Porovnanie citacov obrazovky

Autor Téma: Porovnanie citacov obrazovky  (Přečteno 6706 krát)

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
Porovnanie citacov obrazovky
« kdy: 4. Březen 2013, 19:45:23 »
Ahojte,
V organizacii Stopka n. o. v ktorej teraz pracujem sme sa z viacerich dovodov rozhodli otestovat a nejako porovnat 3 citace obrazovky, ktore su v sucasnosti dostupne na nasom trhu.
Hlavny dovod preco chceme taketo porovnanie robit, je fakt, ze chceme sami sebe ale aj inym co sa pytaju odpovedat na otazku, ci je v sucasnosti este potrebne kupovat si citac obrazovky a ak ano, tak ktory si vybrat.
Na zaklade inspiracie z ceskej republiky (firma Spektra v minulosti robila jedno porovnanie) a zatial len takeho osobneho brain stormingu som dal dokopy excelovsky subor, ktory obsahuje nejaku hrst z mojho pohladu relevantnych porovnavacich kriterii. Chcel by som poprosit tych z vas, co by ste mali chut, aby ste si subor pozreli a sskusili navrhnut nejake kriteria, na ktore som ja zabudol, pripadne preformulovat tie, ktore sa vam z nejakeho dovodu (poprosim aj ten dovod :)) nepozdavaju.
Aj napriek tomu, ze hodnotenie kazdeho kriteria bude vyjadrene v bodoch, ktore bude mozne nakonci zcitat, nasim cielom nieje vyrobit rebricek citacov obrazovky, pretoze sa nazdavam, ze pojem lepsi a horsi je v tomto pripade relativny. Z vysledneho porovnania by mala vypadnut informacia, z ktorej by malo byt jasne, za akych okolnosti je vhodne pouzivat ktory citac obrazovky, nazaklade coho sa moze zaujemca o citac neskor rozhodnut, ktory citac obrazovky chce pouzivat. Celkom urcite napriklad nemozno povedat, ze ak citac obrazovky nedokaze bezat ako portable aplikacia, tak je jednoznacne horsi ako ten ktory to dokaze, pretoze mnoho pouzivatelov portable citac obrazovky nepotrebuje, rovnako excelentna podpora powerpointu je drvivej vacsine pouzivatelov nafigu (staci im zakladna praca), pretoze ich predstavivost a vedomosti o tom co je to "vizualne pekne" nepostacuju na to, aby dokazali vygenerovat vizualne peknu prezentaciu.
Tak konecne k veci. Na stranke
http://jelenovipivonelej.info/d/m/kriteria.xlsx
najdete vyssie spomenuty subor. Ak by ste sa k nemu mali chut vyjadrit, tak tak prosim urobte najneskor do nedele 10. marca tohoto roku. Netvrdim ze budem total ultra brutal drsny a vsetky namety dorucene po termine rovno zahodim(toto mozete pripisat na vrub mojej zvedavosti), ich zapracovanie vsak bude ohrozene, pretoze neskore namety budem citat len letmo a s pocitom, ze zvedavost je mojim prekliatim a vpazizmus tych co nevedia dodrziavat ziadne terminy (jasne, rovno ich zaradim do skatulky "ziadne terminy"!;) )je nekonecny.
Tesim sa na podnety a diskusiu. mozete ich pripisovat do tohoto vlakna, lenivejsi z vas (to su ti, ktorim sa nechce registrovat a svojimi postrehmi podnecovat hromadnu diskusiu - ta by mohla byt v tomto pripade vcelku inspirativna) mozu pisat na adresu peter.lecky zavinac stopka bodka sk.
Excelovsky subor by mal byt vcelku zrozumitelny, pri kriteriach kde to nieje napisane inak, chcem davat za kazdu splnenu polozku bod.
Peter Lecky, stopka n.o.
Peter Lecký, Stopka n.o.

