Autor Téma: NVDA  (Přečteno 115369 krát)

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
NVDA 2012.3.1
« Odpověď #30 kdy: 13. Prosinec 2012, 20:11:52 »
Dnes vyšla verzia 2012.3.1. Sú opravené chyby v niektorých lokalizáciách vrátane Slovenčiny (chyba v menu pomocník Zoznam &príkazov je správne Zoznam príkazov).
Info o vydaní
http://www.nvda-project.org/blog/NVDA2012.3.1Released
Link na stiahnutie
http://www.nvda-project.org/releaseDownload/2012.3.1/nvda_2012.3.1.exe

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
NVDA 2013.1
« Odpověď #31 kdy: 19. Květen 2013, 19:41:01 »
   Včera vyšla verzia 2013.1. Táto verzia obsahuje niekoľko zásadných zmien, medzi ktoré patrí nové rozloženie Laptop, podpora pre Powerpoint a v prípade slovenskej verzie aj nové pomenovania interpunkcie.

   Ak ste už NVDA aktualizovali, pravdepodobne ste sa stretli s upozornením na nové rozloženie Laptop. Staré rozloženie bolo nahradené novým a dosť skratiek sa pomenilo. Tu je ich kompletný zoznam (skratky sú správne označené aj v časti Zoznam príkazov. Ak rozloženie Laptop nepoužívate, túto časť môžete preskočiť):

Plynulé čítanie
NVDA+a
Aktuálny riadok
NVDA+l
Aktuálny výber
NVDA+SHIFT+s
Stavový riadok
NVDA+SHIFT+end
prepnúť režim spánku
NVDA+SHIFT+z

Aktuálny objekt prečítate skratkou NVDA+SHIFT+o
Do nadradeného objektu sa presuniete skratkou NVDA+SHIFT+šípka hore, do prvého podradeného zase NVDA+SHIFT+šípka dole.
Na predchádzajúci objekt sa presuniete skratkou NVDA+SHIFT+šípka doľava, do nasledujúceho NVDA+SHIFT+šípka doprava.
Navigačný objekt na fokus presuniete skratkou NVDA+BACKSPACE a Fokus alebo systémový kurzor na pozíciu prehliadacieho kurzora presuniete skratkou NVDA+SHIFT+BACKSPACE.
Súradnice objektu zistíte skratkou NVDA+DELETE a predvolenú akciu na objekte vykonáte skratkou NVDA+enter.
Teda na objektovú navigáciu využijete hlavne NVDA+SHIFT+šípky, prípadne NVDA+SHIFT+o

Skratky na pohyb prehliadacím kurzorom:
Do prvého riadku sa dostanete skratkou NVDA+CTRL+HOME, do posledného NVDA+CTRL+END. Na začiatok a koniec riadka sa presuniete skratkami NVDA+HOME a NVDA+END.
Po riadkoch sa prehliadacím kurzorom pohybujete NVDA+šípky hore a dole, aktuálny riadok prečítate skratkou NVDA+SHIFT+bodka.
NVDA v kombinácií s CTRL a šípkami vľavo a vpravo presúva prehliadací kurzor po slovách. NVDA+CTRL+bodka prečíta aktuálne slovo.
Prehliadací kurzor po znakoch presúvate skratkami NVDA+šípky vľavo a vpravo, aktuálny znak prečítate skratkou NVDA+bodka.
Teda zjednodušene NVDA+šípky hore a dole čítajú po riadkoch, vľavo a v pravo po znakoch, čo je rovnaké, ako v hocijakom textovom editore, ak si odmyslíte kláves NVDA. CTRL+NVDA+šípky vpravo a v ľavo čítajú po slovách, čo je zas rovnaké pre pohyb v texte ak si odmyslíme kláves NVDA.

Zmenili sa tiež skratky na obsluhu myši
NVDA+ú vykoná klik ľavým tlačidlom myši, NVDA+CTRL+ú zamkne ľavé tlačidlo pre funkciu ťahať a pustiť.
Pravé tlačidlo má písmeno ä, teda NVDA+ä urobí pravý klik a NVDA+CTRL+ä ho zamkne.
myš na navigačný objekt presuniete skratkou NVDA+SHIFT+m (Mária) a objektovú navigáciu na myš skratkou NVDA+SHIFT+n (Norbert)

Poslednou zmenou je kruh nastavení hlasového výstupu. Keďže pôvodné skratky nám obsadil prehliadací kurzor, ku každej skratke pribudol CTRL. Takže hodnotu (rýchlosť, výšku a podobne) zvýšime a znížime NVDA+CTRL+SHIFT+šípky hore a dole a medzi položkami sa prepíname NVDA+CTRL+SHIFTšípky vľavo a vpravo. Je teda dobré použiť ako kláves NVDA CAPSLOCK, keďže CAPSLOKC, CTRL a SHIFT sa dajú stlačiť  jednou rukou naraz.

