K príspevku o Mozile by som chcel dať do pozornosti pre ZP doplnok
WebVisum.
WebVisum je doplnok pre prehliadač Mozilla Firefox, ktorý rozširuje možnosti zrakovo postihnutých používateľov v práci s internetovými stránkami. Doplnok je dostupný vo viacerých jazykových mutáciach vrátane slovenčiny.
Čo všetko tento doplnok ponúka:
- dopĺňanie stránok poznámkami a rozšíreniami
- automatické rozpoznávanie znakov v obrázkových kódoch CAPTCHA, ktoré umožnia prihlasovanie na webové stránky, písanie do blogov a webových fór, bez nutnosti pomoci vidiacej osoby
- funkcia pre ľahšiu navigáciu na stránkach
- mnohé doplnenia stránok, ktoré uľahčí užívateľom odčítača obrazovky prácu
- zrakovo postihnutí užívatelia určite ocenia možnosť nastavenia vysokého kontrastu, zvýraznenie odkazov a miesta zamerania kurzora
Doplnok je vhodné prevádzkovať s Firefoxom verzia 3 - staršie verzie mali s prístupnosťou menšie či väčšie problémy.
Aby ste mohli doplnok používať, musíte si na stránkach
http://www.webvisum.com zriadiť účet. Bez neho nebude doplnok fungovať.
Keďže sa objavili pokusy o zneužitie tejto služby, pristúpili tvorcovia WebVisa pri zakladaní nových účtov len na základe pozvánok. Pozvanie na zriadenie účtu vám môže poslať ktokoľvek, kto už je na serveri registrovaný, záujemcovia ho musia len kontaktovať.
Po zriadení účtu si môžete z
http://www.webvisum.com/en/main/download nainštalovať doplnok do svojho prehliadača Mozila.
Doplnok nainštalujete po odkliknutí odkazu "install the WebVisum extension". Po odkliknutí na odkaz sa väčšine z vás zobrazí upozornenie, že Firefox zabránil inštalácii doplnku. Na toto upozornenie sa dostanete najlepšie virtuálnym kurzorom alebo naň môžete prísť tabulátorom z adresného riadku alebo vyhľadávacieho poľa Firefoxu. Na upozornení je tlačidlo "Povoliť", ktoré musíte odkliknúť. Až potom sa objaví inštalačný dialóg, kde odkliknete tlačidlo "Inštalovať".
Doplnok sa nainštaluje. V okne Správca doplnkov sa objaví tlačidlo "Reštartovať Firefox", na ktoré prídete a stlačíte tlačidlo Enter, aby sa doplnok riadne nainštaloval. Dostanete sa naň tabulátorom.
Po reštarte vás Firefox vyzve na zadanie používateľského mena a hesla.
Napíšte ho teda. Pod heslom je začiarkávacie políčko "Remember my details and login on startup automatically" alebo zapamätaj si moje detaily a prihlás ma automaticky pri štarte. Ak chcete služby WebVisum naozaj využívať, mali by ste toto políčko nechať začiarknuté. Po odkliknutí tlačidla "OK" sa dialóg zatvorí a Firefox vám oznámi "You are logged in to WebVisum" čiže ste prihlásený. Túto frázu budete počuť pri každom štarte Firefoxu.
Po inštalácii V ponuke Nástroje sa po inštalácii objaví podponuka WebVisum. Pozrieme sa na to, čo v nej je:
- Preferences - nastavenia.
- Help - pomoc
Podponuka Page Enhancements - rozšírenie stránok: - Enabled - povolené
- Underline Links – podčiarkovať odkazy
- Highlight Labels - zvýrazniť názvy
- Hide Images - skryť obrázky
- Hide Flash Content - skryť flashový obsah
- Highlight Focus - zvýrazniť fokus alebo zameranie
- Disable Site Background Sound - zakázať zvuk na pozadí stránky
- High Contrast Profile - profil Vysoký kontrast
- Fix Dynamic Select - opraviť dynamický výber.
Podponuka Sound Alerts - zvukové upozornenia: - Mute All - umlčať všetko
- Mute Click - umlčať klik
- Mute Errors - umlčať chyby
Podponuka Tools - nástroje: - Show Unmodified Page - ukázať nezmenenú stránku. Tento príkaz použijete vtedy, keď sa vám na stránke nejaký názov nezdá a chcete si prezrieť stránku takú, aká naozaj je.
- Page Info - informácie o stránke
- Block This Domain - blokovať túto doménu. Tento príkaz použite v prípade, že na doméne je nebezpečný obsah alebo je pre naše odčítače totálne neprístupná. Používajte ten príkaz s rozvahou.
