Autor Téma: Reaper  (Přečteno 173 krát)

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
Reaper
« kdy: 27. Říjen 2017, 15:33:11 »
Ahojte,
nasledujúci text bude azda zaujímavý pre tých, ktorý sa nejakým spôsobom venujete práci so zvukom (strih, mixovanie, komponovanie hudby).
na trhu už dlhšie existuje Reaper, čo je vlastne kompletné digital audio workstation (DAW). Ak ste niekedy skúšali pracovať s fl studio, Protools, sonar a podobne, viete o čo ide. Výhodou Reaperu oproti ostatným riešeniam je v prvom rade prístupnosť. Vývojári sú otvorení a aj vďaka tomu existuje doplnok OSARA, ktorý napríklad ozvučuje sledovanie monitorov hlasitosti. OSARA funguje nezávisle od čítača obrazovky.
Druhou výhodou reaperu je jeho cena a pomerne slobodný prístup k licencii. Môžete ho zdarma testovať 60 dní. Po tomto čase vás bude upozorňovať, že by ste si ho mali kúpiť, ale funkcie sa neblokujú.
jediná nevýhoda je fakt, že je to komplexný software. Nenaučíte sa s ním pracovať intuitívne za jeden večer a málokto ho dokáže kompletne obsluhovať. Dosť to závisí od toho, čo konkrétne robíte. Ja napríklad pracujem s audio nahrávkami, strihám zvuk, upravujem hlasitosť, občas aplikujem nejaké efekty a podobne. Niekto zas skôr využije vst nástroje, zápis nôt, nahrávanie midi a podobne.

prečo uprednostňujem reaper pred audacity?

V prvom rade má Reaper v súčasnosti lepšiu podporu pre vst efekty. Audacity má u mňa pomalšiu odozvu, hoci toto môže byť špecifické pre moje vybavenie. Ak ale chcete pracovať s hudbou (midi, mixovanie a pod), určite skôr využijete Reaper. Na druhej strane, ak vám Audacity alebo iý software vyhovuje a postačuje, nie je dôvod silou mocou konvertovať.
ak v súčasnosti používate nejaké iné DAW, ktoré postráda prístupnosť, Skúste Reaper.

konečne sa dostávam k pointe tohto textu:
Komunita nadšencov sa pokúša vytvoriť wiky, kde by boli pokope veci k Reaperu aj s ohľadom na prístupnosť. Celé je to v angličtine na adrese
https://reaperaccessibility.com/
je tam už popísané, ako začať, čo si nainštalovať, ako kontrolovvať hlasitosť, ako organizovať stopy... Súčasťou je aj komplet dokumentácia, ktorá sa dodáva s Reaperom pričom cieľom je prepísať ju tak, aby obsahovala informácie upravené pre používanie z klávesnice.

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog