Autor Téma: Či sú a aké sú sny  (Přečteno 6893 krát)

Bob

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
Či sú a aké sú sny
« kdy: 13. Červenec 2013, 03:40:42 »
Zdravím.
Mám súrnu otázku. Zaujímam sa o rôzné veci a napadla ma jedna záhada.
Potrebujem vedieť, ako to je s človekom, ktorý je od narodenia úplne slepý a ako to je s jeho snami. Že či sa mu niečo sníva a pripadne čo to je. Či vo svojích snoch môže vidieť i to, čo sa podobá na realitu, ale on nemá možnosť to vskutočnosti vidieť, napríklad prírodu. A ako v takomto prípade bude vedieť správne určiť názov objektu a prípadne či dokáže určovať správne napríklad farby. Som zvedavý na odpoveď. ;-)
dik...

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:Či sú a aké sú sny
« Odpověď #1 kdy: 14. Červenec 2013, 13:52:47 »
Ahoj,
Budem hovoriť za seba, lebo je teoreticky možné, že iní to vnímajú inak. Nevidím od narodenia, takže podmienku spĺňam.
Mne sa sníva celkom tak, ako veci vnímam v skutočnosti. Takže zrakový vnem je obmedzený na svetlo a tmu, tak ako v realite. S ostatnými zmyslami je to celkom rovnako. Takže ak sa mi sníva, že som v triede tak viem z toho sna popísať len veci, ktoré som reálne v tej triede mohol počuť prípadne nahmatať. Mne sa väčšinou snívajú veci, ktoré sa aspoň trochu podobajú na prežitú realitu, alebo vznikajú kombináciou zažitého. Alebo to môžu byť veci, ktoré sa idú stať a viem si dosť dobre predstaviť, ako to asi bude vyzerať. Niekoľko príkladov. Snívalo sa mi, že som bol na hodine matematiky. Hodina bola v priestoroch učebne na vysokej škole, ale učila ma učiteľka, ktorá ma učila na základnej škole. Učebňu pripomínali typické stoličky, ktoré máme vo všetkých takýchto učebniach a navyše som mal na kolenách notebook. Alebo pred prvým živým vysielaním sa mi snívalo, ako to asi bude prebiehať. Celé sa to malo reálne diať v priestoroch, ktoré poznám, takže v sne som mal presnú akustiku, slúchadlá a tak. Farby v snoch neriešim, rovnako ako ich neriešim v bežnom živote. Čo sa týka neznámych objektov, tak pokiaľ objekt nemožno previesť do sna pomocou zvuku, hmatu, prípadne čuchu či chute (hoci nespomínam si na sen s výrazným čuchovým alebo chuťovým kontextom) tak sa u mňa do sna najskôr nedostane. Na záver už len toľko, že sníva sa mi zriedka, resp. asi toho dosť cez noc zabudnem.

pohankova2

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 14. Červenec 2013, 22:38:57 »
Ahojte,
Tak sa aj ja pripajam. Neviem, dufam, ze nas bude viac co sa pripoji - zaujimava otazka. Najprv som zvedava - kto si Bob? Take zvlastne meno alebo prezyvka - mozno poznam mozno nie? Potrebujes to k nejakej praci alebo iba zsa zaujima? Asi vidis ked sa o to zaujima vsak? A poradil ti niekto toto forum - kto? Takze - tiez sa pripajam k Ondrovi - uz sa mi sniva zriedkavo - niekedy to bolo castejsie - ked som obal mensia. Aj som v snoch videla - bolo to zaujimave -a j farby - proste som veddela ze to vidim - ale neviem to popisat - take zvlastne... Teraz malokedy, tiez realne aj nerealne sny a takisto akos  Ondrom - ale nic mimoriadne... A neviem ako je to u nejakych slabozrakych - mozno inak ked daco vidia... A tiez si vela nepamatam... Co sa mi sniva...

