virtualna prechadzka

Autor Téma: virtualna prechadzka  (Přečteno 2237 krát)

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
virtualna prechadzka
« kdy: 8. Prosinec 2015, 21:01:05 »
Ahojte,
Asi pred tyzdnom sa mi do ruk dostala jedna nova nova kratochvila a kedze je s nou kopec zabavy, tak posielam info. Ide o slepecku virtualnu mapu. presnejsie o aplikaciu, ktora umoznuje importovat a nasledne prezerat mapy z open street maps. Je naozaj slepecka, pretoze vidiaci pouzivatel uvidi na obrazovke len bielu plochu, ak si vsak nasadite stereo sluchadla, budete sa moct pohruzit do uchvatneho sveta, ktory moze byt v pripade ze si naimportujete mapu oblasti ktoru poznate aj doverne znamy.
Polska aplikacia sa vola grmapa a jej vytvaranim si krati cas chlapik, co sa vola Grzegorz Zlotowicz.
http://grmapa.zlotowicz.pl/test/
Na stranke vyssie sa da najst instalator aj portable verzia programu. Ja som pouzil portable verziu, tuhla priamy link:
http://grmapa.zlotowicz.pl/test/grmapa10b2_portable.zip
Po stiahnuti rozbalte do prazdneho priecinka a spustite program grmapa.exe
Po spusteni sa zobrazi okno s hlavnou ponukou a pri pohybe sipiek sa dozviete, ze "no map selected". Otvorte ponuku map a najdite polozku import open streep map. Rozbalte ju a aktivujte from server. V zozname vyberte hoci aj prvu adresu a potvrdte.
Teraz treba zadat zemepisnu sirku a dlzku bodu, okolie ktoreho chcete z mapy importovat. Zemepisnu sirku a dlzku adresy, ktoru by sme radi importovali mozme zistit napriklad na adrese
http://www.latlong.net/convert-address-to-lat-long.html
Do editacneho policka pisem (bez diakritiky):
botanicka zahrada, Bratislava, sk
a do editacneho policka v okne kde si grmapa pyta latitude and longitude postupne okopirujem latitude a longitude zo stranky (dajte pozor, aby ste ich oddelili medzerou).
Nasledne potvrdte a grmapa si vypyta import radius v km. Tymto parametrom urcite, aky velky okruh okolo bodu ktory ste zadali sa ma naimportovat. Mapove data su velke, ja zadavam 3. Po potvrdeni si import nejako pomenujte. Po potvrdeni si pockajte, kym sa mapa nacita a nasledne kladne odpovedzte na otazku, ci chcete mapu hned aj nacitat.
Po nacitani sa nachadzate na mape, kurzor je vsak niekde mimo diania, takze by bolo fajn presunut sa na nejake miesto, kde by sa mohlo aj nieco diat. V ponuke map vyberte polozku select start point. Zobrazi sa dialog s editacnym polickom, do ktoreho mozete napisat nejake slovo. to sa po potvrdeni pouzije na vyfiltrovanie vsetkych znamich bodov tak, ze sa vam zobrazi zoznam obsahujuci len body, ktore obsahuju zadane klucove slovo. Ja som zadal tram a v zozname ktory sa mi zobrazil som si nasiel "tram botanicka zahrada". Ak ho potvrdite a kladne odpoviete na otazku, ci sa chcete do bodu naozaj presunut, ocitnete sa na spominanej zastavke a otoceni ste celom na sever.
sipkami hore, dole, doprava a dolava sa mozete posuvat do konkretnych smerov, (sipky do stran robia akoby ukroky)
Ctrl +sipky doprava a dolava vas otacaju o 90 stupnov do stran,
ctrl+sipka hore vas otaca vzdy na sever a ctrl+sipka dolu robi otocku o 180 stupnov.
shift+sipky doprava a dolava robia mensie otocky do stran, tocite sa o 15 stupnov.
ctrl+pageup a pagedown nastavuju dlzku jedneho kroku, takze ak chcete skumat po kuskoch, tak si nastavite, ze krok meria 2 metre (to je minimum), ak mate naimportovanu velku mapu a chcete pobehovat po mestach, tak si krok poriadne natiahnete. :)
Vsimnite si, ze okolo seba pocujete pomerne pestru paletu zvukov. Zvuky su pomerne vystizne, Na elektrickovej zastavke kde sme zacali su pocutelne zatvarajuce sa dvere a nasledne rozbiehajuca sa elektricka. Nedaleko je les, do ktoreho mozete zavytat a budete pocut spev vtakov. Popri tom pojdete po chodniku ktory bude signalizovany zvukom kracania, po ceste po strane pojdu auta. Zvuky su stereo, s tym, ze ich rozmiestnenie respektuje rozmiestnenie na mape.
Predpokladam, ze zo zaciatku budete trochu strateni, vsimajte si ale napovedy pri chodzi, napriklad smery ciest, chodnikov, zeleznicnej trate, potokov / riek a pod.
Ak by ste si ccheli vypocut, co znamena ktory zvuk, tak vyskusajte ponuku sound a v nej polozku "all sounds". Tam sa vam zvuky zobrazia v zozname a kazdy si budete moct vypocut.
Program ma aj celkom dobre spracovany help, mnohe veci vsak pochopite z nazvov poloziek v ponuke.
Zelam prijemnu zabavu. Idem sa poprechadzat po mrtvom ramene dunaja, trochu si zaspominam na casi, ked som tam chodieval padlovat! :)
Peter Lecký, Stopka n.o.

svoncinarova

• Host
Re:virtualna prechadzka
« Odpověď #1 kdy: 16. Prosinec 2015, 14:51:22 »
ahoj peto,

ja som sa s tymto hrala uz asi rok do zadu, ale nepochopila som ten pohyb. ze napr ked mi to povie ze mam ist na hodinu 12, tak vtedy viem ze mam ist sibkou hore, ale co ak mi povie ze mam ist na hodinu 6? to sa mam sibkou dole vracat tam odkial som prave prisla? nechapem ...

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
Re:virtualna prechadzka
« Odpověď #2 kdy: 16. Prosinec 2015, 21:43:40 »
Ahoj,
Vyskusaj prikazy na otacanie. Ta dvanastka, trojka,... je vlastne len kompas pomocou hodinoveho cifernika, lebo vacsine nevidiacich ludi je lahsie rozumiet informacii ze cesta je v smere pol dvanastej, ako popisovat to stranami. Mas sa teda otocit celom k nejakemu cislu, cize pouzit lavu a pravu sipku v kombinacii s ctrl resp shiftom.
Peter Lecký, Stopka n.o.