Autor Téma: Prezeraci kurzor NVDA  (Přečteno 5470 krát)

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
Prezeraci kurzor NVDA
« kdy: 19. Duben 2015, 00:57:06 »
Ahojte,
Tento kusok beletrie by azda mohol zaujat tych z vas, co pouzivajuc NVDA casto editujete alebo studujete velke dokumenty, pri com mate nezriedka potrebu pracovat v jednej casti dokumentu a cas od casu nazriet do inej oblasti toho isteho dokumentu. Mne sa to stava pomerne casto a moznosti citaca obrazovky NVDA v tejto oblasti ma privadzaju do vytrzenia aj niekolko mesiacov po tom, ako som zistil, ze sa to da, takze som sa rozhodol o tom cosi napisat. :)
Samozrejme da sa to tak, ze po dokumente pobehujete kurzorom, co je ale casovo velmi narocne. Vacsina softwaru, v ktorom sa da nejako pracovat s nejakym typom dokumentu umoznuje cosi, comu hovoria window split, teda rozdelite si aktualne okno na 2 casti a v oboch castiach pracujete s tym istym dokumentom, ibaze si mozete v kazdej casti posunut kurzor niekde inde. Vie to napriklad aj word, ktory asi mnohi pouzivate (http://answers.microsoft.com/en-us/office/forum/office_2010-word/vertical-split-in-word-2010/51ac676e-9dbd-462a-9d59-a8121a9e891b)
Take cosi je ale napriklad problem urobit vo firefoxe, poznamkovom bloku,... Nuz a verte alebo nie, hoci trochu obmedzenu, no predsa len perfektne pouzitelnu funkcionalitu mate k dispozicii v lubovolnom prostredi za predpokladu, ze pouzivate NVDA. Predpokladam, ze ste ju uz pouzili napriklad na podrobne citanie vlastnosti suboru alebo niecoho ineho.
Bavit sa ideme na ucet funkcie citaca obrazovky NVDA, ktoru v pomocnikovi nvda nazyvaju prezeranie textu a ktora sa pred vacsinou pouzivatelou uspesne skryva tvariac sa, ze je uplne nepotrebna. :)
V nasledujucom texte budem v dosledku svojej lenivosti uvadzat len klavesove skratky z klavesnicovej schemy laptop. Ti co su zvyknuti na schemu desktop teraz verim len potichu zahromzia a zmieria sa s tym, ze si budu musiet skratky pohladat v zozname klavesovych skratiek, v sekcii prezeranie textu. :)
Ak si prave citate tento dokument, tak na nom mozete vyskusat prezeranie textu nasledovne:
Stlacte klaves NVDA (najpravdepodobnejsie stlacite capslock), drzte ho stlaceny a pohybujte sa sipkami. Zistite, ze si mozete text citat, akoby ste capslock ani nedrzali. Super vsak? Do citania sme zapojili obe ruky a funguje to rovnako ako s jednou ;))
Ok, teraz vazne. Ak drzite capslock a pohybujete sa sipkami, pouzivate na prezeranie textu tzv prezeraci kurzor, ktory dokaze byt uplne nezavisly od bezneho editovacieho kurzoru. Ak ste doteraz nemenili ziadne nastavenia NVDA, tak je nezavisly len jednosmerne. Teda, ak drzite pri pohybe sipkami capslock, tak pohybujete iba tymto prezeracim kurzorom a klasicky editovaci kurzor sa nehybe. Akonahle sa ale pohnete bez capslocku, tak sa prezeraci kurzor zluci s editovacim. Cele to zacne byt zaujimave, ak prezeraciemu kurzoru dovolite aby sa odputal od editovacieho kurzora a zil si svojim zivotom. V takom pripade prestane sledovat prezeraci kurzor a zostane tam, kde ste ho pouzili naposledy. No a to je to, co sa snazim oslavovat pisanim tohoto textu. :)
