Včera vyšla verzia 2013.1. Táto verzia obsahuje niekoľko zásadných zmien, medzi ktoré patrí nové rozloženie Laptop, podpora pre Powerpoint a v prípade slovenskej verzie aj nové pomenovania interpunkcie.
Ak ste už NVDA aktualizovali, pravdepodobne ste sa stretli s upozornením na nové rozloženie Laptop. Staré rozloženie bolo nahradené novým a dosť skratiek sa pomenilo. Tu je ich kompletný zoznam (skratky sú správne označené aj v časti Zoznam príkazov. Ak rozloženie Laptop nepoužívate, túto časť môžete preskočiť):
Plynulé čítanie
NVDA+a
Aktuálny riadok
NVDA+l
Aktuálny výber
NVDA+SHIFT+s
Stavový riadok
NVDA+SHIFT+end
prepnúť režim spánku
NVDA+SHIFT+z
Aktuálny objekt prečítate skratkou NVDA+SHIFT+o
Do nadradeného objektu sa presuniete skratkou NVDA+SHIFT+šípka hore, do prvého podradeného zase NVDA+SHIFT+šípka dole.
Na predchádzajúci objekt sa presuniete skratkou NVDA+SHIFT+šípka doľava, do nasledujúceho NVDA+SHIFT+šípka doprava.
Navigačný objekt na fokus presuniete skratkou NVDA+BACKSPACE a Fokus alebo systémový kurzor na pozíciu prehliadacieho kurzora presuniete skratkou NVDA+SHIFT+BACKSPACE.
Súradnice objektu zistíte skratkou NVDA+DELETE a predvolenú akciu na objekte vykonáte skratkou NVDA+enter.
Teda na objektovú navigáciu využijete hlavne NVDA+SHIFT+šípky, prípadne NVDA+SHIFT+o
Skratky na pohyb prehliadacím kurzorom:
Do prvého riadku sa dostanete skratkou NVDA+CTRL+HOME, do posledného NVDA+CTRL+END. Na začiatok a koniec riadka sa presuniete skratkami NVDA+HOME a NVDA+END.
Po riadkoch sa prehliadacím kurzorom pohybujete NVDA+šípky hore a dole, aktuálny riadok prečítate skratkou NVDA+SHIFT+bodka.
NVDA v kombinácií s CTRL a šípkami vľavo a vpravo presúva prehliadací kurzor po slovách. NVDA+CTRL+bodka prečíta aktuálne slovo.
Prehliadací kurzor po znakoch presúvate skratkami NVDA+šípky vľavo a vpravo, aktuálny znak prečítate skratkou NVDA+bodka.
Teda zjednodušene NVDA+šípky hore a dole čítajú po riadkoch, vľavo a v pravo po znakoch, čo je rovnaké, ako v hocijakom textovom editore, ak si odmyslíte kláves NVDA. CTRL+NVDA+šípky vpravo a v ľavo čítajú po slovách, čo je zas rovnaké pre pohyb v texte ak si odmyslíme kláves NVDA.
Zmenili sa tiež skratky na obsluhu myši
NVDA+ú vykoná klik ľavým tlačidlom myši, NVDA+CTRL+ú zamkne ľavé tlačidlo pre funkciu ťahať a pustiť.
Pravé tlačidlo má písmeno ä, teda NVDA+ä urobí pravý klik a NVDA+CTRL+ä ho zamkne.
myš na navigačný objekt presuniete skratkou NVDA+SHIFT+m (Mária) a objektovú navigáciu na myš skratkou NVDA+SHIFT+n (Norbert)
Poslednou zmenou je kruh nastavení hlasového výstupu. Keďže pôvodné skratky nám obsadil prehliadací kurzor, ku každej skratke pribudol CTRL. Takže hodnotu (rýchlosť, výšku a podobne) zvýšime a znížime NVDA+CTRL+SHIFT+šípky hore a dole a medzi položkami sa prepíname NVDA+CTRL+SHIFTšípky vľavo a vpravo. Je teda dobré použiť ako kláves NVDA CAPSLOCK, keďže CAPSLOKC, CTRL a SHIFT sa dajú stlačiť jednou rukou naraz.
