Autor Téma: Komentované TV vysielanie pre nevidiacich  (Přečteno 4917 krát)

Marek

 • Administrator
 • Newbie
 • *****
 • Příspěvků: 221
  • Zobrazit profil
Komentované TV vysielanie pre nevidiacich
« kdy: 13. Květen 2013, 14:15:13 »
Preposielam príspevok p. Mamojku.

Komentované vysielanie pre nevidiacich konečne aj na Slovensku.

Vážení priatelia, určite viete, že podľa zákona č. 308/2000 Z.z. o vysielaní a retransmisii v znení neskorších predpisov sú digitálni televízni vysielatelia povinní vysielať určitý podiel programov s komentárom pre nevidiacich. Verejnoprávna televízia RTVS je povinná vysielať 20% a súkromné televízie ako je markíza a Joj 3%.  Podľa našich zistení túto povinnosť zatiaľ plní len TV Markíza a to na všetkých svojich programoch: Markíza, Doma, Dajto a Fooor, čo sme zatiaľ overili príjmom signálu od operátorov Towercom a UPC (percento plnenia nesledujeme).
TV Markíza vysiela programy s komentárom pre nevidiacich (AD – audio description) technicky jednoduchšou metódou AD – PREMIX, čo znamená, že komentár je zmiešavaný s pôvodnou zvukovou stopou u vysielateľa a takto zmiešaný signál je prenášaný k príjemcovi ako druhá zvuková stopa (označovaná tiež ako „mul“). Ak program nie je vysielaný s komentárom pre nevidiacich, potom na tejto druhej stope je vysielaný originálny (cudzojazyčný) zvuk ak ide o program vybavený dabingom do slovenčiny.
Druhou metódou, ktorá zatiaľ u nás nie je používaná, je metóda AD – Receiver Mix. V tomto prípade je komentár prenášaný prostredníctvom samostatnej zvukovej stopy a s pôvodným zvukom programu zmiešavaný až u príjemcu. Na rozdiel od metódy AD – PREMIX, táto metóda umožňuje naviac regulovať vzájomný pomer hlasitosti komentára a pôvodného zvuku a tiež nezávisle počúvať program s komentárom (napr. cez slúchadlá) a súčasne bez komentára (ostatnými členmi domácnosti).
Pre príjem komentára pre nevidiacich je potrebné prepnúť jazyk programu na druhú zvukovú stopu často označovanú ako „mul“ (označenie sa môže líšiť v závislosti na TV prijímači alebo set-top-boxe).
V prípade, že používate set-top-box, treba jazyk nastaviť na set-top-boxe. V prípade, že používate digitálny televízor s tunerom pre priamo prijímaný druh signálu (terestriálny, káblový alebo satelitný), nastavíte požadovanú voľbu v ponuke televízora. Pri týchto operáciách však zrejme budete potrebovať pomoc vidiacej osoby.
Pokiaľ použijete na sledovanie televíznych programov USB televízny tuner s Vašim počítačom vybaveným čítačom obrazovky, potom v aplikácii Windows media center si budete môcť nastaviť príjem programu s komentárom aj bez pomoci vidiacej osoby. Pri inštalácii tunera a naladení programov vám však zrejme bude musieť pomôcť vidiaca osoba.
Na našom trhu sa v apríli tohto roku už objavili aj „hovoriace“ televízory s hlasovým sprievodcom (voice guide) v slovenčine, ktoré sprístupňujú syntetickým hlasom základné funkcie ovládania televízora. Okrem iných funkcií, pomocou hlasového sprievodcu je tiež možné zmeniť zvukovú stopu a tak si zapnúť príjem vyššie uvedeného komentára bez pomoci vidiacej osoby. Ide o televízory firmy Panasonic, modelových radov E6 a T60 z roku 2013, ktorých ceny však začínajú až nad 600 Euro a podľa veľkosti a typu obrazovky a zabudovaných funkcií sa šplhajú až po niekoľko tisíc Euro. Pozor, v prípade záujmu o nákup takéhoto televízora si dôkladne overte či konkrétny model má požadované funkcie ešte pred jeho zakúpením!
Na základe dohody medzi ÚNSS a televíziou Markíza dostáva ÚNSS v predstihu programové plány, z ktorých zostavuje výber programov vybavených komentárom pre nevidiacich. Prikladáme tieto výbery na tento a budúci týždeň. O spôsobe pravidelného sprístupňovania týchto výberov vás budeme informovať v priebehu budúceho týždňa. Vo zverejňovaných televíznych programoch by programy s komentárom pre nevidiacich mali byť označované symbolom „AD“.
Záverom si Vás dovoľujem požiadať o informácie prostredníctvom ktorých operátorov sa Vám darí alebo nedarí prijímať programy TV Markíza s hlasovým komentárom, aby sme mohli rokovať o ich prenose s ďalšími operátormi a informovať aj ďalších potenciálnych prijímateľov.
   
Branislav Mamojka, predseda ÚNSS
Marek Macko
administrátor fóra

Marek

 • Administrator
 • Newbie
 • *****
 • Příspěvků: 221
  • Zobrazit profil
Re:Komentované TV vysielanie pre nevidiacich
« Odpověď #1 kdy: 13. Květen 2013, 14:22:49 »
Len spresním, že Windows Media Center máme otestovaný so systémom Windows 7. Súčasťou starších Windows nie je.
Marek Macko
administrátor fóra