Autor Téma: tyflografika a trening sluchu na seminary v levoci  (Přečteno 6713 krát)

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
tyflografika a trening sluchu na seminary v levoci
« kdy: 7. Květen 2012, 12:18:43 »
Ahojte,
V sobotu som sa zucastnil na seminary v levoci, ktory sa konal v ramci oslav 90 vyrocia zalozenia spojenej internatnej skoly v levoci. Okrem ineho sa tam dali zhliadnut 2 velmi zaujimave prezentacie, ktorych autori ponukli vsetkym ucastnikom aj moznost prijst sa na ich pracoviska pozriet. Mna laka hlavne to druhe, ale podme po poriadku:
Pan marek Jakubovsky odtialto:
http://www.niewidomi.com.pl/
Porozpraval o vytvarani reliefnych map. Zda sa, ze ich robia naozaj vovelkom, pretoze okrem polskych miest, planikov budov,... vydali aj europsky a svetovy atlas a zda sa, ze mapy robia v pomerne velkych nakladoch (tisice kusov). Maju celkom premakanu masineriu pracovnikov ktori mapy navrhuju, tlacia, testuju,... Na testovani sa napriklad podielaju vzdy nevidiaci ludia, ktori mapy pripomienkuju a podla ich pripomienok sa upravuje finalna verzia.
Pri vyrobe reliefnej grafiky vyuzivaju rozne technologie v zavislosti na tom, na co sa ma konkretny produkt pouzit. produkuju napriklad aj mapy, ktore umiestnuju v exterieroch, takze musia odolat zubu casu v nehostinnych poveternostnych podmienkach :).
Do skoly v levoci doniesli aj celkom peknu zbierku ukazok, mohli sme si teda pozriet mapy miest, ukazky budov, reliefy zobrazujuce take veci ako viac prudova cesta s priechodom pre chodcov, zastavky autobusov, metro,.., ale napriklad aj blok velkosti a5, ktory obsahoval reliefne obrazky veci ako hviezda, zidovska hviezda, kladivo a kosak, hakovy kriz,...
Poliaci su prosto vo vyrobe map a vlastne tyflografiky vo vseobecnosti velmi daleko a myslim si, ze by sa u nich dalo vidiet vselico zaujimave.

Pan Henrik Wereda odtialto:
http://niewidomi.edu.pl/2010/09/21/laboratorium-tyfloakustyczne-pierwsze-w-polsce/
Alebo ak by vam bola blizsia anglictina:
http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=stronaGlowna.eng&dep=376595&data=&lang=EN&_CheckSum=-514640169
velmi zaujimavo rozpraval o sluchu. Konkretne o pocuti odrazov zvuku od stien a vyuzitelnosti tejto paradicky ktoru verim vacsina od narodenia nevidiacich ludi pozna pri priestorovej orientacii. Velmi dobre vystihol, na co sa take pocutie odrazov zvuku da pouzit a na co uz nie, sam je nevidiaci a odrazi zvuku kazdodenne pouziva.
Par slov povedal aj o laboratoriu ktore maju v institucii vyssie, v ktorom sa zaoberaju treningom sluchu u nevidiacich deti. Ide o akusi miestnost s virtualnou audio realitou, v ktorej detom pustaju rozne zvuky z ulyce,...

Obaja prednasajuci ponukli moznost prijst sa na ich pracoviska pozriet a ja by som sa pravdu povediac rad vybral hlavne na to druhe, i ked aj prve je velmi zaujimave. Ak by ste sa chceli pridat, tak napiste, aby som ich mohol kontaktovat a opytat sa na moznosti navstevy.
Mna uplne fascinuje echolokacia, je velka skoda, ze vacsina zrakacov u nas o nej len tak tusi a nemaju moznost ju rozvijat, resp nik ich neuci ako na to:
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_echolocation
Peter Lecký, Stopka n.o.

Marek

• Administrator
  • Newbie
    • Zobrazit profil
Re:tyflografika a trening sluchu na seminary v levoci
« Odpověď #1 kdy: 8. Květen 2012, 11:55:03 »
Ja by som sa tiez rad pozrel na tu echolokaciu, takze so mnou rataj.
Marek Macko
administrátor fóra

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
labak na trening priestorovky v polsku
« Odpověď #2 kdy: 10. Září 2012, 10:16:42 »
Ahojte,
Navela navela sa mi podarilo pokecat si s panom Veredom z Polska. Ide o cloveka, ktory pracuje v laboratoriu na trening priestorovej orientacie v polsku, o ktorom som Vam pisal v minulosti.
Predbezne evidujem styroch zaujemcov co mali zaujem vybrat sa labaky si obzriet. Ubehlo uz ale dost vela casu, tak mi to prosim vas potvrdte. V piatok sa zacnem pokusat s tymi co sa ozvu dohadovat konkretny termin, kedy by sme sa do polska vybrali.
predbezne:
- mozme prijst v ktory kolvek den ak sa vcas dohodneme (aj vikend),
- predpokladam, ze pocestujeme vlakom (ceny zatial neviem),
- Urcite do piatku dajte vediet ak by ste mali zaujem ist, ti co sa ozvu neskor, stratia moznost kecat do terminu. :)
Peter
p.s. info sirte ku kazdemu, kto by mohol mat o taketo cosi zaujem.
Peter Lecký, Stopka n.o.

