Autor Téma: NVDA  (Přečteno 115376 krát)

peter

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 345
    • Zobrazit profil
NVDA 2011.3
« Odpověď #15 kdy: 28. Listopad 2011, 15:31:25 »
Ahojte,
Koncom minuleho tyzdna vysla nova verzia volne siritelneho citaca obrazovky NVDA. V tomto texte strucne zhrniem novinky a nakonci najdete aj linku na experimentalny ocr plugin do nvda.
Takze po poriadku:
- Nvda dokaze automaticky menit jazyk pri citani viacjazycneho dokumentu za predpokladu, ze dokument obsahuje korektne zadefinovane jazyky. Da sa to v pdf, doc, ale napriklad aj na webe. Nastavenie najdete v nastaveniach hlasu.
- Podporovane su java aplikacie na 64 bitovej platforme (je potrebne nainstalovat si java access bridge)
- V mozila aplikaciach je mozne zistovat informacie o formatovani,
- V prehliadaci adobe reader su korektne hlasene pocty stlpcov a riadkov v tabulkach
- podporovane su microsoft speech platform syntetizery
- Funguje oznamovanie cisel stran a riadkov v lotus symphony
- Moznost nastavit upravu vysky hlasu v percentach pri citani velkych pismen (nastavenie hlasu), policko na nastavenie percent nahradza zaciarkavacie policko  ktore bolo v starsich verziach. Ak chcete zmenu vysky vypnut, nastavte hodnotu na 0%
- V bunkach excelu je sucastou informacie o formatovani (nvda+f) aj informacia o farbe pisma a pozadia
- Pridana bola aj zakladna podpora pre design science math player. Teda v pripade ze si math player nainstalujete, mozete si v internet explorery citat mathml dokumenty s kompletnou matematikou
- NVDA sa automaticky restartuje ak dojde k jeho kontrolovanemu padu
- citanie obsahu aktualneho okna funguje spravne (inteligencia na filtrovanie nepodstatnych ovladacich prvkov) a mozno ho zastavit (v predchadzajucej verzii to bolo nie vzdy rychlo mozne)
- Moznost zapnut alebo vypnut automaticke citanie stranky po jej nacitani
- citanie stavoveho riadku casto funguje aj v aplikaciach, kde sa stavovy riadok nepodari identifikovat. V takychto aplikaciach nvda cita po stlaceni skratky nvda+end spodny riadok okna aktivnej aplikacie
- Pri plynulom citani v oknach prehliadaca robi NVDA kratke pauzi po nadpisoch a inych blokoch, aby text nadpisu intonacne netvoril "dlhu vetu" s prvou vetou textu za nadpisom
- Dalej bolo opravenych 27 chyb
Verziu 2011.3 najdete ako vzdy na stranke projektu:
http://www.nvda-project.org
priama linka na instalator: http://www.nvda-project.org/releaseDownload/2011.3/nvda_2011.3_installer.exe
Priama linka na portable verziu: http://www.nvda-project.org/releaseDownload/2011.3/nvda_2011.3_portable.exe