Mieru slobody prezeracieho kurzora mozete urcovat v dvoch rovinach.
nvda+ž: urcuje, ci ma prezeraci kurzor sledovat textovy kurzor,
nvda+ý: urcuje, ci navigacny objekt sleduje fokus.
Druha klavesova skratka je predpokladam pre niektorich citatelov dovodom na zdvihnute obocie (co? Koho zabilo?), takze si ju opiseme na konkretnom priklade.
Predpokladajme opat, ze si citate tento dokument. Pouzitim prvej skratky si vypnite sledovanie textoveho kurzora, druhu funkciu zatial nechajte v stave zapnute.
presvedcte sa teraz, ze prezeraci a editovaci kurzor sa naozaj daju rozdvojit. Napriklad stlacte nvda a drzte ho stlacene, popri tom stlacte ctrl+home a prezeraci kurzor sa dostane na zaciatok aktualnej stranky. Pobehajte sipkami, potom pustite capslock a zistite, ze ak behate sipkami bez neho, tak si prezerate miesto, kde ste tento experiment zacali robit. Teraz teda mame moznost prezerat si 2 miesta v tom istom dokumente, pri com ak pracujeme napriklad vo worde, tak jedno (to kde je editovaci kurzor) mozme aj editovat.
Skuste teraz stlacit alt, aby ste sa dostali do menu a vyskusajte pohyb s capslockom. Zistite, ze si mozete po znakoch prezerat polozku v menu, na ktorej je prave fokus. Ak menu opustite, tak sa prezeraci kurzor automaticky presunie tam, kde je editovaci, co nemusi byt vzdy dovodom na radost. Nuz a tu prichadza do hry druha volba. Ak zakazete navigacnemu objektu sledovat fokus (volbu nastavite na "navigacny objekt nesleduje fokus"), tak zostane prezeraci kurzor  na tom istom mieste kde ste ho nechali aj v pripade, ze pojdete do menu, dokonca aj v pripade, ze sa alt+tabom prepnete do inej aplikacie, ak aplikaciu v ktorej ste nechali prezeraci kurzor nezminimalizujete.
Takze dalsi postreh. Prezeraci kurzor mozete nechat napriklad v dokumente otvorenom v internetovom prehliadaci a pisaci kurzor pouzivatvo worde, aby ste si mohli napisat poznamky z toho, co si citate prezeracim kurzorom. Inak povedane: ak drzite capslock, tak sa prikazmi na pohyb po texte pohybujete po otvorenej stranke, ak capslock nedrzite, tak ste vo worde, kde mozete pisat.
Ti co su este triezvi by mali aktualne zacat so sebou nieco robit, lebo oslavna party venovana funkcii :"prezeranie textu" sa blizi ku koncu. Vonku sa zacina briezdit, na stoloch okolo nas spocivaju tazke hlavy tych, co to definitivne prehnali, lenze kapela este hra, takze:
nvda+backspace: privola prezeraci kurzor k editovaciemu, inak povedane, ak sa s prezeracim kurzorom (to je ten s capslockom) v dokumente zatulate a potrebujete ho rychlo presunut na miesto, kde prave editujete, tak pouzijete tuto kombinaciu.
nvda+shift+backspace: presunie fokus na navigacny objekt, ak kombinaciu stlacite 2 krat za sebou, tak presunie editovaci kurzor na miesto prezeracieho kurzora, teda, ak ste v dokumente prezeracim kurzorom nasli miesto, na ktorom chcete nieco upravit, stlacite 2 krat za sebou tuto kombinaciu a editovaci kurzor sa presunie na miesto, ktore ste nasli.