Podpora pre MS Powerpoint
NVDA vo verzii 2013.1 umožňuje čítať a vytvárať prezentácie v MS Powerpointe. Funguje to veľmi podobne ako s inými čítačmi obrazovky. Po otvorení prezentácie stlačte F5. Šípkami prípadne plynulým čítaním môžete čítať aktuálnu snímku. Medzerou alebo Page Down sa prepnete na nasledujúcu snímku, Page Up na predchádzajúcu. Čo sa týka editácie, tabulátor prepína medzi oblasťami snímky (nadpis, podnadpis...). Enter aktivuje režim písania, Escape ho zas ukončí.
Ak máte v prezentácii poznámky, dajú sa zobraziť skratkou CTRL+SHIFT+s;.


Zmena oznamovania interpunkcie

pri podrobnejšom skúmaní sme zistili, že doteraz používané interpunkčné znaky sú nesprávne:
- lomeno je správne lomka, NVDA teda odteraz hovorí lomka a opačná lomka
- podčiarknutie je správne podčiarkovník.
- znak nasledujúci na klávesnici za bodkou je spojovník a nie pomlčka. NVDA ho teda správne hlási ako spojovník. Pomlčka je typograficky niečo celkom iné.
- NVDA správne interpretuje horné a dolné úvodzovky.
- úpravy v menej používaných symboloch.
Tieto zmeny sa týkajú aj hlasového výstupu eSpeak, takže ak eSpeak používate napr ako MS SAPI hlas alebo hlas v telefónoch so systémom Android, objavia sa aj tam. V tejto súvislosti dávam do pozornosti tento text Peťa Vágnera, ktorý celú situáciu objasňuje
http://nvda.venik.org/2013/04/ako-spravne-prekladat-nazvy-interpunkcnych-znakov/

Ďalšie zmeny a úpravy (vyberám z changelogu)

 Podpora pre automatické prepínanie jazyka pri čítaní dokumentov v programe MS Word. Funguje to tak, že vo Worde musí byť správne nastavený jazyk textu (v 2003 sa to robí v nástroje >jazyk), v nastaveniach hlasu musí byť začiarknutá detekcia jazyka. Funguje to určite s eSpeakom.
V režime prehliadania v MSHTML (ako napríklad Internet Explorer) a Gecko (napríklad Firefox), NVDA oznamuje dostupnosť dlhých popisov. Dlhý popis sa dá zobraziť v novom okne po stlačení NVDA+d.
- NVDA vie prečítať upozornenia (napríklad pri zablokovaní obsahu alebo sťahovaní súboru) v prehliadači Internet Explorer 9 a novších.
- Podporované automatické oznamovanie hlavičiek riadkov / stĺpcov tabuľky v prehliadači Internet Explorer a iných MSHTML prvkoch.
- Pri používaní riadkov od Freedom scientific je možné vybrať port (Automaticky, USb, bluetooth).
- Odteraz je možné písať pomocou 8-bodového počítačového kódu na riadkoch, ktoré majú brailovskú klávesnicu.
- V dialógu Nastavenia klávesnice pribudli dve položky určujúce, či má NVDA prerušiť reč pri písaní a stlačení klávesu Enter. Ak začiarknete prerušiť reč pri písaní, NVDA prestane hovoriť aktuálny text, ak píšete (teda tak, ako doposiaľ). Ak ho odčiarknete, NVDA najprv dočíta aktuálny text (užitočné napr v Mirande, kde si takto neprerušíte písaním správu, ktorá práve prišla). Má to ale aj nežiaduci účinok, napr v dialógoch NVDA dorozpráva "začiarkavacie políčko nezačiarknuté" a až potom povie "začiarknuté" ak ste ho medzitým začiarkli.
Podobne funguje aj druhé začiarkavacie pole, toto sa ale týka len klávesu Enter. Teda ak ho nezačiarknete, reč sa nepreruší stlačením Enteru a NVDA dopovie zvyšný text a až potom bude pokračovať nasledujúcim textom.
- Príkazy rýchlej navigácie pre prechod medzi oddeľovačmi fungujú v prehliadači Internet Explorer a v MSHTML prvkoch.
- Názvy záložiek v nastaveniach aplikácie Dropbox sa dajú čítať pomocou plošného prezerania.
- Na brailovských riadkoch sa správne zobrazuje výber textu v aplikáciách Microsoft Word 2003 a editačných poliach programu Internet Explorer.
- Opäť je možné vyberať text v aplikácii Microsoft Word pri aktívnom brailovskom riadku.
- Opravená chyba, pri ktorej nebolo možné používať niektoré syntézy pod Microsoft Speech API 5, ako napríklad hlasy Koba Speech 2.

odkaz na stiahnutie:
http://www.nvaccess.org/download/
A tam link skyp donation

Marek

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Příspěvků: 221
    • Zobrazit profil
Re:NVDA
« Odpověď #32 kdy: 19. Květen 2013, 21:17:06 »
Na nove laptop rozlozenie som si uz zvykol, takze uz ostavaju len lomky, lamky a kakaovniky. :)
Marek Macko
administrátor fóra

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:NVDA
« Odpověď #33 kdy: 4. Červen 2013, 11:22:45 »
Ahojte, mam na Vas taku malu prosbu. Zda sa, ze nas caka verzia 2013.1.1. V tejto suvislosti ma zaujima, ci ste nahodou nenasli v Slovenskom preklade nejake chyby, nezrovnalosti a podobne. Mali by to sice byt hlavne veci, ktore vznikli v preklade medzi 2012.3 a 2013.1, ale v podstate to moze byt hocico, co sa da opravit behom jedneho tyzdna. Ja pouzivam Slovensku lokalizaciu NVDA denne, ale tiez mi mohlo cosi uniknut.