A nazaver este slubene informacie o OCR plugine. Mozno viete, ze v najnovsej verzii jawsu sa objavila funkcia ktora umoznuje rozpoznanie textu v obrazku. O cosi podobne sa pokusili aj vyvojary nvda. V sucasnosti je k dispozicii plugin, ktory vyuziva volne siritelny OCR software tesseract. To je ten software, ktoreho vyvoj sponzoruje aj ho na svojich strankach vyuziva google.
Plugin je "experimentalny", nepovazujte ho teda za plne funkcny nastroj. V sucasnosti obsahuje len data pre rozpoznavanie anglictiny, pridanie slovenciny vsak nieje nijak narocne, pretoze tesseract ma natrenovane data aj pre rozpoznavanie slovenciny. Ak si chcete plugin vyskusat, tak postupujte podla navodu priamo v tickete tu
http://www.nvda-project.org/ticket/1791
alebo (ak nerozumiete tej technickej hantirke) tak nasledovne:
- Stiahnite si plugin z adresy:  http://dl.dropbox.com/u/28976681/nvda_ocr.zip
- rozbalte ho a priecinok "ocr" (je vovnutry archivu) okopirujte do priecinka global plugins ktory najdete v priecinku s nastaveniami nvda. Ak mate nvda nainstalovany, tak aktivujte polozku "explore user configuration directory" v programej skupine nvda. V pripade ze pouzivate portable verziu, tak v priecinku nvda najdete podpriecinok "userconfig" a v nom uz je priecinok "globalplugins"
- restartujte NVDA.
- Po restarte sa vam v nvda objavi funkcia na rozpoznavanie obrazkou, ktoru vyvolate skratkou nvda+r. Funkcia rozpoznava objekt ktory je prave zamerany objektovou navigaciou.
- Otvorte si lubovolny program, v ktorom vam nvda nic necita, alebo lubovolnu stranku, na ktorej ste schopni objektovou navigaciou najst obrazok s anglickym textom
- Pomocou objektovej navigacie sa nastavte na objekt, ktory obsahuje data na ktorych chcete urobit ocr
- stlacte skratku nvda+r. Nvda vam oznami "performing OCR" a po kratkej dobe (po tom ako oznami "done") si mozete prezeracim kurzorom precitat vysledok ocr. Na rozpoznane slova mozete privolavat mys a klikat na ne, cim emulujete klikanie do povodneho nerozpoznaneho obrazka. Pouzite standardne nastroje na privolavanie mysi na objekt zamerany objektovou navigaciou a emulovanie klikania.
Skusenosti s touto funkciou su rozne, mne sa napriklad celkom osvedsila pri prezentovani v powerpointe. Niektori uzivatelia pomocou tohoto pluginu uspesne ovladaju nepristupne cisto graficke aplikacie, pocul som dokonca aj o uspesnej instalacii operacneho systemu do virtualnej masiny.
Prajem veselu zabavu.
Peter
Peter Lecký, Stopka n.o.

peter

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 345
    • Zobrazit profil
NVDA 2012.1
« Odpověď #16 kdy: 21. Březen 2012, 09:35:22 »
Ahojte,
Vysla nova verzia citaca obrazovky NVDA, vo verzii 2012.1.
Zaujimave novinky:
- Nvda je mozne ovladat cez virtualne klavesnice alebo programami na ovladanie pocitaca hlasom
- Moznost zistovat farby textu v konzolovych oknach (prikazovy riadok)
- Na braillovskom riadku mozno indikovat tucne, kurzivu a podciarknute pismo (nastavitelne v prekladovej tabulke)
- Vyrazne vylepsena podpora microsoft wordu: nvda hlasi cisla poznamok pod ciarou, nadpisy, komentare, urovne vnorenia tabuliek, odkazy a farby textu.
- Na braillovskom riadku mozno zistit vyznaceny text (body 7 a 8)
- Dalsie vylepsenia braillu: informacie o elementoch ako napr linky, nadpisy a tlacidla, zalamovanie textu,...
- Zakladna podpora web prvkov v aplikacii ITunes, mozno aj inych aplikacii ktore pouzivaju webkit,
- Vylepsena podpora softwaru na citanie elektronickych knih Adobe Digital Editions (verzia 1.8.1 alebo novsia)
- Moznost zapnut alebo vypnut citanie ramcov na web strankach,

Linky:
- instalator: https://sourceforge.net/projects/nvda/files/releases/2012.1/nvda_2012.1_installer.exe/download
- Portable verzia: https://sourceforge.net/projects/nvda/files/releases/2012.1/nvda_2012.1_portable.exe/download
- Co je nove: http://www.nvda-project.org/releaseChanges/nvda_2012.1_changes.html
Peter Lecký, Stopka n.o.

peter

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 345
    • Zobrazit profil
nvda- zaujimave pluginy
« Odpověď #17 kdy: 30. Březen 2012, 10:30:29 »
Ahojte,
Tento text mozno zaujme pouzivatelov citaca obrazovky NVDA, ale aj tych, co o prechode na NVDA uvazuju, len im v NVDA chybaju nejake funkcie z Jawsu. Popisem tu par zaujimavych pluginov, ktore by mohli byt zaujimave.

