Autor Téma: SPEQ: prístupná kalkulačka  (Přečteno 5893 krát)

ondrej_rosik

 • Reset Staff
 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 448
  • Zobrazit profil
  • blog
SPEQ: prístupná kalkulačka
« kdy: 15. Prosinec 2011, 15:33:44 »
aktualizované 21. 12  - doplnené ovládanie webovej aplikácie a vysvetlenie nastavení okolo desatin ných čísel


SPEQ je prístupná, freeware vedecká kalkulačka pre operačný systém Windows. Zvláda základné operácie, aritmetiku, konvertovanie jednotiek, logiku, pravdepodobnosť (čo nezvláda sa v návode nepíše, ale Peťo L odhalil, že nevie rekurziu vo funkciách).
program je na adrese
http://www.speqmath.com/
v sekcii downloads je k dispozícii inštalátor a portable verzia. V balíku programu je aj česká lokalizácia, ktorá nie je zlá, našiel som v nej ale pár chýb v diakritike a v okne nastavení.
Po rozbalení spustíme program zo súboru SpeQ Mathematics.exe. Fokus je teraz v editačnom poli, do ktorého píšeme operácie. Ak chceme vyrátať jednoduchý príklad 7*3, napíšeme 7*3 a stlačíme enter.
Na nasledujúcom riadku sa objaví výsledok v tvare
Ans = 21
Text môžeme čítať šípkami a prípadne pokračovať vo výpočte na nasledujúcom riadku.
Ak program nezapíše výsledok (mne sa to niekedy stáva pri čítaní príkladu a následnom stlačení klávesu enter), presunieme sa na koniec riadka s príkladom a stlačíme enter tam.
ak chceme k výsledku prirátať 3, na nasledujúci riadok môžeme napísať +3, prípadne ans+3
Ans (teda výsledok) je tzv. premenná. Môžeme si vymyslieť aj vlastné premenné:
vyska =5
sirka =7
S premennými potom počítame ako s klasickými číslami:
ans+vyska/sirka
Zoznam všetkých premenných, ktoré sme definovali nájdeme po stlačení skratky shift+F9. Ak sa zoznam nezobrazuje, presvedčte sa, že je v menu view začiarknutá položka memorylist.
V zozname premenných sa pohybujeme šípkami. Po stlačení enter zapíše program názov premennej na pozíciu kurzora. Premennú môžeme vymazať stlačením klávesu delete, alebo zapísaním príkazu clear (sirka)
program zmazanie potvrdí na nasledujúcom riadku slovom "done".
Skúsme niečo zložitejšie, napríklad vyrátať tri na tretiu:
3^3
   Ans = 27
alebo päť na tretiu
5^3
   Ans = 125
pre druhú odmocninu sa používa, ako skoro všade, príkaz sqrt():
Sqrt(25)
   Ans = 5

Celý zošit si môžeme uložiť z menu file> save alebo save as. Program vie uložiť výstup vo vlastnom formáte speq alebo txt.

Vedecká kalkulačka

Výhodou programu SPEQ je, že si nemusíte pamätať skratky a zápis funkcii. Všetky sa dajú zobraziť v strome po stlačení skratky shift+F8 (ak sa zoznam nechce ukázať, začiarknite v menu view položku functions tree).
Ak napríklad rozbalíme vetvu functions >trigonometri a enterom vyberieme položku sin, do editačného poľa sa na mieste kurzora vloží zápis:
Sin(  )
v akých jednotkách bude vyrátaný výsledok sa dozvieme na stavovom riadku - je to hneď prvá položka. Ak chceme zmeniť zobrazenie z radiánov na stupne, napíšeme
Angles =Deg
pre radiány zase
angles =rad
Tieto nastavenia sa dajú nájsť v tom istom strome vo vetve system, prípadne aj v nastaveniach (k tomu neskôr).
pre podrobnú referenciu odporúčam pozrieť strom funkcii, sem dám len zopár, čo mi teraz napadnú:
abs() – vypočíta absolútnu hodnotu čísla
log() – vyráta logaritmus so základom desať
cos() – vyráta kosínus
avg() (oddelené čiarkami) – vypočíta priemer