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
Oficiálna stránka s doplnkami
« Odpověď #34 kdy: 10. Červen 2013, 20:42:54 »
Rád by som upozornil na postupne sa rozrastajúci depozitár oficiálnych doplnkov na stránke
addons.nvda-project.org.
V súčasnosti sú k dispozícii tieto doplnky:
- Záložky: doplnok umožňuje definovať záložky vo virtuálnych dokumentoch +nastaviť jeden špecifický výraz pre hľadanie, takisto len vo virtuálnych dokumentoch.
- Pomocník pre prácu s prvkami: hodí sa hlavne pre tých, ktorí učia s NVDA robiť začiatočníkov. Po stlačení NVDA+h povie popis k prvku (niečo ako na pohyb po položkách použite šípky).
- Rozšírená podpora pre MS Word: V súčasnosti obsahuje skratku na čítanie komentárov vo Wordovských dokumentoch.
- Resource monitor: Má rôzne skratky pre oznámenie vyťaženia procesora, miesta v ram a na disku a podobne.
- Unicode braille input: hodí sa asi skôr pre vývojárov, po zadaní brailovských bodov napíše do okna, ktoré má fokus unicode znak.
- Instant translate: Vie preložiť vybratý text alebo text v schránke cez Google prekladač.
- oCR: rozpoznávanie textu cez Tesserac, tuším sa o tomto písalo o pár postov vyššie.
- Extended Winamp: pridáva do Winampu pár užitočných skratiek typu skoč tesne na koniec skladby, oznám zostávajúci čas a podobne.
- Dropbox: vie oznámiť stav Ikony Dropboxu na systémovej lište a ozvučiť okno s nastaveniami.
-  Systray list: Pomôcka pre odídencov s JAWSu, po stlačení skratky nvda+F11 zobrazí ikony zo systémovej lišty v klasickom okne. Podobne zobrazuje aj panel úloh.

« Poslední změna: 10. Červen 2013, 21:19:07 od Marek »

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
NVDA 2013.2
« Odpověď #35 kdy: 8. Září 2013, 16:01:21 »
Už viac ako týždeň je vonku nová verzia NVDA s označením 2013.2, len ja som akosi pozabudol, že by bolo dobré čosi aj napísať, takže idem to napraviť:

Plošné prehliadanie bolo nahradené režimami prezerania. Sú to prezeranie obrazovky, dokumentu a objektu a prepína sa medzi nimi nvda+page down a nvda+page up. V ktoromkoľvek z týchto režimov čítate text rovnako ako v niekdajšom plošnom prehliadaní. Aby v tom nebol zmätok, režimy sme nenazvali režimy prehliadania, lebo by sa to mohlo motať s režimom prehliadania virtuálnych dokumentov, takže preto sú to režimy prezerania a tým pádom sa aj prehliadací kurzor zmenil na prezerací. V režime prezerania obrazovky sa zobrazí celé okno aplikácie, teda celá obrazovka. Môžete takto vidieť priebeh napaľovania v Imgburn, čítať vlastnosti súboru a podobne. Po prepnutí na prezeranie objektu sa zobrazí len text objektu zameraného objektovou navigáciou. Režim prezerania dokumentu sa dá aktivovať len v režime prehliadania, teda na webe a napríklad v pdf dokumentoch.


táto verzia NVDA opravuje pár vecí okolo skype: Oznamuje nové správy v okne s konverzáciou, lepšie sleduje kurzor pri hľadaní kontaktov a oznamuje počet nových správ v okne posledné konverzácie. Bol pridaný a  vylepšený aplikačný modul pre aplikáciu Tween a takisto
 je upravený aplikačný modul programu Miranda, aby podporoval verziu Miranda IM a NG v 64-bitovej verzii.

Ak používate brailovský riadok, môžete si nastaviť, aby NVDA nezobrazoval správy na riadku nastavením hodnoty zobrazovať správy na 0. Pri zobrazovaní indikátora priebehu na riadku sa tento aktualizuje len pri zmene hodnoty indikátora. NVDA viac nenahrádza viacero medzier jednou medzerou v texte zobrazovanom na brailovskom riadku. Podporované sú riadky Focus 14 Blue a Focus 80 Blue, a takisto Focus 40 Blue ak sú pripojené cez Bluetooth.

NVDA oznamuje návrhy adries v aplikácii Outlook 2010 a podporuje prácu s tabuľkami V Excel 2013.