Ako rozbehat plugin v nvda:
Ak chcete pouzivat nejaky NVDA plugin, je potrebne ho nakopirovat do priecinka global plugins, ktory sa nachadza v konfiguracnom priecinku nvda. Ten najdete nasledovne:
- ak mate nvda nainstalovane, tak v start/programy/nvda aktivujte polozku "Explore user configuration directory", cim si otvorite rovno priecinok s konfiguraciou nvda, ktory uz obsahuje priamo priecinok "global plugins" do ktoreho treba pluginy kopirovat
- Ak mate portable verziu nvda, potom najdete priecinok "global plugins" v priecinku "userconfig" vovnutry priecinka nvda.

NVDA OCR plugin:
Najnovsia verzia jawsu ma vstavanu podporu pre OCR, teda je mozne citat text v obrazkoch. cosi podobne prinasa aj nvda plugin, v sucasnosti vsak podporuje len anglicke texty v obrazkoch.
Najprv ho stiahnite na tejto adrese:
 http://dl.dropbox.com/u/28976681/nvda_ocr.zip
Zip archiv obsahuje priecinok, ktory cely ulozte do priecinka global plugins.
Po restarte nvda, alebo po aktivovani polozky "reload plugins" v nastrojoch, mate k dispozicii funkciu rozpoznavania textu. Vyvolate ju stlacenim kombinacie nvda+r. Plugin robi rozpoznavanie textu na objekte zameranom objektovou navigacioua po rozpoznani si mozete text precitat prikazmi na citanie textu vramci objektu. Funguje aj emulacia klikania mysou tak, ze privolate mys na poziciu citacieho kurzora (prislusne skratky vid v prirucke k nvda).

Pluginy pre jawsistov:
Par zaujimavych pluginov stvoril aj Rui Batista. Tie su prevazne urcene pre tych, co prechadzaju z Jawsu na NVDA a chybaju im pri tom niektore veci. Zip so vsetkymi pluginmy najdete tu:
https://github.com/ragb/nvda-ragb-plugins/zipball/master
Po rozbaleni najdete v priecinku ragb-nvda-ragb-plugins-nejake_cislo nasledujuce pluginy (ak ich chcete pouzivat, do priecinka global plugins kopirujte obsahy ich podpriecinkov):
- reportLastProgressBarValue (do globalplugins okopirujte subor reportLastProgressBarValue.py, ktory najdete vovnutri v priecinku): po aktivacii skratky ctrl+shift+nvda+u nvda oznami poslednu hodnotu progressbaru (moze byt uzitocne ak kopirujete vela dat a chcete sa rychlo opytat, kolko dat uz je skopirovanych)
- Snapshot version checker: len pre vyvojarov, plugin kontroluje, ci existuje aj novsia testovacia verzia nvda, ako ta ktoru prave pouzivate (ak pouzivate stabilne verzie nvda, tak tento plugin nevyuzijete),
- systrayList: plugin ktory nahradza funkciu ktoru ste z jawsu vytlkli stlacenim skratky insert+f11 (v nvda je skratka rovnaka)
- virtualRevision: plugin ktory nahradza funkciu insert+ctrl+w v jawse, teda ide o virtualizaciu okna. Po stlaceni skratky sa zobrazi to co by ste videli pri pouziti plosneho prezerania do editacneho pola a mozete si to tam prezerat sipkami. Okno sa da zrusit stlacenim esc.

Nazaver pridavam este jeden jednoduchy plugin, ktory by mohol potesit tych, co casto pouzivaju citaci kurzor v nvda a vadi im, ze pri tom musia stale drzat nvda key (pri praci s prikazovym riadkom alebo pri citani manualov cez ssh to vie byt riadna otrava).Stiahnite si subor
http://cezap.sk/~lecky/d/lockcapslock.txt
a ulozte ho do priecinka global plugins pod nazvom lockcapslock.py.
Ak je plugin aktivny, mozete klavesovou skratkou ctrl+alt+medzera "uzamknut" klaves nvda a napriklad pri plosnom prezerani nieje potrebne neustale drzat capslock. Opatovnym stlacenim tej istej kombinacie nvda klaves odomknete.

ak by ste vedeli o dalsich zaujimavych pluginoch, nevahajte napisat.
Peter Lecký, Stopka n.o.