Ivana Frcova

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 10. Září 2012, 11:11:37 »
aj ja by som rada šla

Katarina Seidlova

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 11. Září 2012, 07:46:25 »
Dobrý deň, rada by som sa pridala. KS

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 14. Září 2012, 14:14:45 »
Zdravim Vas,
Tak sa nas do dnesneho dna nazbieralo 10. Pokusme sa teraz najst termin, ktory by vyhovoval co najvacsej podmnozine.
Zvukove laboratorium sa nachadza v meste Owinska, co je cca 700 km od Ba. Zatial sa zda, ze najlacnejsi variant bude cesta vlakom, pri com by sme pravdepodobne cestovali v nejaky piatok vecer, v sobotu okolo 13:00 by sme mohli dorazit do ciela a obmrknut labak, pripadne sa potulat po meste, zo soboty na nedelu niekde prespat (zatial som ubytovanie nezistoval) a v priebehu nedele sa dostat domov.
Podla informacii od pracovnicky na infolinke slovenskych zeleznic, by pre nas bolo vyhodnejsie vyuzit ztp-s preukazy, listky so skupinovou zlavou vychadzaju drahsie. Ak by sme isli na ztp-s, potom by kazdu dvojicu vysiel spiatocny listok do 90 eur, teda 45 € na hlavu. Tuto cenu zatial berte len ako informativnu, upresni sa po tom, ako sa pokusime kupit listky po dohode na termine.
No a konecne tie terminy:
- piatok 12 az nedela 14. oktobra,
- piatok 19 az nedela 21. oktobra,
- alebo piatok 26 az nedela 28. oktobra.

V priebehu buduceho tyzdna (povedzme do stredy vratane) mi prosim vas poslite na adresu lecky zavinac cezap bodka sk mail, v ktorom budu uvedene 3 terminy zoradene podla priority. Prvy nech je ten, ktory vam vyhovuje najviac a posledny ten, ktory vam vyhovuje najmenej. Ja sa ozvem zase v piatok, aby som vam poslal vysledok terminoveho suboja.

Zaverom chcem este upozornit, ze zucastnenym negarantujem uzasny zazitok z toho pre co tam ideme (sam viem o labaku len to, co som napisal do fora), ze na akciu ide kazdy na svoju zodpovednost (vopred sa zriekam zodpovednosti za zivoty, aj fyzicke a psychicke zdravie vsetkych zucastnenych :)). Ti co poznaju moju dobrodruznu povahu sa nemusia bat, ze budeme prespavat v lese, na lavickach, stanici ci letisku (iba ze by ste vsetci chceli!), ak sa dohodneme, ze si hladame spolocne ubytovanie, tak budem hladat nieco kde neprsi, je sa cim zakrit a pravdepodobne tam potecie aj voda. ;) Opakovane ale upozornujem, ze toto nieje akcia, na ktorej budem robit vsetko preto, aby sme sa vyhli dobrodruzstvu!
Tento mail posielam v skrytych kopiach, pretoze som si od vas nepytal suhlas na zverejnenie mailovej adresy. V pripade ze mate otazky, podnety, postrehy, potom diskutujte pod temou vo fore unss:
http://forum.unss.sk/index.php?topic=353.0
Okrem toho ze sa tym vyhneme viacnasobnemu kladeniu tych istych otazok, dame vdaka tomu ze bude diskusia verejna aj moznost pridat sa niekomu, kto diskusiu objavi neskor.
Tento post vesiam aj do fora, hlasovanie za terminy mi ale prosim posielajte vyhradne mailom, aby neboli zmatky.
Peter
Peter Lecký, Stopka n.o.

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 26. Listopad 2012, 09:49:08 »
Ahojte,
Tuto temu som dlhsie neaktualizoval takze:
- predbezne sa dohodlo, ze pan Wereda bude robit nejaky uvodny trening na dialku cez skype,
- zozbieral a poslal som mu par mailovych adries zaujemcov o kurz, kurz sa este nezacal, ak by ste niekto mali zaujem sa pripojit, tak mi napiste,
- priebeh: mali by sme sa raz za cas stretnut na skype, dostat nejake ulohy a riesit ich.
Peter
Peter Lecký, Stopka n.o.

sitaa

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 26. Listopad 2012, 23:51:03 »
fíha na skype by som sa aj ja pridala.
Lenka