Bob

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 16. Červenec 2013, 00:44:54 »
Ahojte, som rád, že sa niekto ozval.
Už dlhšie mám snahu sa o tomto porozprávať s kompetentnými osobami, ale nevedel som, kde ich mám hľadať.

ondrej_rosik:
Ahoj, tvoj popis skúsenosti so snami ma prekvapuje. Predpokladal som, že sny sú nezávislé na telesnom hendikepe a tak by nemal byť problém pozorovať okolie vo sne ako vidiaci. Možno sa ti to stáva, ale nemožnosť si to zapamätať, ti bráni to poznať. Ale som rád, že absencia snov v tomto stave nie je úplna, to je dôležité poznanie. Absencia je ale bežná, mnohým aj vidiacím, sa nesníva niekoľko rokov a potom zrazu majú snové zážitky skoro každý deň a to pestré a zaujímavé príbehy, o ktorých by mohli písať celé články. Preto by bolo dobré, keby sa ti podarilo takýto stav navodiť. Takže v tvojom prípade vidíš iba svetlo a tmu a konkrétne objekty vôbec? Podľa toho už poznáš škálu farieb od bielej až po čiernu? Pretože ak sa ti podarí nakoniec v snoch vidieť, tak budeš môcť hneď oznámiť, že nejaký objekt mal inú farbu, akú poznaš.

pohankova2:
Ahoj. Kto som? Volám sa Róbert a po anglicky to je ako Bob. Myslím, že ma nepoznáš, ale to sa môže zmeniť. ;-) Túto mnou predloženú problematiku nepotrebujem k profesionalnej práci, ale beriem to ako činnosť, ktorá mi môže pomôcť spoznať nové nevšedné veci a ktoré môžu pomôcť ostatným. Áno, som vidiaci, ale po skúsenostiach v posledných rokoch to už nemôžem považovať za obrovskú výhodu. Adresu na toto fórum som mal možnosť zistiť z papierového kalendára, ktorý sa mi náhodou dostal do ruky. U teba som rád, že mávaš sny, v ktorých dokážes vidieť, lebo to je dôležité. Už iba treba navodiť znova ten stav snívania, ktorý si mala v detstve a pamätať si udalosti zo sna. Ale nepoznám tvoj stav nevidomosti. Vidíš nejaké svetlo alebo iba tmu?
Inak normálne je moje zamestnanie ako programátor na PC.

Bob

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 16. Červenec 2013, 00:46:33 »
K tomu, aby človek mal dobrú schopnosť snívať, je dôležitý stav vedomia, čiže jeho stav mysle. Treba sám seba presvedčiť, že sny sú udalosti, ktoré môžu byť dosť podobné realite, bez rozdielu na to, či telo je postihnuté nejakým hendikepom. Preto treba pred spaním ignorovať telesný stav a pevne dúfať v možnosť skutočne vidieť a poznať okolitý svet. Vskutočnosti, aj vidiaci človek býva každý deň telesne slepí a to v čase, keď spí a to je tretina času každého dňa. Čiže počas spánku nie je medzi vidiacim a nevidiacim žiadný rozdiel a preto ich zážitky v snoch, by mali byť rovnaké. Treba nad týmto uvažovať, že je to možné a výsledok sa dostaví. Skepticizmus je nepriateľ človeka. Potom stav pamätať si sen je možné dosiahnúť tak, že hneď po prebudení, sa treba nad snom zretelne zamyslieť a analýzovať ho, prípadne niekomu hneď porozprávať. Pretože čim viac detailov zo sna si človek dokáže hneď potom uvedomiť, tým viac si toho dokáže zapamätať. Človek na prežitý sen zabúda preto, lebo telesný mozog ho uchováva veľmi povrchne a až myšlienky nad ním dokážu jeho zážitok pevne ukotviť do pamäte v mozgu.
Potom by bolo dobré o tom niečo napísať, pretože tie udalosti vo sne, ich popis, sú moc doležité k tejto problematike a naozaj môžu pomôcť mnohým. Veľa zdaru prajem. :-)
To je zatiaľ všetko...