Ďalšie zmeny a úpravy:
•Položka oznamovať tabuľky formujúce vzhľad (v nastaveniach režimu prehliadania) bola zmenená na zahrnúť tabuľky formujúce vzhľad, aby bolo jasné, že na nájdenie takýchto tabuliek sa nedajú použiť klávesy rýchlej navigácie, ak je táto možnosť odčiarknutá.
•Nvda viac nezamrzne po štarte, ak je aktuálny systémový čas skorší, ako čas kontroly poslednej aktualizácie.
•Ak je zapnuté čítanie napísaných znakov, NVDA viac neoznamuje znak (0x7f)po stlačení skratky ctrl+backspace v niektorých textových editoroch.
•Zvýšenie rýchlosti pri navigácii v tabuľkách v programe Microsoft Word.
•Navigácia po tabuľkách pomocou ctrl+alt+šípky vo wordovských tabuľkách so stĺpcami cez viacero riadkov je presnejšia.

Podrobný zoznam zmien je v menu NVDA >pomocník >novinky.

Odkaz na stiahnutie aktuálnej verzie:


http://www.nvaccess.org/download/

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
Nová doména
« Odpověď #36 kdy: 11. Září 2013, 08:57:36 »
Do konferencie fanda práve prišiel mail s oznamom, že adresa nvda.venik.org bola zmenená na www.nvda-project.cz. Obsah ostáva.

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
NVDA 2013.3: Používateľské profily a nastavenia klávesových skratiek
« Odpověď #37 kdy: 4. Prosinec 2013, 13:45:42 »
   Dnes vyšla nová verzia NVDA 2013.3. Táto verzia sa okrem rôznych opráv môže popýšiť dvomi novými dialógmi.

   Používateľské profily
   Ak vám v NVDA chýbala možnosť nastaviť si profil pre konkrétnu aplikáciu alebo plynulé čítanie, odteraz môžete práve na toto využiť používateľské profily. Ich nastavenie nájdete v dialógu NVDA >používateľské profily - skratka nvda+ctrl+p.
   Ak si chcete vytvoriť profil, v dialógu používateľské profily aktivujte tlačidlo nový.
   otvorí sa okno, v ktorom môžete zadať názov profilu. Potom môžete vybrať, kedy sa profil má spúšťať:
   - ručná aktivácia: profil chcete spúšťať ručne. Ak programujete v rôznych editoroch a vytvoríte si profil s názvom programovanie, spustíte si ho vtedy, keď ho budete potrebovať.
   - Aktuálna aplikácia: profil sa bude spúšťať pre aplikáciu, z ktorej ste dialóg navštívili. Teda ak ste mali pred tým otvorený MS Word, NVDA oznámi „aktuálna aplikácia winword.exe“. Profil sa aktivuje vždy, keď otvoríte okno s touto aplikáciou.
   - plynulé čítanie: Profil sa aktivuje vždy, keď spustíte príkaz na plynulé čítanie. Ja napríklad používam na plynulé čítanie profil, v ktorom mám vypnuté oznamovanie odkazov a iných prvkov na weboch.
   Povedzme, že chcete vytvoriť profil pre plynulé čítanie. Keď aktivujete tlačidlo OK, NVDA sa vás opýta, či chcete profil hneď upravovať.
   Nastavenia v profile upravujete tak, že profil aktivujete a následne nastavíte, čo potrebujete. Takže v tomto prípade vyberieme áno.
   Ak sa teraz pozriete do dialógu používateľské profily, uvidíte tam váš profil a pri ňom informáciu aktívny, upravovaný. Znamená to, že ak teraz niečo zmeníte v nastaveniach NVDA, nastavenie sa zapíše do tohto profilu.
   skúste teda upraviť nastavenie interpunkcie, čítanie odkazov a prípadne nastavenie hlasu. Keď skončíte s úpravami, profil deaktivujete tak, že v dialógu používateľské profily vyberiete profil pre plynulé čítanie a aktivujete tlačidlo ručne deaktivovať. NVDA sa vráti k pôvodnému nastaveniu. Keď teraz spustíte plynulé čítanie, NVDA načíta nastavenia z profilu pre plynulé čítanie.
   Podobne funguje aj vytvorenie profilu pre aktuálnu aplikáciu. Ten môžete upraviť potom tak, že ho ručne aktivujete, alebo v okne danej aplikácie urobíte zmeny, ktoré potrebujete.
   Nastavenia pri použití profilov fungujú na troch úrovniach. Najprv má prednosť práve aktívny profil, potom profil pre aktuálnu aplikáciu alebo plynulé čítanie a potom nastavenie v pôvodnej konfigurácii. NVDA vždy uprednostňuje práve aktivovaný profil. Takže ak ste zmenili hlas v aktívnom profile ale aj v profile pre plynulé čítanie, NVDA uprednostní nastavenie z práve aktívneho profilu. Ak ste nastavenie nezmenili v žiadnom profile, NVDA zoberie nastavenie z normálnej konfigurácie.
   Ak chcete zmeniť názov profilu, môžete ho premenovať v dialógu používateľské profily. V tomto dialógu je aj tlačidlo udalosti. Po jeho aktivovaní môžete zmeniť, kedy sa profil aktivuje.
   Niekedy sa môžete pri nastavovaní profilov dostať do situácie, že budete potrebovať zakázať všetky udalosti. Toto docielite začiarknutím políčka dočasne zakázať všetky udalosti. V tomto prípade profily asociované s plynulým čítaním a aplikáciami prestanú fungovať.
   pre lepšie pochopenie odporúčam prečítať si Návod k NVDA, kapitola 8.3