A na zaver este perlicka. Mne sa kedysi stavalo, ze mi v NVDA velmi chybala ta funkcia, ked som si potreboval na internetovej stranke na nejake miesto ulozit docasnu zalozku, aby som si mohol na stranke "odbehnut" niekde do jej odlahlej castia potom sa rychlo vratit tam, kde som si zalozku vlozil. V nvda na to existuje pomerne prespekulovany plugin, ktory ale podla mojich vedomosti berie vsetky zalozky prilis vazne a uklada ich do suborov, domnievajuc sa, ze sa k nim bude pouzivatel chciet vratit aj neskor ako o 5 alebo 10 minut. Tieto subory treba potom upratovat, co je trochu otravne. Ak si vsimnete 2 posledne kombinacie, tak pravdepodobne uzriete, ze prezeraci kurzor mozno pouzit ako docasnu zalozku nie len na strankach, ale aj v lubovolnom editacnom poli.
1. ubezpecim sa, ze mam vypnute sledovanie focusu aj editovacieho kurzoru (ak si zvyknete, tak mozete mat sledovanie vypnute vzdy)
2. stlacenim nvda+backspace si zavolam prezeraci kurzor na miesto, kde mam prave editovaci kurzor.
3. Dovole si poprezeram dokument v ktorom pracujem, uplne bez obav pouzijem napriklad vyhladavanie, vyvolam nejaku funkciu z menu, prepnem sa do ineho okna,...
4. ak sa budem chciet vratit na miesto, kde som naposledy editoval text, tak sa prepnem do okna editoru a stlacim nvda+shift+backspace 2 krat za sebou, cim si presuniem editovaci kurzor na miesto, ktore som si zapamatal prezeracim kurzorom.
Tak a to je uz naozaj vsetko. Mne tychto par trikov v poslednej dobe ulahcuje zivot velmi casto, pretoze casto pracujem so zdrojovim kodom, kde je takyto dvojbodovy pohlad na dokument casto uzitocny.
Ak obcas stretnete web stranku, na ktorej ma NVDA horsiu odozvu (pomalsie reaguje na sipky), tak ju vyskusajte citat prezeracim kurzorom, velmi casto to pomaha.
Tento text neobsahuje vsetky klavesove skratky na pracu s prezeracim kurzorom, zvedavsiemu citatelovi pre to odporucam nahliadnut do vyssie spomenutej kapitolky v zozname klavesovich prikazov NVDA.
Rozchod priatelia. Tu sa uz nalievat nebude!
aktualizacia o den neskor:
Pri pouzivani funkcionality opisanej vyssie este berte do uvahy aj fakt, ze v nvda existuju 3 rezimy prezerania. Rezimy prepinate skratkami nvda+pageup resp nvda+pagedown a urcujete nimi, ci chcete prezeracim kurzorom prezerat aktualny objekt, ktory je zamerany objektovou navigaciou, dokument, alebo obrazovku. Niektore dokumenty (napriklad internetove stranky) su vyskladane z velkeho mnozstva objektov a ak ich chcete prezerat ako celok, treba si nastavit rezim dokument. Naproti tomu napriklad text v notepade je zobrazeny cely v jednom objekte, takze pri praci s nim potrebujete rezim prezeranie objektu.
Vo vseobecnosti ak pracujete s dokumentom, ktory umoznuje nejake formatovanie, dokaze obsahovat nadpisy, tabulky,... tak je to urcite dkument, ktory pozostava z mnozstva objektov a treba nan pouzivat rezim dokument, pri jednoduchych textoch si vystacite s rezimom objekt. Vsimnite si, ze napriklad v poznamkovom bloku rezim dokument ani nieje k dispozicii.
« Poslední změna: 19. Duben 2015, 10:30:43 od peter »
Peter Lecký, Stopka n.o.