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:nvda- zaujimave pluginy
« Odpověď #18 kdy: 17. Květen 2012, 16:41:06 »
Na internete sa povaľuje balík doplnkov pre NVDA. Zaujímavý je rozšírený OCR plugin v ktorom sú doplnené jazyky pre rozpoznávanie textu vrátane slovenskej:
http://dl.dropbox.com/u/10138134/addons.zip
Aby ste tento OCR mohli používať, mali by ste mať nainštalovanú verziu NVDA 2012 beta 1 alebo novšiu.
Inštalácia:
1) stiahnite a uložte súbor
http://files.nvaccess.org/addons/ocr_0.20120511.01.nvda-addon
2) spustite správcu doplnkov
Správcu doplnkov nájdete v podmenu nvda > nástroje.
V správcovy doplnkov sa nachádza zoznam s doplnkami, ktoré sú nainštalované v aktuálnej konfigurácii NVDA. okrem názvu sa zobrazí aj verzia a autor doplnku. Popis a URL adresu môžete zistiť tak, že doplnok vyberiete a aktivujete tlačidlo O doplnku.
Aby ste nainštalovali nový doplnok, aktivujte tlačidlo Nainštalovať. otvorí sa okno, v ktorom môžete vybrať požadovaný súbor vo vašom počítači alebo na sieti (s príponou nvda-addon). Po aktivovaní tlačidla otvoriť sa vás NVDA opýta, či si skutočne želáte nainštalovať zvolený doplnok, aktivujte tlačidlo Áno.
Aby doplnok začal fungovať, je potrebné po inštalácii reštartovať NVDA.
3) Jazyk rozpoznávania nastavíte v menu nvda >možnosti >OCR settings...
Všetko funguje tak, ako písal peťo vyššie.

Našiel som aj doplnky virtual revision a system trailist (pozri prílohu k príspevku), takže sa tiež dajú pohodlne nainštalovať z menu NVDA.
nvda- zaujimave pluginy
« Poslední změna: 20. Květen 2012, 16:36:14 od ondrej_rosik »

Marek

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Příspěvků: 221
    • Zobrazit profil
Re:NVDA
« Odpověď #19 kdy: 18. Květen 2012, 14:47:18 »
Ondro, prosim, zamente v slovenskom preklade prenositelna bud za prenosna alebo este mozno prenasatelna, iked ta prenosna sa mi paci viac, lebo sa z toho osypavam. :)
Marek Macko
administrátor fóra

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:NVDA
« Odpověď #20 kdy: 20. Květen 2012, 16:37:51 »
@marek tiež mi to akosi nereže, ale zachoval som terminológiu. Ale robíme revíziu dokumentácie kvôly jednoduchšej správe pri preklade tak sa na to pozrieme.

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:NVDA
« Odpověď #21 kdy: 22. Květen 2012, 20:20:22 »
Peťo to opravil, už je prenosná, najneskôr v Rc verzii to už určite bude.

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:NVDA
« Odpověď #22 kdy: 30. Květen 2012, 13:22:25 »
Na stránke NVDA je už zoznam doplnkov ajs odkazmi na stiahnutie
http://www.nvda-project.org/wiki/AddOns

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
NVDA 2012.2
« Odpověď #23 kdy: 8. Červen 2012, 11:44:35 »
Dnes vysla nova verzia NVDA 2012.2. Ak pouzivate verziu 1, mozete aktualizovat na verziu 2, prinasa niekolko  zaujimavych zmien.
Dost sa toho pomenilo okolo prenosnej a instalacnej verzie. Zo stranok NVDA si teraz mozete stiahnut len jeden subor.  Po jeho spusteni sa spusti docasna kopia NVDA. Z tohto miesta si mozete vytvorit prenosnu verziu alebo nainstalovat  NVDA do systemu. Takisto sa da NVDA rovno spustit, co sa moze zist, ak ho niekde prezentujete a nemate poruke  prenosnu verziu. toto odporucaju vyvojari aj ak spustate NVDA z CD.
V menu nastroje pribudli polozky pomocou ktorych mozete z instalacnej verzie vytvorit prenosnu a naopak. Teda ak  pouzivate prenosnu verziu s nastaveniami a chcete zacat pouzivat prihlasovaciu obrazovku, mozete spustit instalaciu z  menu nastroje a NVDA si vsetky nastavenia skopiruje do systemu. Naopak, ak mate nainstalovane NVDA a chcete si  urobit prenosnu verziu s vasimi nastaveniami, takisto to mozete urobit z menu nastroje.
NVDA sa odteraz dokaze sam aktualizovat. Rucna aktualizacia sa da spustit z menu pomocnik. V menu moznosti  >vseobecne mozete zaciarknut, aby sa NVDA raz za den pozrel na server, ci nie je dostupna nova verzia. Ak  nainstalujete verziu 2012.2, bude sa vam NVDA aktualizovat az po vydani dalsej stabilnej verzie, aktualizacie pre  snapshoty funguju, ak si nainstalujete niektory zo snapshotov.

