Autor Téma: jaws12  (Přečteno 3253 krát)

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
jaws12
« kdy: 28. Říjen 2010, 10:54:40 »
Ahojte,
Na webe freedom scientific je uz asi tyzden stabilna verzia jawsu 12. Slubil som (nasim studentom v mailinglistoch) info o novinkach tak ze tuhla strucny prehlad tych najzaujimavejsich:

- jaws braille-in: moznost ovladat pocitac z braillovskej klavesnice alebo braillovskeho riadka (ak ma sesticu tlacidiel na pisanie). Z klavesnice je mozne simulovat aj kombinacie typu ctrl+alt+insert+sipka dolu a podobne, maju to celkom premakane. Moze byt uzitocne pre tych pouzivatelov pre ktorych je tazke naucit sa pracovat so standardnou klavesnicou. Anglicky text mozno pisat aj anglickym skratkopisom. Viac info o tom ako to cele funguje je tu:
http://www.freedomscientific.com/downloads/jaws/JAWS-braille-keystrokes.asp

- settings center: Konfiguracny spravca z predchadzajucich verzii jawsu bol nahradeny nastrojom na pracu s nastaveniami. po spusteni settings center vidite vsetky nastavenia v peknom strome ktoreho "konare :))" rozdeluju nastavenia do prehladnych skupin. v strome mozete jednoducho vyhladavat prostrednictvom editacneho policka do ktoreho napisete slovo a strom sa zmeni na zoznam ktory obsahuje vsetky nastavenia ktore obsahuju zadane slovo. Napriklad do policka napisete "numbers" a v zozname budu vsetky polozky ktore nejako suvisia so spracovanim cisel.

- Virtual ribbon menu: potesi kazdeho kto nerad bojuje s modernou ponukou pouzivanou napriklad v office 2007. Po aktivovani virtualneho ribbon menu jaws zabezpeci, ze po stlaceni altu pouzivatel pracuje s niecim co sa velmi podoba na povodnu ponuku na ktoru sme boli zvyknuti v starsich verziach office a ostatnych programov.

- docasna zalozka vo worde: Ak pouzivate docasnu zalozku v internetovom prehliadaci (firefox aj explorerr) tak vedzte, ze s jawsom 12 to uz je mozne aj vo worde. Stlacenim jednej skratky si zapamatate aktualnu poziciu kurzora a mozete sa vydat tulat po dokumente. Po tom ako najdete co ste hladali sa mozete stlacenim inej skratky vratit na povodne miesto z ktoreho ste "tulacky" zacali.

- Text analyzer: Je funkcia ktora pomaha hladat zvlastnosti v dokumente. Napriklad pisete text a zabudenete uzavriet zatvorku, napisete medzeru pred ciarku, omylom nastavite bold na jeden znak, zabudnete na velke pismeno na zaciatku vety,... Taketo chyby v dokumente dokaze hladat tento nastroj. Je nastavovatelny (mozete si povedat na ktore veci sa ma zameriavat) a funguje celkom spolahlivo. Pri troche fantazie (a pohrati sa s nastaveniami) sa da napriklad perfektne pouzit aj na rychle vyhladavanie vyznaceneho v texte. Napriklad ak niekto v texte vyznaci chyby / zmenene veci tak ze nastavi farbu pisma na cervene, dokazete sa pomocou text analyzera po takychto vyznaceniach relativne dobre pohybovat (skim reading je na toto samozrejme vhodnejsia funkcia, je vsak podstatne zlozitejsia na nastavenie). Analyzer funguje v lubovolnom editacnom poli (tak ze nie len vo worde).

- say all scheme: Jaws umoznuje nastavit si specialnu zvukovu schemu ktora sa pouzije pri plynulom citani. Je to uzitocne napriklad pri plynulom citani na strankach. Mozete napriklad pouzit schemu, ktora potlaca vsetky informacie o odkazoch, zoznamoch,... Tak ze text odkazu bude precitany ako obycajny text, bez slova "odkaz" a podobne. Samozrejme si mozete vyrabat aj vlastne schemy.

- citanie tabuliek na internete: Jaws sa v sucasnosti sprava podla standardov. Teda hlavickove bunky su hlavickove len ak su spravne urobene (oznacene pomocou znaciek th). Vdaka tejto uprave jaws cita lepsie mnohe zle urobene tabulky. V niektorych pripadoch moze byt bvhodnejsi starsi pristup (ten povazoval prvy riadok a stlpec tabulky za hlavickove aj v pripade ze v tabulke neboli definovane ziadne hlavicky) a mozno ho aktivovat v nastaveniach vyrecnosti jawsu.

- Zamikanie klavesnice: moznost uzamknut klavesnicu pocitaca tak, ze funguju len klavesy jawsu na citanie stavoveho riadku, pracu s jaws kurzorom,... Snaha zabranit nestastnemu stlaceniu klavesu v case ked to nieje velmi dobre (napriklad nestastne tuknutie do medzernika pocas kopirovania suborov - dojde k aktivacii tlacidla zrusit).
Peter Lecký, Stopka n.o.

pietro4044

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
Re: jaws12
« Odpověď #1 kdy: 28. Říjen 2010, 21:55:15 »
Mňa by zaujímalo, kedy sa plánuje slovenská lokalizácia dvanástky a či dokáže táto verzia detekovať 64B syntetizér.

Marek

• Administrator
  • Newbie
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 29. Říjen 2010, 08:27:38 »
Pytal som sa na to, a ze vraj tak do roka... :) Takze dovtedy uz mozno bude aj 13.
Pokial ide o x64 hlasy, s tym zatial skusenosti nemam, ale mame tu nejake notebooky so 64 bitovymi Win, tak sa mozem na to pozriet.
Marek Macko
administrátor fóra

pietro4044

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 29. Říjen 2010, 11:37:06 »
Pokiaľ ja viem, tak J11 64B verzia nedokáže rozoznať 64 B hlasy, preto aj pri 64B os je nutné nainštalovať 32 B hlas, vraj to funguje, preto som sa pýtal, ako je to s J12.
Peter