- Disable Page Autorefresh - zákaz automatického obnovovania obsahu stránky. Vynikajúca vec najmä pre stránky, ktoré sa často obnovujú. Typickými príkladmi sú rôzne webové fóra alebo trebars online spravodajstvo zo športových zápasov.
Logout - odhlásenie
Kontextová ponuka sa rozrástla o niekoľko položiek: - Name link (pomenovať odkaz). Toto vám umožní pomenovať zle popísané odkazy na akejkoľvek stránke. Akonáhle odkaz pomenujete a nabudúce navštívite tú istú stránku, prečíta vám Odčítač obrazovky napríklad namiesto mena obrázku správny názov odkazu. Môžete taktiež pomenovať posledný odkaz, ktorý ste prepustili (Label Last Link)
- Label Page (pomenovať stranu). Niektoré weby majú všetky stránky pomenované rovnako alebo stránky nemajú vôbec žiadne názvy (atribút title v hlavičke stránky chýba). Keď sa na takú zaujímavú stránku dostanete, môžete ju pomenovať. Pri jej najbližšej návšteve už Odčítač obrazovky prečíta vami zapísané meno.
- Solve CAPTCHA (rozpoznať kód CAPTCHA). Keď je na stránke vyššie uvedený kód, odošle sa obrázok k rozpoznaniu na server. Počas asi tridsiatich sekúnd je kód rozpoznaný, výsledok je vám oznámený a rozpoznaný text vloží doplnok do schránky, takže ho hneď môžete vložiť do príslušného editačného políčka.
- Label Image (pomenovať obrázok). Ak sú na jednom serveri odkazy reprezentované obrázkami, môžete si tie obrázky pomenovať. Samozrejme môžete pomenovať aj iné obrázky, ktoré pomenované nie sú.
- Resolve Image (OCR) - WebVisum sa pokúsi rozpoznať text z obrázka. Toto je prípad pre obrázky, v ktorých sú nejaké texty. Na niektorých weboch sa nemôžete orientovať práve kvôli takýmto obrázkom - tie navyše nemávajú popisok. WebVisum sa pokúsi z obrázkov vytiahnuť text.
- Pomenovať môžete akýkoľvek objekt (Label Object). To pomenovanie odkazov, zmenu názvov stránok, pomenovanie súborov a iných objektov iste využijete dosť často.
Poznámka: keď budete vytvárať názvy odkazov, obrázkov a ďalších prvkov stránky, majte na pamäti, že tie mená nevytvárate len sami pre seba, ale že budú zdieľané celou komunitou. Takže sa vyvarujte Pejoratívných pomenovaní. Nie je ani vhodné na cudzojazyčných stránkach dopĺňať slovenské názvy. K pomenovaniu vždy pristupujte seriózne.
Klávesové skratkyVšetky akcie je možné vyvolať pomocou klávesových skratiek, tie však môžu kolidovať so skratkami vášho odčítača obrazovky. Do nastavenia sa dostanete cez ponuku Nástroje, podponuka WebVisum a hneď prvý príkaz v nej je Preferences - voľby. Z karty "General" prejdite šípkou vpravo na kartu "Key Bindings". Na tej karte je vľavo rozbaľovací zoznam akcií ukážky a vedľa neho je pole s klávesovou skratkou. Vpravo je tlačidlo "Capture Now" alebo zachytiť teraz. Akonáhle odkliknete tlačidlo, stlačte klávesovú skratku, ktorá má byť použitá pre akciu vybranú v rozbaľovacom zozname. Skratka sa hneď zapíše do poľa vľavo od tlačidla. Pri nastavovaní skratiek si dávajte pozor, aby ste napríklad nestlačili skratku, ktorú máte nastavenú na nejakú činnosť, ktorú nemôžete odvolať - napríklad vypnutie počítača. Takisto by ste mali dbať na to, aby novo stlačená skratka nekolidovala s niektorou inou skratkou vášho odčítača obrazovky alebo so skratkou používanou Firefoxom. Akonáhle skratky nastavíte, stlačte tlačidlo zavrieť. Od tejto chvíle môžete skratky začať používať. Keby sa vám niečo nepodarilo, môžete kedykoľvek ísť do nastavenia ukážky a skratky vrátiť do pôvodnej podoby - na to slúži tlačidlo "Defaults".
ZáverRozšírenie WebVisum je jedným slovom vynikajúce. Aj keby neponúklo nič viac ako rozpoznanie kódov CAPTCHA, bolo by výborné. Zrakovo postihnutí určite ocenia funkciu Vysoký kontrast na stránke a zvýraznenie fokusu a odkazov. WebVisum rozhodne stojí za trošku námahy spojenú s registráciou a inštaláciou.