V poslednom case sa rozmohli rozne doplnky pre NVDA. Ich instalacia bola doteraz komplikovana. Vo verzii 2012.2 v  menu nastroje najdete spravcu doplnkov. Jeho podrobny popis je v dokumentacii a myslim, ze dialog je zrozumitelny.  Doplnky maju priponu .nvdaaddon a okrem neoficialnych zdrojov sa daju niektore najst aj tu:
http://www.nvda-project.org/wiki/AddOns
Dalsie zmeny su napr potpora metro aplikacii vo Windows 8, oznamovanie grafickych prvkov v MS office a spravna  detekcia jazyka pri alternativnom texte v obrazkoch.
   Ak citate napriklad stranku v rezime prehliadania, mozete preskakovat zoznamy a tabulky. Teda ak je na  webe dlha tabulka a potrebujete skocit za nu, mozete pouzit klaves ciarka ",". Ak potrebujete skocit na zaciatok zoznamu  alebo  tabulky, pouzite shift+,.
Oznamovanie suradnic buniek v programe Microsoft excel je za obsahom namiesto doterajsieho oznamovania pred  obsahom. Navyse suradnice su oznamovane len v pripade, ze v dialogu nastavenia citania textu su zaciarknute policka  oznamovat tabulky a oznamovat suradnice buniek tabulky.
   Dalej je opravene mrznutie NVDA v MS Office pri vybrati dlheho textu a v Adobe readeri v zozname  prvkov vidiet nadpisy bez urovne.

Vyvojari NVDA zacali vydavat aj podcast. Je to volne rozpravanie o novinkach v NVDA. V poslednom podcaste  ukazuju pouzivanie dotykovej obrazovky:
http://www.nvaccess.org/

Odkaz na stiahnutie NVDA 2012.2:
http://www.nvda-project.org/releaseDownload/2012.2/nvda_2012.2.exe

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
Hlasy Vocalizer pre NVDA
« Odpověď #24 kdy: 14. Červen 2012, 13:03:43 »
Dobrý deň,
Určite všetci poznáte hlasy Vocalizer od spoločnosti Nuance.
Z českých a slovenských hlasov sú to napr. hlasy Laura a Zuzana, dostupné pre sapi5 v balíku koba speech, tak tiež sú tieto hlasy distribuované z hlasovým výstupom talks pre telefóny so symbianom, sú tiež súčasťou voiceover na zariadeniach od spoločnosti apple.

Spoločnosť Tiflotecnia spolu s dobrovoľníkmi z pomedzi používateľov NVDA pripravila ovládač hlasového výstupu pre NVDA spolu aj so všetkými Vocalizer hlasmi na použitie s NVDA 2012.2.

Zatiaľ je možné používať hlasy Vocalizer spolu s NVDA v skúšobnej verzii zdarma. Táto skúšobná lehota vyprší 30. júna 2012.

Nákup licencii pre tieto hlasy bude stáť 75 €. Zahŕňa to jednu licenciu, ktorú je možné prenášať medzi ľubovoľným množstvom počítačov. Na základe tejto licencii je možné používať všetky hlasy podľa ľubovôle. Perličkou je, že každý nákup licencii znamená tiež malý príspevok na vývoj NVDA.

Predaj na celosvetovej úrovni, s možnosťou platenia cez Paypal zaisťuje spoločnosť Tiflotecnia.

