Autor Téma: Gmail backup  (Přečteno 5686 krát)

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
Gmail backup
« kdy: 11. Únor 2011, 12:01:44 »
Ak používate Gmail a obávate sa, že by raz ich disky mohla napadnúť nejaká živelná pohroma a radšej by ste mali svoju poštu aj fyzicky na nejakom disku, môžete vyskúšať niekoľko možností zálohy.

1) ak používate mailového klienta a povolíte imap alebo pop pre všetku poštu tak pri prvom spustení klienta sa stiahnu všetky maily. Toto nemám odskúšané, nakoľko na Thunderbird som prechádzal neskôr a maily som si stiahol až od dátumu povolenia pop3 prístupu.

2) špeciálne na zálohu pošty môžete použiť Freeware program Gmailbackup. Je celkom prívetivý aj k čítačom obrazovky. Inštaluje sa, ale podarilo sa mi ho nainštalovať bez práv administrátora, takže nejaké veľké zásahy do systému asi nerobí. Nájdete ho na
http://www.gmail-backup.com
V časti downloads.
Existuje aj verzia pre Linux.

Inštalácia je taká, ako vždy.

Program sa dá spustiť buď z príkazového riadka (gmail-backup.exe) alebo ako klasický Windows program s ponukou (gmail-backup-gui.exe).
Skôr, ako čokoľvek zálohujete, povoľte na vašom gmail účte imap (v základnom html v časti nastavenia >zasielanie ďalej a pop /imap)

príkazový riadok:
Ak sa rozhodnete zálohovať všetky maily, ktoré kedy prešli cez gmail, použite príkaz
gmail-backup.exe backup cesta mailova-adresa@gmail.com heslo
Ako cestu zadajte priečinok, kam sa skopírujú maily.
ak k heslu pridáte ešte
20070621 20080101
zálohujú sa len maily od 26. januára 2007 do 1. januára 2008

Maily sa ukladajú do zvoleného priečinka ako eml súbory s názvom rok_mesiac_rokmesiacdenhodinyminutysekundy-odosielatel-predmet-poradovecislo.eml
Neviem, prečo je tam rok a mesiac dvakrát. Poradové číslo je tam pre prípad, ak odíde viac mailov v rovnakom čase. Pre istotu nejaký príklad (môj prvý mail):
2007_02_20070203-170323-ondrej_rosik@gmail_com-Od_Ondreja-1.eml

Dá sa vraj urobiť aj obnovenie zálohy, teda odoslať zazálohované maily späť na server:
gmail-backup.exe restore cesta mailova-adresa@gmail.com heslo

Okrem zálohovania a obnovenia vie aj zmazať všetky maily (ak dúfame, že si ich firma neukladá na nejaké tajné miesto):
gmail-backup.exe clear mailova-adresa@gmail.com heslo
(program si znovu vypýta mailovú adresu, aby sa uistil, že viete, čo robíte)

Ak nechcete použiť príkazový riadok, spustite z priečinka programu súbor gmail-backup-gui.exe
- gmail login: zadajte celú mailovú adresu
- gmail password: zadajte heslo
- backup folder: cesta, kam sa uložia maily
- since date: dátum, od kedy chcete maily zálohovať (šípkami v ľavo a v pravo sa presúvate medzi dňom, mesiacom a rokom a šípkami hore a dole nastavujete hodnotu)
- before date: dátum po ktorý chcete maily zálohovať.
- newest e-mails only: ak začiarknete, zazálohuje len poštu, ktorú ste ešte z imap prístupu nestiahli.
- backup: spustí zálohu:
- restore: v tomto prípade bude posielať maily späť na server.
Stav môžete vidieť v neprepisovateľnom edit poli.
Zálohovanie alebo obnovu zastavíte tlačidlom stop alebo alt+F4 (už sa mi podarilo niekoľkokrát nechtiac ho zavrieť, vôbec sa nespýta, či skutočne chcem zastaviť zálohu).
Ak sa rozhodnete zálohovať od určitého dátumu, chvíľu trvá, kým sa to spustí.

Marek

• Administrator
  • Newbie
    • Zobrazit profil
Re: Gmail backup
« Odpověď #1 kdy: 14. Únor 2011, 15:03:34 »
Ahoj. Ja toto robievam tak, ze si maily skopirujem v thunderbirde do lokalnych priecinkov (local folders). Ak si chcete spravy z gmailu ponechat len lokalne, presuvat sa v gmail uctoch zial priamo neda, maily treba najprv poslat do kosa a potom odstranit, inak budu trcat v priecinku vsetky spravy.
« Poslední změna: 17. Únor 2011, 09:44:31 od Marek »
Marek Macko
administrátor fóra

Marek

• Administrator
  • Newbie
    • Zobrazit profil
Re: Gmail backup
« Odpověď #2 kdy: 18. Únor 2011, 13:56:59 »
Prispevky suvisiace s importom a konfiguraciou gmailu som presunul sem:
http://forum.unss.sk/index.php?topic=172.0
Marek Macko