Autor Téma: Aké zmeny čakajú digitálnu knižnicu od augusta 2015  (Přečteno 3487 krát)

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
Aké zmeny čakajú digitálnu knižnicu od augusta 2015
« kdy: 1. Červenec 2015, 16:28:28 »
Posielam sem článok z aktuálneho Nového života, myslím, že sa konečne môžeme tešiť.

Digitálna knižnica SKN (ďalej DK) funguje od konca roka 2006. Za toto obdobie si našla mnohých používateľov, ktorí si sťahujú zvukové knihy a časopisy z našej webovej stránky. Od začiatku fungovania DK si používatelia stiahli vyše 200-tisíc digitálnych objektov v celkovej veľkosti 28 terabajtov (TB). Ku koncu júna 2015 sme mali na našej stránke 4 432 zvukových kníh a časopisov.   
Zvukové knihy vo formáte WMA DRM 10 si záujemcovia mohli vypočuť na bežnom počítači, ale aj na MP3 prehrávačoch (Transcend, Sandisk) a v mobilných telefónoch Nokia so Symbianom a Samsung Galaxy S s Androidom. Za uvedené obdobie sme sa často stretávali s požiadavkou, aby sa zvukové knihy dali prehrávať aj na ďalších MP3 prehrávačoch, na rôznych mobilných telefónoch a tabletoch, ale aj na počítačoch typu Macintosh. Dostávali sme tipy, aby sme poskytovali zvukové knihy podobne ako napríklad na portáli www.audiolibrix.sk.
Týmto požiadavkám sme sa snažili vyhovieť a preto sme od septembra minulého roka začali intenzívne pracovať na vylepšeniach, ktoré by uľahčili počúvanie našich zvukových dokumentov. Od augusta tohto roka rozšírime na našej webovej stránke možnosť sťahovania zvukových kníh a časopisov, podobne ako v Audiolibrixe, vo formáte MP3 so zvukovou pečiatkou. Po novom si záujemca navolí v menu digitálnej knižnice položku Knihy MP3. Podobne ako dosiaľ, nájde knihu, ktorú si chce vypočuť a stiahnuť. Následne sa na našom serveri vytvorí osobitná kópia celej knihy vrátane všetkých kapitol, do ktorých sa na mnohých miestach nakopíruje identifikátor prihláseného čitateľa s údajmi o dátume a čase sťahovania. Následne sa celá kniha „zazipuje“, aby si ju čitateľ mohol stiahnuť ako jeden súbor. Táto operácia si vyžiada istý čas, preto vás žiadame o trpezlivosť. Predpokladaný čas sťahovania bude na stránke vypísaný. Pred stiahnutím zvukovej knihy bude možnosť vypočuť si ukážku danej knihy.
Testovacia prevádzka sťahovania zvukových kníh a časopisov bude dostupná od začiatku augusta do konca roka 2015. Za toto obdobie budú súbežne fungovať aj knihy a časopisy vo formáte WMA DRM 10, na základe doterajšej platnej licencie. Nové licencie už od augusta nebudú dostupné. Nové knihy a časopisy budeme na našu stránku pridávať už len vo formáte MP3 so zvukovou pečiatkou. S novým formátom zvukových dokumentov bude súvisieť nová licenčná zmluva – vyhlásenie a záväzok čitateľa, že ju bude dodržiavať. Toto vyhlásenie bude čitateľovi k dispozícii pred prvým použitím zvukových kníh a časopisov vo formáte MP3. Vo vyhlásení musí čitateľ vysloviť súhlas, ktorý podpíše v súlade s § 40 ods. 6 Občianskeho zákonníka (o platnosti písomných právnych úkonov). Vyhlásenie je potrebné vytlačiť, podpísať a obratom zaslať na adresu SKN, Jana Gondová, Štúrova 36, 054 65 Levoča. Až po doručení podpísaného vyhlásenia umožníme čitateľovi sťahovať zvukové knihy vo formáte MP3. Bude o tom informovaný mailom.
Čitateľom umožníme stiahnuť maximálne 25 zvukových kníh za kalendárny mesiac. Toto obmedzenie je z dôvodu technickej kapacity servera.
Od začiatku budúceho roka budú dostupné už len knihy a časopisy vo formáte MP3. Dovtedy chceme našich čitateľov poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť pri vylepšovaní DK.
O ďalších novinkách v digitálnej knižnici vás budeme priebežne informovať.
Norbert Végh,
správca Digitálnej knižnice SKN Levoča
Nový život 7/2015

