Poslední příspěvky

Poslední příspěvky

Stran: 1 ... 8 9 [10]
91
Technická poradňa / Doplnky, ktoré v mirande používam a osvedčili sa mi
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 17. Září 2016, 14:06:38 »
V tomto texte sa budem venovať doplnkom, ktoré používam, pričom sa vyhnem protokolom, lebo tie predpokladám poznáte. Hovorím o Mirande NG, dostupnosť pre IN som nezisťoval, predpokladám, že väčšina ľudí už migrovala na NG

AutoShutdown:
- Ak často potrebujete vypnúť alebo uspať PC po alebo v nejakom čase, dá sa to urobiť po nainštalovaní tohto doplnku. V hlavnom menu pribudne položka Autoshutdown, kde môžete nastaviť všetko potrebné. Zaujímavá je aj možnosť, že počítač sa vypne ak dostane Miranda správu s konkrétnym kľúčovým slovom.

Message export:
Umožňuje exportovať históriu kontaktov do čistého textu. Po inštalácii v strome ponuky options pribudne nastavenie msg export, odkiaľ sa dá aj ten export uložiť. (Pozor, môže to celkom dlho trvať a na Win 10 sa Miranda tvári, že nereaguje, treba vydržať).

QuickSearch:
ak máte kopu kontaktov, môže sa zísť práve tento plugin. Po nainštalovaní v hlavnom menu pribudne ikonka quick search. Pred použitím odporúčam v options rozbaliť vetvu contacts, tam nájsť quick search. Je tam prvok označený ako list 2 v ktorom môžete nastaviť, čo sa má zobrazovať vo výsledkoch. Osobne si myslím, že veci ako gender, last seen, last event a podobne väčšinou netreba, takže začiarknite len položky 4, 5, 6,7 zhora. Ich popis sa dá čítať v NVDA len pomocou objektovej navigácie alebo plošného prezerania. K samotnému hľadaniu sa dostaneme cez hlavné menu, položka quick search. Do edit poľa napíšeme reťazec, napr "iva". Shift+tab prejdeme do zoznamu, kde vidíme všetky výsledky. Na požadovanom kontakte dáme enter.

RecentContacts:
Zobrazuje kontakt list, ale usporiada ho podľa posledných správ, teda na vrchu je kontakt, od ktorého ste naposledy dostali správu. Vytvorí ikonku v hlavnom menu s názvom recent contacts. Na túto položku sa dá nastaviť aj skratka, nastavuje sa v options > customize >hot keys. V options je aj vetva recent contacts, kde sa dá nastaviť, čo sa má pri kontaktoch zobrazovať.

XSoundNotify:
Môj zatiaľ posledný objav. Umožňuje nastaviť zvuk pre prichádzajúcu správu samostatne pre konkrétne kontakty. Teda každá osoba môže mať vlastný zvuk, ktorý sa ozve, ak vám pošle správu. Praktické použitie: Mám v mirande okrem Facebooku aj pracovný jabber server, do ktorého sú pripojení všetci zamestnanci našej firmy. Ak mi píše niekto z Facebooku, ozýva sa mi predvolený zvuk pre prichádzajúcu správu. Pre kontakty z jabber servera som nastavil iný zvuk, takže ich viem odlíšiť (nakoľko ak píše niekto na pracovnom jabberi, tak to asi bude dôležitejšie a mal by som tomu venovať pozornosť). Zvuky sa nastavujú buď vo vetve sounds > x sound notify. Je tam zoznam kontaktov. Tlačidlom choose vyberáme zvuk, tlačidlom test play si zvuk prehráme. Jednoduchšia cesta je priamo v kontextovom menu daného kontaktu zvoliť položku custom contact sound.

92
Prístupné programy a hry / ako nainštalovať webvisum do najnovšieho firefoxu
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 16. Září 2016, 16:03:13 »
Postup je jednoduchý. Namiesto oficiálneho webu Webvisum použijeme oficiálny web s doplnkami pre firefox: https://addons.mozilla.org/sk/firefox/addon/webvisum/ Klikneme na odkaz Pridať do programu Firefox a postupujeme podľa pokynov prehliadača.
93
Technická poradňa / Re:chyby v hlase vocalizer laura
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 12. Září 2016, 07:30:05 »
Nedavno som videl Iphone, na ktorom Laura uz menej komolila slova. Gate, Bundy a Lucia uz hovorila  spravne. Ale stale ostalo presanúť. Android verzie sa to netyka a myslim, ze verzie pre NVDA asi tiez nie, hoci teraz aktualne tu prave tuto lauru nemam.
94
Prístupné programy a hry / NVDA 2016.3
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 9. Září 2016, 09:30:21 »
V týchto dňoch vychádza nová verzia NVDA, označená 2016.3. Podrobný zoznam zmien nájdete po nainštalovaní novej verzie v menu pomocník. Na tomto mieste aspoň zopár zaujímavostí:

