na oznámenie pozície aktuálneho objektu (desktop: NVDA+numpadDelete, laptop: NVDA+delete), NVDA oznámi názov hárka a súradnice aktuálnej bunky.
- V dialógu, ktorý sa zobrazí pri ukončení NVDA, pribudla akcia "reštartovať a nastaviť najvyššiu úroveň záznamu". Zíde sa, ak chcete hlásiť chyby a poprosím vás, aby ste si to nastavili, odteraz to môžete spraviť rovno pri reštarte NVDA.
- V dialógu nastavenia Braillu sme pridali začiarkávacie pole "blikajúci kurzor". Toto určuje, či bude alebo nebude kurzor blikať. V minulosti sa blikanie kurzora vypínalo nastavením hodnoty nula v príslušnom editačnom poli. Takisto sa zmenila minimálna hodnota blikajúceho kurzora, dá sa nastaviť len na 200 milisekúnd a viac.
- Odstránili sme mrznutie, ktoré nastávalo, ak ste v režime prehliadania v dokumentoch MS Word prechádzali po odsekoch.
- Tabuľky, ktoré ste do Wordu  skopírovali  z MS Excelu, nie sú viac spracované ako tabuľky formujúce vzhľad a preto ich NVDA viac neignoruje.
- Ak sa pokúšate písať v chránenom režime do dokumentu v MS Excely, NVDA vás na to upozorní zvukom a nebude viac oznamovať znaky, ktoré v skutočnosti neboli do dokumentu napísané.
- Oznamovanie pretečeného alebo orezaného textu v tabuľkách v MS Excely je presnejšie.

Úplný zoznam zmien nájdete po nainštalovaní novej verzie v menu pomocník  novinky.

V súvislosti s novinkami okolo NVDA mám ešte dve veci:
- Vyšla nová verzia doplnku remote. Táto podporuje aj braillovské riadky, takže sa text zo vzdialeného počítača zobrazuje na riadku a niektoré operácie môžete priamo na vzdialenom počítači aj z braillovského riadka vykonať. Doplnok sťahujte na nvdaremote.com.

NV Access pravidelne informuje o svojich aktivitách v krátkych blogoch. Tie sú dostupné v angličtine na https://www.nvaccess.org/category/in-process/

95
Prístupné programy a hry / Hlasy pre NVDA ponúka Codefactory o 30 eur lacnejšie
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 11. Únor 2017, 09:23:24 »
Pozdravujem,
Nedávno som zistil, že Vocalizer hlasy pre NVDA sa dajú kúpiť aj cez Codefactory za 59 eur, čiže o 30 eur lacnejšie. Aj Codefactory deklaruje, že z každého nákupu prispieva na vývoj NVDA. Demo doplnku sa dá stiahnuť z ich stránky a funguje 7 dní. Oproti Doplnku od Tyflotecnia nevidím výrazné rozdieli. Odozva syntézy je rýchla. Žiaľ, Laura aj tu hovorí tie svoje nezmysli, takže v tomto smere sme sa vylepšenia nedočkali. V cene sú tri aktivácie, ktoré možno podľa ľubovôle používať na troch počítačoch, rovnako aj v prenosných verziách NVDA. Nákup sa dá spraviť cez Paypal alebo kreditnou kartou, toto som ale netestoval. Doplnok funguje trošku inak, ako sme zvyknutí pri konkurenčnom doplnku od Tyflotecnia. Hlasy sa inštalujú z dialógu Codefactory, ktorý sa dá vyvolať z hlavnej ponuky N   VDA. Tu si môžete stiahnuť príslušné hlasy a vybrať požadovanú kvalitu. V tomto istom okne sa dá doplnok aj kúpiť. Môžete tu aktivovať automatickú detekciu jazyka, alebo spravovať používateľské slovníky.

Codefactory má Vocalizer hlasy aj pre SAPI. Cena je $69.00. Princíp je ten istý, demo na 7 dní, hlasy sa sťahujú cez aplikáciu. V demo verzii zatiaľ chýba Laura, Codefactory mi ale na vyžiadanie poslalo testovací licenční kľúč. Po jeho zadaní sa laura v zozname objavila. Aj tu je odozva dobrá, zvládam s tým písať a editovať tento text. Pripomenul som Codefactory problémy so slovenskými slovníkmi v laure, vraj sa tým budú zaoberať, tak uvidíme.