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
« Odpověď #5 kdy: 16. Červenec 2013, 11:33:43 »
Ahoj,
Nikdy som sa týmto veľmi nezaoberal ale mám pocit, že dosiahnuť videnie v snoch je trochu nereálne. Podľa mňa mozog na to, aby vygeneroval nejaké obrazy v snoch musí mať aspoň nejakú skúsenosť so zrakovým vnemom. U mňa ju veľmi nemá odkiaľ mať, iba ak by sme pripustili, že vidím, len sa mi to akosi nedostáva do akýchsi nervov (totiž lekári dodnes neurčili príčinu slepoty, takže konšpirovať naozaj môžeme neúrekom). Čo sa týka svetelného spektra, v bežnom živote rovnako rozoznávam len svetlo a tmu, takže vnímanie je obmedzené na čiernobiele, rovnako je to aj v tých snoch. Ale tak Pohankova2 píše, že v snoch videla a tiež nevidí od narodenia, takže no ktoho vie.

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 16. Červenec 2013, 18:36:24 »
Ahojte,
Neda mi nepripojit sa. Takisto nevidim od narodenia a takisto nepovazujem za realne, ze by sa od narodenia nevidiacemu cloveku mohlo snivat ze vidi.
Bob, urcite su medzi spiacim vidiacim a nevidiacim clovekom velke rozdiely a to zo softwaroveho hladiska. Konkretne v tom, co mame ulozene v hlavach. V mozgu vidiaceho cloveka je kopec mentalnych reprezentacii vizualnych vnemov, ktore mi nevidiaci v hlavach nemame preco mat, pretoze sme ich nemali ako nazbierat.
Pokial ide o sny s videnim, tak som mal sen, v ktorom som videl, ale len v vzmysle vonkajsich prejavov. Bezal som lesom a do nicoho som nenarazal. Zaroven som vnimal odrazy zvuku od stromov okolo mna, ale stromom som sa nevyhybal preto, ze by som ich pred sebou videl, len sa to tak proste pritrafilo. Takisto som si nevychutnaval to, co vy nazyvate krasa prirody (zelen stromov, cas od casu vtacik ci potulny cerviak vo vyhlade,...;)). Moja mysel ju v sne nemala ako vygenerovat, pretoze vobec netusim, co si pod krasou prirody  predstavujete.
Rovnako sa ti moze snivat o lietani, pretoze si dokazes predstavit, co by si videl, ak by si lietal. Ale uz pomerne tazko sa ti v sne podla mojho nazoru moze pritrafit, ze budes plynulo hovorit po latinsky a nebodaj si budes po zobudeni pamatat aj par zmysluplnych viet. Ta latincina (ak si sa ju teda neucil :)) je podla mojho nazoru uplne rovnaky problem, ako vidiet v sne.
O vizualnom svete vieme my nevidiaci len to co sme sa naucili na fyzike (optika) a to, co si precitame v knizkach (vzletne verbalisticke opisy toho co autor vidi, ktore vidiacemu cloveku s trochou predstavivosti umoznuju na zaklade mnohych vizualnych skusenosti, vygenerovat si mentalnu reprezentaciu toho, na co sa pozera autor textu).
A samozrejme, je tazko mozne, vysvetlit cloveku ktory od narodenia nevidi, co presne krasa prirody znamena. Celkom uchopitelne prirovnanie je podla mna snaha bezneho cloveka pochopit, o com to toci ten zanedbany dlho neholeny a nestrihany panko, ak hovori o krasach vyssej matematiky (do sveta vyssej matematiky som mal moznost nahliadnut a povazujem ho za krasny, fascinujuci).
s pozdravom.... grafoman ;))
Peter Lecký, Stopka n.o.

Bob

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 26. Září 2015, 00:14:21 »
Pozdravujem.

Po dlhšej dobe som od vás očakával nejaké úspešné výsledky ohľadne snívania. Ale ako pozorujem, mnohí z vás sa k tomu postavili skepticky. Ale z akého dôvodu? Človek sa môže zamýšľať a rozhodovať iba podľa informácií alebo vedomostí, ktoré počul alebo ktoré sa naučil. Ale tieto informácie nemusia byť v súlade s pravdou a dosť často sa to stáva. Potom rozhodovanie súvisiace s tým nemusí byť adekvátne.