   Klávesové skratky NVDA viac nemusíte meniť vytváraním novej mapy v poznámkovom bloku. V menu NVDA >možnosti aktivujte položku klávesové skratky.
   V strome sa zobrazia kategórie a skratky platné pre aktuálnu aplikáciu. Ak teda chcete meniť skratky pre režim prehliadania, ktorý sa aktivuje len vo webových alebo pdf dokumentoch, spustite Firefox alebo Acrobat Reader.
   Povedzme, že chceme zmeniť skratku na oznamovanie titulku okna. Rozbalíme vetvu systémový fokus a tam nájdeme položku "Prečíta titulok aktuálneho aplikačného okna alebo okna v popredí. Stlačené rýchlo 2 krát po sebe..." čo je popis z nápovedy vstupu NVDA. Keď túto vetvu rozbalíme, dozvieme sa, že skratka je nvda+t pre všetky rozloženia. Skratku môžeme odstrániť aktivovaním tlačidla odstrániť. Môžeme ale aj prideliť novú, napríklad nvda+v.
   Aktivujte tlačidlo pridať. Zobrazí sa výzva na zadanie skratky. Stlačte nvda+V. Hneď na to sa zobrazí menu, v ktorom môžete vybrať, pre ktoré rozloženie chcete skratku nastaviť. Dostupné bude práve aktívne rozloženie, alebo možnosť všetky rozloženia. Ak máte teda aktívne rozloženie laptop, môžete skratku nastaviť pre laptop rozloženie samostatne, alebo pre laptop aj desktop súčasne.
   Zmeny, ktoré ste vykonali uložíte tlačidlom OK.

   Verzia 2013.3 obsahuje podporu pre sledovanie revízii v dokumentoch MS Office. Toto funguje len ak je funkcia zapnutá (napr v MS Word 2003 ponuka nástroje >sledovať zmeny). Musíte mať tiež začiarknuté sledovanie zmien v nastaveniach čítania textu v NVDA. Ak sú obe možnosti aktívne, NVDA bude hlásiť, aké úpravy sa pri danom texte vyskytli.

   ak často využívate plynulé čítanie, v novej verzii nemusíte v režime prehliadania stále plynulé čítanie nanovo aktivovať. Ak si v nastaveniach klávesnice začiarknete možnosť povoliť rýchlu navigáciu počas rýchleho čítania, budete môcť skákať po dokumente a NVDA bude automaticky pokračovať v plynulom čítaní. Ak teda napr čítate v denníku sme dlhý rozhovor a počas plynulého čítania skočíte na nasledujúci nadpis, NVDA bude pokračovať v plynulom čítaní od nového miesta. Plynulé čítanie ale nesmiete prerušiť klávesom ctrl.


   Z ďalších noviniek vyberám:
   •NVDA oznamuje polia formulárov v dokumentoch programu Microsoft Word.
   opravené rôzne chyby v MS Exceli: oznamovanie odkazov, rozbaľovacích zoznamov a podobne. Malo by fungovať vyberanie z možností, ktoré excel ponúka, ak si myslí, že vie, čo chcete napísať. Zoznam rozbalíte alt+šípka dole. Píšem malo by, lebo ja to mám v excely nejako záhadne vypnuté a v čase písania tohto textu to neviem rýchlo nájsť.
Výber textu v režime prehliadania pomocou skratky ctrl+shift+end viac nespôsobí nečakanú zmenu rozloženia klávesnice v systémoch, v ktorých je nainštalovaných viacero rozložení klávesnice.
   • Fyzické pohyby alebo iné udalosti na nových počítačoch nie sú spracované ako príkazy z klávesnice.

odkaz na stiahnutie:
http://www.nvaccess.org/download/

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
NVDA 2014.1
« Odpověď #38 kdy: 13. Březen 2014, 18:02:17 »
   V týchto dňoch vyšla nová verzia NVDA s označením 2014.1. Za všetky novinky spomeniem aspoň tieto:
- ak stále používate Win XP Service Pack 1, mali by ste aktualizovať na SP 2. Inak nebudete môcť používať najnovšiu verziu NVDA. Je to spôsobené prechodom na novšie knižnice, kompilátory a podobne.

zmeny pre MS Office:
- Rýchlejšia navigácia v dokumentoch MS Word pri aktívnej kontrole pravopisu.
- Podpora pre Powerpoint 2013 (bez chráneného režimu)
- NVDA číta symboly v dialógu vložiť symbol (Office 2007 a vyššie).
- ŃVDA viac v Excely nehlási nesprávne informácie o súradniciach bunky a neoznamuje pri formátovaní podčiarknutie, ak tam skutočne nie je.
- NVDA oznamuje v MS Powerpointe hypertextové odkazy

Režim prehliadania:
- V nastaveniach čítania textu sa dá nastaviť oznamovanie prvkov pri kliknutí. Predvolene je to začiarknuté.
- obsah webových aplikácii možno prezerať v režime prehliadania po stlačení NVDA+medzera. Teda ak sa NVDA prepne do aplikácie, NVDA+medzera zobrazí obsah aplikácie v režime prehliadania.
- Úpravy a zlepšenia ohľadom Aria regions a Aria Landmarks.
- Vylepšenia pre rýchlu navigáciu počas rýchleho čítania.
- lepšia podpora pre Google Chrome. MVDA oznamuje popisy k začiarkávacím poliam a prepínačom.