Marek

• Administrator
  • Newbie
    • Zobrazit profil
Re:Porovnanie citacov obrazovky
« Odpověď #1 kdy: 5. Březen 2013, 08:51:16 »
Pekny koncept. Co mi zatial napadlo: k aktualizaciam by som este pridal bod, ak sa da pouzit autoupdate.
Marek Macko
administrátor fóra

pietro4044

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 8. Březen 2013, 09:42:36 »
Naozaj dobrý koncept, ja by som tam snáď zaradil prácu s čítačmi vo free kancelárských balíkoch, ako Open Office, alebo Libre Office, alebo niečo podobné.

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 8. Březen 2013, 09:57:27 »
Zdravim,
Uvazoval som aj o otvorenych balikoch, ale situacia je momentalne dost blba:
- ak by sme testovali open / lybre office, tak by sme vlastne podrobnejsie testovali jab (java accessibility bridge) ktory je ... hm no ako to slusne povedat :), pomerne nafigu. V open office sa konecne seriozne experimentuje s implementaciou IA2 rozhrania (uz existuju aj funkcne buildy ktore sa daju vyskusat) co by nam co si vecer svietit nepotrebujeme konecne mohlo seriozne zlepsit situaciu, ale na serioznu pracu a teda ani testovanie s ocakavanim slusnych vysledkov to zatial nieje.
- dalo by sa testovat lotus symphony, ale to ak sa nemylim nedavno umrelo (prestalo sa vyvijat), takze to asi velmi nema zmysel.
Po zvazeni som sa teda rozhodol spolupracu citacov s jab nejak netestovat, budeme ale zistovat, ci sa citace s tym aspon snazia spolupracovat (bod ktory testuje gui rozhrania).

Priznam sa ale, ze naposledy som s jab experimentoval cca pred rokom. Ak s tym mate novsie pozitivne skusenosti, tak prosim napiste a mozeme do testu jab zaclenit aj serioznejsie.
Peter Lecký, Stopka n.o.

pietro4044

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 8. Březen 2013, 11:32:45 »
Nie neskusal som, jedine co som si vsimol, ze bola uvolnena klasicka JAB exe instalacka , takze by sa mala dat lahsie nainstalovat. A co poviete na rozsirenie testovania citacov v redakcnych systemoch?

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 8. Březen 2013, 11:42:19 »
redakcne systemy su budto klasicke weby a teda problem ich funkcnosti alebo nefunkcnosti s citacom je skor otazka implementacie tych redakcnych systemov (ak nieje v redakcnom systeme korektne popisana grafika, tak s tym citac zial nic neurobi)
alebo su to ajax aplikacie typu yahoo mail. Teda ak otestujeme yahoo mail, tak budeme vediet, ako dobre citac implementuje ARIA technologiu, aby vedel spristupnit ajaxove aplikacie.
Jeden z dovodov preco som sa rozhodol testovat aj ine internetove prehliadace ako explorer je napriklad aj fakt, ze do inych browserov existuje greasemonkey plugin, ktory sa da relativne jednoducho vyuzit na opravenie pristupnosti webov,ktore su z hladiska pristupnosti odflaknute.

na zaver teda zhrnutie:
redakcny system je v principe stranka alebo aplikacia a pouzitelnost oboch budeme testovat. Chceme otestovat kvalitu citacov obrazovky, nie kvalitu implementacie pristupnosti v casto pouzivanych aplikaciach. Tieto oblasti sa samozrejme prekryvaju, cielom pri testovani je ale zachadzat do testovania kvality implementacie pristupnosti v aplikaciach co najmenej.
Peter Lecký, Stopka n.o.

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
« Odpověď #6 kdy: 8. Březen 2013, 14:25:07 »
Ja by som doplnil nieco ako dostupnost napovedy a rozhrania v ceskom alebo slovenskom jazyku, v naznakoch to mas v sekcii napoveda, ale nie je mi jasne, ci sa pod pojmom "zdokumentovana" mysli aj prelozena, alebo staci aj anglicka. I ked samozrejme zas ako kde, vyvojarske veci hadam stacia aj v anglictine, skor teraz myslim z pohladu bezneho pouzivatela.

