Autor Téma: Predpoved pocasia aj pre nevidiacich  (Přečteno 2372 krát)

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
Predpoved pocasia aj pre nevidiacich
« kdy: 3. Listopad 2012, 20:53:47 »
Ahojte,
Tento text asi zaujme hlavne nevidiacich, pretoze pre tych co vidia su zrejme vyhovujuce informacie dostupne na strankach shmu, i ked sa mi zda, ze na shmu nenajdete vsetko co na stranke opisanej nizsie.
Nedavno som objavil dost premakanu stranku o pocasi. adresa:
http://www.meteoblue.com
Stranka sa velmi rychlo stala mojou srdcovou zalezitostou, takze tuhla trochu beletrie o nej.
Z pohladu nevidiaceho cloveka ma na nej zaujalo hlavne to, ze neobrazkove informacie su dost bohate a teda aj pouzivatel citaca obrazovky si moze zistit pomerne detailne informacie o tom, ako bude v bratislave na konkretnom mieste zajtra o 14:00.
Uz na hlavnej strankesa nachadzaju detailne informacie o pocasi pre nejaku oblast, zo statu v ktorom sa nachadzate.
Miesto pre ktore predpoved chcete mozete ale jednoducho zmenit tak, ze do editacneho policka napisete nazov mesta / dediny (hej, aj dediny, pozna to viac ako 8 milionov miest po celom svete). Ak sa vyhladavane miesto nenajde, tak vam stranka ponukne pokrocile vyhladavanie, kde si vyberiete stat a potom vyhladavate specificky v nom.
Okrem nazvu mesta / dediny mozete do editacneho policka napisat napriklad aj zemepisne suradnice a tak si mrknut predpoved pre lubovolne miesto, ktore vam napadne. Napriklad taky severny pol:
http://www.meteoblue.com/en_US/weather/forecast/week/89995_zz_1166
Nebudem tu detailne opisovat detaily o ponukanych funkciach (predpoved pre track zadany gps suradnicami,...) , aby som vas neobral o potesenie zo skumania, tuhla ale este slepecky popis k stranke s detailnymi informaciami pre konkretne miesto (napriklad pre ten severny pol):
- Ak si skocite na prvy nadpis, tak si budete moct pozriet informacie o aktualnej situacii na danom mieste. Aktualna teplota, obloha, ci snezi, ci fuka vietor a pod.
- Z prveho nadpisu si mozete dalej skocit na prvu tabulku, v ktorej najdete data usporiadane na casovej osi (3 hodinove intervaly) a pod kazdou "hodinou" najdete informacie o oblohe (obrazok, ktory momentalne nieje popisany, ak sa ale chcete strankou zaoberat a pouzivate greasemonkey tak citajte dalej), teplote, pocitovej teplote, smere vetra (opat obrazok vid greasemonkey script nizsie), rychlosti vetra, zraskach a pravdepodobnosti zrazok. Uplne spodny riadok obsahuje vnorene tabulky, ktore zobrazuju info o oblacnosti v okoli. Tieto tabulky su pre nas zatial nepristupne.
- Na stranke je takychto tabuliek viac, pretoze obsahuje predpoved na 14 nasledujucich dni, samozrejme aj tu plati, cim dalej od aktualneho dna, tym nepresnejsia predpoved.
- Ak planujete z prvej tabulky skakt na dalsie dni po tabulkach, tak si uvedomte, ze kazda tabulka obsahuje v spodnom riadku vnorene tabulky, takze ak chcete ist na tabulku pre nasledujuci den, tak pouzite funkciu vasho citaca obrazovky, ktora vam umoznuje vyskocit z aktualnej tabulky, pretoze skok na dalsiu tabulku vas presunie len na prvu vnorenu tabulku, vramci tabulky pre aktualny den.
Ak vam predchadzajuci odstavec pripadal byt jemne nezrozumitelny, tak je to preto, ze je nezrozumitelny. Ak ste v tabulke pre konkretny den a chcete ist do tabulky dalsieho dna, tak v pripade nvda stlacte ciarku, v pripade jawsu stlacte znak >

Na zaver este k pristupnosti. Stranka je celkom fajn pouzitelna, no predsa len sa jej da nieco vytknut. Kontaktoval som autorov. Boli velmi ochotni a snazili sa pochopit, co je to pristupnost, no zda sa, ze sme si celkom nerozumeli. Nedavno som pre to vyrobil jednoduchy greasemonkey skript, ktory vylepsuje pristupnost stranky. Viac info o greasemonkey aj konkretny skript najdete tu:
http://jelenovipivonelej.info/index.php?page=greasemonkey
Peter Lecký, Stopka n.o.