Tak isto je spoločnosť Tiflotecnia schopná zaistiť spoluprácu s lokálnymi distribútormi po celom svete. Dohodnuté sú už niektoré lokálne spoločnosti, ktoré budú schopné sprostredkovať nákup týchto licencií v svojom regióne pôsobenia. Za slovensko a českú republiku zatiaľ nie je dohodnutá spolupráca o distribúcii.

Hromadný nákup pre distribútora je 10 licencií. Rád by som sa pokúsil zaistiť distribúciu minimálne na slovensku. Dávam Vám preto do pozornosti stránku projektu na adrese http://vocalizer-nvda.com/sk/ ktorá bude postupne dopĺňaná až bude známych a dostupných viacero informácií.

Myslíte si, že by Ste si niečo takéto chceli v blízkej budúcnosti kúpiť?
Chceli by Ste kupovať na faktúru, v hotovosti, bankovým prevodom alebo kombináciou týchto spôsobov, alebo Vám lepšie vyhovuje nákup cez paypal?
Prosím prípadní záujemci len kvôli štatistickým údajom, ktoré by som mohol predložiť potenciálnemu distribútorovi, ozvite sa mi súkromne s Vašimi odpoveďami alebo komentármi na adresu pvdeejay zavináč gmail bodka com.

Ešte pár varovaní na záver:
- NVDA je a vždy bude distribuovaný zdarma bez akýchkoľvek poplatkov vrátane zdrojového kódu.
- Verzia hlasov Vocalizer, o ktorej je tento príspevok je určená len na použitie s programom NVDA a nie je ju podľa licencie ani technicky možné použiť s iným programom.

Ospravedlňujem sa za príspevok marketingového charakteru, sami uznáte, že hlavným cieľom tejto akcie je podporiť vývoj NVDA a príp. skomfortniť jeho používanie koncovému používateľovi.

Ešte raz Vás prosím, odpovede posielajte súkromne, aby sme sa vyhli prípadným ďalším príspevkom nie vhodným pre toto fórum.

Ďakujem

Vágner

Správu som preposlal od Peťa Vágnera.
« Poslední změna: 14. Červen 2012, 13:56:41 od ondrej_rosik »

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:Hlasi Vocalizer pre NVDA
« Odpověď #25 kdy: 8. Srpen 2012, 14:11:43 »
Ahojte. Je k dispozícii nová demo verzia ovládača, ktorá bude fungovať do 10. augusta.
http://www.tiflotecnia.net/Instal/vocalizer-driver-2.0beta2.nvda-addon
Ospravedlňujem sa za oneskorený post, ale som na dovolenke, tak to nestíham sledovať.

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
NVDA 2012.3
« Odpověď #26 kdy: 8. Listopad 2012, 13:22:14 »
Dnes vyšla nová verzia NVDA 2012.3. Tuhľa pár postrehov:
Viacero vylepšení pre Adobe Reader. Napríklad oznamovanie podčiarknutého a prečiarknutého formátovania, oznamovanie čísel strán a lepšia podpora čítania tabuliek v PDF dokumentoch.

Keď sme už pri tabuľkách, v MS Excely môžete nastaviť hlavičky stĺpcov alebo riadkov. Teda ak máte v prvom riadku tabuľky hlavičku (povedzme názov skladby, album, interpret) a v ostatných riadkoch máte vyplnené stĺpce podľa hlavičky, môžete prvému riadku nastaviť hlavičku skratkou nvda+shift+c. Ak je tabuľka obrátená, teda potrebujete nastaviť hlavičku pre stĺpce, urobíte to skratkou NVDA+shift+r. Stlačením niektorej z týchto skratiek dvakrát za sebou nastavenie vymažete.

Príkazy na pohyb v tabuľkách môžete využiť aj v zoznamoch, ktoré majú viac stĺpcov. Je to užitočné napr v správcovi úloh systému Windows. Ak si zobrazíte procesy, môžete si využitie procesora, využitú pamäť a meno používateľa čítať ako v tabuľke, teda ctrl+alt+šípky. Alebo si to skúste vo Windows prieskumníku (V menu zobraziť začiarknite podrobnosti a pomocou ctrl+alt+šípky si môžete pozrieť veľkosť, typ, dátum...)

