Autor Téma: Ako JAWS spracúva PDF  (Přečteno 3358 krát)

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
Ako JAWS spracúva PDF
« kdy: 9. Červenec 2013, 12:49:34 »
Pozdravujem,
Mám tu otázku pre odborníkov na prácu s JAWSom. Kamarátka mi poslala pdf dokument. Acrobat reader s NVDA po otvorení súboru tvrdí, že autor zamedzil prístup. Ona ho ale s JAWSom otvorí. Ako je čosi také možné? Správa sa Acrobat Reader odlišne k rôznym čítačom obrazovky? Alebo je chyba niekde v NVDA? Alebo len ja neviem, čo kde v Acrobat Readeri nastaviť? Finereader chce heslo, takže zabezpečený určite je. Samozrejme, môžem ten dokument prevetrať nástrojmi na zbavenie ochrany a rovno previesť na text, ide mi skôr ale teraz o princíp a akýsi používateľský konfort.

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
Re:Ako JAWS spracúva PDF
« Odpověď #1 kdy: 9. Červenec 2013, 13:27:09 »
Ahoj,
Mozes spristupnit aj ten dokument? celkom by ma to zaujimalo, toto by nemalo byt zavysle na citaci obrazovky. Pripadne by este stalo za to pozriet properties toho pdf dokumentu, porovnat si verzie acrobat readera, btw jaws nechce ani to heslo?
Peter Lecký, Stopka n.o.

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
« Odpověď #2 kdy: 9. Červenec 2013, 15:00:48 »
Heslo vraj nie. Dokument nie je moj, ale po rozkodovani sa zda, ze obsah nie je citlivy, mozem ti to pripadne skusit poslat, ak mas nervi a cas to riesit.

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 9. Červenec 2013, 15:23:43 »
No hacik je v tom, ze ten dokument zakazuje citacom obrazovky pristup. Jaws ten zakaz zrejme obchadza (technicky sa to da), vyvojari nvda to zrejme robit nechcu. Mozes skusit vlozit ticket co to popisuje, Konkretne je v tom dokumente zakazany atribut "Content Accessibility Enabled".
Kamoske odporuc asi nastroj na likvidovanie zabezpecenia v pdf ktory si spominal, lepsie rychle riesenie obavam sa neexistuje.
Peter Lecký, Stopka n.o.

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
« Odpověď #4 kdy: 9. Červenec 2013, 16:10:29 »
Ano, odporucil som, cele sa to trosku komplikuje, kedze ide o pracovny pocitac, este moze teoreticky skusit nainstalovat demo JAWSu, ak jej dovolia cosi instalovat. Kazdopadne dik, ticket skusim, hoci teda asi sa nebudu chciet uberat tymto smerom.

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
« Odpověď #5 kdy: 10. Červenec 2013, 08:07:11 »
Reakcia od vyvojarov (volny preklad)
Pre Adobe Reader potrebujeme špeciálny kľúč priamo od Adobe. Žiaľ, nemôžeme takýto kľúč zahrnúť do kódu, lebo NVDA je open-source. Pre hocikoho by bolo jednoduché si tento kľúč zobrať, čím by sme porušili dohodu s Adobe. Keďže systém doplnkov nie je obmedzený, autori doplnkov by mohli robiť veci, ktoré autor PDF dokumentu zakázal, ako napríklad kopírovanie textu, čo by bolo tiež v rozpore s dohodou. Problém ale nechávam otvorený, lebo by naozaj bolo dobré nájsť nejaké riešenie.