Nastavenia

Dialóg nastavení vyvoláme skratkou F2, alebo z menu options >settings (možnosti >nastavenia).
na karte general (všeobecné) môžeme nastaviť automatickú kontrolu aktualizácii, asociovať príponu speq s programom, alebo tiež či si má pamätať posledný zošit. Na karte language (jazyk) môžeme vybrať jazyk (zmena sa prejaví pri najbližšom spustení programu). Zaujímavá je záložka expressions (výrazy):
- Decimals: určuje koľko desatinných miest sa zobrazí vo výsledku (rozsah 0-9). Zobrazuje desatinné miesta aj ak je výsledok celý,l napríklad ak nastavíme hdonotu na 5 a výsledok v príklade bude 11, zboarzí výsledok ako 11.00000. Voľba float zobrazuje len relevantné desatinné miesta, teda ignoruje nuly.
- Scientific notation: určuje zobrazenie výsledkov z vedeckej kalkulačky: Ak je zapnuté, tak zobrazenie zjednodušuje, napríklad číslo 950000000 zobrazí ako 9.5e8. Auto =program sám rozhoduje, ako sa výsledok zobrazí, on =vždy zapnuté, off =vždy vypnuté.
- representation: umožňuje vybrať číselnú sústavu (možnosti dvojková, desatinnádesiatková, osmičková, šestková,  Fraction (zobrazuje výsledky nie ako desatinné čísla ale ako zlomky)
ostatné funkcie sa mi pre začiatok zdajú zbytočné alebo zas veľmi náročné.
Na karte calculations (výpočty) máme napríklad tieto možnosti:
- Angles: určuje ako sa zobrazia uhly (radiány, stupne, gradiány)
- Bites: určuje počet bitov pre zobrazenie v binárnej, šestkovej alebo osmičkovej sústave.
- zaujímavé môže byť ešte začiarkávacie pole Automatically copy answer to clipboard after a calculation - ak je začiarknuté, automaticky kopíruje výsledok do schránky.

Online verzia

Na stránke programu je odkaz "online". Po jeho aktivovaní sa dostaneme do online kalkulačky, ktorá funguje priamo z internetového prehliadača a môže sa zísť, ak nemáme po ruke kľúč s aplikáciou, alebo potrebujeme niečo vypočítať len občas a nechceme program inštalovať. Do editačného poľa zadávame príklady a výpočet potvrdíme enterom, tak ako v okne programu. Nad editačným poľom je zoznam, v ktorom si môžeme vybrať typ zobrazenia uhlov. Pod ním je tlačidlo help (pomoc). Po jeho aktivovaní sa zobrazí stránka s podporovanými funkciami. V editačnom poli je možné mať len jeden riadok s výrazom. Všetky doposiaľ vyrátané príklady sa zobrazujú pod tlačidlom reset. Toto tlačidlo slúži na vymazanie všetkých výpočtov.


záver

Dúfam, že v tomto texte nie sú veľké matematické prehrešky, keďže program presahuje moje vedomosti z matematiky, ktorej sa venujem čoraz menej. Záujemcom odporúčam pozrieť podrobnú anglickú dokumentáciu (v priečinku usersguide) a takisto aj príklady (v priečinku examples).
« Poslední změna: 21. Prosinec 2011, 11:37:17 od ondrej_rosik »

peter

 • Reset Staff
 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 345
  • Zobrazit profil
Re:SPEQ: prístupná kalkulačka
« Odpověď #1 kdy: 16. Prosinec 2011, 19:28:37 »
velmi pekne. Tusim zahadzujem ccalc. Len skoda, ze autor slubuje ze nova verzia bude napisana v jave a teda multiplatformna. Uvidime, ako bude pristupna.
Peter Lecký, Stopka n.o.

ondrej_rosik

 • Reset Staff
 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 448
  • Zobrazit profil
  • blog
Re:SPEQ: prístupná kalkulačka
« Odpověď #2 kdy: 17. Prosinec 2011, 07:17:09 »
Zaujímavá je ešte online verzia tejto kalkulačky
http://www.speqmath.com/index.php?id=5
funguje ako formulár v ktorom sa dá počítať, podporované funkcie sa zobrazia po stlačení tlačidla help.
tej javi sa aj ja obávam, myslíš, že by stálo za to sa ozvať autorovi skôr, než to stihne celé pokaziť? S java aplikáciami ale nemám veľké skúsenosti, jediné, čo som kedysi používal bol mathtrax.

peter

 • Reset Staff
 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 345
  • Zobrazit profil
Re:SPEQ: prístupná kalkulačka
« Odpověď #3 kdy: 17. Prosinec 2011, 11:08:10 »
No vyskusaj. Ak by bolo treba nejake technicke detaily riesit, tak mozem pomoct. Teda ak by mal autor zaujem sa s tym naozaj zaoberat, tak daj vediet. Java je ok, ak pouzije swing alebo svt, tak by sa s tym malo dat pracovat. Ak bude prilis vycinat a vyrobi si nejaky vlastny komponent na prezentaciu dat, tak mame problem. :)
Peter Lecký, Stopka n.o.