Autor Téma: Eurofly: atlas sveta i dobrý letecký simulátor  (Přečteno 2599 krát)

ondrej_rosik

  • Reset Staff
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • blog
Eurofly: atlas sveta i dobrý letecký simulátor
« kdy: 3. Červenec 2016, 16:34:02 »
   Predstavte si, že ste pilotom v uznávanej leteckej spoločnosti. Na pravidelných linkách prevážate cestujúcich a máte pod kontrolou celé lietadlo. V realite zatiaľ nemožné, v počítačovej hre reálne.
   Štefan Kiss začiatkom júla uvoľnil novú audio hru pre nevidiacich s názvom Eurofly. Hru si môžete zadarmo stiahnete z jeho stránok a hrať pod operačným systémom Windows. Navyše, hra je v Slovenčine.

   V programe Eurofly nájdete dva režimy. V prvom si prezeráte reálnu mapu sveta. Mapa je súčasťou programu, takže nepotrebujete pripojenie na internet. Môžete si zobraziť všetky moria sveta, všetky štáty, ich hlavné mestá alebo letiská a zistiť tak napríklad, ako dlho by ste išli z Vášho domova pešo alebo autom k Baltskému moru. Zistíte, aké mestá či štáty sú na sever či juh od Vás, čo sa nachádza na opačnej strane Zemegule a podobne. Samozrejmosťou je vyhľadávanie miest či krajov podľa ich názvu, alebo skok na konkrétne GPS súradnice. Informácie o mape prečíta čítač obrazovky, alebo ľubovoľný hlas s rozhraním SAPI. Niektoré krajiny sú doplnené aj o charakteristickú národnú hudbu. Ide teda o počítačový atlas sveta, ktorý je navrhnutý pre nevidiacich.

   Ako pilot spoločnosti Eurofly plníte rôzne úlohy. Prepravujete cestujúcich, musíte sa vyhýbať krajinám, do ktorých nemáte právo vstúpiť a absolvujete medzipristátia. Okrem voľného lietania v Eurofly plníte úlohy, ktorých náročnosť sa stupňuje. Musíte nastaviť vaše lietadlo: Prijať cestujúcich, zatvoriť dvere, pripútať sa, aktivovať motory a mnoho ďalšieho. Tak, ako na reálnom letisku, aj tu komunikujete s vežou. V programe je 24 lietadiel, ktorých charakteristika vychádza zo skutočných parametrov. Okrem reálnej obsluhy lietadla ponúka hra aj realistické zvuky a hlasy dispečerov, ktorí sa v práci striedajú. Eurofly automaticky oznamuje oblasť, nad ktorou prelietate, prípadne si miesto prečítate klávesovou skratkou. Takisto vás čakajú turbulencie, let v oblakoch, vrtochy počasia, alebo letisko, ktoré je z technických príčin zatvorené a vy musíte pristáť inde. Ak vás zaujímajú štatistiky, Eurofly prezradí, koľko kilometrov a hodín ste nalietali. Každé lietadlo má taktiež svoj palubný denník.
   V programe Eurofly je mnoho klávesových skratiek. Netreba sa však obávať, súčasťou dokumentácie je rýchly štart, zoznam skratiek, typy a triky a dokonca aj zvukové  nahrávky, na ktorých je ukázané prezeranie mapy, vzlet i pristátie. Hra sa dá aj prispôsobiť. Dajú sa vytvárať vlastné lietadlá a môžete si vytvoriť aj nového dispečera, ktorý bude hovoriť vašim hlasom.

   Štefan Kiss spolu s dobrovoľníkmi pracoval na tomto projekte dva roky a je vidieť, že ide skutočne o prepracovanú hru s edukačnými prvkami. Niektorí z vás možno poznáte letecký simulátor Zerosight Od Shard Workshop. Eurofly však oproti Zerosight ponúka reálnu mapu sveta a oveľa viac úloh. Štefan kiss aj doposiaľ programoval aplikácie navrhnuté pre nevidiacich. Za pozornosť určite stojí jeho program organizér či hudobný editor Notedit. Eurofly nájdete na stránke http://www.stefankiss.sk/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=23