Ahojte,
Nedavno som objavil bezplatnu a hlavne otvorenu alternativu k projektu hamachi. Kto hamachi pouzivate, pozrite si n2n.
N2n je otvoreny (pouziva zname a otvorene sifrovacie a komunikacne protokoly) a decentralizovany (narozdiel od hamachi nieje zavisly na servery spravovanom jednou konkretnou firmou) nastroj na vytvaranie virtualnych privatnych sieti VPN. Inak povedane, umoznuje prepojit vzdialene pocitace tak ako by boli prepojene lokalnou sietou pri com prepojovaci "kanal" je sifrovany a teda bezpecny. Na takej virtualnej sieti ktoru si "stvorite" sa potom daju hrat hry, zdielat subory a sluzby beziace na vzdialenych pocitacoch a pod. n2n mozno prevadzkovat na viacerych operacnych systemoch vratane windowsu. Bezi aj na linuxe tak ze ani prepojenie pocitacov s linuxom s pocitacmi s windowsom nieje ziaden problem. Vyhodou v porovnani s inymi projektami na vytvaranie vpn (napriklad openvpn) je jednoduchost. Dalsie "recnenie" uz prenecham inym strankam:
- n2ngui je instalacny balicek ktory obsahuje n2n a jednoduche klikacie rozhranie ktore si od vas vypyta potrebne udaje (nazov siete ktoru vyrabate, vasu ip adresu a heslo) a po zadani sa o vsetko postara. Najdete ho na nasledujucej stranke. Zacitajte sa do popisu na tej stranke, ozrejmi vam ako n2n funguje.
http://www.vpnhosting.cz/index.php/N2n-na-VPNHosting.cz.html - Pre tych co by radi nahliadnut trochu viac do technickej realizacie n2n (napriklad taky nat traversing je kuzelny trik) odporucam clanok o n2n na ceskom roote. V clanku sa dozviete aj o tom ako n2n rozbehat na linuxovom pocitaci a ako si rozbehat vlastny n2n server (je to velmi jednoduche). Clanok obsahuje aj suhrn vyhod a nevyhod:
http://www.root.cz/clanky/otevrena-alternativa-k-hamachi-se-jmenuje-n2n/- No a konecne stranka autorov. Obsahuje program, zdrojove kody a napriklad aj command line nastroje pre windows ktore poskytnu pokrocilejsim pouzivatelom nad n2n sietami lepsiu kontrolu. Napriklad moznost pripojit pocitac do viacerych sieti naraz a pod. Stranka tak isto obsahuje informacie o bezpecnostnych nedostatkoch ktore v sucasnosti n2n ma (ano, nejake existuju).
http://www.ntop.org/products/n2n/- no a na zaver uz len linka na clanok ktory detailne prezentuje pouzite algoritmy, toto je citanie pre citatela zorientovaneho v sifrovacich algoritmoch, pocitacovich sietach, ...
http://luca.ntop.org/n2n.pdf