Autor Téma: skaredy virus  (Přečteno 1561 krát)

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
skaredy virus
« kdy: 26. Leden 2015, 11:06:13 »
Ahojte,
Cez vikend som (zial neuspesne) pomahal riesit nasledovnu situaciu.
Znama mala virus, ktory funguje nasledovne:
- najprv sa viac menej nijako neprejavuje, iba potichu na pozadi sifruje vsetky data na diskoch pocitaca, o ktorych si mysli, ze by ste ich mohli nejako potrebovat (doc, pdf, rtf, ppt,... subory)
- po tom, ako to uspesne dorobi sa vam pochvali a napise vam, ze ak chcete data desifrovat, musite zaplatit nejaky financny obnos v bitcoinoch, za co potom dostanete kluc ktorym budete moct svoje data desifrovat.
Na zaciatok si pytal cca 400 eur a prislubil, ze ak bude so zaplatenim vahat dlhsie ako 7 dni, suma sa zvysi.

Ludkovia, takychto virusov je pomerne vela, ona mala smolu v tom, ze mala jeden z naozaj dobre prepracovanych kuskov. Konkretne cryptowall 3.0, ktory je uz taky sikovny, ze potom ako data zasifruje sa postara o to, aby tie nesifrovane, ktore zmaze, vymazal tak, aby sa nedali obnovit ani pomocou programov typu recuva.
Celu tuto beletriu sem pisem hlavne pre to, aby som varoval vsetkych, co nezalohuju svoje data. Radsej tak robte, taketo prekvapenia byvaju velmi neprijemne.
a na zaver. Aj tento virus sa do pocitaca instaluje len vdaka ochote pouzivatela pomoct mu v tom (klik na prilohu v maily). Takze opat. Ak dostanete mail, hoci aj od znameho, ktory je coi len trochu nestandardny (mail nema zmysluplne telo textu, z ktoreho je jasne, ze mail ma prilohu a co by v prilohe malo byt), tak ho povazujte za podozrivy a prilohu neotvarajte skor, ako si u odosielatela overite, ze vam prilohu poslal vedome.
Peter
Peter Lecký, Stopka n.o.