Svet sa nachádza v stave spoločenského konfliktu už tisíce rokov. A v rámci konfliktu, ktorý môže mať aj vojenský charakter, je snaha informácie rozširovať tak, aby to bolo v záujme zúčastneného aktéra konfliktu. Bežne sa tomu hovorí "propaganda". Propaganda je používaná, aby falošnými informáciami bol buť nepriateľ oslabovaný alebo aby bol aktér nimi zvýhodnený a tak posilnený. Táto propaganda postihuje ľudstvo už od doby, kedy človek začal žiť na tejto planéte. Preto vedomosti o tom ako a prečo človek existuje, sú verejnosti zatajované. Jednoducho, človek nemá právo poznať pravdu o tom, kto v skutočnosti je, akú má minulosť, čo všetko urobil a čo všetko dokáže. Preto ani človek a ani veda nevedia čo sú sny a ako a prečo sny vznikajú, pretože podliehajú dezinformácií.

Veda o tom informuje toľko, že sny vytvára mozog na základe prežitých udalostí počas dňa. Alebo aj to, že sny sú iba fantazijné výmysly mozgu. Ale to z jednoduchého logického dôvodu nie je možné. Sny bývajú tak komplexné a tak komplikované, aj  za účasti iných ľudí, s ktorými sa dá rozprávať a za účasti neznámych udalostí, ktoré človek v bdelom stave nikdy nezažil, že sám mozog nemá kapacitu také pribehy vykonštruovať. Navyše za účasti iných ľudí a komunikáciu s nimi jeden mozog nedokáže nahradiť viac inteligencií naraz. Takéto príbehy, aké človek zažíva počas spánku, by dokázalo vytvoriť jedine filmové štúdio za účasti mnohých kreatívnych osôb, čiže za účasti mnohých inteligencií.

A čo teda sú sny? Sú to spomienky človeka na stav bytia počas spánku, kedy telo síce oddychuje a tak sa nehýbe, ale vedomie nepotrebuje oddychovať a tak je stále aktívne. Vedomie musí svoju aktivitu nejak naplniť, preto prežíva v stavoch, kedy nemá telo z mäsa a kostí, ale z homogénnej jemnej látky. Táto špeciálna jemná látka je zastúpená v celom okolí a môže podliehať manipulácii pomocou mysle. Preto tento stav bytia dosť závisí na myšlienkách, ktoré v tom čase v mysli človek uchováva. A s myšlienkami je tesne spojená vôľa človeka a aj jeho viera. Preto v tomto stave sa prežíva hlavne to, čomu myšlienky človeka podliehajú. Preto ak niekto verí, že telesný hendikep sa bude prejavovať aj v snoch, tak sa to stane. Ale ak tomu neverí, tak dosahuje iné telesné stavy, môže napríklad byť zdravý a adekvátne s tým vníma aj okolitý priestor. Čim je človek starší, tým viac okolie a informácie sveta sleduje a tým viac je nimi manipulovaný. Preto deti mávajú ešte čistý stav mysle a potom mávajú sny iné ako dospelí ľudia. Preto mnohé nevidomé deti mávajú živé vizuálne sny, ale spomienka na ne je veľmi prchavá a za krátku alebo dlhšiu dobu sa úplne stráca.

Na budúce budem pokračovať...  ;)