Podpora pre MS Powerpoint
NVDA vo verzii 2013.1 umožňuje čítať a vytvárať prezentácie v MS Powerpointe. Funguje to veľmi podobne ako s inými čítačmi obrazovky. Po otvorení prezentácie stlačte F5. Šípkami prípadne plynulým čítaním môžete čítať aktuálnu snímku. Medzerou alebo Page Down sa prepnete na nasledujúcu snímku, Page Up na predchádzajúcu. Čo sa týka editácie, tabulátor prepína medzi oblasťami snímky (nadpis, podnadpis...). Enter aktivuje režim písania, Escape ho zas ukončí.
Ak máte v prezentácii poznámky, dajú sa zobraziť skratkou CTRL+SHIFT+s;.
Zmena oznamovania interpunkcie
pri podrobnejšom skúmaní sme zistili, že doteraz používané interpunkčné znaky sú nesprávne:
- lomeno je správne lomka, NVDA teda odteraz hovorí lomka a opačná lomka
- podčiarknutie je správne podčiarkovník.
- znak nasledujúci na klávesnici za bodkou je spojovník a nie pomlčka. NVDA ho teda správne hlási ako spojovník. Pomlčka je typograficky niečo celkom iné.
- NVDA správne interpretuje horné a dolné úvodzovky.
- úpravy v menej používaných symboloch.
Tieto zmeny sa týkajú aj hlasového výstupu eSpeak, takže ak eSpeak používate napr ako MS SAPI hlas alebo hlas v telefónoch so systémom Android, objavia sa aj tam. V tejto súvislosti dávam do pozornosti tento text Peťa Vágnera, ktorý celú situáciu objasňuje
http://nvda.venik.org/2013/04/ako-spravne-prekladat-nazvy-interpunkcnych-znakov/Ďalšie zmeny a úpravy (vyberám z changelogu)
Podpora pre automatické prepínanie jazyka pri čítaní dokumentov v programe MS Word. Funguje to tak, že vo Worde musí byť správne nastavený jazyk textu (v 2003 sa to robí v nástroje >jazyk), v nastaveniach hlasu musí byť začiarknutá detekcia jazyka. Funguje to určite s eSpeakom.
V režime prehliadania v MSHTML (ako napríklad Internet Explorer) a Gecko (napríklad Firefox), NVDA oznamuje dostupnosť dlhých popisov. Dlhý popis sa dá zobraziť v novom okne po stlačení NVDA+d.
- NVDA vie prečítať upozornenia (napríklad pri zablokovaní obsahu alebo sťahovaní súboru) v prehliadači Internet Explorer 9 a novších.
- Podporované automatické oznamovanie hlavičiek riadkov / stĺpcov tabuľky v prehliadači Internet Explorer a iných MSHTML prvkoch.
- Pri používaní riadkov od Freedom scientific je možné vybrať port (Automaticky, USb, bluetooth).
- Odteraz je možné písať pomocou 8-bodového počítačového kódu na riadkoch, ktoré majú brailovskú klávesnicu.
- V dialógu Nastavenia klávesnice pribudli dve položky určujúce, či má NVDA prerušiť reč pri písaní a stlačení klávesu Enter. Ak začiarknete prerušiť reč pri písaní, NVDA prestane hovoriť aktuálny text, ak píšete (teda tak, ako doposiaľ). Ak ho odčiarknete, NVDA najprv dočíta aktuálny text (užitočné napr v Mirande, kde si takto neprerušíte písaním správu, ktorá práve prišla). Má to ale aj nežiaduci účinok, napr v dialógoch NVDA dorozpráva "začiarkavacie políčko nezačiarknuté" a až potom povie "začiarknuté" ak ste ho medzitým začiarkli.
Podobne funguje aj druhé začiarkavacie pole, toto sa ale týka len klávesu Enter. Teda ak ho nezačiarknete, reč sa nepreruší stlačením Enteru a NVDA dopovie zvyšný text a až potom bude pokračovať nasledujúcim textom.
- Príkazy rýchlej navigácie pre prechod medzi oddeľovačmi fungujú v prehliadači Internet Explorer a v MSHTML prvkoch.
- Názvy záložiek v nastaveniach aplikácie Dropbox sa dajú čítať pomocou plošného prezerania.
- Na brailovských riadkoch sa správne zobrazuje výber textu v aplikáciách Microsoft Word 2003 a editačných poliach programu Internet Explorer.
- Opäť je možné vyberať text v aplikácii Microsoft Word pri aktívnom brailovskom riadku.
- Opravená chyba, pri ktorej nebolo možné používať niektoré syntézy pod Microsoft Speech API 5, ako napríklad hlasy Koba Speech 2.
odkaz na stiahnutie:
http://www.nvaccess.org/download/A tam link skyp donation