Autor Téma: Optimalizacia stranok pre slabozrakych uzivatelov  (Přečteno 9610 krát)

viktorcech

• Newbie
  • *
  • html koder, azet.sk
    • Zobrazit profil
    • viktor čech, html koder
Optimalizacia stranok pre slabozrakych uzivatelov
« kdy: 14. Září 2010, 08:36:48 »
Dobry den,
pracujem ako html koder v jednej IT firme a medzi moje zaluby patri robit tieto stranky co najpristupnejsie a najpouzivateljsie pre uzivatelov. Neviem, ci som tuto temu vytvoril v spravnej sekcii..
Chcel by som viac nazriet do toho, ako sa slabozraky pohybuju po internetovych strankach, co im robi problem alebo naopak, co ich tesi..

-ake farby slabozrakych vyhovuju? ktore nevyhovuju, zle sa citaju? co farebne kombinacie?
-pouzivate citacky? ako pracuju s napriklad s nadpismi www stranok, s textom, s formularmi?
-vypinate si obrazky, css, prezerate si na stranke len cisty text?
-myslite si, ze by stranky mali byt nejak zvlast upravovane pre slabozrakych?
-ako pracujete so zvacsovanim pisma, vyuzivate ho? a co font pisma? existuje nejaky, ktory doslova nevyhovuje?
-a konkretne: uvedte nejaku www stranku, ktora sa vam cita lahko a naopak, nejaku stranku, ktora je pre slabozrakych nepristupna..

dakujem

Marek

• Administrator
  • Newbie
    • Zobrazit profil
Re: Optimalizacia stranok pre slabozrakych uzivatelov
« Odpověď #1 kdy: 15. Září 2010, 16:21:06 »
Tema bola presunuta sem, zdalo sa mi to byt vhodnejsie miesto...
Marek Macko
administrátor fóra

Marek

• Administrator
  • Newbie
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 15. Září 2010, 16:27:14 »
Zdravim. Nemozem hovorit za slabozrakych pouzivatelov, pretoze sam sa spolieham len na citac obrazovky. Cenne rady ohladom pristupnosti nie len pre slabozrakych vsak mozno najst na stranke:
http://cezap.sk/informacie/tvorba-pristupnych-elektronickych-dokumentov/
Dokument obsahuje aj odkazy na dalsie zdroje, ktore pri tomto mozu pomoct.

Snad sa vyjadria aj samotni slabozraki, co im najviac vyhovuje.
Marek Macko
administrátor fóra

viktorcech

• Newbie
  • *
  • html koder, azet.sk
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 16. Září 2010, 13:23:51 »
dufam, ze sa vyjadria aj konkretni ludia

viktorcech

• Newbie
  • *
  • html koder, azet.sk
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 23. Září 2010, 13:36:59 »
vdaka admin, tuto temu nikto nenajde, kedze je schovana..

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
« Odpověď #5 kdy: 23. Září 2010, 13:55:39 »
nie je schovana, ved to patri pod webdizajn. skor bude asi problm v tom, ze ludom sa az tak nechce pisat, alebo neviem... tiez nie som slabozraky, takze tazko sa vyjadrim k nejakym farbam, kontrastom a podobne.

pietro4044

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 23. Září 2010, 15:18:48 »
Súhlasím s Ondrejom, tiež používam "len" čítač obrazovky, takže ťažko sa vyjadriť, možno by ste mohli dať aj nejaký podnet na konferenciu Fanda, tam som si všimol aj používateľov so "zväčšovačmi" a sú dosť komunikatívní.

Marek

• Administrator
  • Newbie
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 23. Září 2010, 18:48:41 »
Poslednykrat k presunu temy: Nemoze byt vsetko na uvodnej stranke a vzhladom na reakcie, vyzera, ze ludia su schopni tuto temu najst. To, ze je tu vacsina pouzivatelov, ktori pracuju s citacom obrazovky, je dalsia vec. Takze tak... Dalsie prispevky tykajuce sa presunu budu zmazane.
Marek Macko
administrátor fóra

