Autor Téma: hracka na dlhe (nie len) zimne vecery  (Přečteno 2537 krát)

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
hracka na dlhe (nie len) zimne vecery
« kdy: 11. Červenec 2011, 22:30:23 »
Ahojte,
Nedavno sa mi dostala do ruk nova hracka. Ide o prudko technicku zalezitost, ktora pravdepodobne zaujme len malo ludi. Info o nej pisem pretoze by mohla zaujat tych z vas co sa radi hrate (alebo by ste sa radi hrali) s Linuxom a preto ze som nadseny.
Zariadenie sa vola dreamplug. Ide o akysi specialny drobny pocitac, urceny pre vyvojarov, ktory je natolko drobny, ze ho mozno strcit priamo do zastrcky. Aspon to tvrdi vyrobca. Mne sa ale zda byt na cosi take predsa len trochu velky. Zvedavci najdu popis a technicke parametre na nasledujucej stranke:
http://www.globalscaletechnologies.com/c-5-dreamplugs.aspx
V kratkosti ide o pomerne malu krabicku ktora ma v sebe:
- 1,2 ghz procesor (architektura ARM little endian)
- 512 mb ram, (rozsiritelne)
- 2 mb flash z ktorej sa zavadza boot loader
- 2gb (po rozobrati vymenitelnu) microsd kartu na ktorej je kernel a rootfs
- 2 1gb ethernet porty,
- wifi, bluetooth, 2 usb 2.0 porty, esata port a slot na dalsiu sd kartu
- ma to aj vstavanu zvukovu kartu s analog aj digital vystupom.
Po prvom spusteni (pripojeni do elektriny) sa v krabicke rozbehol a uspesne nabootoval debian linux (5.0). Nakonfigurovana bola wifi siet na ktoru sa dalo pripojit a nasledne cez ssh pripojit do masinky. No a uz asi tusite... Po niekolkych hodinkach hrajkania sa mi podarilo:
- aktualizovat operacny system na najnovsi debian squeeze,
- rozbehat citac obrazovky yasr s espeakom (pouziva speech-dispatcher tak ze zatial trosku padavy, ale nedam si pokoj kym to nedokopem do stavu kedy to padat nebude).
Takze teraz je k tomu cez usb alebo bluetooth mozno pripojit klavesnicu, prihlasit sa a pouzivat to ako plnohodnotny linuxovy pocitac s konzolou. Graficke rozhranie neplanujem rozbehat, pretoze sa mi to zda byt zbytocne, predpokladam ale, ze gnome s orca by sa mal dat rozbehat aj napriek tomu ze sa k tomu neda pripojit monitor.
Braillovsky riadok som este nerozbehal, ale nevidim dovod preco by to nemalo ist.
Mozno sa teraz pytate na co to cele moze byt. Tuhla par veci ktore mi napadaju:
- Vdaka ozvuceniu a obrailleniu mate k dispozicii pristupny (ozvuceny, staci pripojit klavesnicu a sluchadla) wifi router s plnohodnotnym debian linuxom a teda firewallom, pokrocilim routovanim, jednoducho vsetkym co mozete v debiane najst.
- Pripojte k tomu cez usb alebo esata disk a je mozne to pouzivat ako domaci server na prehravanie hudby / zdielanie dat (prirodzene v case ked to robi napriklad router ktory vasu domacu siet pripaja do internetu), mam na tom rozbehanu sambu a funguje to bez problemov. Na prehravanie mp3 pouzivam konzolovu verziu mplayeru.
- rozbehnite si na tom web server s php (mam) a testujte projekty v linuxovom prostredi ktore si poohybate ako potrebujete
- V pripade ze vyvijate a potrebujete kompilovat veci na linuxovej platforme a na dennu pracu pouzivate windows, potom je toto lacna nahrada dalsieho desktopu na ktorom by mohol bezat linux (ti co to poznaju, vedia ze kompilovat vacsi projekt vo virtualnej masine je pomerne zdlhava zalezitost, priznam sa ale, ze build environment pre rockbox este rozbehany nemam, takze o rychlosti kompilacie na dreamplugu zatial neviem povedat nic)
- Ak sa radi hrate s linuxom, alebo sa chcete o linuxe nieco naucit, potom je dreamplug alebo podobne zariadenie dobra volba.
- uz teraz sa tesim, ako si k vstupu na mikrofon pripojim foto diodku a urobim z toho player na dialkove ovladanie
- aj tv / radio kartu na tom pojde rozbehat a mne obrazovku netreba.

Aby som len nechvalil:
- od objednania zariadenia do jeho dorucenia ubehlo 8 tyzdnov a po dvoch a siestich som urgoval
- vyrobca zabudol k zariadeniu pribalit fakturu takze ak som to chcel dostat na colnici do ruk, tak som si ju musel vyrobit
- vyrobca zabudol do krabice pribalit redukciu na stredoeuropske zastrcky. Nemozem povedat ze by mi nejak vyrazne chybala, pretoze pripajat to priamo do zastrcky sa mi zda byt trochu krkolomne. Cez standardny u nas bezne pouzivany kabel sa to do siete pripojit dalo.
- Software (debian 5.0) bol nakonfigurovany trochu ... no povedzme nestandardne. zle nastavene pristupove prava, 2 beziace dhcp servery,... Toto by som tomu nevycital, predsa len ide o vyvojarsky kit od ktoreho neocakavam dobre nakonfigurovany software.
- Redukcia na standardny u nas pouzivany kabel je konstrukcne navrhnuta pomerne nestastne. Po pripojeni cez nu dreamplug obcas stracal kontakt s elektrinou a restartoval sa. Po prerabke napriamo (za hardwarovy hack dakujem didimu z tyflocompu) kedy je kabel zavedeny rovno dovnutra do trafa bez redukcie to funguje spolahlivo a bez problemov. Toto uz povazujem za minus, predsalen iskri generovane z 220 voltov su pomerne velke. :)

Ak by ste si to chceli pozriet (plati pre studentov navstevujucich pczps) tak mi dajte vediet. V sucasnosti masinku nosim so sebou do roboty takmer kazdy den, dlho mi to ale urcite nevydrzi. :)
Peter Lecký, Stopka n.o.