Autor Téma: CAPTCHA v Google Chrome  (Přečteno 11348 krát)

pietro4044

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 108
  • Zobrazit profil
CAPTCHA v Google Chrome
« kdy: 3. Prosinec 2013, 20:11:53 »
Nedávno som narazil na zaujímavú informáciu týkajúcu sa rozpoznávania obrázkovych captcha kódov. Doteraz pre užívateľov screenreaderov bolo okrem asistencie vidiaceho možné používať doplnok Webvisum do Mozily. http://forum.unss.sk/index.php?topic=12.msg40#msg40
Ja by som sa chcel zmieniť o službe pre prehliadač Chrome, kde je k dispozícii služba CAPTCHA Help a tiež o alternatívnom e-mailovom zasielaní obrázkovych kódov.

Ako to funguje
V súčasnosti sú ponúkané dve možnosti, ako sa popasovať s obrázkovým CAPTCHA. "Rozšírenie pre prehliadače Chrome a Chromium" a "E-mailové odoslanie požiadavky na prečítanie obrázku CAPTCHA". Aktuálne sa pripravujú rozšírenia / doplnky pre ďalšie prehliadače: Firefox, Safari, Internet Explorer.
Podstata oboch služieb spočíva v odoslaní snímky CAPTCHA obrázku operátorovi (dostupnom 24 hodín 7 dní v týždni), ktorý CAPTCHA prečíta a užívateľom náležitým spôsobom odpovie.
Inštalácia
Inštaláciu je možné vykonať bežným spôsobom:
Vo svojom prehliadači zadajte URL adresuhttps://chrome.google.com/webstore/detail/captcha-help-cz/dnkcdpapkjlclbdchpohppjoaaifnmnj
Kliknite na tlačidlo "+ Bezplatne"
Zobrazí sa bezpečnostná otázka "Pridať rozšírenia CAPTCHA Help, CZ?" Kliknite na tlačidlo "Áno". Ak chcete, môžete si najskôr na webe prečítať informácie o bezpečnosti v kapitole "Súkromie"
Ďalej postupujte podľa zobrazených pokynov.
Niektoré čítacie zariadenia môžu mať problém s čítaním dialógu, ktoré sa zobrazuje vo webstore Chromu. Problém bol zistený napr u NVDA 2013.2. JAWS 14 dialóg číta. Ja naopak som mal problém s JAWS-om, s NVDA šlo všetko bez problémov. Preto môžete využiť nasledujúce spôsob inštalácie:
Rozšírenie si stiahnite. [ captchahelp_cz.tar.gz ], [ captchahelp_cz.zip ]
Rozbaľte rozšírenie.
Vo svojom prehliadači zadjte chrome :/ / extensions /
Označte checkbox "Režim pre vývojárov" (vľavo hore)
Kliknite na tlačidlo "Načítať rozbalené rozšírenie ..."
Vyberte rozbalené rozšírenie a potvrďte.
Základné nastavenie
Ak máte rozšírenie nainštalované, je potrebné vykonať jeho nastavenie:
Vo svojom prehliadači zadajte chrome :/ / extensions /
Kliknite na link "Možnosti" - nachádza sa u rozšírenie CAPTCHA Help.
Postupujte podľa pokynov uvedených na novo zobrazenej stránke "CAPTCHA Help - nastavenie doplnku prehliadača".
Voľba tímu operátorov
S narastajúcim počtom užívateľov as postupným rozširovaním služby CAPTCHA Help do ďalších krajín vzniká potreba zavádzať ďalšie tímy operátorov, ktoré spracúvajú požiadavky užívateľov.Ak tím nevyberiete, vaše požiadavky bude automaticky vybavovať tím operátorov spoločnosti CZ.NIC alebo tím zodpovedajúci vašej krajine. Zoznam sa bude postupne rozširovať:
Krajina:
Spoločnosť:
Poznámka:
Česká republika
Www.eu.sk. zspo
Kód nie je potrebný v nastavení zadávať
   