svoncinarova

• Host
Re:Prezeraci kurzor NVDA
« Odpověď #1 kdy: 19. Duben 2015, 08:40:25 »
ahojky,

Mam vypnute aj navigacny objekt sleduje fokus a aj prezeraci kurzor sleduje textovy kurzor. Som na webe ktory sa sibkami zle cita a tak som chcela skusit stlaceny klaves nvda cos je u mna  na laptope capslock plus sibky dole resp hore ale jedine co mi cita je len spodok a vrch. Nic viac.
neviem kde a co mam zle nadstavene ze mi to nie tak uplne funguje ako si to opisoval?

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 19. Duben 2015, 10:14:43 »
Ahoj,
pravdepodobne mas plosne prezeranie nastavene na objekt, prepni si ho na dokument. Vidis, o tomto som nenapisal nic, zdalo sa mi, ze to je taky zaklad, co clovek asi bezne vyuziva.
Peter Lecký, Stopka n.o.

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 19. Duben 2015, 10:31:19 »
text som este aktualizoval o strucnu informaciu o rezimoch prezerania, nech je to tu vsetko pokope.
Peter Lecký, Stopka n.o.

svoncinarova

• Host
« Odpověď #4 kdy: 19. Duben 2015, 20:35:20 »
pises ze:
"Niektore dokumenty (napriklad internetove stranky) su vyskladane z velkeho mnozstva objektov a ak ich chcete prezerat ako celok, treba si nastavit rezim dokument."
lenze ja ked som na nejakej vebovej stranke tak mi rezim dokument ani nezobrazuje. ked dam nvda pageup tak je tam len  prezeranie obrazovky a pod nvda pagedown je prezeranie objektu.

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 19. Duben 2015, 22:02:07 »
Ahoj,
Tipujem, ze to bude tym, ze mas objektovu navigaciu zatulanu niekde mimo firefoxu. V takom pripade naozaj nemas dostupny rezim dokument. Ak mas vypnute sledovanie fokusu objektovou navigaciou, tak stale plati, ze zostane tam, kde si ju naposledy pouzila. Teda, v prvom rade ju zavolaj do firefoxu na objekt, na ktorom as focus (nvda+backspace) a potom by si uz mala mat k dispozicii aj rezim dokument.
Vzdy ked mas vypnute vsetky sledovania treba v prvom rade zavolat objektovu navigaciu do aplikacie v ktorej ju chces pouzit, pravda za predpokladu, ze ju umyselne nemas zaparkovanu v inej aplikacii na uceli, ake boli opisane v texte.
Peter Lecký, Stopka n.o.

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
« Odpověď #6 kdy: 7. Květen 2015, 19:18:30 »
akurat som to pouzil pri instalacii software, kde bolo treba odpisat licencny kluc. Standardne kopirovanie sa mi zdalo byt zdlhave, lebo to edit pole po alttabe vzdy akoby zabudlo poziciu kurzora, takze som si to cital prezeracim kurzorom v poznamkovom bloku a rovno prepisoval do prislusneho policka.

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 7. Květen 2015, 19:54:24 »
Ja som vcera prekladal zo slovenciny do angliny pomerne vela textu. S toutofunkciou uplny luxus. Pomerne casto som pri tom nazeral do pc translatora, kde treba casto pouzivat prezeranie obrazovky. Takze som pouzil aj nvda plugin Virtual revision (http://jeff.tdrealms.com/Add-Ons/virtualRevision.nvda-addon). Skoda ze nieje medzi addonmi na addons.nvda-project.org. Virtualny prehliadac som pouzival v pc translatore a prezeraci kurzor som si nechal v slovenskom texte, aby som si ho mohol pohodlne pozerat a pisacim kurzorom pisat anglicky.
Peter Lecký, Stopka n.o.

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
« Odpověď #8 kdy: 8. Květen 2015, 10:25:16 »
ahoj, medzi doplnkami je, http://addons.nvda-project.org/addons/virtualRevision.sk.html akurat teda asi som neurobil najlepsie, ze som ho nazval virtualizacia okna, pripadne mozno si nepozrel cast doplnky vo vyvoji.

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 8. Květen 2015, 12:59:31 »
ej tam som veru nenazeral. Dik. Devel sekciu som prehliadol.
Peter Lecký, Stopka n.o.