Autor Téma: Kreatívny oddych pri experimente na pamäť  (Přečteno 3046 krát)

studentka iveta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Kreatívny oddych pri experimente na pamäť
« kdy: 2. Březen 2014, 09:54:33 »
Dobrý deň prajem všetkým.

robíme kognitívny výskum v Ľubľane o falošnej pamäti - respektíve, v akej miere si vytvárajú rôzne skupiny falošnú / nesprávnu pamäť. Iné vedecké experimenty (je ich málo) zistili, že nevidiaci si vytvárajú menej falošnej pamäte, no dizajny experimentov mali slabé miesta. My skúmame ešte aj inú skupinu ako nevidiaci - synestétov - čo sú ľudia, ktorí vnimajú rôzne vnemi aj zmyslami, ktorými ich bezný človek nevníma, napríklad: vidia farby zvukov, čisel, počuju písmená a pod (je mnoho kombinácií).
Naša hypotéza je, že spôsob vnímania reality ovplyvňuje vytváranie si pamäte, keďže pamäť si vytváramé zo skúseností.

Ak by ste mali záujem nám pomôcť, budeme veľmi nadšení :)

Ako prvé - ide o online experiment a stránka je po anglicky, no nahrávky sú prezentované v materinskom jazyku (tak aby ste to chceli skúsiť s niekoho pomocou, len do toho :) )

Detaily experimentu:
- v prípade nevidiacich - musíte byť úplne nevidiaci od narodenia. V prípade vidiacich - bez autizmu, synestezie, a iných mentálnych kondicií mimo beznej populácie. Ak ste vidiaci synesteti - tak ste véľmi vítaní  :D
- vypočujete si 15 slov a potom budete mať 2,5 minúty na spomínanie verbálne - cize budete nahrávaní (celkovo sú tam 3 nahrávky). Tieto nahrávky sú len pre analýzu a s nikým ich nezdielame a je doležité ich vyslovovať, pretože slová sú prezentované akusticky - ide o príliž rôzne procesy v mozgu v prípade akustického prijímania a písomného spomínania.
- potrebujete chrome, ale je tam linka pre stiahnutie Chrome Portable, čo znamená, že sa neinštaluje, len rozbalí a potom priečnok len zmažete.
- následne od vás budeme potrebovať odoslať nám vaše audio odpovede - na konci je možnosť použiť stránku ktorá je použitelná aj pre nevidiacich. Prípadne možete použiť inú službu ako nám ich zaslať.

Ak by ste mali nejaké ďalšie otázky, pripomienky k experimentu a stránke, budem rada ak sa ozvete (pomôže nám to zlepšiť experiment). Na stránke sú inštrukcie ktoré vám ním (snáď) úspešne prevedú.

Tu je linka na experiment: halanova.krutibrko.sk/researchweb/
A keby ste nás chceli kontaktovať súkromne, náš email: imagination.experiment.2013@gmail.com

Keď budeme mať relevantný počet participantov, budem s vami zdielať výsledky - to však môže trvať aj rok, dva.

Vopred ďakujeme za pomoc vo výskume! Tím Predstavivosť :)

studentka iveta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Kreatívny oddych pri experimente na pamäť
« Odpověď #1 kdy: 2. Březen 2014, 09:56:48 »
Respektíve môžem zdielať aj ešte nie štatisticky významné výsledky - určite budú zaujímavé aj tie.... čo by bolo hádam aj do leta  ;)