Iné:
- NVDA    odteraz oznamuje znaky =* (hviezda) a + (plus) v režime niektorá interpunkcia.
- NVDA číta popis tlačidla prehrať v ITunes a tiež automaticky obnovuje virtuálny buffer v ITunes obchode.
- dotykové gestá v nastaveniach skratiek sú už v slovenčine.


Kompletný zoznam zmien nájdete v menu Pomocník >novinky.

odkaz na stiahnutie
http://www.nvaccess.org/download/

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
Preskakovanie textu pri plynulom čítaní v režime prehliadania
« Odpověď #39 kdy: 17. Březen 2014, 13:27:45 »
Ahojte,
Na niektorých weboch mi NVDA pri plynulom čítaní robí psie kusy. Vynecháva časti textu, alebo opakuje to, čo už raz prečítal. Vyzerá to asi nejako takto
"Arcibiskupa už totiž poznáme – nielen zo spomínaného ľudskou tvárou či z televíznych relácií, kde sa objavil po odvolaní po odvolaní..."
Deje sa to akoby náhodne a vždy na iných miestach.
Rád by som to reportoval, len sa obávam, že pre vývojárov bude náročné zistiť, čo sa deje, keď je celý web v Slovenčine.
Používam Firefox a aktuálne NVDA 2014.1
Edit: deje sa to aj v Internet Exploreri
Stáva sa to z vás ešte niekomu? Vedeli by ste napísať príklad nejakého webu v angličtine, kde sa to stáva tiež? prípadne viete, čo to spôsobuje a ako sa toho zbaviť?
Ukážková stránka:
http://www.postoy.sk/content/recenzia-arcibiskup-bezak-zbohom
« Poslední změna: 18. Březen 2014, 12:01:06 od ondrej_rosik »

peter

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 345
    • Zobrazit profil
Re:NVDA
« Odpověď #40 kdy: 18. Březen 2014, 12:02:50 »
Ahoj,
Ja som to takisto videl na par strankach, ale aj so starsimi verziami nvda. Tusim ide o stranky, kde je nieco aktivne pohyblive. skus sa opytat niekoho kto vidi, ci tam nieco neblika, nemeni sa,...
Peter Lecký, Stopka n.o.

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
NVDA 2014.2
« Odpověď #41 kdy: 26. Květen 2014, 16:42:30 »
Pred pár dňami vyšla nová verzia NVDA s označením 2014.2. Z noviniek vyberám:
 - Zlepšenie prístupnosti Java aplikácií
- zmeny v zobrazovaní stránok v režime prehliadania. Týkajú sa hlavne podpory Aria landmarks resp. oblastí stránky. Taktiež NVDA lepšie popisuje niektoré prvky (začiarkávacie položky, prepínacie tlačidlá a podobne).
- Pri písaní v programe MS Powerpoint a aktívnom čítaní napísaných znakov NVDA viac neoznamuje znaky, ktoré vymažete klávesom backspace, ako súčasť slova.
- upozornenia v Mozilla aplikáciách nie sú čítané dvakrát
- NVDA sa dokáže lepšie spamätať, ak opustíte aplikáciu, ktorá neodpovedá.
- V menu nastavenia klávesnice pribudlo začiarkávacie pole "Spracovať vstup z externých programov." Ak je toto začiarknuté, NVDA bude reagovať na klávesové príkazy z externých aplikácii, ako napr klávesnica na obrazovke. Niekedy môže byť užitočné toto odčiarknuť, ak máte program, v ktorom sa pri spustenom NVDA nedá písať a podobne.

Kompletný zoznam noviniek nájdete po inštalácii novej verzie v menu pomocník > novinky.

