Autor Téma: Programovanie pre nevidiacich  (Přečteno 3008 krát)

tomincek

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
Programovanie pre nevidiacich
« kdy: 5. Únor 2014, 21:06:23 »
Ahojte!
Oprasujem si svoje vedomosti z programovania, ale kedze som pracoval s programovacimi jazykmi ako slabozraky, teraz mi to nic nepomoze. Mozem vediet, v akom jazyku pracujete vy? Teraz som skusal Java studio, tak ako som ho nainstaloval, tak ho asi aj odinstalujem, NVDA s nim vobec nespolupracuje. Mozno nemam nejaky plugin na NVDA doinstalovany. Vedeli by ste mi v tejto oblasti poradit? Alebo mate nejake rady pre nevidiacich zaciatocnikov? Ktore jazyky su vhodne pre nevidiacich.
Aktualne skusam Lazarus(byvale delphi). Popripade keby ste vedeli o nejakej knihe.
Dakujem za prispevky.

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
Re:Programovanie pre nevidiacich
« Odpověď #1 kdy: 5. Únor 2014, 21:36:20 »
Ahoj Tomas,
Tuhla par riadkov odo mna
Pokial ide o jazyky, tak je uplne jedno v com programujes. Ty mas predpokladam na mysli vyvojove prostredia. Teda nejake nastroje, ktore ti vyvoj v konkretnom jazyku nejak ulahcuju. Na zaciatok by bolo fajn rozhodnut sa, v akom jazyku sa chces naucit programovat. Na skolach sa casto uci (alebo ucil?) objektovy pascal, jedna z jeho implementacii je napriklad free pascal, v ktorom sa celkom dobre programuje napriklad v prostredi lazarus, ktore si spomenul v tvojom poste. Zo slepeckeho hladiska nieje uplne nepouzitelne, ale ma muchy. Kedysi som k nemu pisal nejaky jednoduchy pokec pre nevidiacich, pozri sem:
http://cezap.sk/informacie/technologie-pristupu-k-informaciam/programatorske-prostredie-lazarus/

Mojou srdcovou zalezitostou je jazyk python, v nom mozes programovat v com kolvek, ja pouzivam akelpad, hoci som s nim neni uplne spokojny (nie prave plnohodnotna implementacia regularnych vyrazov ma obcas nuti chvilkovo pouzivat vim, ktory ale zase nieje uplne pristupny). O pythone sme mali workshop aj na resete, pozri handouty z minuleho roku (http://www.unss.sk/reset). Pekne na nom je, ze v nom je vytvoreny aj citac nvda, takze sa mozes hrat bez toho, aby si musel co kolvek instalovat.
Este k tomu akelpadu, ak by si ho skusal, tak si doinstaluj aj programatorske pluginy, mne sa velmi paci (pouzivam ho casto) plugin codefold.
Celkom peknu podporu pre python ale aj vseliake ine jazyky maju aj scintilla based editory, fakt ale je, ze som ich vyskusal kopec a ziaden nema natolko premakane klavesove skratky, aby sa s nim dali robit aspon veci, ktore potrebujem (napriklad prave to preliezanie kodu ako strom, ktore umoznuje codefold v akelpade je podla mna zo slepeckeho hladiska velmi uzitocne, pretoze vie velmi ulahcit rychle prezeranie dobre odsadzovaneho kodu, co nam bez pohladu na obrazovku dokaze velmi urychlit pracu)
Ak by ste niekto vedeli o nejakom scintilla based editore s ktorim sa dobre pracuje, tak sa prosim podelte.

Teraz posledny pol rok v praci programujem v jave a nechal som sa "rozmaznavat" prostredim eclipse. Je to zatial najlepsie v com som do teraz robil, az na nejake muchy je to velmi dobre pouzitelne aj s nvda, pretoze vyvojary eclipsu sa specialne pristupnostou zaoberaju a naozaj to vidno. Ak chces robit v jave (podla tvojej spravi sa zda, ze asi hej), tak urcite vyskusaj eclipse. Nauc sa aspon zakladne klavesove skratky a myslim ze budes spokojny. Pekne na tom prostredi je, ze sa v nom da tvorit v roznych jazykoch, lebo existuju pluginy, ktore si mozes doinstalovat a tym podporu jazykov ziskat.

Kedysi davno som robil v delphi, ale to asi skoda spominat, bo je to uz mrtve.

V case ked som pouzival jaws som robil casto vo vime (jaws vie pracovat s gvimom, co je graficky vim). Po prechode na nvda som vim obetoval na "oltar pokroku", ale nezriedka mi chyba, pretoze pokial ide o podporu programovania v roznych jazykoch, tak je takisto velmi dobre vybaveny. Ale ako vravim, s nvda zial nepouzitelny.
Peter Lecký, Stopka n.o.