Autor Téma: Mohlo by NVDA hlásiť veľké písmená pri plynulom čítaní?  (Přečteno 628 krát)

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
Ahojte,
Semtam by som pri plynulom čítaní ocenil, keby NVDA čítalo veľké písmená tam, kde sa vyskytnú. Viem, môžem to hlásiť vývojárom, ale napadlo mi dočasné riešenie, len ho neviem zrealizovať :D
Vymyslel som si, že by sa na to dali použiť v rečových slovníkoch regulárne výrazy. Povedané ľudskou rečou asi takto: Ak v Slove nájdeš veľké písmeno, vyslov "veľké" na začiatku slova, prípadne hoci aj uprostred. Alebo môžeme aj jednoduhšie. Povedz veľké, ak kdekoľvek v slove nájdeš veľké písmeno. Samozrejme, ešte potrebujem to slovo s veľkým písmenom vysloviť, aby som aj vedel, o aké slovo ide.
zatiaľ som sa dopracoval len tam, že viem definovať aké písmená hľadám (A-Z) (zatiaľ som sa uspokojil zo základnou abecedou). a chcem sledovať len počiatočné veľké písmeno, mohlo by fungovať ^[A-Z]. Nastavil by som parameter, že chcem sledovať len celé slová (na to máme v slovníkoch prepínač). Neviem ale ako definovať to vyslovenie. Existuje nejaká pamäť, ktorá si to slovo zapamätá? skúšal som študovať čosi o regulárnych výrazoch, ale k tomuto sa neviem dopracovať. Myslíte, že by to šlo?

peter

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
Re:Mohlo by NVDA hlásiť veľké písmená pri plynulom čítaní?
« Odpověď #1 kdy: 25. Březen 2018, 19:19:51 »
Ahoj,
No, budes to mat hrozne ukecane, ale v principe sa da. Ak chces pokryt akekolvek velke pismeno, tak pridaj nasledovne:
vyhladaj:([A-Z])
nahrad: Veľké\1
Vsimni si, zev hladaj mas uzatvorkovany ten jeden znak. To co je uzatvorkovane sa ti automaticky uklada do pamate, ktoru mozes zavolat cez \1. Ak by si tych zatvoriek pouzil viac, tak \2 je druha, \3 teretia a tak dalej.
Toto pokryva len anglicku abecedu, regex v nvda su ale predpokladam unikodove, takze ak si najdes simbol pre capital letter (nepamatam si ho a nechce sa mi hladat), tak ti to bude fungoat aj so slovenskou abecedou.
Toto ti ale zabezpeci, ze ti to bude fungovat nie len pocas sayall, ale uplne vsade, takze by asi bolo rozumne si urobit specialny profil nastaveni, ktory budes pouzivat pri plynulom citani.
Toto zabezpeci, ze to bude hovorit aj velke pismena uprostred slova, nie len na zaciatku. ak by si chcel na zaciatku tak znaky < a > su hranice zaciatku a konca slova.
Peter Lecký, Stopka n.o.

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
« Odpověď #2 kdy: 25. Březen 2018, 23:33:33 »
Fii, toto vyzera nadejne. Jasne, bude to ukecane, ja to chcem len pri korekturach textu, na co si asi spravim nejaky samostatny portable NVDA alebo cosi podobne.

ondrej_rosik

• Reset Staff
  • Newbie
  • *
    • Zobrazit profil
    • blog
« Odpověď #3 kdy: 25. Březen 2018, 23:51:55 »
Zatiaľ som nehľadal všobímajúci výraz pre všetky veľké písmená, ale spravil som to takto:
Hľadaj:
 ([A-ZÁČĎĚÉÍĹĽŃŇÓŘŔŠŤÚÝŽ])
Čo by malo pokryť všetky znaky, ktoré by som ako veľké mohol očakávať (s vínimkou ô, ktoré narýchlo teraz neviem napísať).
Nahradiť:
Veľké \1
Funguje to nádherne, uvidíme, ako dlho vydržím takto niečo čítať :D