Používanie
Nainštalované a nastavenej rozšírenie možno používať veľmi jednoduchým spôsobom. Ak sa stretnete s webovou stránkou, kde sa nachádza CAPTCHA, ktorý nemôžete prečítať:
CAPTCHA majte v zobrazenej časti prehliadača (z dôvodu zachovania dostatočnej úrovne súkromia sa nič mimo zobrazenú časť prehliadača operátorovi nezobrazí).
Aktivujte rozšírenie CAPTCHA Help - buď kliknutím na ikonu "CAPTCHA Help" v pravom hornom rohu prehliadača alebo použitím klávesovej skratky "Ctrl + Shift + H".
Požiadavka na prečítanie CAPTCHA (snímku zobrazenej časti prehliadača) je automaticky odoslaná tímu operátorov (z dôvodu zachovania dostatočnej úrovne súkromia operátor nevie, kto požiadavku odoslal, nevidí ani URL adresu príslušného webu).
Čakajte na odpoveď operátora. Na tú by ste nemali čakať dlhšie, než niekoľko minút. Ja som čakal asi minútu. Odpoveď vám dorazí na stránku https://www.captchahelp.cz/váš_klíč (pre zobrazenie tejto stránky môžete použiť klávesovú skratku "Ctrl + Shift + K") a ak máte nastavenú notifikáciu, potom budete na príchod správy upozornený zobrazením dialógového okna a krátkym zvukom.
Prichádzajúci prečítaný kód opíšte do príslušného políčka na webe, kde sa nachádza CAPTCHA a potvrďte.
Klávesové skratky pre ovládanie rozšírenia
"Ctrl + Shift + H" odošle požiadavku na prečítanie CAPTCHA obrázku.
"Ctrl + Shift + K" v novej záložke (tabu) prehliadača zobrazí stránku s odpoveďou operátora.
Obmedzenia
Možno využiť maximálne 10-krát za deň.
Je potrebné byť registrovaný.
Zatiaľ obmedzené iba na prehliadača Google Chrome a Chromium.
Pri použití je vhodné CAPTCHA mať v zobrazenej časti prehliadača. Ak nebude, potom vám príde odpoveď, že obrázkový CAPCHA nie je viditeľný.
Súkromie
Spoločnosť www.eu.sk. zspo má od ÚOOÚ povolenie spracovávať osobné údaje. Napriek tomu údaje, ktoré poskytujete sa používajú len na účely nevyhnutne nutné. Napríklad:
Ak pri registrácii poskytnete sken dokumentu, potom sa tento dokument po overení odstraňuje, nijako sa ďalej nezbiera.
Po vašej registrácii sa eviduje len vaše meno, priezvisko, dátum narodenia. To z toho dôvodu, aby sa zabránilo možnému zakladaniu viacerých účtov jedným užívateľom. Pre prevádzkovateľa je dôležité vedieť, že v systéme ste sa už predtým zaregistrovali alebo nie. Po vašej registrácii je vám odovzdaný kľúč, ktorým aktivujete rozšírenie prehliadača CAPTCHA Help. Tento kľúč sa naďalej nijako nespája s vaším menom, ani s iným údajom. Ďalšie podmienky sú uvedené na

https://www.captchahelp.cz/jak_to_funguje

E-mailové odoslanie požiadavky na prečítanie CAPTCHA obrázku
Dnes už historická a ďaleko menej pohodlná alternatíva k vyššie uvedenému rozšíreniu prehliadača. Toto riešenie však môžete využiť, ak napríklad zrovna nemôžete z nejakého dôvodu použiť rozšírenie prehliadača CAPTCHA Help.
Použitie
Keď narazíte na webovú stránku, kde je obrázkový CAPTCHA kód, vykonajte jednu z nasledujúcich operácií (podľa toho, čo vám najviac vyhovuje):
Uložte CAPTCHA obrázok do svojho počítača. Obrázok následne pošlite na e-mail captchahelpdesk@captchahelp.cz. Tento spôsob je vhodný, ak chcete úplne zachovať svoje súkromie - neposielate totiž žiadne údaje o tom, k čomu CAPTCHA obrázok patrí ani údaje, ktoré by sa mali zobraziť len a len vám.
Skopírujte CAPTCHA obrázok do textového editora. Textový súbor následne pošlite na e-mail captchahelpdesk@captchahelp.cz. Tento spôsob je vhodný, ak chcete zachovať svoje súkromie - neposielate totiž žiadne údaje o tom, k čomu CAPTCHA obrázok patrí ani údaje, ktoré by sa mali zobraziť len a len vám.
Skopírujte odkaz (URL) CAPTCHA obrázka a ten pošlite na e-mail captchahelpdesk@captchahelp.cz. Tento spôsob však znamená, že operátorom, ktorí spracujú vašu požiadavku, niekedy odkryjete informáciu o tom, ktorého webu sa CAPTCHA týka.
Zaobstarajte screenshot (snímku obrazovky) a ten uložte do súboruObrázok následne priložte do e-mailovej správy a odošlite na e-mailovú adresu captchahelpdesk@captchahelp.cz. Tento spôsob však znamená, že operátorom, ktorí spracujú vašu požiadavku, niekedy odkryjete informáciu o tom, ktorého webu sa CAPTCHA týka a zároveň sa môže stať, že operátori uvidia informácie, ktoré by ste mali vidieť len vy.
Vyskúšajte si najskôr, ktorý spôsob e-mailového zasielania obrázku vám najviac vyhovuje.
Ďalšie informácie sú na: https://www.captchahelp.cz/

pietro4044

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 108
  • Zobrazit profil
Re:CAPTCHA v Google Chrome
« Odpověď #1 kdy: 5. Prosinec 2013, 11:36:13 »
Používateľov JAWS-u by som chcel upozorniť, že klávesová skratka ctrl+shift+k, ktorá v rozšírení pre Chrome slúži na prepnutie sa do záložky s rozlúšteným kódom, v JAWS-e predvolene slúži na vyvolanie zoznamu záložiek. Preto je nutné prepustiť túto kombináciu JAWS-u pre rozšírenie prehliadača, a to stlačením kombinácie INS+3 (štandardný príkaz JAWS).
 Zároveň by som ešte chcel informovať, že prevádzkovateľ služby zvýšil denný limit na rozlúštenie obrázkov na dvadsať.

pietro4044

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 108
  • Zobrazit profil
Re:CAPTCHA v Google Chrome
« Odpověď #2 kdy: 26. Srpen 2017, 10:33:53 »
Na základe oznámenia prevádzkovateľa služby CAPTCHA Help Kvôli odchodu pracovníkov, ktorí zabezpečovali funkčnosť tejto služby bude jej prevádzka v najbližších dňoch ukončená.