Autor Téma: Železnice Slovenskej republiky šikanujú chorých ľ  (Přečteno 1824 krát)

Ladislav Csepi

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
Železnice Slovenskej republiky šikanujú chorých ľ
« kdy: 2. Duben 2015, 22:58:55 »
Zdravím, zriedkavo sem píšem, no z času na čas sa niečo prihodí, čo sa mi potom v duchu klasickej facebookovskej otázky opakovane preháňa hlavou. Občas cestujem Českými dráhami a mám prevažne dobré skúsenosti - tie menej dobré sú spôsobené ľuďmi, na ktorých práve natrafím. Myslel som si , že keď kamarátka pôjde na Slovensko, bude mať skúsenosti podobné. Vybavila si teda preukaz na bezplatné cestovné a jakožto invalidný dôchodca tiež s platným preukazom Ztp - čo mimochodom nevlastní na parádu  -, sa vydala na cestu.
Za Slovenskými hranicami pani od Slovenského  sprievodcu žiadala nulový lístok na svoj čerstvo vybavený, platný preukaz . Cena lístka 2,50 eura ju prekvapila,prihliadnúc k faktu, že lístok má byť tzv. nulový, za cenu nula euro, však preto sa aj volá nulový. Cenu 2,50 euro sprievodca oddôvodnil tým, že prvé euro nutno zaplatiť za fakt, že sedíte v medzinárodnom vlaku a euro a pól za to, že kupujete lístok vo vlaku. Nuž ale kde má ťažko chorí človek naháňať lístok keď pricestoval vlakom zo zahraničia a už pred vstupom na naše územie v ňom sedel? V zahraničí  nulový lístok nekúpite. A teraz si držte klobúky, odpoveď na ehm. banálnu otázku zneje, že hoc i pohybovo znevýhodnený človek z vlaku na prvej stanici vystúpiť má, následne nuloví lístok kúpiť  a za dve hodiny pokračovať ďalším vlakom.Všimnite si prosím, náročnosť nastupovania a vystupovania z vlaku napr. s barlami. Zhrnuto u nás železničiary nemajú problém vysadiť z vlaku vozíčkara, či človeka o dvoch barliach a ponechať osudu v ktorejkoľvek pohraničnej dedinke,hoc má všecky potrebné a platné doklady. No povedzte, nie je toto šikana?
Pre dokreslenie popíšem, jak sa s nami čoby cudzincami zaobchodí v susednej Českej republike, no rovnako dobre, ak nie lepšie to funguje i v takom našiincami zaznávanom Thaisku, kde som mal tú česť sa vyskytnúť a práve o tom píšem knihu S bielou palicou po thaiskej zemi, čo je cestopis nevidiaceho cestujúceho. V čechách  sú železničiary zaškolení v zaobchádzaní so zdravotne znevýhodnenými cestujúcimi a je to na nich i poznať. Príde Český sprievodca a natrafí na zdravotne postihnutého cestujúceho, overí si kde vystupuje a  dohliadne, aby sa nepreviezol. Ak  cestujúci nemá lístok, môže si ho u sprievodcu zzakúpiť za  cenu, ako v  pokladni, Po predložení preukazu Ztp ste oslobodený od pokuty za nevlasstnenie lístka.
Ak  prestupujete, sprievodca informuje personál vlaku do ktorého prestttúpite, ak prvý vlak mešká, následný ho kôli tejto skutočnosti čaká. Pozn: len raz sa mi stalo, že prvý vlak meškal tak veľa, že druhý na neho nemohol počkať, no sprievodca mi pomohol dohľadať ďalšie vyhovujúce spojenie a dozrel na to, aby som správne prestúpil. Ak potrebujete  sprievodca informuje i personál  stanice, kde prestupujete a tento zaistí človeka, ktorý vás odprevadí z jednoho vlaku do druhého. Ak cestujúci na stanici čaká na príchod vlaku,pri kúpe lístka personál eviduje cestujúceho so zdravotným postihnutím a ak treba, ste personálom odprevadený k svojmu vlaku včas pred jeho príchodom.Personál Českých dáh zjvane prešiel masívnym školením, bo dbá i na také maličkosti, že ak je cestujúci nevidiaci a ten dlhšie čaká na vlak, personál ho z času na čas pri pochôdzke nenásilnou formou informuje, že na neho nezabudli a že sa nie je nutné stresovať. Osobne mám zažité, že táto vychytávka má značne protistresoví účinok.
Záver: Z vyššie popísaného je zrejmé, že je možné komplexné riešenie tejto sytuácie, preto mi je šumák akými právnymi ppredpismi a paragrafmi naše Železnice budú ssvoje nehumánne konanie oddôvodňovať. Však i za Druhej ssvetovej bol tzv. Židovský kódex regulárnym právnym predpisomm a umožňoval vyvraždiť značné množstvo ľudí, takže vyhadzovanie chorých ľudí z vlakov zaiste problém na našich železniciach robiť nebude. Vtip je ale v tom, že mne a pravdepodobne nie len mne táto skutočnosť vadí a neustanem v rozosielaní tejto informácie dovtedy, kým  sa nezjedná adekvátna náprava. Je všakk tiež možné, že dovtedy prestanú existovať tzv. nulové lístky.

silvia urminska

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
Re:Železnice Slovenskej republiky šikanujú chorých ľ
« Odpověď #1 kdy: 30. Červen 2015, 19:02:51 »
Jedna moja invalidná známa viackrát cestovala na nulový lístok, bolo to len na území Slovenska. Raz však musela na jednej spiatočnej ceste za lístok zaplatiť. Bola z toho dosť pobúrená. Nie som si istá, že či príčinou bolo to, že vozeň pre invalidov bol plný a ona bola nútená nastúpiť do iného vozňa, a preto musela za lístok zaplatiť.