Autor Téma: skiplink  (Přečteno 2257 krát)

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
skiplink
« kdy: 20. Červen 2011, 14:34:35 »
Ahojte,
Nedavno som objavil jednu stranku, ktora sa snazi pouzivatelom citaca obrazovky ulahcit browsovanie .
http://www.skiplink.org
Je uplne jednoducha a neda sa povedat ze nabita funkciami. Jej nevyhodou je okrem ineho aj to, ze kazi diakritiku pri citani slovenskych stranok. Ma vsak aj par vyhod. Nasledujuce riadky poskytuju strucne zhrnutie toho co prinasa.
Po nacitani mozete do editacneho policka napisat internetovu adresu, text ktory chcete hladat na google, alebo text ktory chcete hladat na youtube.
Okrem editacneho policka su na stranke 3 tlacidla ktore umoznuju urcit kde sa ma zadany text hladat (otvorit ako stranka, hladat na google, hladat na youtube).
- Browse witch skiplink: je tlacidlo po ktoreho stlaceni sa pokusi aplikacia skiplink nacitat stranku ktoru ste zadali do editacneho policka. Autor aplikacie pise, ze zobrazena stranka by nemala obsahovat zbytocne zdvojene informacie, navigacia by mala byt lahko dostupna po  stlaceni tlacidla a hlavny obsah stranky by mal byt na zaciatku. Nikde sa ale nepise aka heuristika sa pouziva na hladanie hlavneho obsahu a rozpoznavanie navigacie. Skusal som par stranok a nezdalo sa mi ze by bola nacitana stranka nejaka prehladnejsia. Vovseobecnosti taketo aplikacie subjektivne nepovazujem za dobre, pretoze pouzivatelia citacov obrazovky vedia, ze aj ked pouzivaju bezne stranky s citacom obrazovky a snazia sa s vidiacim clovekom dohodnut na tom co na stranke kde "vidia", tak to nieje jednoduche. Aplikacie tohoto typu komunikaciu s vidiacimi este viac komplikuju. Pri pohlade na takuto reprezentaciu stranky vidiaci vacsinou konstatuju cosi ako "to mas nejake pokazene..." :)
- Google websearch: Po stlaceni tlacidla aplikacia vyhladava retazec zadany v editacnom policku cez google. Vysledky su zobrazene na "cistej" stranke, bez zbytocnych informacii. Kazdy vysledok je ako nadpis. Oproti standardnemu google vyhladavaniu je tu mozno vyhoda, ze aplikacia zobrazuje viac textu z kazdeho vysledku, takze uz vo vysledkoch vyhladavania sa da lepsie zistit ci sa nasiel prave vysledok ktory hladame. Trosku ma zaskocil fakt, ze pri vyhladavani priamo na google dostavam pri hladani toho isteho retazca ine vysledky. :) autor stranky opat nepise nic o tom, akym sposobom vysledky zobrazuje / filtruje. Mozno sa uz pytate preco vam o tomto internetovom "pocine" vobec pisem ked tu nan vkuse iba hundrem. Ak je to tak, tak...
- Youtube search: ak stlacite toto tlacidlo tak sa aplikacia pokusi text zadany v editacnom policku hladat na youtube. Vysledky vyhladavania zobrazi v jednoduchej prehladnej tabulke. Pri kazdom vysledku (v kazdom riadku tabulky) je tlacidlo na prehratie vyhladaneho videa. Po stlaceni sa video nacita a rovno zacne prehravat. Na stranke s prehravacom je aj editacne policko, ktore obsahuje url priamo na video na youtube tak ze ho mozete jednoducho okopirovat do schranky a niekomu poslat.

Pokial ide o youtube tak este stoji za zmienku aj rozhranie na vyhladavanie na youtube urobene tak, aby bolo pristupne pre citace obrazovky. Najdete ho na adrese:
http://tube.majestyc.net/
To zobrazuje vysledky ako zoznam poloziek bez informacie o minutazi,... Mne sa vystup aplikacie skiplink paci viac.
Peter Lecký, Stopka n.o.