Autor Téma: Adobe Digital Editions v spolupraci s NVDA  (Přečteno 4896 krát)

tkacik

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
Adobe Digital Editions v spolupraci s NVDA
« kdy: 21. Květen 2012, 19:06:14 »
Jedno z najznamejsich internetovych knihkupectiev na Slovensku v aprili spustilo zaujimavu akciu - moznost stiahnutia troch elektronickych knih zadarmo. Akcia ma natolko zaujala, ze som si jednu z knih stiahol. Kniha bola vo formate epub - to znamena chranena prostrednictvom technologie DRM.

Zacal som teda patrat po sposobe, ako si knizku od Borisa Filana precitat. Po dlhsom patrani a skusani som nasiel sposob, ktory tu popisem.

Na citanie takychto knih z chranenym obsahom je jednou z moznosti pouzitie programu Adobe Digital Editions (dalej len "ADE"). Vyvojari z Adobe pracuju na tom, aby tento program bol pre citace obrazovky ale i zvacsovace pristupny, preto to pre mna bola logicka volba.

Dalsi popis je platny pre windows XP service pack3, Adobe Digital Editions 1.8.1, NVDA 2012.1.

Pre spolupracu s NVDA je najvhodnejsia verzia Adobe Digital Editions 1.8.1 a vyssia, stiahnutelna na:
http://download.macromedia.com/pub/labs/digitaleditions1-8/digitaleditions1-8_p3_win_021612.zip

Po ulozeni zazipovaneho instalatora na disk je potrebne .zip rozbalit a prostrednictvom suboru "DigitalEditions1.8.2_setup.exe" program nainstalovat.

Pre dalsie fungovanie ADE je vhodne autorizovat svoj pocitac, aby knihy chranene DRM boli citatelne. Je viacero moznosti autorizovania pocitaca, ja som zvolil sposob prostrednictvom Adobe ID. Pre ziskanie Adobe ID a hesla je potrebne sa zaregistrovat na:
https://www.adobe.com/cfusion/membership/index.cfm?nf=1&view=snMemCommPrefs&loc=en_us&tab=communications&nl=1

Po ziskani Adobe ID a hesla je potrebne pocitac zaregistrovat:
1. otvorit ADE,
2. v menu help vyvolat polozku "authorize my computer"
3. postupovat podla instrukcii otvoreneho dialogoveho okna.

Po nainstalovani a autorizovani ADE zistujeme, ze program je cez NVDA vyborne pristupny az na to, ze nie je mozne citat text knihy. Ak program otvorime cez ikonu na ploche, dostaneme sa do kniznice (library), kde vidime jednu knihu Getting Started with Adobe Digital Editions.

Teraz nasleduje cast tak trochu carovania, pretoze pre subeh ADE a NVDA pod win XP je potrebne mat k dispozicii UIA libraries. Postupoval som v tomto podla instrukcii, ktore na NVDA forum poskytol Brian Gaff.

Pre nainstalovanie UIA libraries je potrebne stiahnut si subor kb971513.exe.
http://www.microsoft.com/en-us/download/confirmation.aspx?id=13821

Tento program je potrebne nainstalovat, pri dokoncovani instalacie nerestartovat pocitac.

Nasledne je potrebne zabezpecit opravu suboru NVDA.INI nasledovne:
1. otvorit NVDA user config folder, pri nainstalovanej verzii by to malo byt v c"\documents and settings\administrator\application data\NVDA. V tomto priecinku je potrebne vyhladat subor NVDA.ini a otvorit ho v poznamkovom bloku ci inom textovom editore. Nasledne je potrebne vykonat opravu na predposlednom riadku tohto suboru:
povodne sa na riadku pise nieco ako: "   minWindowsVersion = 6.1"
tento riadok treba upravit na: "   minWindowsVersion = 5.0"
Subor treba ulozit a zavriet.

Nasledne je potrebne restartovat pocitac.
Brian Gaff odporuca tieto experimenty prevadzat na portable verzii nvda, lebo to nie je celkom koser zakrok.

Po vykonani tychto krokov by malo byt mozne po spusteni programu otvorit si v library knizku Getting started a pohybovat sa v nej sipkami. Cele to prostredie pripomina klasicky editor, pohyb po riadkoch, slovach pismenach... Len kopirovat sa, samozrejme neda. Alebo som na to zatial neprisiel. :)

Na konci Getting started su vypisane vsetky klavesove skratky pouzitelne pri citani knih cez ADE.

Tu je link na audio prezentaciu prace NVDA s ADE:
http://www.lalrecordings.com/sites/default/files/NVDA%20with%20Adobe%20Digital%20Editions.mp3
(anglicky jazyk)

vo Windows wista a windows 7 by to malo fungovat bez tychto zasahov, teda priamo po nainstalovani ADE.

Stiahnutie knihy:
cez Martinus sk, moja kniznica elektronickych knih je mozne si zakupit alebo obcas stiahnut na 30 dni zadarmo elektronicku knihu. V kniznici v zobrazeni knih, ak su nejake na stiahnutie, treba kliknut na zelany format, ja zatial testujem epub. Po kliknuti sa zobrazi dialog, kde je mozne otvorit subor alebo ulozit. Ja volim ulozit.
Tato kniha sa ulozi do prehliadacom zvoleneho priecinku.
Nasledne v ADE presunieme fokus do library (skratka ctrl +l) a pridame stiahnutu knihu do library - bud menu file a add to library, alebo skratka ctrl +o. Knihy sa nasledne zobrazia v library.

V kniznici (library) je mozne knihy upratovat do policiek podla cohokolvek, co si user zvoli. Pri citani knihy kurzor vzdy zostava tam, kde ste prestali citat bezohladu na to, ktoru knihu si otvorite.

Som velmi rad, ze sa podarilo najst dobru alternativu ku klasickemu kupovaniu ciernotlacovych knih. Vyzera to tak, ze audioknihy sa u nas az tak neuchytili, preto bude fain, ak sa podari zahniezdit sa tymto elektronickym na nasom trhu.

Marek

• Administrator
  • Newbie
    • Zobrazit profil
Re:Adobe Digital Editions v spolupraci s NVDA
« Odpověď #1 kdy: 22. Květen 2012, 08:39:11 »
Ahoj,
blahozelam k prvemu prispevku a super navodu. :)

Priatelka skusala kupit uz aj zopar pdf knih, v niektorych bol vsak problem s fontmi, ktory sa prejavoval nespravnou diakritikou. Ak by sa este toto podarilo nejakym sposobom doriesit, bolo by to fajn. Skusali sme komunikovat aj s ludmi z knihkupectva, ktori to posunuli komusi, kto sa uz ale potom neozval. Aj tak ale asi nemaju vobec moznost/pravo menit napr. font bez zasahu autora/drzitela prav... Predpokladam, ze knihy iba distribuuju.
Marek Macko
administrátor fóra

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:Adobe Digital Editions v spolupraci s NVDA
« Odpověď #2 kdy: 1. Srpen 2013, 21:47:47 »
Ahojte, Neviem, cim to je, ale knihy stiahnute z tohto knihkupectva od isteho casu akoby nemaju ochranu. Prosto ten .epub subor otvorim rovno v balabolke. Vsimol si to niekto?