Opäť bola vylepšená podpora pre MS Office. Vo Worde je hlásené prečiarknuté a dvojito prečiarknuté písmo, takisto NVDA dokáže hlásiť riadkovanie. Funguje pohyb po tabuľkách a označovanie tabuliek skratkami (alt+home, alt+end, alt+page up, alt+page down alebo tieto skratky so shiftom). V tabuľkách MS Wordu vie NVDA prečítať názov tabuľky a v režime prehliadania si viete zobraziť aj dlhý popis, ak existuje. NVDA oznamuje pozíciu odsekov pri presúvaní (skratky wordu alt+shift+šípky hore-dole).
V Excely si v zozname prvkov môžete zobraziť aj formulárové polia. Po formulárových prvkoch sa dá v režime prehliadania skákať skratkami rýchlej navigácie f a shift+f.
Záujemcom odporúčam pozrieť dialóg nastavenia čítania textu, kde sa dá vypnúť oznamovanie komentárov, prípadne zapnúť oznamovanie riadkovania.

Zásadnou zmenou prešlo oznamovanie farieb. Rozpíšem sa o tom podrobnejšie – začína kratučký text s názvom 50 odtieňov sivej. Ak ste niekedy pracovali s nastavením farby písma napríklad vo  Worde, tak viete, že existujú nejaké základné farby (biela, zelená, červená, žltá, modrá…) Potom existujú odtiene  - svetlé, tmavé, prípadne bledé. Toto všetko sa dá kombinovať a vznikajú farby. Vo Worde sa môžete stretnúť s poetickými názvami farieb, napríklad nebeská modrá. NVDA ale odteraz na popis farieb používa skôr technickejšie názvy, konkrétne v tomto prípade vám povie jasno azúrová. Ak nastavíme farbu levanduľová, NVDA povie svetlomodropurpurová. Teda z popisu NVDA vieme, že ide o svetlý odtieň a kombináciu modrej a purpurovej. Slivkovú napríklad interpretuje ako bledoružovú. V konečnom dôsledku vám teda nebude sedieť to, čo nastavíte vo Worde s tým, ako to povie NVDA, na druhej strane teoreticky môžete mať aspoň lepšiu predstavu, z akých farieb sa výsledná farba skladá a či ide o tmavé alebo svetlé farby. Koniec odtieňov sivej.

Ak pri práci s textom používate skratky NVDA+F9-F10, trošku sa zmenilo ich fungovanie. Stále platí, že skratkou NVDA+F9 označíte začiatok textu. Ak na konci bloku textu stlačíte NVDA+F10, NVDA sa pokúsi označiť tento text, takže ho môžete vystrihnúť, prípadne vymazať. Ak viete, že ho chcete rovno kopírovať do schránky, musíte skratku NVDA+F10 stlačiť 2krát za sebou. V neštandardných editačných poliach sa môže stať, že sa označenie textu nepodarí a NVDA vás vyzve, aby ste použili dvojité stlačenie NVDA+F10 na kopírovanie textu do schránky.

ˇV skratke ďalšie zmeny a vylepšenia:
- Od výročnej aktualizácie systému Windows 10 je možné pdf dokumenty čítať aj v prehliadači Microsoft Edge. Používa sa režim prehliadania. Takisto vo Windows 10 funguje čítanie prihlasovacej obrazovky a zabezpečených obrazoviek, čítanie návrhov pri vyhľadávaní v ponuke štart a čítanie dlaždicových notifikácii. NVDA tiež dokáže prečítať obsah mailovej správy v predvolenej aplikácii Mail.
- V správcovi doplnkov môžete zakázať konkrétne doplnky. Ak teda viete, že nejaký doplnok robí šarapatu, môžete zakázať len ten a nemusíte NVDA spúšťať bez doplnkov.
- Ak v režime prehliadania pri hľadaní nastavíte rozlišovanie veľkých a malých písmen, zohľadní sa to aj pri použití tlačidiel hľadať ďalej a hľadať predošlé.
- Ak pri vkladaní výrazu do slovníka vložíte nesprávny regulárny výraz, NVDA na to upozorní. NVDA viac nezamrzne, ak   súbor so slovníkom  obsahuje nesprávne regulárne výrazy.

NVDA môžete aktualizovať z menu pomocník,prípadne novú verziu nájdete na stránke nvaccess.org v časti downloads.