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
Vyskúšal som knihy mp3
« Odpověď #1 kdy: 8. Červenec 2015, 13:34:15 »
   práve som otestoval knihy vo formáte mp3 a som uveličený, takže hľa pár postrehov, aby ste vedeli, čo vás čaká: pri písaní tohto textu predpokladám, že už máte účet v SKN a že ste prihlásení. Používam Firefox a NVDA.

Licenčná dohoda:

skôr, než si ju necháte zobraziť, je nutné sa prihlásiť a potom aktivovať odkaz upraviť údaje. Tu si skontrolujte, či máte správne vyplnené meno, Priezvisko, ulicu (vrátane čísla domu), mesto a PSČ. Po vyplnení aktivujte tlačidlo odoslať. Tieto údaje sa totiž vložia do licenčnej dohody automaticky, ale len ak si ich tu správne vyplníte.
   Teraz postupne aktivujte odkazy digitálna knižnica > Knihy mp3. Po načítaní stránky hľadajte nadpis Knihy MP3. Pod ním je text licenčnej dohody, ktorý si prečítajte. Následne musíte vyplniť miesto a dátum podpísania a začiarknúť začiarkávacie políčka. Text nie je dlhý. Výsledok odošlete aktivovaním tlačidla odoslať.
   Teraz by sa vám mala zobraziť informácia, že licenčná zmluva je pripravená a tiež informácia o tom, ako a kam ju môžete poslať. Adresy sú uvedené na stránke, dá sa to urobiť aj tak, že zmluvu vytlačíte, podpíšete a naskenovanú podpísanú pošlete e-mailom. Súbor so zmluvou môžete rovno tlačiť po aktivovaní tlačidla vytlačiť, alebo si ju uložiť ako pdf po aktivovaní odkazu stiahnuť.
   Po odoslaní zmluvy treba počkať, u mňa to trvalo dva pracovné dni. Následne som dostal e-mail od správcu SKN, že prístup je už aktívny.

Používanie knižnice:

Hlavné rozhranie v sekcii Knihy MP3 je rovnaké, ako pri WMA DRM. Teda hľadáme podľa autora, žánru, načítavateľa... Takisto vo výsledkoch máme pri knihe dva odkazy, jeden smeruje priamo na stiahnutie, v druhom sú info o knihe.
   na stránke, kde sa dá kniha stiahnuť sa už ale čo-to pomenilo. Pri prvotnom zobrazení knihy sa pod nadpisom 2. úrovne s názvom knihy zobrazí informácia "Z titulu sú dostupné na ukážku len vybrané časti." V praxi to znamená, že si môžeme so zoznamu súborov stiahnuť len prvých pár na ukážku. V zozname sa zobrazujú všetky súbory, ale tie, ktoré si môžete prehrať sú označené ako odkazy, zväčša ide o prvých 5 súborov.
   Ak si chceme stiahnuť celú knihu, Pod informáciou o tom, že "Z titulu sú dostupné na ukážku len vybrané časti" je odkaz Získať všetky kapitoly. Po jeho aktivovaní sa začnú na serveri SKN vytvárať mp3 súbory, ktoré obsahujú vodotlač pre konkrétneho používateľa. Opäť nájdeme nadpis 2 s názvom knihy, kde sa môže zobraziť napríklad toto: "Súbory sa práve pripravujú a budú dostupné o niekoľko sekúnd. Zatiaľ si môžete prezerať iné tituly z našej ponuky. Knihu/časopis nájdete pripravený na tejto stránke o niekoľko desiatok sekúnd." Stránku môžete obnoviť odkazom obnoviť, ktorý je pod textom, alebo skratkou F5. Ak sa pod nadpisom 2 s názvom knihy objaví "Titul je pripravený na stiahnutie. Dostupný bude na tejto stránke do dd. m. yyyy.", knihu si už môžete stiahnuť. Všimnite si, že pribudol nadpis celá kniha,, za ktorým nasleduje odkaz priamo na zip súbor s knihou. Tiež pod nadpisom kapitoly sú už všetky kapitoly a môžete ich sťahovať po jednom. Zaujímavé je, že súbory sa dajú pripraviť na stiahnutie aj zo sekcie "Info" po aktivovaní odkazu "stiahnuť všetky kapitoly". Tiež je dobré si všimnúť, že súbory ostávajú na serveri dlhšie, takže ak sa vám sťahovanie zosype, dá sa rýchlo obnoviť až 7 dní bez toho, aby ste museli znovu čakať, kým systém vytvorí súbory.

