Autor Téma: ckeditor - pristupny html editor  (Přečteno 4369 krát)

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
ckeditor - pristupny html editor
« kdy: 15. Říjen 2012, 14:08:22 »
Ahojte,
Nasledujuce riadky budu uzitocne pravdepodobne hlavne pre pouzivatelov citacov obrazovky.
Mozno sa vam cas od casu stava, ze potrebujete na webe vytvorit nejaky formatovany text. stretavaju sa s tym hlavne ti z vas, co tvoria web pomocou cms systemov. Takmer kazdy cms v sucasnosti pouzivatelovi ponuka nejaky editor, ktory umoznuje vytvarat html v prostredi podobnom ako je microsoft word alebo podobne editory. Teda needitujete html zdrojovy kod, ale kod generujete pisanim textu, ktoremu jednoducho nastavujete formatovanie, vytvarate v nom linky,... to vsetko pomocou tlacidiel v ponuke / na nastrojovej liste.
Vacsina takychto pekne vizerajucich a pohodlnych editorov je pre nevidiaceho pouzivatela nepristupna. Existuje vsak jeden, ktoreho tvorcovia myslia aj na pouzivatelov citaca obrazovky a pri vytvarani svojho editora pouzivaju technologiu ARIA, aby s editorom rozumne mohli pracovat aj pouzivatelia citacov obrazovky.
Editor sa vola ckeditor
a najdete ho tu:
http://ckeditor.com/
Okrem toho ze ho mozno stiahnut a pouzivat (vacsina cms systemov ho vie pouzivat, staci ho do nich nainstalovat) si ho mozete vyskusat aj priamo na webe. Nasledujuce demo robim vo firefoxe s nvda 2012.3 beta (funguje aj so stabilnym nvda, s betou tu dokonca vidim jeden bug):
- predpokladajme, ze potrebujem do nejakej stranky vlozit formatovany text a priamo v systeme v ktorom to potrebujem ckeditor nieje. Otvorim si teda demo verziu na webe:
http://ckeditor.com/demo
- kedze mam nove nvda, stlacim enter na slovicku "application" aby som aktivoval aplikacnu cast stranky teda rovno editor (pouzivatelia co nepouzivaju najnovsiu betu sa do aplikacnej casti dostanu standardne ako to v nvda byva).
- TEraz som v editacnom poli, v ktorom mam nejake pokusne odstavce. DAm ctrl+a a vymazem ich stlacenim delete, nech mam prazdne editacne pole, do ktoreho idem vytvarat stranku.
- Ak si chcete pozriet accessibility napovedu, tak stlacte alt+0. Dozviete sa v nej napriklad:
- ze ak stlacite alt+f10, tak sa dostanete na panely nastrojov,
- Ze po paneloch nastrojov sa pohybujete tabulatorom a vramci konkretneho panelu sipkami
- tlacidla stlacate medzernikom / entrom,
- ponuky rozbalujete a zbalujete pravou a lavou sipkou,
- V dialogoch pouzivate tab a shift+tab ako je zvykom,
- ak ma dialog viacero zaloziek (kariet) tak sa na panel so zalozkami dostanete kombinaciou alt+f10
- viac informacii v napovede po stlaceni alt+0.

Kratke demo:
- Napisem text "nadpis prvej urovne"
- stlacim alt+f10 aby som si otvoril panely s nastrojmi a tabulatorom (resp shift+tabulatorom lebo to je blizsie) najdem panel styles a na nom sipkou doprava tlacidlo "format".
- Stlacim sipku dole aby som ho rozbalil a v zozname si vyberiem heading level 1, ktory potvrdim enterom
- potom dam enter za nadpis a napisem nejaky obycajny text.
- dalej mozem pokracovat vlzoenim odrazok,... pohrajte sa.
- predpokladajme, ze mam text hotovy a chcem ho okopirovat do ineho editora.
- ak je ten iny editor dobry a  umoznuje mi prenasat aj formatovany text, tak mi staci urobit ctrl+a (oznacit vsetko) a potom ctrl+c (okopirovat do schranky). Ak vyklopite obsah schranky napriklad do wordu, tak dostanete pekne naformatovany text.
- Ak potrebujete preniest zdrojovy kod (cielovy editor neumoznuje vkladanie formatovaneho textu zo schranky), tak
- na panely document aktivujeme tlacidlo source
- Stlacenim esc sa vratime do editora (vyskocime z toolbaru)
- Teraz vidime v editore zdrojovy kod v html, ktory mozeme oznacit a okopirovat.

Dalsie podrobnosti sa dozviete ak s editorom poexperimentujete. Mne osobne trochu vadi nedostatok klavesovych skratiek (nadpisy napriklad treba vkladat len cez panel nastrojov), aj napriek tomu je to ale celkom uzitocna aplikacia.
Peter Lecký, Stopka n.o.

pietro4044

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
Re:ckeditor - pristupny html editor
« Odpověď #1 kdy: 27. Leden 2014, 20:26:10 »
Ked som tento editor skusal v minulosti este ako demo, tak mi to s NVDA slo, teraz mi to nejde ani na tom demoodkaze, ani priamo na stranke. S JAWS-om je to o nieco lepsie, ale myslim, ze skor nejaky text napisem v html, nez v editore.

pietro4044

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 28. Leden 2014, 18:23:34 »
Tak s davkou trpezlivosti a pomocou Petra Leckého sa podarilo problem vyriesit. Pri vyssie uvedenom Deme Na objekte application je potrebne dat medzernik. Na ten objekt sa dostanete presipkovanim smerom dolu od nadpisu tretej urovne Standard editor. Ak chcete vystupit z editora na nadradeny dokument, teda chcete vystupit z beziacej aplikacie a chcete robit nieco na nadradenej stranke, tak pri NVDA stlacte NVDA+ctrl+medzernik
Ak sa chcete znovu vratit do aplikacie editora znovu stlacte medzernik na objekte application a mozete pokracovat v editacii textu.
Pri JAWS-e ked ste v beziacom editore odporucam vypnut virtualny kurzor, pracuje sa lahsie, odpadne vam praca s prepinanim formularoveho rezimu.
« Poslední změna: 29. Leden 2014, 09:42:05 od pietro4044 »

pvagner

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 30. Leden 2014, 13:56:03 »
Doplním len svoju skúsenosť, veľmi jednoducho je možné tento editor doinštalovať do redakčného systému drupal a spolu to potom naozaj vie divy. Nie som na toľko tvorivý, že by som sa mal čím pochváliť, ale som pomáhal známemu s inštaláciou a tak som si to vyskúšal.

svoncinarova

• Host
« Odpověď #4 kdy: 9. Květen 2014, 20:50:19 »
ahoj, ja som to teraz nainstalovala na moj wordpressowy web, ale mi s nejakeho dovodu alt f10 nefunguje. preletela som aj basic settings aj adwancet settings a nenasla som nic co by bolo o tom.