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 23. Září 2010, 20:50:13 »
So slabozrakym pouzivatelom ktory nemusi pouzivat citac obrazovky je pomerne malo problemov. Vela informacii najdete v prislusnych metodikach, skuste napriklad blindfriendly.sk alebo aj blindfriendly.cz. Tak isto to nemam z "prvej ruky" (pouzivam len citac obrazovky), ale viem, ze pre slabozrakych je vo vseobecnosti praca s kompom menej problematicka ako pre nevidiacich. Na testovanie kontrastu su pomerne exaktne metody (existuju rozne softy - contrast analyzery -) ktorych je dobre sa drzat pri vytvarani farebne dobrych stranok. Okrem toho si treba dat pozor na moznost nastavovania velkosti pisma a pod. i ked vacsinou opat pouzivaju nejake zvacsovacie softy ktore im riesia mnoho problemov. V zasade sa dokazu vysporiadat s ako kolvek divoko urobenymi strankami pretoze si mozu zakazat zobrazovanie stranok vo farbach nadiktovanych vyvojarom a pouziju sa im systemove farby ale ak mate na strankach informacie v obrazkoch tak tam je dobre davat pozor aj na kontrast aj na velkost pisma pretoze obrazky vam ziadny browser so zoomom rozumne neprekresli. Ako som napisal, mrknite si metodiky a podla nich urobite stranky tak aby boli prijatelne pre co najvacsie mnozstvo ludi. Spatna vazba od slabozrakych ma jednu dost velku nevyhodu a to tu ze ich vizus je rozny a teda by sa skoro dalo povedat (jasne, trochu prehanam) ze kazdemu vyhovuje nieco ine, tak ze kazdy si nastavi browser, zvacsovaci soft, farby v systeme,... ako potrebuje. Ovela lahsie budete z ludi dostavat rozumne odpovede na otazky ak pridete s konkretnou strankou. Ukazte im svoje dielo a pytajte sa ich na to ako sa im s nim pracuje, co by na nom zlepsili, kladiete prilis vseobecnu otazku na ktoru nieje lahke odpovedat. Odpovede na vsetky "podotazky" ktore su zahrnute vo vasej prvej sprave v tejto teme, dostanete v metodikach.
Peter Lecký, Stopka n.o.

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
« Odpověď #9 kdy: 28. Září 2010, 17:11:47 »
Pekný deň,
Spomínala sa tu konferencia Fanda, ak ste ju náhodou nenašli, tak je na adrese
www.tereza.fjfi.cvut.cz/elektronicka-konference/
ale aj tu platí to, čo napísal Peťo - pýtajte sa na konkrétnu stránku, takto všeobecne sa ťažko vyjadruje.

grubko

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
Re:Optimalizacia stranok pre slabozrakych uzivatelov
« Odpověď #10 kdy: 2. Únor 2015, 21:42:10 »
Dobry den;

robim "web_design" a snazim sa upravovat moje HTML stranky - aby boli co najpristupnejsie.
Na skoleni venovanemu tejto teme som sa dozvedel o existencii elementu <nav></nav>; asi je to novinka v HTML5 (neviem...), a podla dokumentacie niektore prehliadace 'User agents, such as screen readers targeting disabled users, can use this element to determine whether to omit the initial rendering of this content.' - moc tomuto nerozumiem=tak sa chcem opytat: po vlozeni ponuky / menu medzi tieto elementy je naozaj vynechane citanie ponuky v citacke? Je toto ziaduce od nevidiacich navstevnikov web stranky(ved bez navigacie clovek nevie - kam kliknut...  :( )? Ako sa to ma robit - aby nevidiacim nebolo menu zakazdym zdlhavo cele precitavane?
Alebo tento element <nav> je iba pre formalne oznacenie sekcie pre navigaciu?

Dakujem; Rudo Gruber (grubko@gmail.com)

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
« Odpověď #11 kdy: 3. Únor 2015, 15:42:59 »
snad sa casom vyjadri aj niekto, kto sa v tom viac vyzna. Ja som si to skusil na webe W3 school a ide o to, ze citac obrazovky podla tohto vie povedat, ze ide o navigaciu. Takze odkazy mi ukazuje, ale aj hlasi, ze je to navigacia a ak ju teda spravne oznacite, budem ju vediet rychlo preskocit v pripade, ze ju prave nepotrebujem.

Marek

• Administrator
  • Newbie
    • Zobrazit profil
« Odpověď #12 kdy: 3. Únor 2015, 18:03:51 »
Preposielam reakciu, ktora prisla na mail.

Citace
Dakujem; uz mi je to jasnejsie - ak uzivatel takto dokaze preskocit menu = tak je to pre neho uzitocne

rg.
Marek Macko
administrátor fóra