Autor Téma: stránky na testovanie sluchu a databáza zvukov  (Přečteno 3032 krát)

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
stránky na testovanie sluchu a databáza zvukov
« kdy: 20. Červen 2011, 08:18:42 »
Dnes to nebude rozsiahly návod, ale len typy na weby, na ktorých si môžete otestovať váš sluch resp. weby, ktoré nejako súvisia so zvukom

http://www.good-ear.com/servlet/EarTrainer
je aplikácia určená pre hudobníkov. ponúka niekoľko testov - napríklad perfect pitch vám zahrá tón a vy musíte určiť, aký tón to je. Absolútny sluch sa tu dá aj rozvíjať a cibriť, ak si necháte hrať napríklad len tóny v rozsahu C - G. Okrem funkcie perfect pitch je tam aj rozlišovanie intervalov, solmizačných slabík, rozlišovanie durových a molových akordov, rôznych typov stupníc a tzv. kadencii, čo ani neviem, čo je:)
Stránku som testoval vo Firefoxe a Internet Exploreri, v oboch prípadoch fungovala korektne.

http://musicianbrain.com/adaptative_pitch_test/pitch-tablower-external-edit.swf
Je aplikácia, ktorá zisťuje, aký minimálny rozdiel medzi dvoma tónmi dokážete odhaliť. Je robená vo Flashi, takže môže spôsobiť pád Firefoxu (mne ale na druhé spustenie fungovala). Najprv je potrebné zadať e-mailovú adresu, výsledky údajne posudzujú "živí" ľudia. Mne poslali výsledok tak do dvoch dní a potom od nich už nič neprišlo. Po aktivovaní tlačidla begin budete počuť dva tóny. ak je prvý nižší a druhý vyšší, stlačte enter, ak naopak, stlačte tabulátor. Znovu budete počuť dva tóny, pričom rozsah by sa mal postupne zmenšovať.

http://www.freesound.org
Je zbierka voľne dostupných zvukov, ktoré na stránku nahrávajú bežní používatelia. Po registrácii môžete sťahovať jednotlivé zvuky, alebo celé balíky. Okrem syntetických zvukov sú tam aj celkom pekné reálne stereo nahrávky. Zvuky môžete použiť pre vlastné potešenie, alebo v rôznych nekomerčných projektoch, pričom je potrebné držať sa licencie Creative commons, ktorá okrem iného zaväzuje v prípade využitia zvuku uviesť zdroj buď ako odkaz na profil autora, alebo aspoň na server Freesound.
Rozhranie je prehľadné, ak viete v angličtine naformulovať, čo hľadáte, dostanete sa k výsledkom na požadovaný zvuk. Kvalita a vhodnosť sa líši, takže treba trochu pátrať. Zvuky schvaľujú moderátory, tí však kontrolujú len dodržiavanie licencie, kvalita a estetické vnímanie ich nezaujíma. Zvuky možno na server aj nahrávať, mne sa najlepšie osvedčil FTP prístup. najprv súbory nahráte a potom k nim v angličtine vyplníte vo webovom formulári popis.
Odporúčam pozrieť sekcie best rated sounds alebo most popular sounds, kde nájdete "vychytených" zberateľov zvukov.

Všetky spomenuté weby sú len v angličtine.