odkazy:
Vocalizer pre NVDA (codefactory):
http://codefactoryglobal.com/app-store/voices-for-nvda/
vocalizer sapi verzia:
http://www.atguys.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=20&products_id=242
96
Prístupné programy a hry / mala poznamka k doplnku filtaquilla
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 10. Únor 2017, 07:52:43 »
Mam jednu poznamku k doplnku Filtaquilla: Ked si nastavite v moznostiach doplnku akcie, ktore chcete pouzivat, po ulozeni restartujte Thunderbird. az potom sa nove akcie pridaju do moznosti filtrovania. Nikde som sa toto nedocital a veru som uz uz zaplakal, ze to cele nefunguje.
97
Prístupné programy a hry / QTranslate: jednoduchý prístupný Google prekladač
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 13. Leden 2017, 08:21:20 »
   Ak ste boli zvyknutí používať v čítači obrazovky NVDA doplnok Instant translate a chýba vám jeho plnohodnotná náhrada, mali by ste skúsiť QTranslate. Program môžu používať aj tí, ktorí majú nainštalovaný iný čítač alebo zväčšovač obrazovky.
Stačí nám prenosná verzia, ktorú si stiahneme zo stránky https://quest-app.appspot.com/download
Prejdite na nadpis portable version a aktivujte odkaz download.
Balík si rozbalíme a následne spustíme súbor QTranslate.exe.


   Popis hlavného okna:

   - prvé editačné pole: sem píšeme text, ktorý chceme prekladať
   - druhé editačné pole: tu sa zobrazí preložený text
   - tlačidlo new: vymaže obsah prvého poľa (skratka ctrl+n)
- tlačidlo V: zobrazí jazykové kontextové menu
- prvý zoznamový rámik: určuje, z akého jazyka chceme prekladať
- druhý zoznamový rámik: určuje, do akého jazyka chceme prekladať
- medzi nimi je tlačidlo <>, ktoré jazyky otočí.
- Translate: preloží zadaný reťazec (skratka ctrl+enter)
- Play: prehrá výsledok syntézou reči Google v jazyku, do ktorého sme prekladali
- druhé tlačidlo play: prehrá text v jazyku, z ktorého prekladáme, takisto syntézou reči
- tlačidlo označené dvojbodkou: zobrazí pokročilé možnosti.

Použitie

   Najjednoduchšie použitie je také, že do prvého poľa napíšete text, ktorý chcete preložiť. Následne si nastavíte jazyky a aktivujete tlačidlo translate alebo stlačíte ctrl+enter. Výsledok sa ukáže v druhom editačnom poli.
   Môžeme si  nastaviť skratku, ktorá nám vždy preloží text v schránke:
- aktivujeme tlačidlo označené znakom dvojbodka
- Tu nájdeme položku options
- Prejdeme na položku hotkeys
- začiarkneme políčko enable hotkeys
- je tam jeden zoznam, ktorý obsahuje všakovaké skratky, medzi inými aj možnosť translate clipboard content, čiže preložiť obsah schránky.
   Nastavenie skratiek je trošku zvláštne. Normálne by to malo fungovať tak, že privoláme myšku na položku translate clipboard content a následne simulujeme kliknutie ľavým tlačidlom myši. Mne sa ale často stane, že sa takto aktivuje úplne iná položka. Ak sa to stane aj vám, prejdite na poslednú položku v tom zozname a skúste presunúť myš sem a následne urobte ľavý klik. Potom vložte skratku, napr ctrl+shift+C a potvrďte nastavenie tlačidlom OK.
   V okne options sú aj iné zaujímavé položky. Napríklad na karte services si môžete vypnúť a zapnúť služby, cez ktoré chcete prekladať. Okrem Google môžete použiť napríklad Bing alebo Yandex. Medzi službami sa potom v hlavnom okne prepínate skratkou ctrl+tab. Ktorá služba sa používa zistíte  po stlačení skratky insert+b. Upozorním ešte na záložku languages, kde je dobré si začiarknuť jazyky, s ktorými najčastejšie pracujete. Tak nebudete musieť prechádzať všetkými jazykmi, ktoré služba ponúka.