Odkaz na stiahnutie
http://www.nvaccess.org/download/

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
NVDA 2014.3: lepšia podpora pre prácu v programoch MS Office
« Odpověď #42 kdy: 11. Září 2014, 20:28:07 »
   Minulý týždeň vyšla Nová verzia NVDA s označením 2014.3. Táto verzia obsahuje niekoľko pozoruhodných vylepšení pre kancelársky balík MS Office.
   - NVDA odteraz dokáže lepšie oznamovať formátovanie v dokumentoch programu MS Word a Excel. Napríklad po stlačení nvda+f vo Worde sa dozviete aj odsadenie odseku (toto sa dá aj automaticky hlásiť, ak začiarknete oznamovanie v nastaveniach čítania textu). V Excely zas NVDA po stlačení nvda+F vie okrem iného oznámiť vertikálne a horizontálne zarovnanie bunky.
pri formátovaní wordovských dokumentov pomocou skratiek (ctrl+u, ctrl+i, ctrl+j a pod) NVDA automaticky oznamuje formátovanie. Rovnako oznámi vzdialenosť od okraja po stlačení klávesu tab v editačnom poli.
   NVDA dokáže upozorniť na prítomnosť komentárov a čítať ich text. Aj vo Worde aj v Excely sa na prečítanie komentára používa skratka nvda+alt+c. V Excely navyše NVDA poskytuje vlastný dialóg na úpravu komentára (funguje normálne skratka shift+F2).
   NVDA od verzie 2014.3 lepšie podporuje prácu s hlavičkami riadkov a stĺpcov v tabuľkách v dokumentoch MS Word a Excel. Veľmi podrobne je to popísané v handoute z tohtoročného Resetu, takže ak sa chcete pozabávať s tabuľkami, pozrite
http://unss.sk/reset/2014/handouty/nvda/nvda.rtf
   Pri úprave prezentácie v programe Powerpoint môžete odteraz zistiť polohu jednotlivých objektov v snímke. Ak ste na nejakom objekte, môžete meniť jeho pozíciu šípkami (toto je funkcia Powerpointu) a NVDA Vám bude oznamovať polohu objektu. Podrobná informácia sa dá tiež zistiť skratkou nvda+delete, ktorá slúži na zistenie súradníc objektu.

Z ďalších zmien vyberám:
- V dialógu všeobecné nastavenia pribudlo nové začiarkávacie pole, ktoré určuje, či bude NVDA pri štarte a ukončení prehrávať zvuk.
- Pomoc k doplnkom, ktoré návod obsahujú, nájdete v správcovi doplnkov po aktivovaní tlačidla Návod.
- Podpora pre kalendár v programe MS Outlook funguje od verzie MS Outlooku 2007. V kalendári sa môžete pohybovať a čítať pripomienky.
- V režime prehliadania v Mozilla aplikáciách nedochádza k tomu, že po aktivovaní tlačidla klávesom Enter sa nestane vôbec nič, alebo sa aktivuje iný prvok (toto sa dialo napríklad pri tlačidlách na vrchu stránky Facebook).
- Zlepšená prístupnosť programu Itunes.
- Po aktivovaní odkazu na tejto stránke v novších verziách prehliadača Internet Explorer NVDA prejde na správne miesto a oznámi ho.
- Microsoft Outlook 2010a novšie: Zlepšená prístupnosť v zabezpečených dialógoch na vytváranie nového profilu a e-mailového účtu. Taktiež zlepšené čítanie zoznamu správ a možnosť zapínať a vypínať oznamovanie hlavičiek (od, predmet a pod).
- Zlepšenia v prístupnosti prehliadača Google Chrome.
- V Slovenskej lokalizácii sme zmenili používateľské profily na konfiguračné, aby nedochádzalo k prípadnému mýleniu si konfigurácie NVDA s používateľskými profilmi Windows.

Celý zoznam zmien je možné nájsť po nainštalovaní verzie 2014.3 v menu pomocník >novinky.
odkaz na stiahnutie najnovšej verzie NVDA:
http://www.nvaccess.org/download/


ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
NVDA 2014.4
« Odpověď #43 kdy: 28. Listopad 2014, 11:56:53 »
Dnes vyšla nová verzia NVDA 2014.4. Neprináša výrazné zmeny, ale aj tieto drobnosti určite potešia:

Pri ukončení NVDA je možné zobraziť dialóg, v ktorom sú možnosti reštartovať, ukončiť a reštartovať a zakázať doplnky (význam je myslím jasný). Zobrazenie dialógu sa dá zakázať vo všeobecných nastaveniach.
V dokumentácii pribudli dve kapitoly. V kapitole 13.1 si môžete preštudovať parametre, ktoré NVDA vie spracovať cez príkazový riadok. Takto si môžete napr priamo na ploche urobiť odkaz, ktorý spustí NVDA bez doplnkov, prípadne môžete cez príkazový riadok nastaviť cestu, kam sa má uložiť log a podobne. Pre používateľov brailovských riadkov je v kapitole 12 zoznam skratiek pre prvky a ich stavy.

Ďalšie zmeny:
V rečových slovníkoch môžete odteraz nastaviť, aby sa reťazec nahradil len ak ide o celé slovo, teda len vtedy, ak nie je súčasťou väčšieho reťazca.
Zoznam hlasových výstupov a brailovských riadkov je odteraz usporiadaný v abecednom poradí, ale možnosť bez reči resp. žiadny zobrazovač, je vždy na konci zoznamu.
V režime prehliadania teraz skratka E a shift+E prechádza aj po editovateľných zoznamových rámikoch. Takýto prvok obsahuje pole hľadania vo vyhľadávači Google.
NVDA zbytočne viacnásobne nečíta hviezdičky v heslových editačnýh poliach, ak je zapnuté čítanie po slovách a začnete písať nové slovo.