NVDA si defaultne pamätá nastavenia. Teda pri prvom spustení nemusíte nastavenia ukladať resp. začiarkávať v možnostiach automatické ukladanie (ak to potrebujete, stále sa dá odčiarknuť). V menu NVDA pribudla možnosť obnoviť predvolené nastavenia (NVDA+ctrl+R trikrát za sebou). Toto obnoví nastavenia NVDA do stavu, v akom je NVDA po stiahnutí z webu. Hodí sa, ak skutočne niečo pri nastavení dobabrete a neviete sa vrátiť. Možnosť zahodiť aktuálnu konfiguráciu a vrátiť sa k predošlým nastaveniam je nezmenená.

V Mozilla aplikáciách NVDA dokáže oznamovať zarovnanie textu a takisto vie oznamovať hlavičky riadkov /stĺpcov tabuľky aj mimo režimu prehliadania.

NVDA v tejto verzii podporuje aj Windows 8 a dotykové ovládanie.

Z changelogu ešte vyberám:
•Ak je NVDA nainštalovaný v systéme, otvorenie doplnku s príponou nvda-addon automaticky nainštaluje doplnok.
•pri aktualizácii NVDA sa nezmení skratka NVDA na Ctrl+Alt+n, ak ju užívateľ pred aktualizáciou zmenil. Ak aktualizujete zo súboru, pri inštalácii je v možnostiach aj začiarkávacie pole "ponechať odkaz na ploche".
•Dialóg zoznam prvkov v režime prehliadania si počas behu NVDA zapamätá výber typu prvku napr. nadpis. Teda ak sa na konkrétnom webe stále presúvate medzi nadpismi a využívate na to zoznam prvkov, nemusíte filter prestavovať z odkazov na nadpisy.
•pri zapnutom čítaní po slovách v príkazovom riadku Windows NVDA správne spracuje kláves Backspace.
•NVDA sa nezasekne v odseku so zoznamom v MS Worde pri pokuse opustiť odrážku ľavou šípkou alebo ctrl+ľavá šípka.
•V Aplikáciách OpenOffice.org/LibreOffice Calc správne funguje čítanie buniek v zošitoch.

Ak používate NVDA 2012.2, aktualizácia sa môže sama ponúknuť, prípadne skúste z menu pomocník aktivovať položku Skontrolovať aktualizácie.
odkaz na stiahnutie
http://www.nvda-project.org/releaseDownload/2012.3/nvda_2012.3.exe
Info o vydaní v angličtine
http://www.nvda-project.org/blog/NVDA2012.3Released

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
Mouse guide
« Odpověď #27 kdy: 13. Listopad 2012, 10:43:47 »
Mouse guide je program, ktorý si vie zapamätať pozície myši pre konkrétnu aplikáciu. Teda ak používate nejaký program, ktorý ovládate pomocou emulácie myši a nechce sa vám stále hľadať prvky, môžete si ich do programu uložiť. program zatiaľ funguje len s NVDA, lebo pri výbere pozície nezobrazí dialóg, ale len hovorí názvy položiek priamo cez NVDA.

Postup:
1) Stiahnite a rozbaľte súbor MG.zip z adresy http://erion.tdrealms.com/files/mg.zip
2) Spustite súbor mouseguide.exe. Mali by ste počuť "mouse guide for NVDA started. Version 1.0.
3) Pomocou štandardných príkazov NVDA nasmerujte myš tam, kam potrebujete a stlačte Alt+Shift+numerické lomeno (ak nemáte numerický blok, o chvíľu si ukážeme, ako zmeniť skratky)
4) vybehne okno Add guide, kde nastavíte názov pre bod, na ktorom sa nachádza myš a dáte OK.
5) Myš na konkrétny bod presuniete skratkami Alt+Shift +šípka hore a dole. NVDA povie názov bodu a myš sa presunie na zadanú pozíciu. Funguje aj Alt+Shift+Home a End, ak máte bodov veľa a potrebujete skočiť na prvý alebo posledný bod.
6) Ak chcete bod vymazať, v zložke s programom nájdete priečinok  MG. V ňom sú súbory pre konkrétne aplikácie. Napr súbor notepad.mg otvorte v poznámkovom bloku a vymažte tri riadky, ktoré hovoria o názve a x a Y pozícii myši.