   Jzykové páry

   Najčastejšie potrebujeme zopár jazykov, medzi ktorými prekladáme, napríklad z angličtiny do slovenčiny a opačne. Takéto jazykové pári si môžeme nastaviť nasledovne: V hlavnom okne nájdeme tlačidlo označené ako V. Aktivujeme ho, čím sa dostaneme do kontextového menu. Tu aktivujeme tlačidlo Edit. Otvorilo sa nám nové okno. Predpokladajme, že chceme vytvoriť šablónu na preklad z angličtiny do slovenčiny a tieto jazyky sme si aj začiarkli v časti options > languages:
- V prvom zozname teraz vyberieme slovenčina
- Nasleduje nepopísané tlačidlo, ktoré si nevšímame
- Prejdeme rovno do druhého zoznamu a vyberieme jazyk Angličtina
- Následne sa ocitneme v prázdnom zozname, ktorý si teraz nevšímame.
- Aktivujeme tlačidlo add.
   Ak sa teraz vrátime do pred tým prázdneho zoznamu, je tam nová položka, slovak to english. rovnako si teraz vytvoríme opačný pár, teda na preklad z angličtiny do slovenčiny. V prvom zozname vyberieme angličtinu, v druhom slovenčinu, potvrdíme tlačidlom add a zatvoríme tlačidlom OK.
   Ak si teraz znovu v hlavnom okne stlačíme tlačidlo V, vidíme, že nám pribudli dve nové položky a dokonca aj so skratkami: V našom prípade prekladáme zo slovenčiny do angličtiny skratkou ctrl+shift+1 a naopak skratkou ctrl+shift+2.
   Program nám umožňuje prekladať viacerými spôsobmi. Môžeme preložiť obsah schránky, pričom sa použijú posledné nastavenia (všimnite si, že si môžete nastaviť aj automatickú detekciu jazyka). Alebo môžeme prekladať skratkami rovno z hlavného okna. Do prvého políčka napíšeme, čo chceme preložiť a podľa toho, či prekladáme z angličtiny alebo zo slovenčiny použijeme príslušnú skratku. Preklad sa automaticky objaví v druhom poli.

Záver

   Mne sa QTranslate osvedčil ako perfektný program na prácu so službou Google prekladač. Ak si neviete zvyknúť na webové rozhranie, určite vyskúšajte.
98
Prístupné programy a hry / NVDA 2016.4
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 11. Leden 2017, 16:33:05 »
Už zopár dní si môžete stiahnuť NVDA 2016.4. Čo ponúka? Začneme trojicou podľa mňa najzaujímavejších noviniek:
Prvé výrazné vylepšenie postrehnú používatelia braillovských riadkov. Tabuľka Liblouis bola aktualizovaná na verziu 3.0.0. Peter Vágner kompletne prerobil túto tabuľku, takže aktuálne sa drží štandardov braillovho písma.
Druhé vylepšenie poteší hlavne slabozrakých. Dialógy NVDA boli graficky upravené tak, aby dobre vyzerali. Okrem toho bola opravená interakcia myšou v niektorých oknách, takže NVDa by sa teraz malo dať nie len počúvať, ale vraj sa na to dá aj pozerať. Upozorňujem hlavne na úpravy v dialógu nastavenia čítania textu, pribudli tu skupiny, ktoré postrehnú aj nevidiaci používatelia. Okrem toho boli trošku upravené názvy začiarkávacích polí a klávesové skratky, takže ak tu niečo často meníte, radšej si to prebehnite.
Tretia funkcia je oznamovanie odsadenia pomocou zvuku. Nastavuje sa v nastaveniach čítania textu. Môžete si vybrať zo štyroch možností: Vypnuté: Medzery na začiatku riadka nebudú hlásené. Reč: ak sa zmení odsadenie riadka, budete počuť napríklad "12 medzera" alebo "4 tab". Pípať: Zmeny odsadenia sú oznamované pípaním. Tón sa zvyšuje pri každej medzere, pri každom tabulátore sa zvyšuje štvornásobne. Oznamovať a pípať: Oznamuje odsadenie riadka hlasom aj pípaním podľa pravidiel uvedených vyššie.
Z noviniek ešte vyberám:
- Skratky E, F, shift+E a shift+F v režime prehliadania teraz prechádzajú aj po editačných poliach iba na čítanie.
- Ak v dialógu rečové slovníky stlačíte enter, automaticky sa uložia zmeny a dialóg sa zatvorí.
- V programe MS Word je možné čítať hlavičku s číslom strany.
- V dokumentoch MS Word sú oznamované číslované zoznamy pri pohybe v bunkách tabuľky.
- Ak v dokumente MS Excel stlačíte enter alebo numerický enter, NVDA správne oznámi prechod do ďalšieho riadka.
Kompletný zoznam noviniek nájdete po aktualizácii NVDa v menu pomocník. NVDa môžete aktualizovať priamo z prostredia, alebo zo stránky nvaccess.org
99
Prístupné programy a hry / Re:Audacity
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 25. Listopad 2016, 11:34:13 »
Pozerám, že tu máme návod, ktorý je asi starší, ale hlavne obsahuje nefunkčné linky, odporúčam pozrieť toto http://jelenovipivonelej.info/index.php?page=audacity
100
Prístupné programy a hry / Re:Foobar2000
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 16. Listopad 2016, 09:42:30 »
Uz len posledna vec ak by to tu niekto do buducna hladal a skusal. v petovom skripte sa pouziva sendplay na simulaciu skratky ctrl+C. toto ale nefunguje ak je zapnute UAC: "Note: SendPlay may have no effect at all if UAC is enabled, even if the script is running as an administrator." takze radsej treba pouzit sendimput, to by malo fungovat.
Stran: 1 ... 8 9 [10]