Autor Téma: thunderbird a definovanie vlastnych skratiek  (Přečteno 2518 krát)

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
thunderbird a definovanie vlastnych skratiek
« kdy: 13. Únor 2014, 22:52:34 »
Ahojte,
Ak patrite medzi tych nestastnikov, ktori pouzivaju v Thunderbirde plugin nostalgy a zistili, ze prestalo fungovat to pekne inteligentne filtrovanie, lebo plugin zatial nebol aktualizovany pre tb 24, tak citajte dalej.
Najprv lahky nacrt toho, pre co ma moje srdco velmi boli (vlastne bolelo) a potom riesenie, ktore je jemne krkolomne, ale vysledok je nad ocakavania.
Moje poziadavky su nasledovne:
- som zaregistrovany v niekolkych roznych mailinglistoch, v ktorych je niekedy menej a niekedy viac ziva komunikacia.
- bol by som rad, ak by mi kazdy mail prisiel do inboxu a ja po tom ako by som ho v inboxe zhliadol by som ho jednou skratkou mohol bud presunut do vopred urceneho mailboxu, alebo do kosa.
- dolezite je pouzivat na vsetko jednu univerzalnu skratku, nechcem mat 10 skratiek, lebo som v 10 mailinglistoch.
- chcem skratku, nie preliezat ponuky a stlacat tam niekde nejaku konkretnu polozku.

