Autor Téma: Uľahčenie prepínania aplikácií vo Windows  (Přečteno 11263 krát)

admin

 • Administrator
 • Newbie
 • *****
 • Příspěvků: 99
  • Zobrazit profil
Uľahčenie prepínania aplikácií vo Windows
« kdy: 11. Leden 2010, 16:38:14 »
Ak sa vám stáva, že často pracujete s veľkým množstvom spustených aplikácií naraz (že máte na paneli bežiacich úloh povedzme 5 a viac aplikácií naraz, medzi ktorými sa chcete prepínať) a prepínanie sa medzi nimi len pomocou alt+tab/klikania myšou/pomocou jawsovského zoznamu aplikácií sa vám zdá byť zdĺhavé, tak čítajte ďalej.

Mne sa to stáva často a prepínanie pomocou alt+tab je dosť otravné. Situáciu trochu zlepšuje jawsovský dialóg so spustenými aplikáciami, ktorý vyvoláte skratkou insert+F10. V ňom môžete vybrať aplikáciu zo zoznamu aj písaním začiatočných písmen titulku okna aplikacie. Lenže len začiatocných, takže sa to nedá použiť vždy. Začal som teda hľadať nejaké riešenie. Moja idea bola dosiahnuť čosi také, že povedzme stlačím klávesovú skratku, hneď po tom na mňa "vybafne" dialóg s editačným políčkom, do ktorého napíšem napríklad "thunder" (bez úvodzoviek :)) a po odentrovaní sa mi aktivuje okno, ktoré v titulku obsahuje slovo thunder, teda napríklad okno s titulkom "doručená pošta - mozilla thunderbird". Po chvíľke googlenia som sa dopracoval k funkčnému riešeniu, s ktorým som spokojný. Ak by sa vam niekomu hodilo, tak tuhľa popis.

Celé sa to dá zrealizovať jedným programom, ktorý je určený prevažne na technické veci v skriptoch (práca s registrami, ini súbormi, správa okien,...) a pár zástupcami na pracovnej ploche. Program sa volá nircmd a je voľne šíriteľný. Informácie o ňom nájdete tu:
http://www.nirsoft.net/utils/nircmd.html
A priama linka na stiahnutie je tu:
http://www.nirsoft.net/utils/nircmd.zip
Stiahnite ho, rozbaľte a exe subor nircmd.exe okopírujte napríklad do adresára windows (alebo iného adresára, ktorý máte v premennej path, ak neviete čo to path je, dajte ho do c:windows). Zip archív obsahuje ešte súbor nircmd.chm, čo je help k programu a súbor nircmdc.exe, čo je konzolová verzia.

Program sa ovláda z príkazového riadka a preto budeme potrebovať aj pár zástupcov na ploche, ktorí budú spúšťať program s potrebnými parametrami. Týmto zástupcom priradíme klávesové skratky, čím dosiahneme to, že sa program vykoná po stlačení konkrétnej skratky. Nebudem zachádzať do detailov súvisiacich s množstvom parametrov, ktoré program pozná (zvedavci isto radi nahliadnu do helpu a budú valiť oči nad tým, čo všetko sa s týmto malým - 70kb!- softíkom dá spraviť), opíšem len, ako urobiť prepínanie aplikácií, opísané vyššie.

Budem teraz predpokladať, že máte program nakopírovaný v adresári windows.
 • Na ploche vytvorte nový odkaz (win+d na presun na plochu, home na presun na prvú ikonku, ctrl+medzera na zabezpečenie, aby nebola označená žiadna ikonka, kontextová ponuka, tam podponuka nové a tam položka odkaz) a do umiestnenia napíšte (bez apostrofov) nasledovný príkaz:
  'nircmd win activate ititle "~$param.1$"'
  stlačte "ďalej" a do názvu ikonky (jawsisti najdu tabovanim :)) napíšte nejaký názov, napríklad prepínanie aplikáciií.
 • Nastavte vyrobenému zástupcovi na ploche klávesovú skratku (presuňte sa naňho kurzorom, dajte na ňom vlastnosti - alt+enter, a prepracujte sa do políčka klávesová skratka, kde skratku stlačte a potvrďte to stlacenim ok). Ak náhodou neviete, ako fungujú skratky vo win tak do políčka napíšte len písmenko a skratku potom vyvoláte kombináciou ctrl+alt+to písmenko.

Odteraz by už mala fungovať nová skratka, po stlačení ktorej na vás vybafne okno, v ktorom môžete zadať text a stlačením klávesy enter sa aktivuje okno, ako je popísané na začiatku. Celkom fajn je, že týmto spôsobom môžete aktivovať aj okná, ktoré sú "skryté" na systémovom paneli, takže napríklad napísaním "miranda" sa vám aktivuje miranda rovnako, ako keby si po ňu jawsisti išli do zoznamu generovaného skratkou insert+F11 (alebo jej nastavili klávesovú skratku na to určenú, čo miranda umožňuje) alebo klikací na ňu klikli. Týmto spôsobom môžete aktivovať aj okná, ktorých autori si ich aktiváciu neželajú. :)) Po chvíľke skúmania človek môže vo svojom windows kadečo objaviť.

Celú dobu tu "kecám" o viacerých ikonkách na ploche. S programom sa dajú urobiť aj ďalšie parádičky. Ja pomerne často používam aj skrývanie okien. Ide o to, že je možné nejaké  okno úplne skryť, takže vám nezavadzia na paneli bežiacich úloh a napriek tomu sa dá aktivovať spôsobom, ktorý tu popisujem. Celkom užitočné to je napríklad, ak používate slovník, ktorý chcete mať spustený, ale zároveň nechcete, aby vám "zavadzal" pri alt tabovani sa medzi aplikáciami. Ak túžite skrývať aplikácie, ktoré v titulku obsahujú vami zadaný text, tak do cieľa odkazu napíšte toto:
'nircmd win hide ititle "~$param.1$"'
Aplikáciu "odskryjete" ak sa do nej prepnete alebo si môžete vyrobiť ďalšiu ikonku špeciálne na odskrývanie:
'nircmd win show ititle "~$param.1$"'
Mimochodom, všetky tieto veci pracujú so všetkými oknami, ktoré v titulku obsahujú zadaný text. Takže ak skryjete napríklad okná, obsahujúce znak -, skryjete vsetky poznámkové bloky, wordy s otvorenymi subormi, thunderbird,...

Parádička na záver:
'nircmd win settext ititle "~$param.1$" "~$param.2$"'
zobrazí dialóg, v ktorom si vypýta 2 parametre. Prvý bude text, ktorý chcete hladať v titulku okna a druhý bude text, na ktorý sa majú zmeniť všetky titulky okien, ktoré obsahujú text z prvého políčka. Takže ak pracujete s nejakým divne pomenovaným súborom otvoreným v poznámkovom bloku, tak si titulok toho konkrétneho poznámkového bloku môžete premenovať na poznámky a bude sa vám ľahšie aktivovať.

autor textu: Peter Lecký
Peter Teplický
admin fóra ÚNSS
mail: peter(bodka)teplicky(zavinac)unss(bodka)sk