95
Technická poradňa / Re:Ako vypnúť myš na notebooku
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 9. Září 2016, 09:28:45 »
Nuz ja som prave zistil s tymto dve veci.
1) Niekedy NVDA v rezime prehliadania pri pouziti tohto skriptu odmieta aktivovat tlacidka a odkazy. Zda sa, ze NVDA simuluje klikanie lavym tlacitkom mysky, ktore ja uspesne znicim, takze to bude treba vymysliet.
2) Rozmyslal som, ze by som priamo zakazoval konkretny kus hardware, ktory by pouzivatel zvoili. Ale ono to uz na novsich pocitacoch nie je sranda. Ked som si u seba zakazal lenovo pointing device, po restarte nesla nie len myska ani klavesnica (s cim som neratal) takze to bolo celkom vesele. Este, ze externa nabehla.
Cize samozrejme ak je moznost vypnut to vstavanou skratkou (u mna fn+F6) aleo v okne nastavenia mysky alebo poklepanim alebo hocijako normalne, je to urcite lepsie riesenie.
96
Technická poradňa / Re:Ako vypnúť myš na notebooku
« Poslední příspěvek od Marek kdy 17. Srpen 2016, 11:11:09 »
Videl som uz aj taky, kde to nefungovalo. Tazko povedat, ci to bolo starsim ovladacom alebo inym hardwarom.
97
Technická poradňa / Re:Ako vypnúť myš na notebooku
« Poslední příspěvek od peter kdy 17. Srpen 2016, 08:45:14 »
Este azda informacia, ze na notebookoch so synaptic touchpadom sa da touchpad vypnut resp zapnut tak, ze poklepete do laveho horneho rohu touchpadu. U mna to zatial fungovalo na kazdom notebooku ktory som mal. Neviem ale s istotou, ze to funguje naozaj na vsetkych touchpadoch synaptics, treba vyskusat.
98
Technická poradňa / Ako vypnúť myš na notebooku
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 16. Srpen 2016, 19:32:47 »
Možno to poznáte - píšete si na notebooku poznámky a zrazu zistíte, že píšete do úplne iného okna. Opäť ste si nechtiac presunuli myš na obrazovke. Mousekiller je malý program, ktorým môžete myš podľa potreby zapínať a vypínať.

Inštalácia:
Stiahnite si súbor mousekiller.zip z adresy
https://www.dropbox.com/sh/xvkpha3k8s2pnli/AABnM8Ws_e8N9Gb1JGtRVkuDa?dl=1
Po stiahnutí zip súbor rozbaľte na ľubovoľné miesto v počítači. V priečinku sú tri súbory, nás teraz zaujíma súbor mousekiler.exe

Po spustení programu mousekiller.exe sa automaticky myš vypne, čo je oznámené tromi klesajúcimi tónmi. Stav môžete vidieť aj na systémovej lište pri ikone mousekiller.
Ak potrebujete myš zapnúť, môžete to urobiť skratkou ctrl+win+m. Ozvú sa tri stúpajúce tóny a informácia sa opäť zobrazí aj na systémovej lište. Myš potom vypnete tou istou skratkou.
Pozor: ak vypnete myš, nebudú fungovať príkazy, ktoré emulujú myš vo vašom čítači obrazovky (napríklad JAWS kurzor). Ak chcete používať JAWS kurzor, musíte najprv zapnúť myš pomocou skratky ctrl+windows+m.
Skript môžete kedykoľvek ukončiť skratkou ctrl+windows+q alebo z kontextového menu programu mousekiller na systémovom panely. Ukončením skriptu sa myš automaticky zapne.
program môžete spúšťať hneď po štarte systému. Je potrebné ho nakopírovať do príslušného priečinka. Mal by fungovať tento postup (overil som na win 10, nie som si istý pri starších systémoch)
1) skopírujte si do schránky súbor mousekiller.exe
2) stlačte win+r a do okna spustiť napíšte "shell:startup" (bez úvodzoviek). Zadanie potvrďte klávesom enter.
3) mali by ste sa ocitnúť v priečinku pospustení. Sem prilepte súbor zo schránky.

program na testovanýh počítačoch funguje a nerobí neplechu. Záujemcovia si môžu pozrieť zdrojový kód v súbore mousekiller.ahk. V subore citaj.txt je len tento text.

99
Prístupné programy a hry / Re:Foobar2000
« Poslední příspěvek od Marek kdy 24. Červenec 2016, 20:27:00 »
Po trosku dlhsom poste kratka odpoved: nie, nepojde to. :)
100
Prístupné programy a hry / chcem na pretacanie pouzivat sipky. Pojde to?
« Poslední příspěvek od ondrej_rosik kdy 24. Červenec 2016, 19:40:14 »
Ahojte,
Prave som tu riesil celkom delikatny problem s Foobarom. Jeden kamarat za mnou prisiel s tym, ze mu nefunguje pohyb po panely ponuk sipkami. Tak som samozrejme pohrabal nastavenia, vsetko mozne pozapinal povypinal, zavolal vidiacu osobu... az som nakoniec zistil, ze cely problem je v sipkach. Totiz on si nastavil sipky na pohyb po audio, teda pretacanie dopredu, dozadu. Cize mu funguje aj po stlaceni altu namiesto pohybu po polozkach v menu. Mne sa toto nestalo, lebo ja pouzivam na pretacanie sipky so shiftom. Cize otazka: Daju sa na pretacanie vo foobare nastavit sipky, ale tak, aby fungovali len v playlist view a nepretacali aj pri prezerani menu?
Stran: 1 ... 8 9 [10]