Marek

• Administrator
  • Newbie
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 8. Březen 2013, 16:07:32 »
Suhlas s ondrom. S tymto mavaju ludia dost casto problemy pri jawse.
Marek Macko
administrátor fóra

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 14. Březen 2013, 14:10:20 »
Ahojte,
Napadlo mi este (vlastne som trochu zahliadol diskusiu na nete), ze by nebolo zle porovnat aj braillovske moznosti citacov. Napadaju vam nejake zmysluplne kriteria? Hlavne sa na webe pise, ze jaws je lepsi v praci s braillom, ja ale nejak nevidim v com presne. Mate niekto nejake vyraznejsie skusenosti s braillom, ze by ste vedeli nacrtnut, co vsetko taky braillista pri praci s citacom oceni? Mne vzdy stacili zakladne funkcie.
Peter Lecký, Stopka n.o.

pietro4044

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 15. Březen 2013, 14:04:19 »
No mne v podstate tiez stacia tie zakladne funkcie, ale teda ocenil som pri vyssich verziach Jawsu moznost prehodenia pravej a lavej klavesy pre posun.

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: 18. Březen 2013, 15:10:45 »
Ahojte,
Na zaklade vasich komentov a inspiracie z jedneho porovnania ktore robili na islande (dufam, ze v niektorich veciach nebudeme tak nepresni ako oni) som doplnil kriteria o nasledovne:
- lokalizacia napovedy
- automaticke spustanie
- moznost pouzivat na prikazovom riadku,
- vzdialena praca (remote desktop alebo aj nieco ine?, nutnost specialnej licencie,

braille:
- pocet podporovanych riadkov,
- slovenske tabulky,
- routing,
- pisanie v brailly,
- podpora Slovenskej tabulky pre pisanie,
- zobrazovanie atributov,
- jednoducha konfigurovatelnost vyznamu tlacidiel (braille hotkeys),
- podporovane rozhrania (bluetooth, usb,...)

ak vam este nieco napadne, tak piste. Predpokladam, ze v priebehu tohoto tyzdna zacnem postupne testovat.
Peter Lecký, Stopka n.o.

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: 19. Červen 2013, 09:42:22 »
Ahojte,
Blizim sa do finale v porovnani citacov (ano, trva to trochu dlho, ale popri inych pracach to ma nizsiu prioritu, takze sa tomu venujem tak cas od casu) a mam jednu otazku na pouzivatelov jawsu.
Prave som pretrpel testovanie implementacie podpory aria technologie v jawse. Konkretne som sa hral s aplikaciou yahoo mail (http://mail.yahoo.com) a pamatam si este aj zazitky z testov prvych implementacii aria v systeme AIS2 (akademicky informacny system), ktory pouzivaju napriklad na univerzite komenskeho.
Z mojho pohladu sa zda, ze s jawsom sa s komplikovanejsimi aplikaciami vytvorenymi v ajaxe a spristupnenymi technologiou aria prakticky neda pracovat, ale nerad by som bol neobjektivny a priznavam, ze ja uz jaws snad aj par rokov nepouzivam. Teda, je tu medzi pouzivatelmi niekto, kto jaws uspesne pouziva na pracu s dobre funkcnou ariou (napriklad yahoo mail, podla nedavnych sprav sa podpora arie zacina brat vaznejsie aj na facebooku a twittery)? Pouzivate pri tom nejake triky, ktore niesu zdokumentovane v helpe?
Ak by hej, tak prosim dajte nejake tipy, nech jawsu v porovnani nekrivdim. Z mojho pohladu je to strasne pomale, testujem jaws 13 (ma slovencinu) a skusam internet explorer aj Firefox. Som si isty, ze prinajmensom yahoo mail ma implementaciu arie skoro dokonalu, s NVDA je s tym radost pracovat.
Za vsetky relevantne komenty vopred dik
Peter Lecký, Stopka n.o.

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
Re:Porovnanie citacov obrazovky (vysledky)
« Odpověď #12 kdy: 7. Říjen 2013, 13:51:40 »
Ahojte,
Na nasom webe mozno po pomerne dlhej dobe najst aj vysledky porovnania. Ak by ste si to chceli pozriet, tak pozrite sem:
http://www.opora.sk/clanok/porovnanie-citacov-obrazovky
Ide o prvu verziu, ak vam napada, ako to cele vylepsit, tak nevahajte komentovat. Radi by sme to aspon raz rocne aktualizovali.
Peter Lecký, Stopka n.o.