toto vsetko sa dalo realizovat pluginom nostalgy a da sa aj bez neho. Konkretne sa daju pouzit thunderbirdove filtre, ktore toho dokonca umoznuju viac ako nostalgy. Kazdemu filtru mozno urcit, ci ma byt vykonavany automaticky na prichadzajuce maily, alebo moze byt vykonavany, len ak pouzivatel vyvola aplikovanie filtrov manualne. V mojom rieseni nastavujem filtre aby sa aplikovali manualne a zakazujem im vykonat sa pri prichadzajucich mailoch, cim si zabezpecim, ze mi kazdy mail zostane v inboxe a sam sa automaticky nikam nezaradi. Manualnymi filtrami potom zabezpecujem automatizovany presun do priecinkov tak, ze mam filter definovany pre vsetky typy sprav, ktore chcem niekam presuvat. Ak sa nastavim na konkretny mail a vykonam manualne aplikovanie filtrov (nastroje/spustit filtre na sprave), tak sa mi mail zaradi kam potrebujem.
Hacik je len v tom, ze polozka v zatvorke nema klavesovu skratku.
Nastastie ale existuje plugin keyconfig, ktory je pouzitelny vo vsetkom od mozilly (thunderbird, firefox) a ako uz z nazvu asi vidno, umoznuje nadefinovat si vlastne klavesove skratky. Tuhla viac informacii o rozsireni:
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/key-config/?src=search
A aktualna verzia (priamy link):
https://addons.mozilla.org/firefox/downloads/file/115795/key_config-0.3.1-fx+sm.xpi?src=search
V snahe zabezpecit nadcasovost tohoto textu ale pripisujem, ze text bol napisany 13. februara 2014, takze ak to "bolo davno" tak odporucam radsej najst si aktualnu linku na stranke rozsirenia.
Po jeho nainstalovani v ponuke nastroje pribudne polozka s rovnakym nazvom ako rozsirenie, po aktivovani ktorej sa zobrazi dialogove okno, kde mozno definovat skratky. Mnohe su tam definovane a mozno ich predefinovavat, priamo funkcia, ktora by robila to iste, co polozka v ponuke nastroje, ktora spusta filtre na oznacenych spravach ale v zozname nieje. Pre tych, ktorych zaujima, ake funkcie mozme v rozsireni pouzivat a ako s nimi asociovat skratky odporucam nasledujuci dokument, v mojom texte nacrtnem len pouzitie na filtrovanie:
http://kb.mozillazine.org/Keyconfig_extension:_Thunderbird
Trochu neprijemna sprava je, ze prave funkciu, ktora vyvola filtre na vybratych mailoch nenajdete ani v zozname funkcii na predchadzajucej stranke. To pravda nieje kolosalny pruser, pretoze thunderbird je volne siritelna open-source aplikacia, takze zaujemcovia mozu v najhorsom pripade nazriet do zdrojoveho kodu. Ja som sa ale vybral pri jej zistovani trochu lahsou cestou a nainstaloval som si rozsirenie DOM inspector, ktore umoznuje prezerat si DOM strukturu mozilla produktov a z nej vytlct aj prikazy ktore potrebujete. Opat, nebudem zachadzat do detailov, pretoze uz aj bez toho je toto pomerne dlha beletria, uvediem len popis, ktory umozni zaujemcom najst si funkcie bez toho, aby rozumeli technickym detailom. Pre tych, ktori nemaju chut citat nasledujuce technikality, ktore - uvedomujem si- mozu niektorim pripominat vynatky z blaznovho zapisnika, odporucam skocit na riadok, ktory obsahuje 3 pomlcky, pretoze po nom nasleduje uz len jednoduchy popis pre definovanie skratky na konkretnu funkciu.
Zacneme teda instalaciou DOM inspectora:
https://addons.mozilla.org/sk/firefox/addon/dom-inspector-6622/
Priama linka (lenivsich tu mozno potesi informacia, ze tato linka ukazuje na vzdy najnovsiu verziu :)):
https://addons.mozilla.org/firefox/downloads/latest/6622/addon-6622-latest.xpi?src=dp-btn-primary
Po nainstalovani v ponuke nastroje pribudne polozka s rovnakym nazvom ako rozsirenie. Po jej aktivovani sa otvori nove okno, v ktorom mozme preliezat strukturu vsetkych okien thunderbirdu , ktore su prave aktivne. Kto bude mat chut, ten preskuma ponuku file, pretoze v nej si vyberate, ktore okno chcete preliezat. V mojom pripade som chcel preliezat hlavne okno thunderbirdu, pretoze som hcel zistit, aku ze to funkciu aktivuje polozka na aplikovanie filtrov, ktora sa nachadza v ponuke nastroje.
Takze v ponuke file si vyberam podponuku "inspect chrome document" a v nej polozku "1 Inbox - Local Folders - Mozilla Thunderbird" teda tu polozku, ktora sa vola rovnako, ako titulok okna, ktore chcem preliezat.
Po jej aktivovani sa mi otvori krasny velky strom, v ktorom ma zaujima polozka typu Window s nazvom MessengerWindow, ktora je uplne na spodku. Rozbalim ju a v nej hladam polozku typu Commandset s nazvom mail commands. Rozbalim ju a vidim zoznam vsetkych funkcii, ktore su dostupne v hlavnom okne thunderbirdu a ku ktorim si mozem ku ktorej kolvek asociovat klavesovu skratku. Vsimnite si, ze podvetvy poslednej rozbalenej vetvy maju nazvy podobne polozkam v hlavnej ponuke, mna zaujima polozka commandset mailToolsMenuItems, takze ju rozbalim.
V nej hladam hned tretiu funkciu s nazvom cmd_applyFiltersToSelection, z ktorej nazvu je zjavne, ze robi co chcem, teda aplikuje filtre na oznacene spravy.
Funkciu si teda zapisem a zatvorim okno DOM inspectora (uz ho nebudem potrebovat).
---
A horsa nadefinovat si skratku pre vydolovanu funkciu.
1. aktivujem nastroje/keyconfig
2. stlacim tlacidlo "add a new key", do popisu napisem napriklad "aplikovat filtre na vyber" (to je len popis) a do viac riadkoveho editacneho pola vlozim nasledovny riadok:
goDoCommand('cmd_applyFiltersToSelection')
Vsimnite si, ze riadok ma v zatvorkach a apostrofoch funkciu, ktoru sme vydolovali z okna aplikacie. Rovnako mozete volat lubovolne ine funkcie, ktore vydolujete rovnakym sposobom.
3. Nakoniec stlacim ok, v tabulke s nadefinovanymi skratkami si najdem funkciu ktoru som pridal ako novu (v zozname je pod nazvom ktory sme dali do popisu) a nadefinujem jej skratku (tabnem sa do policka pre skratku v ktorom skratku stlacim. Potoms a pretabujem na tlacidlo apply a stlacim ho, cim je skratka nadefinovana.

Pana beka ludkovia. Vidite v tom ten potencial? Co tak mpredefinovat si tlacidlo delete na tuto funkciu a napisat si filtre, ktore sa postaraju o to, ze po stlaceni del niektore maily pojdu rovno do kosa a ine sa automaticky zaradia do priecinkov? Proste taky inteligentnejsi delete. Ale samozrejme, keyconfig umoznuje definovat skratky dokonca aj ku kuskom programu v javascripte, takze pri kusku tvorivosti mozete pomerne jednoducho dorabat nadhernu funkcionalitu.

p.s.: tych ktorym napada, ze by mohlo ist nadefinovat aj skratku na prikladanie prilohy k mailu potesim. Ano, ide to, ale je to zbytocne. Pretoze thunderbird 24 a vyssie ju uz ma.
Peter Lecký, Stopka n.o.