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
« Odpověď #8 kdy: 27. Září 2015, 19:05:09 »
Píšeš, že sme sa k tomu postavili skepticky. Nuž, čo sa dá robiť, ťažko po 12 hodinách aktívnej slepoty nastavím večer mozog na to, že vidím. Najmä ak viem, že na druhý deň musím absolvovať pracovnú cestu niekam, kde to nepoznám.
myslím, že viac svetla by nám do diskusie vniesli ľudia, ktorý oslepli napríklad po tridsiatke. Podľa mňa by mali mať vizuálne sny, lebo si na vizuálny svet dobre pamätajú, pripúšťam ale aj verziu, že vizuálne sny časom stratia. Neverím, že existuje dieťa nevidiace od narodenia, ktoré má vizuálne sny. Na sebe to neviem demonštrovať, som síce nevidiaci od narodenia, na žiadny vizuálny sen si nepamätám, ale nepamätám si aj dosť iných vecí z detstva, takže nie som vhodná vzorka. Podľa tvojej teórie by ale aj hluchonemí mali mať sny so zvukmi a to si teda neviem predstaviť. Ak raz naozaj celý život počujem zle alebo vôbec, nezdá sa mi reálne, aby som v sne dokázal vnímať ľudskú reč, zvuky a hudbu. A samozrejme aj opačne, ak celý život nevidím, ťažko v sne môžem dostať nejakú vizuálnu informáciu. Bolo by zaujímavé sledovať sny aj inak telesne postihnutých, či sa im sníva s postihnutím alebo bez neho, dali by sa skúmať postihnutí od narodenia a neskôr počas života. Tvoje vyhlásenie o tom, že sny sú vlastne mimo nás sa mi nepáči. Momentálne napríklad už len preto, lebo odkedy chodím do práce, mávam často nočné mori súvisiace s prácou. Lezie mi to na nervi, často sa práve pri takýchto snoch nevyspím dobre. Prečo mi to čosi mimo mňa ustavične vnucuje do snov situácie, ktoré sa stali alebo by sa teoreticky mohli stať? nevyznieva v tomto prípade logickejšie skôr teória, že sny produkuje môj mozog, ktorý si zvyká na zmenu prostredia? Píšeš, že mozog vytvára predstavy hodné televízneho štúdia a že to nie je reálne. Opýtaj sa ľudí, ktorí užili nejakú psychotropnú látku, či nemali halucinácie... Myslíš si, že tie ilúzie vyprodukovala jemná homogénna látka? Ak dokáže mozog produkovať obrazy a zvuky pod vplyvom nejakej látky, nemal by byť problém produkovať ich aj počas spánku. Neviem, čo robia drogy so slepcami a či mávajú po nich aj vizuálne halucinácie, mám skúsenosti len s alkoholom a viem dokázať len videnie dvojmo násobené nulou :D

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
« Odpověď #9 kdy: 27. Září 2015, 19:31:13 »
Trošku som googlil a toto je celkom zaujímavé. http://digest.bps.org.uk/2011/11/paraplegics-walk-in-their-dreams.html

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: 27. Září 2015, 20:34:18 »
Ja si myslim, ze napriklad vozickar moze v pohode v snoch chodit opat do tej miery, ako to vnima na inych. Urcite v snoch nezazije pocit unavy z dlhej prechadzky, pretoze na to aby to mohol v snoch zazit si to musi vediet predstavit. To uz je opat tazke si predstavit ak to clovek nezazije, pretoze sa to navonok neprejavuje inak ako krivanim.
Inak, celkom zaujimava (teda v zmysle tazko proti tomu argumentovat) je uvaha, ked Bob tvrdi, ze sa nam vizualne veci snivaju, len si ich nepamatame. Zda sa mi to byt velmi malo pravdepodobne, hoci ako vravim, neviem nijako racionalne zdovodnit, preco by to tak nemohlo byt.
Dokonca, Existuje napriklad druh slepoty, nadava sa tomu cortical blindness ktorej jedna forma funguje velmi zaujimavo:
https://en.wikipedia.org/wiki/Blindsight
K takemuto comusi dokazu ludia prijst po tazkych urazoch hlavy a je to zhruba o tom, ze clovek realne nevidi, je o tom uplne presvedseny, ale ked proti nemu hodite lopticku tak ju chyti. Jedna z teorii, ktora sa pokusa vysvetlit, ako toto moze fungovat hovori, ze tito ludia maju v zrakovej kore stimulovanych prilis malo neuronov (maju poskodenych privela prepojeni medzi okom a zrakovou korou) na to, aby im vizualny vnem dokazal preniknut do vedomia, zaroven ale ten maly pocet neuronov staci aspon na to, aby dokazali na vizualne podnety nejako reagovat.
Takze, ak by sme na chvilu pripustili, ze sny sa mozu generovat aj na zaklade nejakych vonkajsich vstupov (ze si ich nevymyslame len z toho, co sme zazili a teda sme schopni si to nejako predstavit), tak by sme si ich teoreticky mohli nepamatat, pretoze v hlave nemame rozvinuty aparat potrebny na to, aby sme si ich dokazali pamatat (nejaku vizualnu pamat). Ale ja neverim tomu, ze sny si generujeme aj inak ako nejakym mixovanim zazitkov a predstav, ktore mame v "strojovni" ulozene.
Peter Lecký, Stopka n.o.

sitaa

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: 28. Září 2015, 22:45:36 »
mne sa sniva tak ako žijem cez deň čiže bez zraku.
Lenka