Na zmenu skratiek zatiaľ neexistuje v programe normálny dialóg, takže hor sa do editácie súboru s nastaveniami.
1) Najprv program ukončite skratkou alt+shift+q (ozve sa exiting...)
2) Otvorte si súbor hotkeys.dat, ktorý je v priečinku s programom. Má asi také zalomenia riadkov, ktoré Notepad nechápe, takže odporúčam Akelpad, alebo Wordpad.
3) Vidíme tam 7 riadkov. Prvý si nevšímame. Ďalšie štyri určujú pohyb po položkách v zozname  - up =hore, down =dole, home =začiatok, end =koniec. Riadok add určuje skratku pre pridanie bodu a quit pre ukončenie aplikácie.
4) pre modifikátory (Alt, Ctrl, Shift, Windows) sa používajú znaky známe z Autohotkey, teda
# - Windows
! - Alt
^ - Control
+ - Shift
5) Ak chceme zmeniť skratku pre pridanie bodu na Ctrl+Win+a, riadok bude vyzerať takto
add=#^{a}

6) Zmeny uložíme a program znovu spustíme.
« Poslední změna: 13. Listopad 2012, 10:49:04 od ondrej_rosik »

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
Čítanie po čísliciach
« Odpověď #28 kdy: 5. Prosinec 2012, 08:15:18 »
Ahojte,
Ak chcete NVDA prinútiť čítať čísla po čísliciach, tu je postup (preložené a skrátené z NVDA supportu)
1) V menu NVDA vyberte možnosti >rečové slovníky > predvolený /dočasný / slovník pre aktuálny hlas (v závislosti od toho, ako a kde to chcete používať)
2) Aktivujte tlačidlo pridať
3) Do poľa vzor napíšte bez úvodzoviek
"(\d)(?=\d)"
4) nahradiť s:
"\1 "
(aj s tou medzerou tesne pred úvodzovkami)
5) Komentár: niečo zmysluplné, napr "čítanie po čísliciach"
6) Začiarknite "regulárny výraz"
7) Pozitívne pozatvárajte dialógy.

peter

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 345
    • Zobrazit profil
Re:Čítanie po čísliciach
« Odpověď #29 kdy: 5. Prosinec 2012, 16:42:53 »
Pre zvedavych este dodavam, ze text v uvodzovkach v bode 3, napadne pripominajuci vynatok z blaznovho zapisnika sa vola regularny vyraz. Nvda vie pracovat s regularnymi vyrazmi a tie su (ak ich pouzivatel vie pouzivat) velmi uzitocne v mnohych situaciach. Pre zaujemcov pripajam linku na cesky text, ktory poskytuje pomerne vela informacii o tom ako reg vyrazy funguju.
Skor ako sa do neho zacitate, upozornim vas na jednu neprijemnost. Existuju viacere rozne dialekty regularnych vyrazov, co vyrazne komplikuje zivot tym, co ich chcu pouzivat a zorientovat sa v nich. Nvda chvala bohu pouziva takzvane perlovske regularne vyrazy (nazyvaju sa aj perlre) takze ak budete citat slubeny text, tak pamatajte na to, ze sa chcete zorientovat hlavne v perl regularnych vyrazoch. Autor ceskeho textu sa pomerne casto odkazuje na rozne unixove nastroje, ak sa chcete hrat s regularnymi vyrazmi vo windows, tak mozete pouzit niektory z editorov, ktore regularne vyrazy poznaju. S nvda je najpristupnejsia moznost program co sa vola akelpad, i ked nim podporovane regularne vyrazy su pomerne malou podmnozinou toho, co vedia standardne perlre.
druhou alternativou je vim, ktoreho konzolova verzia sa da pouzit aj s nvda, ale s problemami s diakritikou. Ten podporuje kompletne perlre. O ziadnom inom editore pre win, ktory by sa dal rozumne pouzivat s nvda a zaroven by vedel kompletne perlre neviem. Ak by ste vedeli, tak sa podelte v samostatnej teme :) No a konecne ten slubeny text:
http://www.nti.tul.cz/~satrapa/docs/regvyr/all.html
A pridavam este anglicku stranku, ktora obsahuje pekny tutorial k pouzivaniu perlre:
http://perldoc.perl.org/perlretut.html
Peter Lecký, Stopka n.o.