Celý zoznam zmien nájdete v menu NVDA > pomocník > novinky.
odkaz na stiahnutie:
http://www.nvaccess.org/download/

PS1: počet používateľov NVDA nám mierne narastá. V čase písania tohto textu je priemer 112 používateľov, pričom za posledných 7 dní sa v jeden deň k NVDA zo Slovenska prihlásilo až 140 používateľov. Viac tu:
http://community.nvda-project.org/usersByCountry.html

PS2: Už teraz sa môžete tešiť na niektorú z prvých verzii z roku 2015. Ak všetko pôjde podľa plánu, bude zaradená podpora pre režim prehliadania v MS Worde, takže h pre skok po nadpisoch bude fungovať aj vo wordovských dokumentoch.

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
NVDA 2015.1: vylepšenia pre MS Word a Skype
« Odpověď #44 kdy: 1. Březen 2015, 09:33:21 »
   Pred týždňom vyšla nová verzia NVDA s označením 2015.1. Novinkou je možnosť používať režim prehliadania v MS Worde. Inými slovami, v dokumentoch môžete prechádzať písmenom h po nadpisoch, zobraziť si zoznam prvkov nvda+F7 a podobne. Režim prehliadania v MS Worde aktivujete skratkou nvda+medzera. NVDA oznámi prechod do režimu prehliadania charakteristickým zvukom. Od tohto momentu fungujú skratky rýchlej navigácie. Do dokumentu sa potom môžete vrátiť opäť skratkou nvda+medzera. NVDA si pri týchto prechodoch pamätá pozíciu kurzora. Takže ak napríklad upravujete dokument a čítate ho v režime prehliadania, po prechode do režimu fokusu bude kurzor na tom mieste, kde ste skončili čítanie v režime prehliadania. V dialógu NVDA > možnosti > režim prehliadania pribudlo začiarkávacie pole "ignorovať skratky mimo rýchlej navigácie". Ak ho začiarknete, NVDA v režime prehliadania nebude do Wordu posielať písmená, ktoré nie sú súčasťou rýchlej navigácie. Ak teda v režime prehliadania nechtiac stlačíte j, NVDA ohlási chybu a nič sa nestane. Ak bude toto pole odčiarknuté, písmeno j sa normálne zapíše do dokumentu na mieste, kde sa práve nachádza kurzor.

   V novej verzii NVDA je vylepšená podpora aj pre Skype od verzie 7. NVDA v okne konverzácie hlási, ak účastník konverzácie píše alebo prestal písať. Takisto si môžete posledných desať správ čítať pomocou skratiek nvda+ctrl+1-0 kde 1 prečíta najnovšiu správu a 0 desiatu správu v konverzácii. Takisto bolo opravené nesprávne čítanie editačných polí pri pridávaní nového kontaktu. Podpora sa týka len Skype 7 a novších, preto ak napríklad chcete využívať skratky nvda+ctrl+1-0 a používate staršiu verziu Skype, musíte Skype aktualizovať.

   Z ďalších noviniek vyberám:
   - V dialógu klávesové skratky pribudlo editačné pole filtrovať. Ak teda neviete v strome nájsť nejakú funkciu, môžete skúsiť zadať nejaký reťazec, ktorý ju charakterizuje do poľa filtrovať. Napríklad ak chcete zmeniť skratku pre ľavý klik myšou, do poľa filtrovať napíšete myš a v strome sa zobrazia len funkcie týkajúce sa myši.
   - V dialógu Nastavenia hlasu pribudlo začiarkávacie pole "pri spracovaní textu sa riadiť jazykom hlasového výstupu". Toto spôsobí, že NVDA bude ignorovať symboly v jazykovej lokalizácii NVDA a bude ich posielať konkrétnemu hlasu. Využiť to môžete napríklad v vtedy, ak používate anglickú verziu NVDA s eSpeakom, ale otravuje vás, ak eSpeak hovorí aj interpunkciu po anglicky.
   - V dialógu Výslovnosť interpunkčných a špeciálnych symbolov môžete odteraz pridávať vlastné symboly.
   - V dialógu hľadať v režime prehliadania pribudla možnosť rozlišovať veľké a malé písmená.
   - Pri editácii textu v MS Powerpointe 2003, NVDA správne oznamuje text v riadkoch. Doteraz bol v každom odseku v textovom poli kurzor nesprávne posunutý o jeden znak.
   - Všetky dialógy NVDA sú odteraz vycentrované na obrazovke tak, aby boli dobre použiteľné aj pre vidiacich používateľov.
   - Opäť je možné správne čítať text v termináli programu Tera Term Pro a v dokumentoch v programe Balabolka.
   - Vylepšená podpora pre prácu s aria prvkami v Internet Exploreri a MSHTML prvkoch.

   Celý zoznam noviniek nájdete v menu NVDA > pomocník > novinky. Novú verziu môžete nainštalovať z menu NVDA > pomocník > skontrolovať aktualizácie, alebo zo stránky
http://www.nvaccess.org/download/