Prehrávanie:

Testoval som na Windowse v prehrávačoch Foobar 2000 a VLC, v prehrávači Sansa clip s bežiacim Rockboxom a v telefóne s operačným systémom Symbian. Vo všetkých prípadoch sa súbory prehrávajú normálne ako akékoľvek iné mp3, môžete ich normálne kopírovať a presúvať bez nutnosti zaoberať sa dodatočným licencovaním zariadení. Všetky súbory, čo som zatiaľ testoval mali konštantný bitrate 64 kbps mono. Pri testovaní som narazil na pár chýb, všetko som reportoval správcovi SKN.

Marek

• Administrator
  • Newbie
    • Zobrazit profil
Re:Aké zmeny čakajú digitálnu knižnicu od augusta 2015
« Odpověď #2 kdy: 8. Červenec 2015, 14:23:35 »
Perfektne, som rad, ze konecne svitlo na normalne casy. Uz sa hadam aj ja zaregistrujem.
Marek Macko
administrátor fóra

sitaa

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 14. Srpen 2015, 22:45:17 »
ale ake su tie knihy nekvalitne. Ako sa páčia vám ostatným, vyjadrite sa, som zvedavá.
Lenka

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
« Odpověď #4 kdy: 26. Srpen 2015, 14:03:47 »
Nuz faktom je, ze som si prave stiahol na skusku nejakeho pottera a mam pocit, ze z kazety znel lepsie. Hlavne nechapem ako je mozne, ze tam maju distorziu, vsak to aj hluchy pocuje a oni na to mozu este aj pri nahravani pozerat.

Marek

• Administrator
  • Newbie
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 26. Srpen 2015, 14:18:32 »
No o zvukarskych kvalitach by sa dalo naozaj polemizovat. Danke som musel upravovat jeden rozhovor ja, lebo zvukar nebol ochotny tym travit vela casu.
Marek Macko
administrátor fóra

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 26. Srpen 2015, 15:05:30 »
Ahojte,
Skuste zle knihy nahlasit vo fore, alebo rovno pod knihou. Mne to sice pomohlo len ciastocne (https://www.skn.sk/?knihy-mp3&kniha=proti-prudu-1), ale mozno budete mat viac stastia, vacsinou na to reaguje zodpovedny clovek v rozumnom case. V mojom pripade tam kniha najprv nebola vobec, to bolo po nahlaseni opravene, od opravy tam je ale ina kniha ako slubuje anotacia a to uz opravene nebolo.
Peter Lecký, Stopka n.o.

sitaa

• Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 26. Srpen 2015, 20:21:49 »
joj tak som rada že ste mi odpovedali, som si myslela že už nikto neodpovie.
Lenka